Transformers 3 (2011)

Samotná akcia, bez poriadneho vtiahnutia do deja, ma jednoducho nikdy príliš nebrala. Preto považujem tretiu časť za čistý priemer, ktorý nejak extra nevzruší, ale ani neprivodí infarkt. Bay je očividne (opäť..) utrhnutý z reťaze, no myslím, že presne takáto poloha mu sedí - v žiadnom prípade by nemal meniť stavbu svojich diel, pretože jeho výsledný produkt si svojich fanúšikov rozhodne nájde. Nejde uprieť, že akčné scény v Bayovom podaní sú skutočné orgie. Ak už teda vážne za nič iné, tak aspoň za toto si ho budem vždy vážiť.

Super 8 (2011)

Miesto očakávaného sci-fi akčného nárezu od Abramsa sme dostali len sci-fičko, kde hlavné osadenstvo tvoria deti - a tým pádom všetko chytilo akúsi "rodinnú atmosféru", kde bol môj strach o kľúčové postavy naozaj minimálny. Podotýkam však, že film je sám o sebe natočený naozaj zručne. Na kladnom hodnotení dodatočne pridáva roztomilé iskrenie medzi dvojkou Fanning&Courtney, pričom blonďavá Elle je desať násobne sympatickejšia než jej sestrička Dakota. A mladej dvojke ďakujem, že mi pripomenuli čistotu detskej lásky a možno.. možno ma do nového roku v istom smere aj poučili. Lepšie tri.

Zběsilost v srdci (1990)

Road movie, množstvo vyfajčenych cigariet, kabát znázorňujúci individualitu a vieru v osobnú slobodu, štýlový hrdina / rebel milujúci rock 'n roll? Že by bol práve toto môj šálok kávy? No samozrejme, že áno. Druhý pokus o nakúsnutie do Lynchovej tvorby sa vydaril v tom najlepšom možnom smere. Som na seba skutočne hrdý, že som takúto "fajnšmekrovskú" lahôdku zvládol ihneď na prvý krát bez nechápavého krútenia hlavou. Na čistých päť to síce nebude, no i tak s hodnotením vôbec neváham. Časom dám určite repete.)

Vřískot 4 (2011)

Osobne by mi stačilo napísať Hayden Panettiere ♥ a tým by som komentár a odôvodnenie hodnotenia ukončil. Ale.. no a ďalej? Kopa filmových odkazov, účelného humoru, nostalgie a prosto.. nový Vreskot ma maximálne uspokojil! 63% je naozaj úbohé číslo, ktoré v žiadnom prípade neodráža pravú hodnotu štvrtej časti. Ja, čo by fanúšik celej ságy, radím štvrtý diel kvalitatívne niekde medzi jednotku a dvojku. Super!

Obchodník s hrůzou (1993)

Na filmovej verzii ma najväčšmi mrzí jedna základna vec. Nerád by som tvrdil, že Max von Sydow stvárnil postavu pana Gaunta podpriemerne, ale v tom, v čom knižný Gaunt vynikal, je ten filmový len obyčajnou postavičkou bez štipky "diabolskosti". A kto za môže? Scenárista. Pochopiteľne, kvalita filmového diela ide takmer vždy ruka v ruke so scenárom, na nej sa zakladá a na nej zväčša padá.. škoda.

Schindlerův seznam (1993)

Hereckí predstavitelia na čele Neesonom, Fiennesom a Kingsleym predviedli skvelé herecké divadlo. Keď sa na Spielbergov počin pozerám komplexne, ide o naozaj (takmer?) dokonalé dielo, ale priznajme si to. Nebyť fantastického soundtracku Johna Williamsa, tak by Schindlerov zoznam jednoducho nebol Schindlerovým zoznamom

Vánoční únos (2007) (TV film)

Klišovitá americká komédia, ale keď už sú tie sviatky Vianočné, čo by ste kvôli svojej rodine nevytrpeli? Na všedné poobedie (ako) stvorené.

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Prvá a druhá časť bola natočená štýlom, ktorý mohol ukojiť jedine skalného fanúšika ságy, trojka už začala vyzerať trochu k svetu (vlastne viac než len trochu) no a prvá 1/2 štvrtého dielu sa trojke minimálne rovná, ak ju náhodou aj neprevyšuje. Každopádne, skóre bolo dorovnané a nenastal úpadok kvality - a to je podstatné. Námet je samozrejme prostučký ako dvojdielne puzzle, ale spracovania sa Billy Condon chytil naozaj úctyhodne. No a svadobné príhovory snáď ani nemá cenu komentovať.. najmä ten Emmetov a Charlieho.)

R (2010)

Myslím, že nebudem sám, ak poviem, že by som bez problémov zniesol aj dlhšiu stopáž a o kúsok účelnejšie zakončenie snímku. Ale mimo toho, vážení, nemám naozaj žiadne výtky. Bodka.

Fotři jsou lotři (2010)

Poviem to takto - tretí diel série nad vodou drží už len sympatia k postavám, pretože množstvo a kvalita humoru je oproti predošlým dielom skutočne moc móc pozadu. Pripadal som si, ako keby bol scenár napísaný za jeden pracovný týždeň akousi nedoštudovanou personou, ktorá za prácu navyše dostala malý plat a tak si svoj hnev vybila na trápnostiach a vyslovených zbytočnostiach typu škôlka pre nadané deti/odrezaný prst/pichanie injekcie do penisu. Niesom žiaden puritán, to rozhodne nie, ale od série "Fotro-lotrov" čakám skrátka omoho viac. No aspoň že DeNiro a Hoffman vždy potešia.)