• Krátkometrážní

Zapomenuté světlo (1996)

Nějak nechápu, co to má společného s Demlovou "předlohou". Ta kniha je v podstatě esej o tom, jak geniálního básníka Jakuba Demla nikdo nemá rád a nechápe ho, a proto musí on, ač génius, dělat faráře v nějakém zapadákově a udělovat poslední pomazání tuberákům. Ve filmu jsem odhalil jeden citit z knihy, a jeden k nepoznání přetvořený motiv. To je všechno. Je to příběh o tom, jak Polívkův farář Holý (mírně obšlehnutý z Guareschiho) bojuje proti komunistům o záchranu kostela. Setkává se s nepochopením úřadů, kolaborantských kněží z neblaze proslulého Pacem in Terris i běžných lidí, nakonec je ale zachráněn. Herecký koncert Bolka Polívky kazí málo zajímavý a poněkud inkoherentní scénář a příšerná hudba. Přesto jde o zajímavý a dobrý film o osmdesátých letech, jedno z těch lepších děl české porevoluční kinematografie. A zase budu kladný hrdina a zase budu mučedník a zase mě všichni budou nenávidět...

Vincent (1982)

Temná filmová básnička. První film Tima Burtona, který už obsahuje všechny prvky pro něj typické. Grafický perfekcionismus, vizuální dokonalost, poeovská morbidní temnost v burtonovsky roztomilém podání. A samozřejmě kouzelná recitace Vincenta Price :)

The Fall of the House of Usher (1928)

Je zajímavé, že dva odlišní režiséři (Švankmajer a Watson) v rozmezí padesáti let adaptují tutéž povídku v dost podobném duchu a formě - jako abstraktní sled obrazů. Švankmajerova verze je upřímně řečeno lepší, ale ani tato němá verze není k zahození. Filmové prostředky jsou na dobu svého vzniku podivuhodně vyspělé a zajímavé i v dnešní době. Filmová adaptace přizpůsobuje některé prvky příběhu expresionistické poetice ve stylu Cagliariho, pokud ale máte expresionismus rádi, určitě vás to spíš nadchne než pobouří. Atmosféra je působivá, ale ne zcela v duchu originálu. Možná příliš náznakovité a neurčité, rozhodně ale důstojná adaptace jedné z nejlepších povídek všech dob. Video s úžasným, i když novým soundtrackem: http://www.youtube.com/watch?v=s3E-sOFUzO8

Vrah jsi ty! (2003) (TV film)

Vrah jsi ty je jedna z prvních Mistrových detektivek a tedy také jedna z prvních detektivek všech dob, v níž se už stanovily všechny konvence žánru. Tohle je její celkem slušná, i když příliš volná televizní inscenace, Langmajer jako detektiv a Preiss jako vrah hrají skvěle a jakousi atmosféru to má. Ale to je tak všechno, oproti předloze je to příšerně rozvolněné a neurčité.

Zánik domu Usherů (1980)

http://www.youtube.com/watch?v=lk6xV5sQ8KA + http://www.youtube.com/watch?v=26heocwLX-Q Nepředstavujte si pod tím animák. Jde o dílko maximálně nefilmového charakteru. Spíš Čepkův přednes Poeovy povídky o domu hrůzy, který se propadne do močálu, s takovou slideshow Švankmajerovských obrazů a animací, které doprovázejí děj. Přesto, nebo právě proto, se mi to velmi líbilo. Během první minuty mě pohltila jak atmosféra povídky, tak atmosféra té "slideshow", a nepustila mě až do konce. Jako zdi kolem Usherova sídla se postupně zhutňuje, deprimuje a vážní víc a víc, a film je čím dál lepší. Vynikajícně depresivní grafická stránka, skvělá hudba. Ději - protože až na pár nepodstatných vynechávek doslovně cituje Velmistra hrůzy - se samozřejmě nedá nic vytknout. Jedinou nevýhodou je Čepkův komentář, upřímně řečeno není moc dobře čtený, hlavně ve veršované pasáži je příliš monotónní a nerespektuje větnou intonaci (říkám jako fanatik přes mluvené slovo a člověk, jenž si Čepka nesmírně váží). Tři mistři, Poe, Švankmajer a Čepek, spojili síly a vytvořili úchvatný krátký film. Mimo své kvality je zajímavý i jako formální vzor. Toto je totiž bezesporu nejlepší způsob, jak zfilmovat literární dílo.

Psí dny (2001)

Mírně úchylná, voyeursky stylizovaná sonda do všedního i intimního života přestárlých obyvatel vídeňského předměstí. Hlavní příběh je kupodivu debilní, jednotlivé vedlejší trošku zajímavější. Hlavní nevýhodou je přehnaná stopáž a příšerný konec.

Světlonoš (2005) (studentský film)

Rodina se nezapře. Zajímavě animovaný symbolický snímek v lehce fantasy kulisách (nebo to je jen surrealismus)? Mimořádně pěkný zvuk. Některé scény velmi zajímavé (šeptající si sochy hned na začátku), jiné jsou sice pěkné, ale jak to říci...nevhodně podané, nevhodně zakomponované? Scénář byl trochu nevyvážený, děj dost chatrný, na několika místech to na mě budilo dojem, že režisér prostě potřebuje ukázat, že umí používat některé techniky - holt absolventský film má taky určité konvence a pravidla. Na druhou stranu výtvarná stránka je úžasná a rozhodně dobře zvládnutá (použití soch, Poeovské narážky), atmosféra snímku je velmi působivá, i když v mnohém taková vykrádací. Patří k tomu lepšímu ze současné české animace, na filmy Švankmajera otce to ovšem nemá. Rozhodně nejlepší český fantasy film, nebo něco, co se tomu blíží.

Happy Tree Friends (2006) (seriál)

Nejlepší animák :) Dejte si tak deset dílů na mobil a už nikdy se nebudete nudit :) Morbidně infantilní zábava, drsný způsob kreslení :) Oblíbená postava: Lumpy, oblíbený díl: Limb :))

Hamlet (1986) (divadelní záznam)

František Němec je asi nejlepší Hamlet, jakého jsem kdy viděl, Somrův Claudius se dost podobá Hrušínskému ve Spalovači, ani nemluvím o Rösnerovi a Kostkovi v menších rolích. Vynikající inscenace, rozhodně jedna z nejlepších inscenací Shakespeara u nás. Zajímavá je také naprosto minimalistická (či spíše geniálně absentující) výprava.