• Krátkometrážní

Běsi (1988)

Asi není možné dobře zfilmovat Dostojevského. Je to zvláštní. Existuje tolik vynikajících dramatizací (ty, co se hrají v Huse na provázku) a tak málo slušných zfilmování. Možná že je v mezích literárních konvencí žádoucí aby postavy diskutovaly o náboženství způsobem, jakým to dělá Dostojevský. Na prknech, která znamenají svět, je to únosné a ve filmu přehnané a nudné zároveň. Přijde mi, že Wajda se spíš pokusil dokumentářně vystihnout společnost, ve které se ten příběh odehrává. To se mu sice povedlo, ale u Dostojevského je prostředí to nejméně podstatné. Podstatný je myšlenkový vývoj postav - a ten na plátně působí nepřirozeně a svým způsobem směšně. Divní herci, nepřirozený scénář, příliš překroucené nebo neuměle vyjádřené myšlenky. Nic moc.

Ben Hur (1959)

Každý žánr má svůj vzor, který nemůže nevykrádat. Pro historické blockbustery je prostě takovým vzorem Ben Hur. Nic víc. Velkolepý historický příběh v novozákonních kulisách. Rozhodně je užitečné tento film vidět, i když vám nic zvláštního nepřinese.

Kostka 0 (2004)

Ne tak dobré, jako jednička, ale podstatně lepší, než dvojka. Příběh je tomu trochu na škodu, ztrácí se atmosféra nedějové nejistoty a nepochopitelnosti z jedničky. Odhalení tajemství Kostky je dost zklamující, na druhou stranu, kdyby tajemství zůstalo neodhalené, asi bych se neuvěřitelně nudil. Na druhou stranu, je to tak nádherně morbidní (úvodní scéna z kyselinou patří k nejúžasněji nechutným scénám všech dob), že tomu nemůžu nedat pět hvězd.

Agatha Christie's Poirot - Vraždy podle abecedy (1992) (epizoda)

Bezpochyby nejlepší díl skvělé série. Nejrafinovanější struktura a nejpřekvapivější pointa (a to jsem četl knihu). Samozřejmě skvělé herecké výkony, vynikající atmosféra, režie, scénář... P. S. Jak dokázal Dürrenmatt, vražda bez motivu (nebo zdánlivě bez motivu) se nedá dokázat. Agatha Christie ji přesto dokázala vyřešit a literárně zpracovat.

Hoří, má panenko (1967)

Přes poměrně výstižný sarkastický popis české národní povahy na zdegenerovaném venkově v rámci hasičského bálu bylo prvních cca padesát minut docela nuda. Ač je pointa naproti úvodu zcela geniální, je to jen výrazný nadprůměr a ne součást zlatého fondu, podle mě.

Osvícení (1980)

Film jako takový je víceméně shrnutí všech nejklišovatějších motivů béčkových horrorů (kolik béčkových horrorů začíná leteckým záběrem na vozidlo v nádherné krajině?), akorát je to psychologicky mnohem promyšlenější a vizuálně dokonalejší. Skvělá psychopatická a klaustrofobní atmosféra, pěkné jsou ty vize (hnijící ženská ve vaně a tak), ale nějak nevím, čím se tento film vymyká z výrazného nadprůměru do úrovně špičky. Geniálně psychopatického Jacka Nicholsona shazují příšerní Shelley Duvallová (malinami by zasloužila zasypat) a Danny Lloyd, dobrý scénář by nepochybně šel prostříhat a proškrtat, aniž by to filmu podstatněji ublížilo, na director's cut bych už vážně neměl nervy. Zdlouhavost ubírá na spádu a napětí (co jste při scéně, kde se Nicholson líbá s tou přízračicí, čekali?). Hodně dobrý horror, ale nic víc.

Botostroj (1954)

Na jednu stranu taková socialistická variace na Občana Kanea, na druhou stranu neuvěřitelně zábavný obraz kouzelně naivních komunistických názorů na morální zkázu prvorepublikových buržoustů. Nicméně musím uznat, že, dívat se na to dá, a nehledě na nesmírně naivní dementní dialogy jsou filmové techniky (pár záběrů je ze Sitizna v podstatě nepokrytě vykradeno) celkem zvládnuté, a nenudil jsem se až tak moc. Docela slušné herecké výkony (geniálně démonický Vejražka, přes debilní roli dost sympatický Besser, v menší roli pak jako vždy Hrušínský), pěkná kamera a v rámci možností dobrá vizuální stránka. Hodnocení snižuje agitkovitost a naivní dialogy (přestože si v ničem nezadají s mnoha současnými filmy).

Sežrána zaživa (1980)

Víc porna a míň krve. Nuda, i když gore efekty nebyly špatné. Lenzi prostě NENÍ Maestro Deodato.

Pornografie (2003)

Jednoduchý, smutný příběh o manipulaci s lidmi na pozadí polské vesnice za druhé světové války. Skvělá kamera a herecké výkony, pro Moravana mírný, pro Poláka neuvěřitelně provokativní film, který má poselství. Porno neočekávejte.