• Krátkometrážní

Vampire Hunter D (2000)

Dobré anime s nádhernou výtvarnou stránkou, scénář je dobrý co se týče postav, nicméně hlavně v závěrečné části je nechutně přeslazený. I přesto, že mi to obvykle maximálně vadí, dávám čtyři hvězdy za temnou atmosféru na pomezí horroru a cyberpunku a skutečně úchvatné zobrazení. P. S. http://www.titulky.com/Vampire-Hunter-D-Bloodlust-15264.htm Tyto titulky jsou nejlepším překladem filmu, jaký jsem v poslední době viděl.

Východ z továrny (1895)

Možná to nemá děj ani prakticky nic jiného, ale existence moušn pikčrs v této podobě je fascinující sama o sobě. Nemůžu si pomoct. P. S. Proč se nikdo nedívá do kamery ;)? Natáčeli to z okna a kamera nebyla vidět ;)

Pokropený kropič (1895)

První filmová komedie. Přiznám se, zasmál jsem se, což se o většině novodobých komedií říct nedá :) Po filmové stránce malá etuda s příběhem, což je vzhledem k datu vzniku dost fascinující :)

Černý den ke svobodě (2007)

Cyklus hodně hezkých depresivních scén o válce. Líbilo se mi to, ale chybí tomu jakákoliv narativní nebo dramatická struktura, je to jenom série obrazů. Dobrá animace a výtvarná stránka věci. No, proč ne, ale podobných a mnohem lepších filmů je na Youtube hodně. Chcete se kouknout ? http://www.youtube.com/watch?v=VjrcipCsH84

Oliver Twist (2005)

Neviděl jsem celé, ale atmosféra viktoriánské Anglie je vystižena krásně a vynikajícím grafickým způsobem. To je tak všechno. Příběh je upřímně řečeno debilní. Debilní je ale proto, že je (upřímně řečeno) debilní i příběh předlohy, a kde nic není, nebere ani smrt, ani Polanski. Navíc má tak pomalý spád, že i ty graficky nejúžasnější scény nudí. Postavy jsou poněkud neživotné a na hranici karikatury, ale i to odpovídá předloze. Dabing je (jako téměř vždy) směšný, kdybych byl Lahola, asi bych podal na překladatele i herce trestní oznámení za kažení veřejného vkusu. Ještě detail - Dickensův význam pro anglickou literaturu a jeho literární hodnota tkví v jeho jazyce, neuvěřitelně bohatém a přirozeném zároveň. To se pochopitelně ve filmu vystihnout nedá.

Ženatý se závazky (1987) (seriál)

Pokud umělý smích přehluší většinu hlášek, zkuste v ekvalizéru stáhnout výšky. Pokud do ale soudě podle ostatních hlášek vůbec nevadí, vypněte to, a dívejte se na něco lepšího.

Le Mélomane (1903)

Jeden z prvních trikových filmů Georgese Méliese (byť zde ještě rezignuje na něco jako děj) a zároveň dosud jeden z nejlepších krátkých filmů, které jsem zatím viděl, vtipná a vizuálně precizní metafora vztahu umění a nechápajícího lidstva a podobně. http://www.youtube.com/watch?v=bpUg7p_JTPc

Duch český (2001) (seriál)

Nemůžu si pomoct, mě se to tehdy docela líbilo. Scénář byl možná příšerný (holt když každý díl psal jiný scénárista) a měl moc postav, rozpočet byl symbolický a na kvalitě je to vidět, ale byly v tom docela slušné dialogy a skvělé herecké výkony (Postránecký, třeba taky Jitka Ježková). A když si z toho i po osmi letech pamatuju docela dost hlášek (i když ne nějak zvlášť dobrých), nemůže to být až tak špatné. Zkusím to sehnat, třeba přehodnotím, podle vzpomínek na hraně mezi třemi a čtyřmi, radši tři, protože stanovil pár debilních klišé, ze kterých se české pokusy o sitcom typu On je žena už nevymanily (postava Míši). Nicméně rozhodně lepší než třeba už zmíněné On je žena nebo Redakce. Americká žvýkačka z ruských úst zdobí Ducha českého.

Legenda o "1900" (1998)

Srovnám-li s Bariccovou předlohou, je filmová verze podstatně patetičtější, konvenčnější...a také mnohem nudnější. Přesto je to celkem sympatický mainstreamový film, dobří herci a hudba.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Klasika zombie horrorů, jinak velmi zdařilý film kazí trošku pomalý spád a mnohdy divná kamera. Prostředí opuštěné farmy je úžasně depresivní, herecké výkony hodně přirozené, film je úžasně morbidní, scénář hodně promyšlený. A hlavně - tento film uvedl do filmu to, co mě na tomto žánru fascinuje nejvíc - téma člověka, který čelí neznámému nebezpečí (co na tom, že v literatuře totéž udělal dávno předtím H. P. Lovecraft). Bohu žel viděna kolorovaná verze (nesnáším kolorování černobílých filmů).