Hlasy ze záhrobí (1991)

[obsahuje spoilery] Moje prvni zkusenost s italskym hororem, takze vlastne i prvni setkani s timto reziserem. Zhlednuti tohoto filmu bych zhodnotil jako jeden z mych nejdivnejsich filmovych zazitku vubec (co sem se ale docetl o italskych hororech osmdesatych let ci rannych let devadesatych, tak se pry nesmim divit). Ve filmu nezazijete ani jednu scenu, pri ktere by se vam mel nejak zrychlit tep, proste se vubec nikdy pri nejake scene nevydesite. Film bych zanrove zaradil asi do "podivne krimi". Cela podstata te komunikace zemreleho s dcerou mi prisla jako takovy podivny zert, kdy je to vlastne reseno reci vypravece, ktery ma reprezentovat ducha mrtveho a k tem "setkanim" s nim pokud si dobre vybavuju dochazelo ve spanku. Zaverecna pointa s tou nadobou (na drceni nebo co to bylo) mi byla jasna hned z prvniho vizualniho satkani s ni, takze nijak sokovan sem nebyl, coz taky filmu nepridava. Za co teda ty dve hvezdy? Na to, jak film pri behu pusobi podivne, se nakonec vse pomerne s logikou vysvetli; film ma docela prijemnou stopaz, kdy se ke konci dostanete driv nez cekate; vyrazne obohaceni mych filmovych zkusenosti, kdy mi ted jiz pravdepodobne neprijde jen tak neco divne. PS Fulciho zatim nijak nezavrhuji; musime brat v potaz, ze se jedna vlastne o jeho posledni horor, takze tam uz nejakou vyraznou tvurci originalitu nehledejme; Jiz na vice mistech jsem slysel o hororu Dum u hrbitova a prave Fulci je jeho reziserem, takze az po zhlednuti tohoto filmu si planuji na nej udelat nejaky silnejsi nazor.

Šampion Mike Tyson (1995) (TV film)

Takovy obycejne udelany filmik o naprosto neobycejnem cloveku. Vlastne ani nevim, co bych mohl vycitat, kdyz ted nad tim tak premyslim. Mozna spis neni nic k vyzvedavani do nebes. Nevim, jak moc je to udelane "podle skutecne udalosti", ale Mike Tyson je zde vykreslen jako clovek s velmi zajimavou osobnosti, kdy nahle vybuchy agrese strida naproste ponoreni do citove beznadeje, pri kterem pusobi jako ten nejzranitelnejsi clovek na svete.

Battle Royale (2000)

Film, s mozna tim nejoriginalnejsim nametem, jaky kdy byl stvoren. Hned jsem si rikal, ze takovouhle prasarnu nemohli stvorit nikde jinde nez ve state nasich sikmookych spoluosadniku nasi krasne planetky. Nejsilnejsi nebo proste nejlepsi pasaz filmu je hned z uvodu, kdy ucitel Kitano spolecne s videem zasvecuje zaky do planovane hry, kdy se nasadi tak vysoka latka syrove agrese, ze sem byl az prekvapen. (Kitanuv hod noze na rusisi zacku sem si musel poustet nekolikrat a vzdy sem ho doprovodil uprimnym smichem. Vim, je to asi mozna trosku divny, ale cela tahle scenka byla tak absurdni, ze sem to proste jinak nedaval.) Ted ale asi narazim na jadro problemu, ktery mam s timto snimkem. Kvalita celeho filmu proste klesa s postupujicim dejem az se zakonci nemastnym neslanym koncem. Skoda, no, ale ac nedavam plne hodnoceni, misto v me mysli ma vyhrazen na hodne dlouhou dobu.

Ti druzí (2001)

A je to tady. Film, ktery dotvori muj osobni TOP 10 ze vsech filmu kdy videnych moji osobou. Vubec nevim, jak mam tento film zacit vychvalovat. Je toho tolik, ze bych urcite na spoustu veci zapomnel, tak se to pokusim zestrucnit. Film vas jednoduse vcucne, postupujicim dejem vas bude zdimat az do morku kosti a ve finale vas vyplivne jiz psychicky pozmenene a myslenkove obohacene. Po samotnem zhlednuti nad tim vsim budete pekelne premyslet, abyste nakonec dosli k zaveru, ze pri predstave, ze by to opravdu mohlo tak byt, jak je to vyjadreno z filmu, mozek vam jiz nebude plne spolupracovat. (Neco podobneho sem zazil, kdyz sem asi v deseti letech premyslel nad nekonecnosti vesmiru, kdy jsem se nedokazal smirit s faktem, ze je vesmir proste nekonecny a tak to proste musim brat. Sakra a co je tam dal ve vesmiru a pad dal dal dal a zase dal. Sorry, trochu se nechavam unaset.) Zaverecna pointa prekonava i tu ze Sesteho smyslu (To, jestli se tvurci sestym smyslem inspirovali, nechavam bez povsimnuti). Jiz prvni cast pointy mi pripadala jako dostatecne sokujici, kdy sem si rikal, ze je vse OK a film muze v klidu zkoncit, ale to tvurci ne, ti si pro nas pripravili neco vic, neco mnohem vice dechberouciho. Z hereckych vykonu me nejvice zaujaly predstavitelky stare pani Mills a mlade slecny Ann.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Neni to spatne. Kdo vi, jak bych se k tomuto snimku stavel, kdybych byl mladsi. Muj problem, ktery mam s timto animovanym filmem spociva v castecne averzi vuci reziseru Timu Burtonovi, ktery sice oplyva obrovskou fantazii, ale na me je toho proste nejak moc.

Spáči (1996)

Nejvetsi problem tohoto filmu je v jeho delce (147 minut je proste prilis). Jsem ale rad, ze mi Kevin Bacon v tomto snimku dokazal, ze je to mozna nejlepsi herec pro zaporne role vubec. Toho odpornyho hnusnyho pedofilniho slizouna zahral tak dobre, ze bych se ani nedivil, ze ho prave kvuli takovym rolim spousta lidi nenavidi. Z divackeho hlediska byla asi nejzajimavejsi pasaz filmu, odehravajici se v napravnem zarizeni.

Ozvěny mrtvých (1999)

Takova slabsi varianta sesteho smyslu s mym oblibencem Kevinem Baconem, ktery svoji ulohu zvladl mimochodem velmi dobre a ze vsech hercu jednoznacne nejlepsi. K dokonalosti mi predevsim schazela vetsi originalita deje. Od pulky jiz vytusite, jak to asi vsechno zkonci a zadnou dechberouci pointu necekejte. Takze cim vas vlastne film ohromi? Atmosferou. Jiz od samotneho zacatku je jeji uroven nastavena velmi vysoko a s plynoucim dejem se nesnizuje.

Vetřelci (1986)

Pro me lepsi nez prvni dil, ale stale k dokonalosti neco schazi. V nekterych momentech filmu mi vadila prilisna rozvleklost filmovych scen, kdy jsem si rikal, ze by jejich zkraceni prispelo k plynulejsimu behu udalosti. Stale mam take pocit, ze i na druhy pokus nebyla nalezena ta spravna vyvazenost mezi hororovou atmosferou a filmovou akci. A ten konec, ktery je vlastne akcnejsi predelavkou konce dilu prvniho, tak tam mohl reziser Cameron take prinest trosku vlastni invence a ne pouzit jiz predtvorenou sablonu.

Čarodějův učeň (1977)

Jak mi tento skvost mohl za mych mladych let uniknout? Jak se to mohlo stat, ze poprve vidim tuto vyjimecnou hororovou pohadku az ve svych 21 letech? Mrzi me to hlavne proto, ze jako maly bych si tu brilantni atmosferu vychutnal jeste vice. Panu Zemanovi se podarilo vytvorit naprosto genialni pribeh, ktery obmotal do sveho osobiteho kabatu, ktery svoji pusobivosti jenom stezi naleza srovnani.

Horor v Amityville (1979)

Velmi slaby original, jemuz mohu dekovat pouze za to, ze diky nemu mohl vzniknou daleko zdarilejsi remake (3:15 zemres). Nejvetsi problem tohoto filmu je v tom, ze se pri jeho sledovani nebudete vubec bat.