Eurotrip (2004)

Nepochopil jsem. Myslel jsem si o sobe, ze jsem majitelem obycejneho smyslu pro humor, ktery tento produkt s radosti zpracuje, ale misto toho se mi dostalo "neceho", o cem bych se nerad dlouzeji rozpravoval. Ty zamyslene vtipne momenty, ne ze by vyznivaly nejak trapne, ale spise absolutne nevtipne, kdy se me koutky ani nezachvely.

Hrdina (2002)

Opravdu nechapu tak vysoke hodnoceni zde na CSFD. Lidi, proberte se a nedavejte vysoka hodnoceni ze soucitu. Ano, vypada to uchvatne a cele je to bez chyb natoceno, ale co vic? Ty dve hvezdy jsou vlastne jen za tu skvelou vizualni stranku, ale kdybych mel hodnotit pouze samotny film, tak ten k odpadu nema daleko. Tomuto filmu totiz schazi duse, nejaka myslenka postupujici skrze film. A ti bojovnici ve stylu 'Matrix'? Tak to se mi jiz poradne zhnusilo ve stejnojmenne serii.

Apocalypto (2006)

Skoda preskoda, ze to Melovi opet nevyslo, tak jak si asi predstavoval. Po kontroverznim Umuceni krista tady mame dalsi odvazny pokus o vystizeni tajuplne historicke epochy, tentokrat zasazene do starobyle rise Mayu. Tady se vsichni zastavme a uvedomme si, jak sebevedomeho rezisera v Melovi Gibsonovi mame, takze doufejme, ze bude pokracovat v zajetych kolejich a tesme se, cim ze nas priste opet prekvapi. Doufejme, ze jiz uspesneji. Ted jiz k samotnemu filmu. Kdybych mel cely film zhrnou do jedine vety ci souveti, dopadlo by to asi takto. Apocalypto, film se silnym nametem, ktery je dotvoren dobrym charizmatickym hrdinou, nekolika nezapomenutelnymi momenty, dobrou vypravou, z nehou bohuzel vytryskava silny pocit, ze cely namet se nenaplnil ani z poloviny a jehoz poslani je nulove. Samotny zaver, ktery je vyrazne staven na efekt, mi docvakl hned v prvnim momentu strnuleho pohledu hlavniho hrdiny na more, takze tim mi Mel vylepsil me filmove sebevedomi a ja mu za to velmi dekuji.

Rafťáci (2006)

Nejsem zklaman. Film splni to, co by film tohoto druhu splnit mel. Mame tady dvojici hormonami poblaznenych kluku, obklopenou atraktivnimi mladymi divkami. A co vic vlastne chtit od klasicke teen komedie? Rekl bych, ze nic, takze pokud vasemu mozkovemu naplneni staci pouze to, co v takovem filmu cekat muzete, zklamani nebudete. Velice me potesila ucast meho velkeho oblibence, detske hvezdy osmdesatych let, Jana Antonina Duchoslava, ktery za tech takrka 25 let neztratil nic ze sveho frajerskeho vyrazu, kterym kdysi tak ohromoval a da se rict, ze tento film pro me vytahuje z odpadnich vod. Co se tyce vtipnych scen, tak temer vsechny sceny takto minene, jsou na hrane trapnosti a inteligentniho humoru. Prvni polovinu bych hodnotil z tohoto pohledu lepe nez tu druhou. Herecke vykony jsou na teen komedii mirne nadprumerne a ostudu tomuto zanru nedelaji. Po nekolika hodinovem ulezeni tohoto filmu v me hlave, zvysuji hodnoceni na slabsi tri.

Já, legenda (2007)

[obsahuje spoilery] Velmi dobry film, jenz stavi na naprosto pro me genialne atraktivnim nametu. Byt sam na na nasi planete nebo alespon jeden z poslednich je predstava sama o sobe nepredstavitelna :) a zaradil bych to k dalsim tematum na zamysleni, u kterych vam pomerne s jistotou hrozi preteceni mozku, takze se do toho radeji nepoustejte (hovorim z vlastni zkusenosti :)). Do filmu se pomerne lehce ponorite, k cemuz napomaha vyborne natocena uvodni honicka hlavniho hrdiny v aute s vysokou (myslim tim zver) a pak ty skvele pusobive zabery na vylidneny New Yourk (to ale muselo stat penez vyklidit frekventovane useky dopravy). Plynoucim dejem budete vtazeni do beznych starosti hlavniho hrdiny, ktere sami o sobe obycejne nijak nejsou- snaha nalezt lek proti nakaze, ale pro Willa jsou naprostou rutinou. Zde si ale jiz zacnete uvedomovat pomerne velke mnozstvi nezodpovezenych otazek. Jasne, mame tady jedineho hrdinu, takze tezko muzeme ocekavat, ze si sam se sebou bude vytvaret konverzaci o tom, co prave dela (no, i kdyz po trech letech bez jakekoli prilezitosti k rozmluve, by i tohle bylo pochopitelne :)). Dejove navraty do minulosti, ktere sice film obsahuje, proste mohly byt castejsi. Dalsi problem nastane po Willove setkani s dvouma dalsima prezivsima, kdy dej nabere az prilis prudke klesani k zaveru, ktery by si take jiste prikrasy zaslouzil (nehodnotim ho ale az tak kriticky, jako mnozi z vas zde). Ja jsem sice fanouskem kratsich filmu, ale v tomto pripade musim uznat, ze o dvacet minut delsi stopaz by byla ku prospechu veci. Zaverem se slusi dodat, ze ac cely ten megalomansky namet nedojde plnemu naplneni, film vas zaujme a urcite si na nej i pozdeji vzpomenete.

Vymítač ďábla (1973)

Tak k tomuto filmu nejlepe pasuje veta. Kdo nevidel, neuveri. Byl jsem popravde mirne v soku z toho, co nam toto dilo serviruje. Kdyz jeste prihlednu k faktu, o jak stary film se jedna, odvahu tvurcu musi obdivovat snad kazdy. Tento film radim k tem nekolika filmum, kterym s velkou litosti nemohu dat plne hodnoceni, pac by mi to me svedomi nedovolilo. Snad nejvice mi vadila neustale se pohybujici krivka atmosfery, kdy pasaze "mimopokojove" vyrazne pokulhavaly za temi "pokojovymi".

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Klasicky stary western, ktery svym pojetim nijak nevybocuje od westernove sablony, tak hojne uzivane v tehdejsi dobe. Zklaman nijak nejsem. Dostal jsem presne to, co jsem cekal. Jednoducha zapletka na pozadi obcanske valky, v jejiz stredu se nachazi trojice pistolniku, jejichz charaktery jsou pevne urceny od svych prvnich zjevenich ve filmu a jejichz kolty jsou tak rychle a presne, jak se jen slusilo a patrilo ve westernech te doby. Tim se nijak nesnazim snizovat pusobivost tohoto dila. Vsichni prece moc dobre vime, ze od realneho zobrazeni divokeho zapadu jsou vsechny Leonovy westerny na mile vzdaleny. Ale to je uplne jedno, protoze tam nekde ve skrytu duse vsichni verime, ze se na zapadni strane spojenych statu v devatenactem stoleti prohaneli presne takovi pistolnici, jake se nam Leone snazi podsouvat. I ja jsem uveril, na tri hodiny se pro me stala osudnou postava Dobreho, genialne zahrana legendarnim Clintem Eastwoodem. Je az neuveritelne kolik charizmatu je tenhle borec schopen prenest svym ledove klidnym vyrazem i bez pouziti jedineho slova. Pokud se otevrit usta rozhodne, zkompletuje tak filmovou postavu pistolnika, o jehoz existenci nijak nepochybujeme. Zaverecny souboj, ktery je vice nez soubojem na zivot a na smrt, zapas schopnosti jednotlivych pistolniku ocnim kontaktem zhypnotizovat sve nepratele, tvori adekvatni gradaci spravneho westernu jak se patri. Plne hodnoceni nedavam hlavne proto, ze na tri hodinovy film potrebuji precejenom vice deje ci dejovych zvratu a vice moznosti k hlubsimu proniknuti do dusi hrdinu.

Battle Royale II: Requiem (2003)

Tak oproti prvnimu dilu je zde patrny znatelny pokles, ale zase si myslim, ze je to o neco lepsi film nez jak ukazuje zdejsi prumerne hodnoceni. Originalni namet z prvniho dilu je zde prepracovan, takze se nejedna o nejaky remake, ale spise o takovy valecny film v netradicnim prostredi, propleteny novymi pravidly hry BR. Trosku jsem mel problem, ze ac se jedna o film, dejove posazeny do alternativni budoucnosti, tak vse tak trochu pusobi az prilis naivne a tak trochu postavene na hlavu, kdy by cela ta zapletka spise pasovala do nejakeho velmi nepravdepodobneho scifi. Ale zase na druhou stranu tady mame naservirovanou poradnou porci akce, brutality, krve a navic Shuya je docela sympatak.

Armageddon (1998)

Takova scifi pohadka, ktera misty pusobi jako nechtena komedie, jako kdyby to chtelo parodovat nejaky jiny film s podobnou tematikou (takovy podobny film bohuzel neexistuje :)). Ale zase na druhou stranu to ma dobry soundtrack, dobre efekty, levne to taky zrovna nepusobi, emocemi napechovany konec a proste vas to bude docela bavit.

Dominion: Pod nadvládou zla (2005)

Naprosto zbytecny film, jehoz existence neresi vubec nic a filmovy svet neobohati o nic. Cely film cekate, kdy ze se zacne neco poradneho dit, kdy ze to ma dostat ty prave grady a pak je najednou konec a vy si uvedomite, ze tech nekolik napinavejsich scen melo vlastne tvorit vrchol tohoto filmu. Jako plus bych v tomto filmu vyzdvihl pomerne dobre odvedenou remeslnou filmarinu, kdy ty vsechny natocene sceny tvori celistvy kus a s logikou do sebe zapadaji; uvodni a zavercna scena s otcem Merrinem a se "skopcaky" byla pomerne napinave natocena a pro me tvori vrchol tohoto filmu; herecke vykony hlavnich hercu v cele se Skarsgardem pomerne funguji a hereckemu remeslu ostudu nedelaji.