Salvador (1986)

Výborně zahrané, dokumentárně natočené, a horší než JFK. Výprava super, výběr tématu-úžasný, mít jednoho takového člověka jako je Stone v ČR, tak jsem na tuhle zemi i pyšnej. Obecně jsem rád že jako jeden z mála mainstream hollywood režisérů rozbíjí tu „dokonalost“ celé USA a jejich „ideálů“ filmy mají zkratka ten třetí rozměr „true-story“ filmů. Ukázková ukázka toho, jak natočit výpravný „dokument“ lidi to zaujme, pobaví, uchvátí a ještě si z toho odnesou důležité informace (hlavně amíci, aby podle toho taky chodili volit). Je mi líto těch lidí v JA, čím si musí procházet, protože apperantly jsou na obou stranách zmrdi.

Rebel bez příčiny (1955)

Čistá esence padesátek, teď zpětně dokážu ocenit atmosféru vykouzlenou v prvním díle Zpátky do budoucnosti – teens s načesanými vlasama, do třetiny zapnutými bundama, cigárama, kulaté auta s bílými pneumatikami a kouř olovnatého benzínu ouu yess. Džeejms Dean je skutečně velmi schopný herec bezpochyby; film pracuje s variacemi (observatoř, zahřáté sako/bunda), symbolickými předměty (pudřenka) i s parádními vodítky – Kdy příjde konec světa? – Za úsvitu Platóne (a pro tebe doslova bro). Trochu nechápu smrt hlavního sígra – Buzze, která byla způsobena tím, že zapomněl, kde má ten debil brzdu nebo proč jako nezastavil, když zjistil že má zaseklou bundu – tady bych trochu zrychlil tempo – abychom si jako diváci sotva uvědomili co se stalo a už hned potom bylo pozdě… Film pracuje s plány a mizanscénou jako BOSS (policejní stanice, hádka s rodiči). Postavy mají smysl, hloubku, touhy, ale vláčí je osud, nikdo není úplně uvědomělý a dominantní až na Buzze; odrážejí pocity mladé generace a napříč generacemi – jsem nespokojený, nikdo mě nechápe, rodiče jsou marní, zbytečně ustaraní; specifičtěji pak už, že táta je podpantoflák, co si neumí dupnout a jediné co dělá je že mě stále zklamavá.

Psycho (1960)

No, bylo to fakt psycho – ne proto, že by to bylo nějak psychologicky extrémně vypjaté, i když vlastně místy i docela ano (scéna ve sprše na mě skutečně zafungovala, za což jsem skutečně rád, že šedesát let stará zprofanovaná scéna má pořád své kouzlo), ale hlavně kvůli pachateli, který byl prstě psychouš-nenapadlo mě dát si to dohromady, nebyla tam snad ani žádná vodítka, matku jsme na chvíli dokonce viděli – jediný rozkol bylo, že měla být nemohoucí a že měla být už mrtvá-pro což bych našel vysvětlení. Ve filmu byl v pozadí motiv mosuchy-která taky cítí bolest a matka by jí neublížila, ale bude v tom něco víc-ještě nad tím popřemýšlím. A jaktože byla v domě siluleta matky, když byl ten pínis venku? Extrémně dobrá kompozice/střihové poskoky-někdo too short/herci good, ale ve skrytu duši jsem si představoval, že ta bloncka je sladká šugr, no nic, týpek vypadal jak Andrew Garfield/velmi precizní bažinka/hudba o chloupíček horši jak NOrth by Northwest, ale o jejích kvalitách se jako ani nebavme…

Život Briana (1979)

Nejsou můj šálek kávy. Jako něco z toho je jakože vtipné, díky své překvapivosti v naprosté banalitě, kterou neočekávám, jakožto divák, ale někdy to překvapení nebo až příliš dlouhé nesmyslné žvanění prostě nefungovalo a bylo to tak velmi často. Film nese zajímavé poselství Monty Pytlonů obecně, že bychom měli brát život s nadhledem, neřešit co je a co není a smát se i v těch nejhorších životních situacích, což mi příjde velmi milé.

Sviňa (2020)

Slováci na tom nejsou líp ani hůř. Je tam stejně jako u nás problém se stylem a dramaturgií. Bylo tam prostě až moc píchání a to i na místech, kde to šlo prostě vynechat-jako wtf bratia?? No každopádně bych se víc položil do té vyšetřovací stránky filmy, dal tam flashbacky, jaku u JFK, to by bylo nice. Nicméně velmi důležité téma-ala zdvižený prst.

Duše (2020)

Čekal jsem v tom možná trochu větší fylozofii, ale jako dítěti by mi tohle vysvětlení stačilo aspoň do puberty. Teorie, jak je to mezi nebem a zemíím bylo skutečně důmyslná a zábavná, plná metafor a občasného zamyšlení, které pixarovkám v poslední době chyběly, stejně jako silné téma a příběh

Collateral (2004)

Co si o tom filmu myslím? Všechno už mi vlastně bylo řečeno. Geniální digitálně-vyhlížející transfokující kamera splývající s prostředím. Zelený matrix nádech odloučení a chladu anonymního velkoměsta. Atmosféra tam rozhodně byla a hudba jí vůbec nepřidávala a když, tak minimálně. Jedná se o ambientní film bez ambientní hudby. Tom Cruise mě sere, jak furt jenom hraje nesmrtelný dokonalý parchanty, ale nakonec umřel a bylo mi to líto, i když to byl dokonalý parchant, takže i to o něčem svědčí. Bylo to parádní thriller=napětí – splněno/// Jo a věrohodný scénář, moc pěkný A ŽE JSEM si toho nevšiml-tentýž rukopis jako u nelítostného souboje, až na to že Cruise neudělal chybu

Pianista (2002)

Musím dohnat Polanského filmy. Nejvíce zapůsobila výprava a scénografie, to jako bez debat-tomu samozřejmě napomohla precizní kamera. Moc pěkně tam byl vymyšlena ilustrace průběhu války na záběrech ze zdí i na oblečení hlavního protagonisty, který když je vytažen z pochodu do vlaku, tak je jasné, že válku musí přežít do konce. Byly zde opravdu silné momenty, z nichž opravdu ten největší bylo když hrál němcovi na klavír s průhledným nosem, tohle je takový moment světové kinematografie zrovna tak ikonický, jako když dicaprio umře v Titanicu nebo když Samuel L. Jackson přesvědčí Tima Rotha aby odešel uprostřed vloupačky, aby mohl dojíst svůj hamburger.

Metanol (2018) (TV film)

Dobrý scénář a zvuk tu televiznost prostě nezapřou. Ale bylo to vynikající, hlavně režie a herecké výkony byly opravdu na úrovni, všechno jsem jim to věřil, Šumbark byl taky super. Střih si moc nevěděl rady s tou kamerou, která furt lítala prostorem a špatným rozzáběrováním, ale hej je to TV-film a dobrý!

Den cvoka (2002)

Boží námět i hlavní hrdina. Mega vtipné a nápadité.