Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Posledná časť trilógie a ukončenie príbehu je zbytočne natiahnuté. Pri oboch verziách kino má 144 min režisérska má 164 min. Je to síce najkratší film ale ako som už spomínal v predchádzajúcom filme, tak úvod tu nemá čo robiť. Celá tá bitka je fajn ale mohla byť kratšia. Príbeh nadväzuje tam kde skončil druhý film a ako zakončenie je to slušne čo sa týka príbehu, keďže koniec musí byt a drží sa aj predlohy, takže po tejto stránke stojí film výborne. Herci, výkony, hudba, kamera je fajn. Efekty sú najslabšie z celej trilógie. Koniec filmu je tiež dobrý a pekne nám konci tam, kde nám začína prvý film LOTR. Film odporúčam ale iba ľuďom čo poznajú knihu a chcú vedieť ako je to spracované. Tiež ľuďom ktorým sa páčili prvé dve filmy a chcú vedieť koniec Bilboveho príbehu. Samostatne film je slabý ale v zakončení trilógie a knihy pôsobí obstojne. Túto časť príbehu mohli skrátiť a pripojiť k druhému filmu. Celkové hodnotenie za mňa je kino verzia 70% režisérska verzia 75%.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Pokračovanie, ktoré je tiež dobré spracované ale pri dĺžke krátke. Príbeh nám začne ešte pred Bilbovym dobrodružstvom. Ukážu nám ako Gandalf stretol Thorina. Po tomto úvode nám film pokračuje tam, kde prvý skončil. Čo sa týka konca, filmu tak to za mňa mali seknúť neskôr. Chápem prečo to sekli takto ale mne sa to nepáči. Ak už je táto časť knihy, teda stred v tomto filme tak to mali seknúť až po drakovej smrti. Film má dve verzie kino má 161 min a režisérska má 186 min. Herci, herecké výkony, hudba, kamera sú skvelé. Efekty sú slušné ale tu je ešte viac veci, ktoré sú slabšie spravené a je vidno, že je to cez PC. Každopádne najlepšie spravená za mňa je časť v Temnohvozde. Film môžem odporučiť každému komu sa páčil prvý film a zaujíma ho čo bude ďalej. Taktiež ľuďom, ktorý majú radi dobrodružné fantasy. Celkové hodnotenie za mňa je kino 75% a režisérska 80%.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Po včerajšom dokončení maratónu LOTR som sa rozhodol si dnes dať maratón Hobita. Samozrejme v režíserkej verzii. Nejako mi doteraz nedochádza prečo sú 3 filmy z tak krátkej knihy. Knihu mám prečítanú. Prvý film začína trošku inak ako kniha a má to aj svoj dobrý dôvod. Dôvod je taký, že kniha bola napísaná pred LOTR a film sa odohráva po LOTR a takto tu máme celkom pekný úvod a vlastne P. Jackson sa rozhodol podať cez už známeho výpraváča a to cez Bilba. Po tomto úvode nám film začína presne tak ako kniha. Herecké výkony, herci, hudba, kamera a masky sú skvelé. Príbeh je fajn a za mňa najlepšia spracovaná časť knihy. Tento film ma to dve verzie kino má 169 min a režisérska 182 min. Efekty sú fajn ale nič extra. Je tu pár miest, kde som si povedal, že je to až príliš upravené cez PC. Čo je za mňa škoda. Film môžem odporučiť každému kto má rád knihu a dobrodružné fantasy. A hlavne to stojí najlepšie ako samostatný film. Celkové hodnotenie za mňa je kino verzia 85% kino verzia 90%.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Dnes pozreté po rokoch a rovno v režisérskej verzii. Skvelé zakončenie skvelej trilógie. Opäť je tu obrovský rozdiel v kino verzii a režíserkej verzii. Kino verzia má 201 min a režisérska verzia má 263 min. Príbeh nám začne v minulosti a v rýchlosti sa dozvieme ako sa prsteň dostal k Frodovy a ako sa vlastne Smeagol stal Glumom. Po tomto krátkom úvode opäť pokračujeme, tam kde skončili Dve Veže. V tomto filme je pridaných niečo cez hodinu scén, ktoré príbehu dodávajú väčší zmysel v niektorých prípadoch. Opäť tu samozrejme nie je celá kniha. Ak by to malo byť pretočené na 100% tak film by musel byť rozdelený aspoň na 2x 180 min. Nie nadarmo posledná časť získala 11 oscarov. Do tretice skvelé herecké výkony, hudba, príbeh, kamera. Film môžem odporučiť každému,, kto má rád dobrodružné fantasy, knižnú predlohu. Celkové hodnotenie za mňa je kino verzia 90% a režisérska verzia. 100%.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Nedávno pozreté po rokoch a rovno v režisérskej verzii. Zase tu máme obrovský rozdiel v režíserkej verzii. Je tu síce pridaných navyše len niečo cez 40 min ale opäť to film posúva o level vyššie ako kino verzia. Film má dĺžku v kino verzii 172 min a v režisérskej y 223 min. Skvelé pokračovanie prvého filmu a aj knihy. Príbeh nadväzuje presne tam, kde skončil prvý film. Aj keď, je tu síce pridaných niečo cez 40 min tak to opäť nie je 100% prepis knihy. Čo ma síce trochu mrzí ale nejako veľmi mi to neprekáža, keďže úplne prepísať knihu by znamenalo pre film aspoň ďalšiu hodinu navyše ak nie viac. Opäť skvelé herecké výkony, herci, hudba, kamera a samozrejme príbeh. Film môžem odporučiť každému fanúšikovi Tolkiena, dobrodružných fantasy. Celkové hodnotenie za mňa je kino verzia 90%. Režisérka 100%.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Nedávno pozreté po rokoch a rovno v režisérskej verzii. Režisérku verziu som videl druhý krát. Rozdiel medzi kino a režisérskou je obrovský. Nielenže je dlhšia o necelú hodinu ale aj dodáva filmu lepší zmysel a hlavne sú tu pridané nejaké scény, ktoré pridávajú na príbehu. Knižnú predlohu mám prečítanú. Režisérska verzia má 228 min. Kino verzia má 172 min. Film je natočený podľa knihy od J. R. R. Tolkiena. Ak by niekto počítal so 100% prepisom knihy do filmu tak sa to za túto stopáž nedá. V kino verzii je skvelé zachovaný základ a pointa príbehu. V režisérskej je pridaných niekoľko scén, ktoré krásne doplnia príbeh, lepšie rozvinú hlavné postavy a v niektorých prípadoch majú lepšie spracovanú atmosféru. Režisér P. Jackson sa sám vyjadril, že vynechal časti z knihy kde je Tom Bombadil, pretože vo filme mu to prišlo až príliš rozprávkové. (Ty čo ste čítali alebo počuli audioknihy viete, ktoré úseky myslím). Každopádne ak si ale odmyslíme tieto časti, tak je to v režíserkej verzii, takmer 100% prepis. Sú tu nejaké zmeny oproti knihe samozrejme ale za mňa sú to zmeny, ktoré sú dobré. Teda aspoň za mňa. Nejdem tu robiť podrobný rozbor knihy a filmu v oboch verziách. Hudba, herci a ich výkony sú skvelé. Príbeh je jednoduchý ale zato skvelé spracovaný. Taktiež kamera a kostýmy sú skvelé. Filmu vlastne nemám čo vyčítať. Tento film môžem jednoznačne odporučiť ľuďom, ktorý majú radi dobrodružné fantasy a hlavne ľuďom, ktorý majú radi knižnú predlohu. Celkové hodnotenie za mňa je kino verzia 90%. Režisérska verzia 100%.

Žhářka (2022)

Akurát som sa vrátil z kina. Slušný remake Kingovej predlohy, ktorý má dosť plusov aj mínusov. Plusy sú hlavne hudba a herecké výkony, taktiež príbeh. Páči sa mi začiatok filmu, ktorý fajn spracovaný. Efekty nie sú na dnešnú dobu bohvie ako dobré ale sú fajn. Príbeh tu dáva zmysel a je tu všetko pekne vysvetlené, teda až na jednu časť na konci, ktorá ma prekvapila, hlavne preto ako bola naša hlavná postava vykreslená počas celého filmu. Minutáž filmu je plus aj mínus zároveň. Film má 95 min. Na jednej strane je to dostačujúce a na druhej málo. Film, keď sa rozbehne a to netrvá dlho ide za mňa zbesilým tempom. Až na ten začiatok, kde nám vlastne v rýchlosti nastavia nejaké tie základy charakterov pre každú hlavnú postavu, nedokáže ich poriadne vykresliť. Čo sa týka akcie tak je tu jej viac než dosť na takúto stopáž. Ako thriller to funguje výborne ako dráma slušne a ako horor minimálne. Film môžem odporučiť ale iba výhradne fanúšikom Kinga. Za mňa si zaslúži aby sa išlo na neho do kina. Ako pekná jednohubka prečo nie? Celkové hodnotenie za mňa je 70%.

V oku tornáda (2014)

Nedávno pozreté po rokoch. Katastrofický film, ktorý sa režisér rozhodol natočiť dosť netradične. Príbeh je jednoduchý a rýchly. Je tu pár úsmevných momentov, ktoré aspoň mne neprekážajú. V podstate je to prezlečení film Twister z roku 1996 do modernejšiého šatu a celkom mu to sluší. Tých 90 min ubehne ako voda. Celkom zaujímavá voľba je kamera a to Found Footage. Prečo sa režisér rozhodol ísť touto cestou netuším ale musím uznať, že mne osobne to vôbec neprekáža. Herci a ich výkony sú fajn nič prevratné ale dá sa na to pozerať. Dialógy sú fajn a hlavne úplne jednoduché, tak ako vlastne aj celý scenár. Efekty má za to veľmi príjemne prekvapili. Film môžem odporučiť, každému kto má rád katastrofické filmy a hlavne, že sú vzaté trochu netradične. Celkové hodnotenie za mňa je 70%.

San Andreas (2015)

Nedávno pozreté po rokoch. Ja mám tento film rád aj keď je to len nadpriemerný film. Dej filmu je opäť jednoduchý a rýchly. Herci a ich výkony sú nadpriemerne. Efekty sú veľmi dobré. Hudba tiež. Film má 114 min. Atmosféra filmu je veľmi dobre spracovaná a miestami kolíše ale čo už. Človek by čakal, že pri takejto téme filmu by bol v napätí od začiatku ako vypukne peklo až po koniec v napätí a úžase z toho čo sa deje ale nekoná sa. Skvelú atmosféru prerušuú, či už spomienky alebo rozhovory o problémoch, ktoré sú síce fajn ale za mňa veľké blbo položené. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 65%

2012 (2009)

Dnes pozreté po rokoch. Za mňa slušný katastrofický film. Nie je to síce nič prelomové ale dá sa to. Film má celkom slušne obsadenie. Herci sa snažia hrať ako vedia a darí sa im to. Po audiovizuálnej stránke je tento film veľmi dobrý. Príbeh je fajn ale v scenári je za mňa dosť veľká chyba. A to, že sa toho stane hromada za krátky čas. Film má 158 min to je dosť dlho ale cca počas 140 min filmu sa stane niekoľko udalosti, ktoré by sa normálne udiať v tak krátkom čase, čiže podľa filmu tri dni udiať nemohli. Začiatok je zaujímavý a dobre spracovaný ale podľa mňa mohli počas dĺžky filmu, keďže príbeh nám začína v roku 2009 pomaly ukazovať rôzne katastrofy, ktoré sa udiali počas rokov a nie to všetko vtrepať do troch dní. Tento film môžem odporučiť, každému kto má rád katastrofické filmy. Celkové hodnotenie za mňa je 70%.