• Krátkometrážní

Jmenuju se Earl (2005) (seriál)

Prvá séria (85%) milo prekvapí svojou originalitou a "inými" postavami. Je síce pravda, že za týmto odlišným štýlom rozprávania sa vždy skrýva ponaučenie (často banálne), no nikdy neprekáža a tak ide celkovo o veľmi pohodové a úsmevné príbehy. Druhá séria (90%) už nie je len úsmevná, scenár je tak prepracovaný, že mnohokrát sa na niektorých hláškach budete smiať ešte na druhý deň. Všetky postavičky tvoria úžasnú partiu (pri tejto sérii som si konečne obľúbil Joy a tú jej nevymáchanú hubu, ktorá produkuje najlepšie hlášky). Navyše atmosféra oproti prvej sérii takisto nepoľavila, takže ide stále o rovnakú pohodu. Najlepšia epizóda vôbec- Cops. Tretia séria (80%) už nemá tak vtipné a prepracované príbehy (donekonečna to ísť nemohlo), no nemožno jej odoprieť veľkú dávku odvahy: Prvá polovica série sa totižto presunie do väzenia, kam sa dostane Earl pri svojej snahe konať dobré skutky a v druhej polovici je Earl v kóme, kde žije vo svojom televíznom svete, takže originalita tohoto seriálu asi nepozná hranice a ešte stále je na čo sa pozerať. Štvrtá séria (75%) sa vracia k úplným začiatkom a namiesto originality tretej série sa vracia neskutočne pohodová atmosféra prvých dvoch. Kvalitou je však táto séria kvôli zopár menej vydareným častiam o čosi nižšie, no stále je to na takej úrovni, že si človek každú novú časť užíva. Preto je len škoda, že bol seriál stopnutý, navyše po časti ktorá si pýtala pokračovanie. Celkovo (85%) ide o najpohodovejší seriál (plus je bez namixovaného smiechu), ktorý som mal možnosť vidieť a ku ktorému sa zakaždým rád vrátim.

Tell It to the Fishes (2006)

Človek si celý čas hovorí "Ok, je to úsmevné, ale teraz už to Moran konečne vybalí...", no namiesto toho prídu len záverečné titulky.

Snídaňový klub (1985)

Komédia / Dráma, ktorá stojí čisto len na scenári a napriek tomu je v dialógoch oveľa bombastickejšia ako nejaký akčný film v špeciálnych trikoch. Pätica teenagerov je sympatická (najmä divotvorná černovláska), v scenári je smútok, vtip, hnev, (no hlavne) pravda a pár krát sa mi stalo, že som bol úplne nadšený genialitou autora (čo sa mi stáva len pri čítaní Kinga).

The Daily Show (1996) (pořad)

Po viacerých pozretých častiach zvyšujem na plné hodnotenie, závidím USA, že majú aj takéto "správy" a obdivujem Jona Stewarta 1) za to, že je toľko rokov stále vtipný a neuveriteľne trefný 2) za to, že sa nebojí vykríknuť svoj názor nahlas a dokáže bez problémov poslať kadejakých kreténov do prdele (naposledy zaspieval v štýle černošského gospelu svoju frázu "go fuck yourself" revolučným moslimom).

Submission: Part I (2004) (TV film)

Po tom, ako som si prečítal, že kvôli tomuto krátkemu dokumentu bol zavraždený jeho režisér Theo van Gogh, som čakal, že pôjde o silnú, 10 minútovú, kontroverznú, šokujúcu, poburujúcu a pravdu prekrúcajúcu bombu. Nič také ale v tomto dokumente nie je. Teda, silné to isteže je a pre niektorých možno aj šokujúce, no nenašiel som tu jedinú vec, ktorá by mohla niekoho uraziť natoľko, že by dostal chuť vraždiť. Skôr by som povedal, že ak by som bol moslim (zmýšľajúci tak, ako zmýšľam teraz), strašne by som sa hanbil za veci, ktoré dokument odhaľuje a bol by som za reformu islamu. Nechápem, ako môže niekto po vypočutí spovede ženy, ktorá bola moslimským manželom bitá a strýkom znásilňovaná, pociťovať hnev (voči žene) a nie smútok, či vinu. Bohužiaľ, ľudia sú väčšinou zmanipulovateľní idioti, ktorí sú leniví myslieť vlastnou hlavou a preto potrebujú ideológie a náboženstvá, aby vedeli, čo je dobré a čo zlé. Vidno však, že im to skôr škodí, ako pomáha.

Pixely (2010)

Staré dobré staré hry :)

Elá hop (2008) (pořad)

Je mi to ľúto, ale zo všetkých detských relácií, ktoré som ako malý videl, ma Elá hop zaujala najmenej. Až by som povedal, že som ju neznášal (a to som v detstve väčšinou zbožňoval všetko, čo bolo v telke...aj reklamy som vedel naspamäť). Zrejme to bolo zapríčinené dvojicou moderátorov (muž a žena- Hop, Elá), ktorí mi ani trochu neprišli prirodzení, všetko to len hrali a celkovo sa správali tak, akoby ich diváci mali do dvoch rokov, poprípade nejakú mentálnu poruchu. Beriem, že deti sú deti a nezmýšľajú ako dospelí, ale nie sú hlúpe a títo moderátori deti fakt podcenili, celý čas boli trápni a vôbec netušili ako vyzerá detský svet. Ak si po padnutí každej klapky zapálili cigaretu a nadávali na tých malých parchantov, ani by som sa nečudoval. Ale to je len moja predstava a pocity z detstva, možno to bolo inak, možno mali radi deti a možno ich iné deti zbožňovali. Ja osobne som dával prednosť kakaovníkom Igorovi a Martinovi, ktorí brali všetko s nadhľadom, niekedy si dovolili vypustiť aj dospelejší vtip, no s deťmi to vedeli takisto. Pôsobili oveľa...úprimnejšie. Úprimnejšie, to je to slovo. DOPLNENIE: Nakoniec zvyšujem na 2 hviezdičky. Po prvé, uvedomil som si, že tá "neúprimnosť" bude zrejme spôsobená tým, že moderátori hrajú "divadelne". Po druhé, rozprávky boli fajn. Viac ale hodnotenie nezvýšim, lebo nech je to všetko ako chce, ak je aj relácia všeobecne braná ako kvalitná, nikdy som ju nemal rád...bohužiaľ

Tron (1982)

Po prvých minútach, kedy som v sebe dusil smiech (smiešne vážny scenár, slabé herecké výkony, lacno vyzerajúce kostýmy- nominácia na oscara???), som chcel dať TRON-ovi dve hviezdičky a čo najrýchlejšie naň zabudnúť. Lenže ako sa dej pomaly rozbiehal, mne sa to začínalo viac a viac páčiť a po dopozeraní som mal chuť pustiť si film znovu. Úplne chápem jeho kultovosť v USA, už sa mi ani tie kostýmy nezdajú lacné, ani scenár smiešny, už si všetko vychutnávam od motoriek po zvuk kráčajúcich programov. Remake nebude siahať originálu po členky ani keby čo robil- k TRON-ovi sa hodí 8-bitová grafika, nie super špeciálne efekty dnešnej doby.

Osm statečných (2006)

"Bože, prestaňte trepať o tom, kto chodí s inžinierom a choďte už konečne zachrániť tých psov!" Toto nebol citát z filmu, toto je môj citát počas sledovania filmu, ktorý dokonale vystihuje moje pocity- zatiaľ čo snaha psov o prežitie je napínavá, hravá i dojemná, tá ľudská časť je nudná a film len zbytočne naťahuje. Napriek tomu som bol so snímkom spokojný a posledných 10 minút som pozeral na telku s úsmevom idiota. Vidieť to tak pred 10 rokmi (a keby už vtedy film existoval), možno by to bola moja srdcovka. Takto pekných 70%