• Thriller

Saltburn (2023) odpad!

Ukrutná zhovadilosť, namachrovaná narcistická póza. Okukané všetky možné snímky, bez kúska originality a autorskej invencie. Opulentnosť Saltburnu akoby nám mala zalepiť oči pred neuveriteľnou prázdnotou. Zlý a zbytočný film, rovno do koša. "Times New Roman"= wtf? Metafora? Nadsázka? Ach jaj, nevídané. Veľké FUJ.

Herec: Ivan Mistrík (2015) (TV film)

"Kašlem na Vašu starostlivosť. Človek je len telo a v tom ostatnom sa aj tak nevyznáte. Chcem zomrieť, chcem byť mŕtvy, práve to chcem, nechcem žiť...."

Zimní prázdniny (2023)

Toto je a bude moja vianočná láska nebeská. Kúzlo filmového okamihu pretknuté so životom, žiaden falošný konštrukt, prosto čístá človečina a čistá filmárčina znalca duší, pána Payena. Akokoľvek bizarne jeho priezvisko znie, toto je radosť, no pain at all.

The Dry (2022) (seriál)

Normálna írska pošahaná rodinka.

Nehty (2023)

Malo to obrovský potenciál, lenže: lenže námet je silnejší ako scenár. Čochvíľa som si myslel, že sa to uberie iným smerom, nápaditejším, rafinovanejším, originálnejším. Ale prišla silná scéna a po nej opäť nič, len také nijaké, akoby matné zábery bez invencie a fantázie. Pritom práve o fantázii a láske a fantázii v láske snáď nám chceli autori niečo viac povedať alebo nie? A i o tom, že láska je alchýmia. Tak ostáva "len" konštatovanie, že Jessie Buckley je láska a Riz Ahmed s očami plachej srnky k sebe síce pasujú, ale podľa autorov je to presne naopak. Čistých 50 percent.

You Hurt My Feelings (2023)

Nicole Holofcener a jej ďalší zrelý pohľad na vzťahy, drobné i väčšie radosti i trápenia, na každodennú rovnováhu i nerovnováhu života, o hľadaní a nachádzaní, úspešnom i tom menej úspešnom, balansu a spokojnosti v nás. Skvele odsledované, pravdivé, i krásne filmové. Občas strácajúce rytmus tak, ako vzťahy i život sám. Julia LD výborná, Tobias M.subjektívne ešte zaujímavejší a Owen T.znova a znova potvrdzujúci, že je jedným z najviac talentov svojej generácie. Žiaden cukrík, prosto už pán herec. "But this is my world. My small, narcissistic world. And you know, I am hurt..."

Přání k narozeninám (2022) odpad!

Umelé, vymyslené, tendenčné, trápne, zúfalé. Nechápem tak dobrých hercov, že sa na to dali a zaujímalo by ma, ako sa cítili po premiére v kinosále. Čistá účelová zhovadilosť. Nechápem miestne hodnotenie a aktuálnych 60 percent.

Víc než kdy jindy (2022)

* * sú snáď i veľa, pretože scenár neponúka skoro nič, dvaja spoluautori sa museli fakt na ňom natrápiť. Takže hodnotím 5 hviezdičkových hercov, tí skutočne hrali ako o život.

The Lovers (2023) (seriál)

je to romanťárna, taká ta klasicky britská, pripomínajúca všetko dobré i horšie z ostrovov. Nad občas nevyváženým tempom zatváram oči, pretože ústredná dvojica je prosto neodolateľná. Zopár scén bude časom legendárnych.

Trochu inak s Adelou (2017) (pořad)

Ten formát je úplne obyč, lenže Adela je neobyčajná. Osobnosť, ktorá sa nebojí žiadnej témy, netrpí na prehnané ego ako napríklad pán Kraus, dáva rada priestor hosťom, nepovyšuje sa, nevyvyšuje. Baví ma znova a znova. Nie je iný pohotovejší, prirodzenejší a tak málo sa prežívajúci moderátor(ka) v československom priestore. Milujem.