Kick-Ass (2010)

Trinásť ročná mlátička, ktorá namiesto barbie chce poriadne nože, nemotorný hlavný ''hrdina'', ktorý nemá absolútne žiadne schopnosti - vo výsledku bláznivá naháňačka o to, kto zomrie ako prvý. Vaughn to parádne naservíroval, žiadne cenzúry, žiadne odľahčené situácie, proste iba guľky, zbrane, krv, mŕtvoly a tak to má byť! Záverečné vyvražďovanie nepotrebuje komentár.

Králova řeč (2010)

Vý-bor-né. Veľmi estetická a melancholicky ľadená dráma s vyváženým pomerom humoru a vážnosti. Perfektné herecké výkony, pochmúrna atmosféra a úsporná réžia, ktorá využíva každú jednu maličkosť k dotvoreniu dojemného príbehu. Pri záverečnej kráľovskej reči v tých najťažších časoch som ani nedýchal.

Město (2010)

Affleck sa rokmi vybudoval na kvalitného viac režiséra ako herca. Suprová krimi, ktorá v druhej polovici trochu stráca dych, ale v tomto prípade to krásne zakončuje tým, síce klišoidným, no akceptovateľným záverom. Akcia je viac než dobrá, príbeh premyslený, Renner výborný a Rebecca poteší oko diváka. Slušné.

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Rozkošná zábavka pre celú rodinu, ktoré vie byť aj vtipná, aj tichá, aj dojemná. Kvitujem predovšetkým to, že napriek detskému uhlu pohľadu to vôbec nevyznieva naivne či sterilne, ale naopak dosť vyspelo. Pekná metafora so stromom. Detská hrajú skvele. Nemožno to nemať rád.

Na vlásku (2010)

Je zbytočné písať všetky tie pozitívne prívlastky, stačí iba jeden - nád-her-né. Okúzlujúca rozprávka, ktorá strieda jednu lepšiu a originálnejšiu pasáž za druhou. Množstvo farieb, množstvo skvelých postavičiek a dvaja (či štyria?) sympatickí hlavní hrdinovia. A Flynn Rider je najväčší frajer na animovanom plátne.

Na doraz (2010)

Pobavil som sa snáď ešte viac ako pri všetkých troch Pařbách dohromady. Tá chémia medzi Downeym a Galifianakisom funguje dokonale a všetok ten nadhľad a dávka humoru sú pekne vyvážené. Navyše to má tempo, krátku stopáž a jednu lepšiu scénu za druhou. Mne osobne najviac utkvela v pamäti rozlúčka s milovaným otcom nad Grand Canyonom, to nemalo chybu! :-)

Neřízená střela (2010)

S typicky britským pojatím pomerne dobre napätá i odviazaná komédia, ktorá patrí k tomu lepšiemu nadpriemeru v tomto žánri. Najväčší podiel úspechu ide na triko skvelého Nighyho, ani Emily (ktorá mi vôbec neprekáža) sa tu však nestratí. Nenápadná, ale o to viac pozitívnu náladu vyvolávajúca strela.

Nezastavitelný (2010)

Maximálne využitie maličkostí. Tony z minima urobí maximum a určite mu v tom pomohol aj jeho dvorný herec Washington. Možno sa môže zdať, že ten nekontrolovateľný vlak akosi málo toho zdemoloval a nepriniesol toľko výbuchov ako by niekto čakal, ale je tu viac zameranie na vytváranie hlavnej podstaty celého filmu - ako zastaviť nezastaviteľné.

Počátek (2010)

Film, ktorý vás donúti každé ráno porozmýšlať, čo sa vám snívalo. Na jednu stranu profesionálne podaný, ťažko na prvýkrát pochopiteľný ,ale na druhú dokonalo prepracovaný a nakrútený, s dych vyrážajúcimi efektami a hudbou od majstra Zimmera.

Prokletý ostrov (2010)

Ťažko deprimujúci filmový zážitok. Hviezdnymi hercami nabitý, mysteriózny film, ktorý diváka buď zruinuje alebo ovládne takým spôsobom, že ho bude musieť ešte nejakú dobu rozdychávať. Keď sa konečne dostaví očakávané vyuzlenie spletitých hádaniek, nástrah a človek pochopí celú ''pointu'', tak sa veru zamyslí i sám na sebou. Posledná veta navyše všetko opäť zmení. Majstrovský Scorsese.