65 (2023)

Ultra-beckovy Jursky park, zasadeny do pravej "jury" a poziciavajuci (vykradajuci) vsetko zanrovo zname - Predator (napatie z neviditelneho a koruny stromov), prvy Jurassic Park (chvenie vody), druhy JP (visiaca lod na skalach a dvojka tyranosaurov - jedina vyborna sekvencia filmu), treti JP (pterodaktyli) a dokonca i serialovy Raised by Wolves (zmutovane kreatury, nehostinna planeta). Adama Drivera je ale na taketo presumitelne "ge-pecka" velka skoda. 6/10

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Marvelacky "Power Rangers" na urovni. V ramci MCU univerza kvalitativna ostuda, v tom "mozog vypinajucom" neskodna zabava. Tie prefarbickovane, vacsinovym stadom odsudzovane, triky nie su az take marne (zaverecne mravce su "starwarsovsky" epicke), kdezto na druhu stranu pribeh je problem a problem je pribeh. Odstavcovo zbuchany koncept 13-rocnych chlapcov po futbalovom treningu. Vtipny uvod z reality - hratky v laboratoriu - skok do "Quanta" - vycitky - nastup zaporaka - zdanlive odstranenie zaporaka = typicke marvelacke klise. Majorsa rejza drzi na kratko, Rudd je opotrebovany, Lilly s kratkymi vlasmi nepritazliva (ale tvaricku ma stale chutnu), jediny Douglas je prijemne civilny a Pfeifferka hlavnym tahunom/twistom rozpravania. A prosim Marvel... vratte uz komiksovky opat na Zem a hlavne nechajte triky sluzit pribehu, nie pribeh digibordelu. Kevin Feige sa silne spalil a myslim, ze po Endgame pojde (ide) komiksovy film do kelu (aj co sa ziskov tyka).

Shazam! Hněv bohů (2023)

Stretavka tvorcov trikov Jumanji (toho prveho) po 28 rokoch! Unavene, otravne, preafektovane, odflaknute, unudene... Najvacsi fail DC universa, prichadzajuci prave vcas, na konci jednej nevydarenej ery a zaciatku novej "gunnovskej" (ktora sa podla mojho nazoru nevydari tiez, pretoze komiksovy film zacina skapinat - posledny AntMan a jeho trzby ako jasny priklad). Trikarom poprosim Zlatu malinu a tomu chromemu "s palickou" tiez (tak otravne teenagerske "tupelo" som uz davno nevidel). Nastastie sa po jeden a pol hodine dostavi nieco ako priemerne zabavny komiksovy film s par vydarenymi vtipkami (ozivovanie Mirrenky, Khaleesi) a scenami (jednorozce, cameo Wonder Woman), to je uz ale sakramentsky neskoro. Sandberg naspat k hororom (!) a Levi nanajvys do televizie (!!). PS: Pol hviezdy si zasluzi ta pod suknickou pekne "vyelastakovana" a v civilnej podobe pod pulovrikom "evo-greenovsky" obdarena dorastenka Grace Caroline Currey

Tetris (2023)

"Zivouci" osemdesiatkovou energiou narvana, v komouskej Moskve pendlujuca, vyjednavacska zabava s hodne dobre hrajucim a hlavne charizmatickym Taronom. Ten chlapec formujuci sa na neisteho Bonda v Kingsmanoch je prec a nastupuje do buducna ako horuce zelezo v kokolonke "Awards". Maly, nenapadny film, v ktorom nie je jedina zbytocna (nudna) scena, KGB haved je castingovo bezchybna, prolhana "kapitalisticka" haved rovnako (starsi "bachraty" Maxwell mal dostat este viac priestoru), audiovizual hravy (autonahanacka s "tetrisovskymi" prechodmi i na malom priestore vynikne ako z draheho "hollywoodaku") a takychto zabavnych, doma "pod dekou" videnych, poteseni mi mozu "streamy" lopatovat raz za tyzden.

Creed III (2023)

Sly chyba... Velmi! Prva polovica, plna ukazkovej US rodinky (hluchonema dcera, chapajuca matka, "vsetko manazujuca" manzelka), moralit, hladania miesta "na Slnku" po dosiahnuti vsemozneho vrcholu a nastupu ukazkoveho zaporaka, sa vezie skor v ranku schematickych sportovych "dramat" na jedno pouzitie, nez precizneho doplnania znameho univerza. Potom vsak pride suboj Chavez vs. Dame a Jonathan Majors zacne predvadzat nieco ako zaporaka roku (tie jeho ksichty a pohyby). Nastane intenzivny sportovy bijak, Jordan zacne rezirovat lepsie ako Coogler (paradny napad zapasu bez obecenstva, len hnev oboch boxerov v tichom okoli) a divak skoro odpusti podraz neobsadenia Rockyho do "rockyovskeho" univerza. Skoro! 7/10

Vražda v Paříži (2023)

Nehorazna "ptakovina", ktora skonci skor ako za devatdesiat minut. Ptakovina ale zabavnejsia ako minulorocny prepaleny, "high-anticipated" Gray Man (dal som mu rovnake hviezdice, ale tu su diametralnejsie odlisne nez dat ich 200-melonovemu spektaklu). Ide sa sice na vlne sandlerovskej trapnosti a anistonovskej dychavicnosti (roky holke pribudaju viditelnejsie ako inokedy), ale v tom kvante prvoplanovych situacii sa najdu aj dokonale vypointovane gagy (cokolvek s bezrukym generalom, narazy do zlodejov kufrika, citovanie knihy Stronga, kufrik z dinosaura, Sandlerova nepresna muska) a nesmie chybat helikoptera a jej pad (z Eiffelovky!). K tomu jedna efektna, vyborne zrealizovana akcna scena zapalenej miestnosti a padu do hradneho kanala. Lahkonoha zabavka, ktora si odpady nezasluzi, len "pytel" popkornu, horucu salku a "cozy" bejvak v uprsany sobotny den.

Marcel, ulita s botami (2021)

"Animentary" s najsmutnejsim a najnizkejsim hlasom animovanej postavicky ever. Nenasilne posolstvo o dolezitosti priatelstva a rodiny, o tom ze v viacclennej komunite to vzdy ide lepsie, ako v jednotlivcovi. Tvorcovia nezabudaju ani na zhubnost virtualnej reality... Chyba vsak nejaka odzbrojujucejsia scena, vlecie sa to skor v priamociarejsom rozpravani o trampotach dvoch opustenych clenov obrovskej "shell" rodinky. Tou jedinou je u mna "babickine" citanie knihy v subehu so zjavenim lienky na okne a transcendentalnym odchodom do "vecnych lovist". Nezvycajny, inovativnejsi projekt, ktory ale potreboval pevnejsi pribeh. PS: Rodinka pavukov by si zasluzila tiez svoj spin-off. 7/10

Weird: The Al Yankovic Story (2022)

Skor trapna, nez vtipna zhovadilost o jednej excentrickej polo-osobnosti, ktora randila s Madonnou a bojovala proti Escobarovi. Tieto kradeze slavnych znaciek a profitovanie z nich su dobre zname i z nasich koncin - Marcinov a Krausov "Krimes" (Chleb ze sunku a styri vajcia)... "Potter" Radcliffe opat raz vyborny, ale vybera si role skor v neistych, kontroverznejsich projektoch, nez v riadnom akademickom filme. Ten jeho uces je ale fakt hrozny! PS: Potesilo opat vidiet Jacka Blacka v camee a predstavitelka Madonny (Evan!) je sukeznejsia ako ona samotna.

Když promluvila (2022)

Investigativna scenaristika "sorkinovskych" rozmerov. Avsak az prilis chladne proceduralna, bez silnejsich emocii, ktore je parodoxne najviac citit mimo US pody, s "cornwallskou" asistentkou, majucou rakovinu. Vyborna Carey Mulligan, horsia Zoe Kazan, stek Samanthy Morton vzdy potesi (naposledy The Whale), absolutne nevyuziti (rozumej malo priestoru) Patricia Clarkson, ci ten bojazlivy, pri vine so Zoe sediaci svedok. Maria Schrader bola pravdepodobne na skoleni u Toma McCarthyho, pretoze jej "directing" je presne do puntiku "odkukavackou" Spotlightu. Ku skode len s jednym realnym hereckym esom (co je jasne vidiet, ked je Carey spolu s ostatnymi v scene), namiesto troch so spominaneho pocinu, ale tu adaptaciu mala na stole teda znamenitu. V zavere, ked do NY Times vstupi Harvey s timom "supov" (i v rozhovoroch cez telefon) teprve citit tu spravnu eskalaciu a keby sa jej film venoval aspon polovicu stopaze, mohlo ist o nezabudnutelny referencny prispevok. 7/10

Pornhub: Sex, prachy a internet (2023)

V jednej scene vam na ruzovo prefarbena blondina povie ako nesuhlasi s propagovanim pedofilie, skodliveho obsahu a aka je emancipovana a nezavisla, aby vzapati, ked sa komentator opyta: "Takze Pornhub by nemal mat zisky a vy z nich nic tiez, za ten skodlivy obsah". Holka zrazu zvrtne a uz je so vsetkym pornom vsetko OK. Meh! Michael Moore ma menej samoucelne a alibisticke dokumenty nez toto. Mrdalo sa vzdy a mrdat sa bude! Je to najvacsia radost skurveneho zivota... A par frigidnych feministiek s tym nic neurobi. Jedinu radost mi urobilo vidiet po rokoch uz teraz milfku (panicku) Cherie DeVille... to boli casi najprudsich vystrekov. :D