• Krátkometrážní

Spider-Man 3 (2007)

Třetí Spider-Man je šílený mišmaš, který absolutně nechápe, co chce být a netuší kudy má jít. Ale ten film má srdíčko, je dělaný s láskou a to ho zachraňuje. Příběh je pořád velice super, tentokrát je dost o pomstě, což je rozhodně zajímavé téma, a i když jeho provedení lehce pokulhává, samotný děj je dobrý. Postavy jsou fajn, bohužel je jich tu hrozně moc. A to je asi největší problém filmu: velké množství děje, postav, záporáků a vlastně všeho. Prostě přeplácanost. Maguire je pořád fajn Spider-Man, i když mi občas přišlo jeho herectví zvláštní. Každopádně má skvělou dynamiku s Harrym a jejich příběhová linka je tahoun celého filmu. Mary Jane je prostě... no... otravná holka, která mě nebavila, chová se jak totální kráva a fakt si mohli odpustit finále, kde je Jane lapena záporákem a Peter ji musí zachránit :D Protože vidět to už po třetí, ve třetím filmu, to fakt ne :D Pak tu máme Gwen Stacy a Eddieho Brocka, kteří by tu vlastně ani nemuseli být, jelikož jsou pro příběh totálně zbyteční a vlastně jediný důvod, proč tam jsou, je protože studio Sony chtělo hrozně moc ve filmu Venoma, díky čemuž akorát zkazili celý potenciál filmu. Protože pokud má Spider-Man 3 něčeho fakt hodně, tak to jsou záporáci. Konkrétně tři. Máme tu Goblina, aka Harryho, který, jak jsem již řekl, je dobrý. Pak je tady Sandman, který je super, má skvělou motivaci, dobrý herecký výkon a kdyby celý film byl o něm, vůbec bych se nezlobil. A nakonec je tu Venom, který je prostě... hrozný :D Hlavně proto, že nemá žádný prostor se ukázat a vlastně je tu jen proto, jak jsem již psal, protože ho Sony tak moc chtělo. Tím, že je tu tolik záporáků ani jeden z nich nemá tolik prostoru a film musí vždycky nějaké z nich uklidit z děje, aby měli jiní prostor a dostali šanci se ukázat. A pak zas musí uklidit tyhle, aby dostali prostor ti před ním, a takhle to jde celý film... Je to prostě překombinované, film moc neví, co má s takovým velkým dějem a počtem postav dělat. Celkově bych film rozdělil na takové 3 části, přičemž každá působí, jako kdyby ji dělal někdo totálně jiný. První trvá do nějaké hodiny a 20 minut filmu a je dost fajn, je osobní, je zde dobrý příběh a i když je to přeplácané a některé postavy se chovají nelogicky, je to dost super a kdyby se film nesl v tomto duchu, nezlobil bych se. Pak nastává nejšílenějších 20 minut filmu :D Tahle část udělala z tohohle filmu takovou legendu, tolik memů a vtipů zde vzniklo. Máme tu totálně podivné hraní, Peterovu emo patku, neuvěřitelně šílené taneční scény s crazy hudbou a celé tohle je tak strašně vtipný :D Na druhou stranu se ptáte, koho sakra napadlo to tam dát, proč to působí tak kýčovitě. Fakt, neříkejte mi, že tohle tam Raimi dal dobrovolně :D Protože to vůbec nepůsobí jako kdyby to dělal on. Pak je zde finále filmu, které je fakt super. Je velkolepé, je emocionální a má strašně moc super momentů, hlavně Peterovo usmíření s Harrym nebo Peterovo odpuštění Sandmanovi. Dokonce mi i slza ukápla :D Hudba v celém filmu je super, máme zde Elfmanovu starou dobrou Spider-Man theme, ale nová hudba od Younga je taky fajn, hlavně Sandmanův motiv je super. Celkově, pokud bych měl film popsat jedním slovem, tak je to prostě bordel. Samozřejmě je otázka, jestli za to může režisér Raimi, který původně ve filmu nechtěl vůbec mít Venoma, ale studio Sony ho donutilo Venoma přidat, kvůli popularitě postavy. Takže nejspíš Sam Raimi za to, jak to dopadlo ani nemůže, to ovšem nic nemění na tom, že třetí Spider-Man má prostě problém. Je přeplácaný, neví co chce dělat, je plný totálně šílených momentů, které se vůbec nehodí ke zbytku filmu. Musím ovšem pochválit Raimiho. Jelikož i přes tenhle šílený guláš dokázal odvyprávět jeden dobrý, poměrně kvalitní příběh, který je dost silný na to, aby v divákovi probudil nějaké emoce. Tenhle film je šílený, je kvalitně slabší než předchozí 2. Ale já ho neskutečně respektuji. Respektuji, že Sam Raimi dokázal udělat z tohohle bordelu, který studio Sony odsoudilo k smrti, silný a emoční film, který funguje a má srdce. Spider-Man 3 je bordel. Je zde přeplácaný děj, hromada záporáků a šílené scény nehodící se ke zbytku filmu. Ale ten film je dělaný s láskou. Hodnocení: 80%

Spider-Man 2 (2004)

S jedničkou jsem měl pár problémů, ale o dvojce můžu s klidným srdcem říct, že se jedná o filmový skvost. Vše, co bylo tak výborné v jedničce je zde také, ba i to, co se mi na té jedničce tolik nelíbilo je tady vypilované k dokonalosti. Stejně jako v prvním díle, i tady je velice lidský a osobní příběh plný emocionálních momentů, skvělých dialogů a dobře napsaných postav. Ty mají mezi sebou výbornou dynamiku, stejně jako v jedničce působí jako reální lidé a ne jako filmoví hrdinové a každý z nich tu má nějakou zajímavou osobní linku a spoustu skvělých momentů a scén. Záporák Doctor Octopus je fakt skvělý, Molina je úžasný herec a zvládl vystihnout jak zlomeného Otta, tak zabijáckého Octopuse. Doc Ock má velice dobrou motivaci, rozumíte mu, máte pro něj sympatie a je to výborný záporák. Navíc, díky praktickým efektům vypadají jeho mechanické paže i v dnešní době fakt dobře. Elfmanova hudba je pořád stejně geniální, skvěle sedí k daným scénám, dokáže být jak velice emotivní, tak energetická a je zde spousta zapamatovatelných motivů. To co mně na jedničce dost vadilo, a to možná až přehnaný pocit televizní produkce, tady rozhodně není, ten film vypadá výborně, i v dnešní době je vizuálně skvělý a vzhledově nezestárl ani o den. Akční scény jsou také naprosto špičkové, ve většině z nich jsou použité praktické efekty, díky čemuž vypadají suprově. Druhý Spidey je prostě skvělý film, skvělé pokračování a další důkaz, že Raimi je úžasný režisér. Spider-Man 2 je výborný film po všech stránkách, jak po té vizální, tak po dějové. Hodnocení: 83%

Spider-Man (2002)

První Spider-Man film od Sama Raimiho je dnes již legendární záležitost a já osobně s ním měl relativně komplikovaný vztah. Jelikož jsem na něm nevyrůstal a nemám tudíž žádné nostalgické vzpomínky, když jsem tento film poprvé viděl, byl jsem tak trochu zklamán. Působil na mě dost zastarale a nedokázal jsem najít kvality, o kterých všichni ostatní básnili. Od této doby ale již uplynulo slušných pár let a já mezitím tento film viděl možná až mockrát. A s každým novým zhlédnutím se mi líbil víc a víc. A když jsem se tak jednou nedávno nudil a rozhodl se, že se podívám právě na Spider-Mana, asi jsem konečně plně pochopil tenhle film. A musím zatleskat Samu Raimimu, jelikož takovéto pocity jsem už dlouho u žádného filmu neměl. Abych tedy konečně začal hodnocením tohoto filmu, Spider-Man je naprosto fantastický film plný výborného a skvěle napsaného děje, famózně prokreslených postav, ale i velmi povedené akce. Prvně bych začal něčím, co jsem nikdy u předchozích zhlédnutích moc neocenil. A to je celkový feeling a atmosféra, kterou tenhle film dýchá. Spider-Man je z roku 2002, ale spíš působí jako taková ta typická komiksovka z 90. let, ve stylu třeba Burtonových Batmanů. To znamená, že hlavně ta superhrdinská část filmu se nebere příliš vážně, je taková hodně odlehčená a řekl bych, že se to nedá popsat jinak než slovem devadesátková. Tenhle prvek může někomu určitě vadit, viz mé já z minulosti, ale teď, s odstupem času můžu říct, že to miluju :D Ten odlehčený tón při některé akci, ty momenty, kdy Spider-Man skáče metry daleko po barácích a vypadá to strašně levně a zvláštně, oblek Goblina a spousta dalších prvků. Já osobně jsem si to hrozně užíval a upřímně mi tyhle filmy v dnešní době hrozně chybí. Teď jsem zmínil, že akční scény se mnohdy neberou příliš vážně, to ale neznamená, že nejsou napínavé. Raimi skvěle dokázal vybudovat napětí při akci, ať už jsou to momenty, kdy Spider-Man musí někoho zachraňovat nebo je třeba v potížích, vždy je to velmi napínavé a dobře vybudované. A finální akce v opuštěném domě, která probíhá s absencí jakékoliv hudby, je naprosto brutální záležitost a jeden z nejdrsnějších a nejbrutálnějších soubojů v jakékoliv Marvelovce. Řekl jsem, že superhrdinská část se nebere úplně vážně, na druhou stranu je tady ale ta „lidská“ část, samotný příběh o Peterovi Parkerovi, který naopak Raimi bere velmi vážně a je vidět, že do něj dal všechno. Příběh má srdce, je plný skvěle napsaných postav, výborných charakterových momentů a scén. Nechci tady rozjíždět žádné úvahy, ale Peter jako hlavní postava je výborný. Jeho vývoj za celý film je skvěle napsán, to, jak se z obyčejného kluka, který chce používat superschopnosti pro svoje vlastní dobro, což se mu nakonec vymstí smrtí jeho strýce, přetaví do člověka, který chce pomáhat lidem a konat dobro. K tomu tu máme další postavy, ať už Harry, MJ, Norman, teta May, strejda Ben. A všichni jsou skvěle napsaní, ty hlavní postavy mají nějaký charakterový vývoj, všichni mají nějakou úlohu v ději a to je velmi dobré. Není tady žádná postava, co by neměla co dělat, byla by zbytečná nebo by neměla žádnou úlohu v ději nebo nějaký vývoj. Mary Jane, která si musí uvědomit, koho ve skutečnosti miluje. Harry, který se musí smířit s tím, kým je, kdo je jeho otec a jakou roli zastává. Norman, který bojuje mezi svojí dobrou stránkou a zákeřným a zvráceným psychopatickým Goblinem. Děj tohohle filmu a postavy v něm je vůbec to nejlepší na Spider-Manovi. Je vidět, že scénář byl psán s láskou, s citem a s porozuměním a že do něj bylo dáno úplně všechno. Když už jsme na dobré vlně, rovnou rychle shrnu další pozitiva. Raimi jako režisér je prostě skvělý, film má tunu zajímavých záběrů a kamerových obratů a vizuálně vypadá velmi dobře. Herecké výkony jsou skvělé. Tobey Maguire jako Peter Parker je fenomenální a pro mě asi ten nejlepší Spider-Man vůbec. A samozřejmě musím zmínit Willema Dafoe jako Green Goblina, který je fantastický. Dokáže být jak milý a přátelský pán, který působí sympaticky a příjemně, ale během chvíle se dokáže změnit na psychopatického maniaka, který je extrémně děsivý a jde z něj hrůza. Dafoe je super a jenom mě mrzí, že má tak málo prostoru. Další, naprosto skvělá věc je soundtrack. Danny Elfman je bůh, to je snad jasné. Jeho hudba, jeho Spider-Man theme se stala naprosto legendární a ikonickou, ale i další hudba z tohoto filmu je skvělá. Můj favorit je hlavně téma Green Goblina, ale celý film má naprosto výborný soundtrack. Elfman naprosto přesně dokázal vystihnout ten devadesátkový tón filmu a podle toho zní i ten soundtrack. Bohužel, ani tenhle film není bezchybný, tudíž jenom velmi rychle řeknu negativa, jelikož jsou podle mě oproti pozitivům naprosto zanedbatelná. Vadila mi občasná zkratkovitost děje, některé momenty jsou velmi rychlé a rychle skončí a některé dějové linky film buduje přehnaně uspěchaně. Nejvíc mi to vadí asi na celé lince kolem toho, jestli je New York proti Spider-Manovi a nebo s ním, jelikož film pořádně nestanoví, že by město nějak extra nesnášelo Spideyho. Jasně, je tu Jameson (skvěle zahraný J.K. Simmonsem mimochodem, ten chlap je boží :D), ale jinak tu nevidíme žádnou velkou nenávist proti Spideymu a tudíž ani ta zpráva od Goblina, že ať je Spider-Man hrdina velký jakkoliv, lidé ho budou nesnášet, vlastně nic moc neznamená. Když už jsme u Goblina, ten jeho kostým je přece jenom trochu moc. Já osobně s ním nemám zas takový problém, ale ta maska z dnešního pohledu už vypadá prostě zvláštně. Film celkově občas působí relativně levně, možná až televizně, a to hlavně v akčních scénách, které působí prostě zvláštně, a v CGI, které strašně bije do očí. Kromě těchto detailů je ale Spider-Man prostě skvělý film. Tenhle legendární počin má i dnes co nabídnout, hlavně na komiksový film až překvapivě skvěle napsaný děj, výborně vybudované postavy a jednoduše obsahuje příběh se srdcem napsaný s láskou. Někomu může vadit to, jak celý film působí relativně zastarale, ale podle mě má film i přes to stále co nabídnout i v dnešní době. Naprosto legendární záležitost s fantastickým příběhem a skvěle napsanými postavami. Chápu, že se někomu nemusí líbit hodně odlehčený přístup v některých pasážích, podle mě to ale tvoří krásnou atmosféru filmu, který je i dnes kultovní klasikou. Hodnocení: 80%

Elektra (2005)

Chytré hlavy ve Foxu si z nějakého prapodivného důvodu řekly, že i přes to, že filmový Daredevil s Benem Affleckem relativně pohořel, zaslouží si vlastní spin-offový film. No a co si budem, jak už je vidět z celkového hodnocení zde na ČSFD, tento spin-off jménem Elektra se vůbec nepovedl. Troufám si říct, že se jedná o naprosto příšerný film :D Hned na začátek chci říct toto. Já mám relativně rád Daredevila z 2003. Jasně, je to strašně špatná a šílená pitomost plná nesmyslů a bizarních momentů, pro mě to ale z nějakého důvodu má takové nějaké kouzlo, díky kterému si ten film dokážu užít. Jednoduše, je to tak špatné, až je to dobré :D Jenomže Elektra taková není. Elektra je čistě jenom špatná. Kdybych tento film měl shrnout v pár slovech, jedná se o naprosto mdlou a nezapamatovatelnou hodinu a půl dlouhou nudu bez pořádných výrazných prvků, která působí hrozně levně, špatně a vlastně i zbytečně, protože upřímně, kdo sakra chtěl tenhle film :D Nikdo. Začněme postavami, které jsou strašně ploché, neskutečně nezajímavě napsané a bez pořádné osobnosti. Hlavní postava Elektra je absolutně nevýrazná a nezajímavá hlavní postava, která je vám úplně šumák. Jennifer Garner má většinu času jeden a ten samý kamenný výraz v obličeji, její postava navíc nosí absolutně se nehodící červený kostým, který je možná věrný komiksům, ale do celého filmu absolutně nepasuje. Další důležitou postavou je Abby, což je bez debat jedna z nejhorších dětských postav, které jsem měl tu možnost vidět ve filmech. Abby je neuvěřitelně otravná, nesympatická, má stupidní poznámky a hloupé dialogy a celý její charakter je založený na tom, že je na všechny hnusná a bez pořádného důvodu vzhlíží k Elektře. Další postavy ani nestojí za řeč. Je tu Abbyin táta, který nemá už vůbec žádný charakter a navíc v půlce filmu zmizí, prakticky až do finále. Pak je tu Stick, tedy Elektřin mistr a učitel, který je ale tak špatně zpracovaný, že ve finále působí jako naprostý vymaštěný idiot. Jeho celá role tkví v tom, že se většinou jednou za čas někde zjeví a zachrání hlavní postavy v nouzi, místo toho, aby se z problému dostali sami. Navíc, jeho učitelské schopnosti, které vypadají tak, že Elektru vyhodil ze svojí kung-fu školy, následně si u ní objednal vraždu Abby, tedy budoucí válečnice, která mu potenciálně může pomoci, a když to Elektra neudělala, tak jí řekl, že to celé byla zkouška, taky stojí za to. Jak skvělý to scénář :D K záporákům, ti tu prostě jen jsou, než cokoliv jiného. Jestli jsem o postavách říkal, že nemají charakter, záporáci ho nemají už vůbec. Jedná se vlastně o partu pěti lidí se schopnostmi, kteří prostě chtějí zabít Elektru, mají prakticky nulový prostor a navíc celý „zvrat“ s hlavním záporákem a matkou Elektry, co se uskuteční ke konci filmu, tak v širším pohledu ani nedává moc smysl. Navíc, doslova každá postava v tomhle filmu má schopnost teleportace, která absolutně není vysvětlena a vlastně je tam jenom pro efekt. Film se taky snaží vytvořit mytologii kolem zločinecké organizace the Hand, jenomže ta samotná tu má také asi 5 minut prostoru a na to, jak důležitě ze začátku působí scény s jejím šéfem, vůbec nikam to ve finále nevede. Takže, shrňme si to :D Scénář stojí za nic, postavy stojí za nic. Co vizuál. No, ten vlastně taky stojí za prd :D Efekty jsou překvapivě celkem fajn... teda většinou. Sice se ninjové z nějakého důvodu po smrti rozpadnou na zelený dým, který vypadá vizuálně hrozně, ale oukej, proč ne :D Problém mám rozhodně s tím, jak je celý film natočený. Je tu tuna sekaných slow motionů, milión střihů v akčních scénách a celý film je hrozně podsvícený, takže většina záběrů má přes půlku postav a objektů hozený obří stín a nic není vidět. Elektra je jednoduše špatná. Je tu vidět pár zajímavých momentů, některé scény se snaží vyčnívat a má to i pár originálních nápadů (viz scéna s otrávenou Elektrou a černým listím, souboj s prostěradly - i když provedení pokulhává :D). Jenomže to všechno je absolutně zabité vším ostatním. Celá Elektra působí jako televizní produkce, jako film, který se vysílal v televizi nebo byl vydán na DVD. Ale ne, tohle šlo do kina. Tenhle film je naprosto typický příklad takového toho levného pokračování úspěšného filmu, kdy studio akorát snížilo rozpočet, nabralo nějaký céčkový... no, tady možná i déčkový nebo éčkový tým a chtěli po nich, aby natočili pokračování filmu. A to se jednoduše nepovedlo. Elektra je prostě špatný film. Nudný, absolutně nezajímavý děj, špatně napsané, ploché a nevýrazné postavy, příšerný vizuál. Nikomu nedoporučuji se na tohle podívat. Nezajímavý a nudný film, který působí strašně prázdně a zbytečně. Hodnocení: 17%

Daredevil (2003)

Jestli se dá Daredevil popsat dvěma slovy, tak to určitě budou „šílená splácanina“. Tahle šílená splácanina je ale neskutečná sranda. První pravidlo pro to, jak si tohle užít, je mít nonstop vypnutý mozek. Pokud totiž budete jen na chvíli přemýšlet, okamžitě začnete facepalmovat a psychicky umírat nad každou vteřinou Daredevila. Začněme hlavním hereckým výkonem, který je prostě divný :D Affleck měl očividně silný nedostatek spánku během natáčení, proto každá scéna a každý jeho výraz vypadá, jak kdyby měl usnout :D Elektra je zde totálně retardovaná, její postava je otravná, nesympatická a arogantní. Celkově je film hrozně stupidní. Máme tady totálně nesmyslné scény, které popírají fyziku. Jsou zde naprosto šílené souboje s nechutným CGI. Je tady nejvíc generická trendy hudba ze začátku 21. století, která se k filmu vůbec nehodí. A všechny tyhle prvky ve vzájemné kombinaci působí jako hrozná komedie, která je sice nechtěná, díky tomu je to ale možná tak velká sranda :D Ten film je prostě tak špatnej, až je dobrej. K záporákům, Kingpin je dost průměrný, nemá moc prostoru, díky tomu, že je asi ve třech scénách a je brutálně nevýrazný. Pak je tu ovšem Bullseye, kterého hraje Colin Farrell. A to je zaručeně nejlepší, nejzábavnější, nejvtipnější a taky nejvíc random prvek filmu. Bullseye je totálně šílený, Farrell to brutálně přehrává, tahle postava popírá úplně všechno, co by dobře napsaná postava měla vykazovat, jenže je to prostě strašná prdel :D Jestli bych měl celkově Daredevila někomu doporučit, tak určitě lidem, kteří mají rádi špatné filmy a rádi se smějí špatným filmům. Protože Daredevil je průměrný, ničím extra zajímavý snímek, který ale dělá některé věci tak moc špatně, že jsou nechtěně brutálně vtipné. Jsou zde tuny šílených, absolutně náhodných a random scén, které vůbec nedávají smysl, ale jsou prostě zábavné. Bohužel tu k tomu jsou i ty nudnější a obyčejnější scény... fakt se divím, že doteď nevznikla nějaká sestříhaná verze tohohle filmu, která by obsahovala jen ty nejvíc top scény :D Hele, většina lidí má nějaký svůj filmový guilty pleasure. Prostě film, o kterým víte, že je špatný, ale stejně ho máte hrozně rádi. A pro mě osobně je to Daredevil :D Logiku popírající film s totálně náhodnými scénami, podivně sestříhaný, ještě podivněji zahraný a natočený, s vynikajícím Bullseyem. Co víc si přát na nudné zimní večery. Brutální blbost, která se ovšem nechtíc stává naprostým comedy goldem, který baví svojí šíleností a neskutečnou přehnaností. Hodnocení: 43%

Blade: Trinity (2004)

První dva Bladové rozhodně nebyli nic světoborného, ale byly to poctivé akčňárny. To se bohužel o Blade: Trinity říct nedá. Třetí díl totiž působí strašně... řekněme suše. Z celého filmu zmizelo to krásné kouzlo, které měli první dva díly. Takový ten pocit, že se díváte na starý akční televizní film, ale v tom nejlepším slova smyslu. Místo toho v Trinity zbyla čistě jenom nuda. Ale hezky od začátku. Wesley Snipes je stále dost fajn Blade, bohužel už není tak dobrý. Nevím, co se stalo, ale působí to, jako by mu došla šťáva. Když nad tím tak přemýšlím, takhle vlastně působí celý film, ale u Snipese to je hrozně vidět. Hraje hrozně nezajímavě, bez charismatu a bez energie. A nevím, kde se stala chyba. Možná za to může Snipes samotný... fakt si doporučuji přečíst, co všechno Wesley během natáčení prováděl za kraviny, je to fakt komedie :D Příběh je strašně nezajímavý a takový obyčejný, stejně jako postavy v něm. Zaprvé, proč se film hned na začátku zbavil Whistlera, doslova druhé nejzajímavější postavě hned po Bladovi? Netuším. Doteď jsem nepochopil, proč ho na začátku odpráskli. Místo něj jsme dostali několik nových, brutálně nezajímavých postav, konkrétně Whistlerovu dceru a Ryana Reynoldse, který hraje... taky tak strašně obyčejně, nezajímavě a jak kdyby jel na půl plynu. A já se opět ptám, proč? Proč Reynolds, jeden z nejcharismatičtějších herců současnosti hraje, jak kdyby ho to brutálně nebavilo? K záporákovi, ten je hrozný, má málo prostoru a není vůbec zajímavý. Abych něco pochválil, tak sice se z filmu vytratilo to kouzlo a ta levnost prvních dvou dílů, která se mi dost líbila, na druhou stranu, film vypadá relativně moderně. Už podle prvních kamerových záběrů, úhlů kamery a toho, jak je to natočené poznáte, že za kamerou stál někdo zkušený, kdo se pokusil vizuálně povznést Blada na trochu vyšší level. Bohužel, všechen zbytek je hrozně zvadlý, unuděný a celý film působí hrozně zbytečně, nezajímavě a prostě špatně. A ještě na závěr si musím postěžovat na český dabing, který je upřímně naprosto otřesný. Zní, jak kdyby ho dabovali ve sklepě, je tam ozvěna, některým částem nejde skoro vůbec rozumět, jiné části pro změnu zůstali v originále a zapomněli je nadabovat prostě :D Fakt tragický dabing. Blade: Trinity je průměrný hloupý akčňák, který působí hrozně utahaně a bez šťávy. Hodnocení: 52%

Blade 2 (2002)

Druhý Blade je podle mě prakticky stejně kvalitní jako první díl, k tomu všemu ale ještě přidává mnohem víc akce, mnohem víc humoru a mnohem víc hlášek. Ale hezky od začátku. Wesley Snipes je pořád naprosto skvělý Blade, jeho obličejová mimika, která byla v jedničce úplně boží, je tu taky a Snipes je prostě výborný. Jeho herecký výkon, jeho charisma a jeho grimasy jsou nezapomenutelné a přidávají filmu opravdu hodně. Další postavy jsou sice taky fajn, ale stále, stejně jako v prvním díle, působí jako takové křoví, které jenom posouvá děj dopředu. Příběh je dost super, hodně se mi líbí celý nápad založený kolem toho, že Blade se musí spojit se svými nepřáteli - s upíry, aby porazil novou, vyspělejší a nebezpečnější rasu upírů, která všechny ohrožuje. Hlavní záporák Nomak je celkem fajn, rozhodně to ale není žádný ultra zapamatovatelný záporák, navíc má celkem málo prostoru, ale svojí roli hlavního padoucha plní dobře. To samé se dá říct i o dědovi upírovi, který tu hraje roli bokového záporáka, který má taky neskutečně málo prostoru, ale je fajn. Ještě tu máme jednoho bokovějšího záporáka, a to Reinhardta, a ten je opravdu hodně super, Ron Perlman je výborný, tahle postava má charisma, tunu dobrých vtipů a hlášek a působí opravdu dobře. Celkově, tenhle film má oproti jedničce mnohem víc hlášek a vtipných momentů, to ale není na škodu. Stále je tady hromada krve, spousta pózování a šílených momentů, jako v jedničce, které stále někomu můžou přijít dost trapné, ale už se tu nezachází do takového extrému, jako právě v prvním díle. Efekty jsou konečně koukatelné, a i když se dá pořád co zlepšovat, aspoň vypadají dobře. Jenom tu je několik scén, kdy postavy padají volným pádem, a tyhle momenty jsou nechutně digitální, jinak je ale CGI dost fajn. Ještě chci zmínit atmosféru filmu, která je stále skvělá. Je vlastně úplně jiná, než v prvním díle, kdy se hodně sázelo na mysteriózní a děsivý upírský svět, tady to je mnohem víc akčnější a vtipnější, a i ta atmosféra díky tomu působí dost jinak, vůbec mi to ale nevadilo. Del Toro je mistr v dělání dobré atmosféry ve svých filmech a tady to opět dokazuje. Celkově je Blade II skvělý nástupce jedničky i přes to, že je vlastně úplně jiný. Zatímco jednička se snažila být řekněme děsivá, budovala mysteriozní svět upírů a sázela na vztahy mezi postavami, dvojka je už typický akční blockbuster s tunou vtipných momentů a hlášek. A na mě to fungovalo o trochu víc, než právě první díl. Skvěle provedená nahláškovaná akční jízda, u které se rozhodně nudit nebudete. Hodnocení: 72%

Blade (1998)

A pak, že Black Panther byl první film s černošským superhrdinou... :D Jasně Marvele, jasně :D Blade je naprosto typický film pozdních 90. let, který je z dnešního pohledu již celkem zvláštní, pro některé možná až kýčovitý, obecně ale není vůbec špatný. Prvně chci vypíchnout atmosféru celého filmu, která je výborná. Film je temný a občas i děsivý, z upírů jde opravdu strach a celkové pocity z filmu a jeho atmosféru si budete užívat. Budiž příkladem hned první scéna filmu z párty v masokombinátu, kterou považuji za jednu z nejlepších scén z filmu, jelikož je naprosto boží a vždycky když jí vidím, tak mám husinu. Postavy jsou dost fajn, Wesley Snipes se na postavu Blade hodí, hrozně se mi líbí jeho grimasy a mimika v obličeji, která možná nechtěně, ale působí hrozně vtipně . Další postavy, ať už Karen nebo Whistler jsou dobré, mají fajn dynamiku s Bladem, jenom občas působí hrozně nevýrazně, hlavně oproti Bladovi. Taky celý ten koncept upírského světa, jeho kultura a tak, to je hrozně super. Ještě jedna věc, která asi nebude sedět každému. Film vyšel na konci devadesátých let, takže můžete čekat hromadu zbytečného pózování, šílené hudby během akce a podobně. Pro některé to bude určitě neskutečně cringe, trapné, zastaralé a nevhodné, mě se to ale prostě líbí :D Krásně to ukazuje tu danou dobu a ukazuje to, jak se v té době dělaly akční filmy. Pojďme si popovídat o problémech filmu. Zaprvé, záporák Deacon Frost, který je typický zlý padouch, s klasickou typickou padoušskou příběhovou archou, kdy je celý film zlý bez jakékoliv pořádné motivace, plus na konci dostane power-up a brutálně zešílí. Nezajímavý záporák, který nemá ani tolik prostoru. Na jednu stranu je to dobře, jelikož Snipes a jeho Blade můžou vyniknout a dostat více prostoru, na druhou stranu je to škoda. A pak musím zmínit efekty. Upřímně mě překvapuje, že tohle prošlo. Takhle špatně vypadající digitální triky jsem od filmu na přelomu tisíciletí fakt nečekal a doteď nechápu, kde se stala chyba. Ty efekty nejsou jenom špatné, ony jsou fakt příšerné. Je tady podivné umírání upírů, kdy se jakoby rozpadnou na kosti, na konci filmu je otřesná digitální krev a podivní létající kostlivci, a nic z toho nevypadá vůbec dobře. Každopádně, když budete efekty ignorovat, Blade není vůbec špatný film. Je to v podstatě solová jízda charismatického Wesleyho Snipese, který je výborný. K tomu je zde skvělá atmosféra nebezpečného a špinavého upírského světa a fajn příběh zasazený v něm. Jen škoda efektů a slabšího záporáka. Velice příjemná upírská jízda se skvělou atmosférou a výkonem hlavní postavy, kterou sráží do očí bijící digitální efekty. Hodnocení: 70%

Kat: Válečná zóna (2008)

Po čtyřech letech jsme dostali další, třetí a zároveň zatím i poslední, filmovou adaptaci Kata, tentokrát s podtitulem War Zone a s Rayem Stevensonem v hlavní roli. Já osobně měl relativně rád obě dvě filmové verze Punishera, ať už s Lundgrenem, tak s Janem, bohužel to samé nemohu říct o Válečné zóně. Tento film je totiž strašně mdlý, nezajímavý, obyčejný a průměrný. Všechno v něm působí tak obyčejné, nic extra nevyčnívá a ve finále na tomhle filmu není skoro nic zajímavého. Začněme ale od začátku. Film má relativně stylové úvodní titulky, které vás navnadí a zaujmou, bohužel hned po nich přichází drsná facka v podobě první akční scény, ve které jsou věci jako například Punisher točící se na lustru :D Obecně, akce v tomhle filmu je hodně meh. Není moc unikátní, ničím nevyčnívá od ostatních průměrných akčňáků a není ani moc zábavná. Film se sice snaží mít strašnou hromadu goru, snaží se být hrozně brutální, všude na vás cáká krev, jenomže to všechno vypadá tak hrozně zvláštně, tak uměle. Momenty, kdy Frank někomu prorazí pěst hlavou nebo mu zarazí židli do obličeje a vystříkne z toho litr krve. Působí to, jako kdyby prostě chtěli tvůrci vytvořit co nejbrutálnější verzi Kata, ale ani se moc nesnažili to udělat autentické. Samotný film a jeho režie taky za moc nestojí. Film nemá pořádné barvy, je celou dobu takový šedý, vybledlý a vizuálně nevypadá moc dobře. Pojďme se ale přesunout na příběh, na děj a na postavy, protože ty jsou u Punishera dost důležité. A začněme klidně přímo Frankem. Ray Stevenson je upřímně dost fajn. Vzhledově se mi na Punishera hodí, má takový ten neutrální kamenný výraz, moc nemluví a celkově je to podle mě velice fajn herecký cast. Co mi vadilo je ale absence jakékoliv trochu víc emocionální scény. Notak, Punisher je charakter s asi nejtragičtějším originem z celého Marvelu. A my tu ten origin ani pořádně nevidíme. Kromě půl minutového flashbacku a scény u hrobu tu není žádná výrazně emocionálnější scéna. Film se sice snaží budovat další postavy, je tu celá dějová linka kolem toho, že Frank omylem zabil agenta FBI a jak se s tím vypořádává jeho rodina, ale upřímně, tahle dějová linka je tak strašně zbytečná, tak strašně krátká a nemá skoro žádný prostor. Když nad tím tak uvažuju, ani Frank samotný tu nemá tolik prostoru, například oproti hlavnímu záporákovi, ke kterému se ale ještě dostanu. Další relativně důležitou postavou je Micro. Akorát opět, stejně jako u rodiny agenta, se vám film snaží hrozně nakecat, jak moc ta postava je důležitá, i když vůbec není. Micro tu s Frankem nemá žádnou chemii, jejich vztah není skoro vůbec nastíněn, natož budován, a na konci vám má být hrozně líto, když má umřít. Ve zkratce, všechny postavy jsou mdlé, nezajímavé, nezapamatovatelné. S jedinou výjimkou, a to je Jigsaw, hlavní záporák. Ten je jedním z mála světlých bodů na filmu, který opravdu vyniká, a není to jenom nezajímavý průměr. Občas je dobrý, občas je špatný, ale aspoň něco. Tak zaprvé, Dominic West je skvělý, charismatický herec, který se této postavy zhostil skvěle. Zadruhé, jeho vzhled. Jigsaw vypadá naprosto nechutně, ale v tom dobrém slova smyslu. Jeho design, jeho maska, vypadá to skvěle a nečekal bych, že v roce 2008, obzvlášť v tomhle filmu, uvidím takhle skvěle udělanou masku. Jigsawův vzhled je naprosto výborně udělaný, Jigsaw působí nechutně, hnusácky a odporně, přesně tak, jak má. A všechna čest maskérům, jelikož si dokážu představit, kolik patlání s tím muselo být. Mimochodem, scéna, kdy Russoti spadne do toho skla a točí se tam, zatímco na něj padají střepy, je asi moje nejoblíbenější scéna filmu. Je strašně nepříjemná, jde z ní husí kůže a je prostě fajn. Ale zpátky k Jigsawovi. Jeho vzhled je super, bohužel, charakter na tom tak dobře není. Je to naprosto klasický, absolutně stupidní, šílený Marvel záporák, který je naprostý magor a blázen bez jakéhokoliv důvodu. A takhle, já mám rád šílené postavy, když jsou dobře udělané a mají svůj význam. Ale Jigsaw takový není. Je akorát otravný a naprosto stupidní. Celkově je Punisher: War Zone prostě průměrný film. Není zde téměř nic, co by nějak extra vyčnívalo svojí skvělostí, na druhou stranu film nedělá ani nic špatně. Naprosto obyčejný a generický akční film, který se sice snaží být něco víc, ale fakt není :D Průměrný a generický akčňák, který vůbec ničím nevyniká. Pokud se fakt hodně nudíte, asi zabaví, jinak to podle mě ale za moc nestojí. Hodnocení: 48%

Kat (2004)

Druhý Punisherovský film, tentokrát český název Kat, je pro mě asi stejně kvalitní jako první Mstitel z roku 1989. Příběh je takový dost osobní, přízemní, čistě honba za pomstou, což k postavě Franka Castla skvěle sedí. Navíc, konečně tu máme origin tohoto anti-hrdiny, což mi ve Mstitelovi docela chybělo. Thomas Jane je dost dobrý Punisher, mám ho radši než Lundgrena. Záporák, kterého hraje John Travolta, je super charismatický a krásně se hodí do celkového příběhu filmu. Akční scény jsou dost fajn, hlavně scéna s Rusákem, která je sice totálně mimo celý žánr toho filmu, ale je aspoň vtipná :D A celkově soundtrack filmu je velice dobrý. The Punisher je jednoduše dost povedený akční film, který si můžete jen tak pustit večer, když nemáte na co koukat a zabaví vás. The Punisher je poctivý akčňák s dost fajn příběhem. Hodnocení: 70%