• Krátkometrážní

X-Men: Poslední vzdor (2006)

SPOILERS! Třetí X-Meni, kteří z nějakého prapodivného důvodu nedostali číslovku, ale podtitul Poslední vzdor, uzavírají původní trilogii X-Menů a podle mě ne úplně nejlépe. Není to rozhodně špatný film. Poslední vzdor si užijete, pokud nad tím nebudete moc přemýšlet a budete to brát jako oddechový hloupý blockbuster. Pokud se nad tím ale trošku zamyslíte, zjistíte, že ten film fakt není nejlepší. Co se musí ocenit jsou herecké výkony, které jsou stále skvělé. Patrick Stewart a Ian McKellen hrají úžasně, mají super dynamiku a chemii. Hugh Jackman jako Wolverine je taky naprosto boží a i zbytek castu je docela fajn. Trochu mě mrzí, že se zde ze dvojky nevrátil Nightcrawler a namísto něj jsme dostali naprosto nevyužitého Angela a taky Beasta, který je fajn, ale má hrozně málo prostoru. Největší problém tohohle filmu je ale rozhodně záporák, tedy Jean Grey, která je dost prapodivná, nemá vůbec žádnou motivaci, chová se extrémně zvláštně a není to moc dobrý záporák. Je to klasický „Chci jen ničit“ padouch. Navíc důvod proč je z ní záporák je taky dost podivný a zvláštní, nedává moc smysl. Škoda, že film se věnuje hrozně moc Wolverinově vztahu k ní, kterého já fanoušek fakt nejsem, místo toho, aby ji pořádně prokreslil. Taky mi příjde, že film má pár úplně stupidních vtipů, které se nehodí do momentů ve kterých jsou (což mi až podezřele moc připomíná dnešní MCU... :D). Ale film má i pár fajn okamžiků, například Xavierova smrt je dost pěkný moment. Tenhle film si dokážete užít jako dobrý blockbuster, když u něj nebudete tolik přemýšlet a nedojde vám, že postava Jean Grey nedává vůbec smysl. X-Men: Poslední vzdor je dost fajn blockbuster s hrozným záporákem v podobě Jean Grey. Jinak dokáže bavit. Hodnocení: 60%

X-Men 2 (2003)

Ačkoliv pro mě není druhý díl X-Menů tak velká pecka jako pro většinu lidí, určitě je kvalitnější a zábavnější než dle mého lehce prázdný první díl. Obecně bych řekl, že dějově je to více nabité, je zde více příběhových linek, které se vzájemně propojují, což přidává na komplexnosti a lepší struktuře filmu, což je podle mě právě to, co chybí prvnímu filmu. Líbil se mi fakt, že jak lidé, tak mutanti zde působí jako záporáci a všechno není čistě jenom o Magnetovi. Abych něco řekl k hereckým výkonům, ty jsou stále super. Jackman je boží Wolverine, asi nikdy nedostaneme lepšího prófu než je Patrick Stewart a Ian McKellen jako Magneto dokáže být jak hrozivý a záporný, tak i celkem vtipný a ironický. Vzájemná chemie mezi postavami je zde stále dobrá, i když si myslím, že film pořád trpí na to, že zde máme ohromné množství postav, tudíž není moc prostoru na takové množství dialogů, které bych si přál. Pořád jsou zde dějově velice podivné věci (platonickou lásku Logana k Jean asi nikdy nepochopím), jsou zde nové postavy, které bohužel mají málo prostoru a některé se v této podobě třeba ani nikdy znova neobjeví (Nightcrawler), každopádně nový záporák Stryker byl vlastně hodně super: díky němu poznáváme nové střípky z Loganovy minulosti, navíc se mi líbila jeho motivace v podobě šíleného mutantního syna a i ten plán zničit mutanty, který následně Magneto obrátí proti němu, to bylo taky fajn. Akční scény jsou zde velice povedené, k mým oblíbeným patří pochopitelně útok Strykerových vojáků na X-Mansion, což je atmosféricky dokonalá scéna, které k perfektnosti chybí už jenom krev a eRkový rating :D Také musím ocenit hudbu, konečně zde dostáváme onu ikonickou znělku v úvodních titulcích, která je prostě naprosto bombastická. Konec filmu je též fajn, i když mi trošku vadila smrt Jean, hlavně proto, jak přehnaně emocionální ji film dělá, i když jsme tu postavu díky nedostatku prostoru vlastně moc neznali :D Ale chápu, nějaká ta příprava na její Phoenix arc musí být :D X-Men 2 (mimochodem, originální X2 je mega zvláštní název :D) jsou vlastně takové hodně příjemné pokračování, které vypilovává některé neduhy, ale stále má co dohánět - na perfektní X-Men film jsme si holt museli ještě pár let počkat... Velice povedené a příjemné pokračování, které si zachovává všechny klady prvního dílu, bohužel ale i některé z jeho problémů. Hodnocení: 74%

X-Men (2000)

První X-Meni jsou film, jehož popularitu jsem dlouhou dobu, podobně jako například u Raimiho Spider-Mana, vůbec nechápal. Čím víckrát jsem ale tenhle film viděl, tím víc ho dokážu docenit za to, co je a za to, co vlastně udělal pro celý žánr komiksových filmů. Přece jenom, jedná se o první, opravdu známý a úspěšný Marvel film (když pomineme Blada) a bez něho bychom dost pravděpodobně nikdy neměli třeba takové MCU. Jak ale v dnešní době vůbec první X-Meni fungují? Podle mě celkem dobře. Jedná se o relativně jednoduchý, přesto ale zábavný film, jehož největším tahounem jsou bez debat postavy. Tenhle film ze všeho nejvíc sází právě na postavy, na jejich vzájemnou interakci a na to, že si diváci oblíbí samotné charaktery. A naštěstí, tohle vyšlo. Většina postav je sympatická a příjemná, stejně jako jejich vzájemná interakce, která baví. Hlavním dějovým prvkem je samozřejmě vztah Profesora X a Magneta, který funguje perfektně, jejich vzájemná chemie je skvělá a dynamika mezi Stewartem a McKellenem je taky výborná. Asi jediné, co mě na dynamice postav vadilo, je vztah Logana k Jean, který tak nějak normálně plyne, akorát na konci se podle mě totálně out of nowhere změní ze strany Logana v lásku, což podle mě přišlo opravdu totálně odnikud. Jeden z mínusů filmu je určitě tempo, které je poměrně dost rychlé. Film strašně rychle uteče (notak, má jenom hodinu a půl) a my se nestihneme ani pomalu seznámit s některými postavami. Celkově film působí hrozně uspěchaně a rozhodně by filmu bodlo pár minut navíc. Chápu, že tenhle film je o X-Menech, což je prostě skupina velkého množství postav, ve finále tu ale vlastně nikdo kromě Wolverina, Xaviera, Magneta a Rogue nemá pořádně prostor. Když už jsem ale zmínil ty postavy, pojďme si je probrat. A začněme hereckými výkony. Ty jsou fantastické. Úplně všichni odvádí skvělou práci, hlavní trojice herců, Jackman, Stewart a McKellen, je výborná a jedná se o jeden z nejlepších Marvel castů v historii. Rogue, která zde slouží jako hlavní hybatel děje, je dost fajn a mrzí mě, že v dalších dílech neměla tolik prostoru, jako právě zde. Hlavní postavou je ale samozřejmě Wolverine, který je naprosto skvělý. Hugh Jackman je charismatický, má zde velmi povedeně vystavěnou záhadu kolem minulosti Wolverina, a i když zrovna v tomto díle není Wolverine ani zdaleka takový, jakého ho známe z komiksů, případně pozdějších filmů, jeho postava je skvělá. Co chci ještě vypíchnout, tak je to, jak film používá jednotlivé schopnosti postav. Pokaždé, když někdo použije svoji schopnost, působí to strašně epicky, strašně velkolepě a má to hrozně velký důraz. Nejvíc je to vidět hlavně u Wolverina a Magneta. Scéna, kdy poprvé Logan vytáhne své drápy, je naprosto excelentní (i díky perfektnímu sound designu) a pokaždé, když Magneto použije svoji schopnost, ať už scéna ve vlaku nebo třeba potyčka s policií, opět i díky skvělým zvukovým efektům, působí to strašně dobře. K samotné zápletce, ta je velmi jednoduchá a díky krátké stopáži nemá moc čas se rozvinout, ale jinak je celkem fajn. Líbí se mi hlavně znázornění samotné Xavierovy školy, stejně tak i hlavní téma celé X-Men série, tedy to, jak lidi vnímají mutanty. Film dokáže být vtipný, na druhou stranu i celkem dost vážný a dokáže skvěle vystavět atmosféru, viz úvodní scéna v koncentračním táboře. Chci ještě zmínit efekty, které se dělí na 2 kategorie. Buď nevypadají moc dobře, to jsou většinou počítačové efekty jako např. mutace senátora Kellyho nebo třeba Cyclopsův laser. Na druhou stranu je zde hromada skvěle vypadajících praktických efektů. Tím myslím samozřejmě hlavně Loganovy drápy, ale třeba i takový design Mystique, který se stal naprosto legendárním, a i když Mystique je jedna z těch postav, která extrémně trpí na nedostatek prostoru, minimálně její design je dost zapamatovatelný a ikonický. Další skvělá věc na filmu je zvuk a celkově sound design, který je skvělý. Každé vytasení drápů, každé Magnetovo ohybání kovu. Film po zvukové stránce je naprosto skvělý. Jediná výtka ke zvuku, kterou mám, je to, že všechny akční zvuky (výbuchy, střelba, pády předmětů, atd.) jsou zhruba třikrát hlasitější než všechno ostatní a občas to moje uši fakt bolelo :D Asi poslední věc, kterou chci zmínit, je to, že film možná z dnešního pohledu nebude působit tak dobře. X-Meni nezestárli nejlépe, některé kostýmy, některé momenty, některé efekty, působí v dnešní době dost směšně, ale pokud se dokážete vcítit do diváka roku 2000, myslím, že si film užijete. X-Meni jsou prostě fajn. Povedený příběh, skvělé postavy, které sice ztrácejí na přehnaně krátké stopáži a obrovskému množství postav, které prostě nemají šanci zazářit (reálně je tu tolik postav, které nemají prakticky žádný prostor - Sabretooth, Mystique, Toad, Storm, Cyclops, Jean,...), jinak je to ale velmi fajn podívaná, která i v dnešní době dokáže zabavit. A samozřejmě, je zde stále legendární český dabing, který se nechtěně stal totální ikonou... „A jak říkají vám? Kolo?“ :D Velice příjemná a oddechová záležitost s tunou příjemných postav a i celkem fajn zápletkou, která bohužel strádá na uspěchanosti a krátkosti celého filmu. Hodnocení: 60%

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

SPOILERS! Druhý MCU Spider-Man s podtitulem Far from Home je podle mě sice celkem zábavný a příjemný film, je to ale tak generický a obyčejný akční blockbuster, že oproti dle mého hodně podhodnocovanému Homecomingu je to prostě zklamání. Fakt to není špatný a pokud hledáte čistě jenom zábavný akční blbůstku s hromadou vtipů u které se zabavíte, Daleko od domova určitě není špatný film. Ale sakra, ten potenciál... Začněme pozitivy. Jako největší pozitivum zde totiž určitě vidím tu osobní část filmu a tu Peter Parker rovinu. Je to až překvapivý, že ve filmu s názvem Spider-Man mi přišlo, že ta Spider-Man část je extrémně průměrná, ale je to tak. Každopádně, všechny scény s Peterem jsou super. Ať už interaguje s kamarády, ať už si povídá s Nedem nebo MJ, ať už plánuje svoje vysněné rande s MJ, tahle osobní rovina je hrozně super, je zábavná, je příjemná a jo, občas je ten scénář extrémně hloupý a některý vtipy jsou totálně prvoplánový a hrozně levný, je to extrémně příjemné a svěží. Peter má vynikající chemii s MJ, sice je hrozně podivný, jak až do tohohle filmu o ní ani nezavadil a najednou má na ni crush, ale co už. Stejně jako v Homecomingu je zde extrémně boží chemie mezi Peterem a Happym a moment v letadle mezi nima je asi nejlepší scéna z filmu. Bohužel, naopak, ta Spider-Manská linka je poměrně bídná. Akce je upřímně poměrně fajn, ale je tak hrozně nudně natočená. První potyčka s Hydro-Manem je upřímně fakt dobrá, ale jenom díky tomu, že tu Peter bojuje jako Peter a ne jako Spider-Man. Ale jakákoliv jiná akční scéna, ať už s Molten Manem v Praze nebo finále s drony, je to prostě jenom kopa CGI bordelu, která není vůbec zajímavá, není moc přehledná a i když to finále má podle mě svoje kouzlo, hlavně jeho první část má neskutečně silnou atmosférou, což ale co si budem, když máte ve svým filmovým finále déšť, bouřku, blesky a šedý mraky, atmosféra je prostě zaručená :D Další věc, se kterou mám překvapivě problém, tak je Nick Fury, který je... nevýrazný? Cože? Jak se sakra podařilo to, že Samuel L. Jackson má takhle nevýraznou, nezajímavou a hlavně nedůležitou roli? Nechápu. Dále je tu samozřejmě Mysterio, tedy hlavní záporák filmu. A musím uznat, Jake Gyllenhaal má strašný charisma. Ale... to je tak nějak všechno. Mysterio je naprosto generický, tuctový záporák, který kromě Gyllenhaala není absolutně zajímavý. On se sice tváří jako hrozně charismatický, výrazný a zapamatovatelný záporák, ale když odhodíte všechny ty zvraty, všechna ta šokující odhalení (který samozřejmě pro znalce komiksů a nebo pro lidi, co někdy v životě viděli víc než 20 filmů, nejsou vůbec šokující), tak dostanete totálně obyčejného a generického padoucha, který má navíc jednu z nejdebilnějších motivací v celém MCU a má jeden z nejvíc random záporáckých plánů vůbec, který doslova sází jenom na extrémní shodu náhodných událostí, která se samozřejmě stane, protože je to ve scénáři filmu a je jedno, že to nemá žádné dějové opodstatnění. Navíc, ten film je tak neuvěřitelně líný, že doslova jakmile film odhalí divákům, že Mysterio je padouch, tak tady má obrovský, asi 3 minutový monolog prakticky jenom pro diváky, ve kterém vysvětluje svoje motivace a jak to všechno dělal, což je totálně debilní scéna jenom díky tomu, že je očividně točená jenom pro hloupé diváky, kteří nedokáží pochopit zvrat s odhalením padoucha. Představte si o kolik víc cool by bylo, kdybychom se to, že je Mysterio padouch dozvěděli jako diváci až na Karlově mostě společně s Peterem. A nepotřebovali bychom žádný hloupý záporácký monolog. To v čem tento film ale naprosto selhává, tak je příběh. Tohle je totiž asi nejmíň logický, nejvíc retardovaný, naprosto random a logiku postrádající děj z celého MCU. Události se tady dějou jenom proto, že to film potřebuje, některé momenty vůbec nedávají smysl, ať už malé detaily, tak obrovské plot holy, je tu spousta nelogičností, nevyřešených otázek, atd. Nechci tu všechno vyjmenovávat, protože to by bylo na hodinu, ale jsou tu momenty jako např. scéna v Berlíně, kdy je Mysterio svědkem toho, že Peter řekne Furymu, že Beck je podvodník, a o pár scén později na tento fakt Mysterio asi zapomněl a žije v domnění, že Fury nic netuší. A ani nebudu zmiňovat hlavní MacGuffin tohoto filmu, tedy brýle Edith, což je všemocná umělá inteligence, kterou Tony Stark víc než komukoliv jinýmu svěřil Peterovi a kterou nutně potřebuje záporák pro své cíle, i když se vůbec nedozvíme proč ji vlastně potřebuje a co s ní může dělat, co bez ní nedokáže. Abych to ukončil na veselé notě, chci zmínit tři velká pozitiva. Tak zaprvé, prostředí. Far from Home se odehrává v Evropě a můžeme zde vidět místa jako Benátky, Londýn nebo samozřejmě, pro nás Čechy nejdůležitější, Prahu. A upřímně, je hrozně osvěžující vidět obří americký blockbuster, který se odehrává v Evropě, což je pro tento typ filmů takové ne moc prozkoumané prostředí. Dále samozřejmě musím zmínit hudbu Michaela Giacchina, která mi sice přijde slabší než v Homecomingu, ale pořád je extrémně energetická a výrazná, Spider-Manova znělka je stále božská a jsem rád, že v tomhle filmu hraje hodně často, a taky musím ocenit detaily jako je např. Mysteriův motiv, který se mění během celého filmu podle stavu Mysteriovy postavy a můžeme jej slyšet jak v hrdinské a víc velkolepé variaci na začátku filmu, tak ve víc zlovolné a děsivé ke konci. A na závěr musím zmínit tu jednu akční scénu v Berlíně, kdy Mysterio poprvé zkouší pořádně použít své iluze na Petera, která je prostě fenomenální, tvůrci do ní dali víc kreativity než do celého zbytku filmu a je to asi jediný světlý moment celé Beckovy postavy. Upřímně, já vím, že jsem tenhle film hrozně kritizoval. A ano, má neuvěřitelnou řadu problémů. Stále je to ale relativně příjemný a zábavný akční blockbuster, u kterého když vypnete mozek a budete se jenom bavit, možná z něj budete mít lepší pocit. Ale já se prostě nemůžu přenést přes to, jak oproti Homecomingu, který byl taky zábavný a řekněme hloupoučký, ale všechno to dělal mnohem líp, tenhle film prostě působí. Tradiční Marvelovka s hromadou vtipů, ne moc dobré digitální akce a upozaděním Peterovy osobní linky. Není to špatné, jenom je to zklamání oproti tomu, co jsem čekal. Hodnocení: 60%

Avengers: Endgame (2019)

Avengers: Endgame je film, který ukončuje 11 let dlouhou éru Marvel filmů. A rozhodně to není bezchybný kousek, ovšem tak moc vás zahřeje u srdíčka tím, jak moc osobní je, že vám to ve výsledku ani nevadí. Tenhle film je o postavách a to je strašně dobře. První hodinu filmu v podstatě sledujeme jenom to, jak si postavy povídají a není tu skoro žádná akce. A je to boží. Každý rozhovor, každou větu jsem si hrozně užíval. Film trvá 3 hodiny a určitě by se dal trošku ostříhat, ale dokáže to celé ty 3 hodiny bavit. Příběh je zajímavý, plný zvratů a důležitých úmrtí oblíbených postav. A kdyby vás náhodou ten začátek, kde není skoro žádná akce, nebavil, celé se to vynahradí poslední hodinku, která je prakticky jedna velkolepá epická bitva, která jo, je plná CGI bordelu a efektů, ale to vám vůbec nevadí, protože je sakra zábavná a cool :D Na Marvelu posledních několik filmů kritizuji humor, který je v nevhodných a vážných momentech. Tady to naštěstí neplatí. Pokud je zde depresivní, vážná scéna, není tu žádný humor a to je něco, co dokážu opravdu ocenit. Ale jak již bylo řečeno, film to bezchybný není. Především záporák, proti kterému se bojuje ve finální bitvě není téměř vůbec prokreslený a jeho motivace, že chce prostě zničit vesmír, tak je celkem dost bídná a průměrná. Humor jsem sice chválil, že je ve správných momentech a to platí, ale až na postavu Thora, která vtipkuje i když by neměla a celkově její proměna v tomto filmu se mě tolik nelíbila právě tím, že jeho charakter je dost mimo. Ovšem, pokud jste opravdu fanoušek Marvelu a zbožňujete předchozí filmy, všechny tyto chyby můžete s radostí ignorovat a tento film si zamilovat. Tenhle film určitě není tak hluboký a řekněme komplexní jako Infinity War, ale pokud Infinity War bylo to pravé zakončení, Endgame už je akorát ta finální tečka na závěr, která je brutálně epická, velkolepá, plná fan servicu, vynikajících momentů a neskutečné zábavy a hypu. A pro mě osobně stále nejlepší MCU film vůbec a jedná se o zážitek, který už asi nikdo nikdy nezopakuje. Avengers: Endgame je naprosto úžasné ukončení jedné éry Marvelu, které chytne za srdce každého fanouška. Hodnocení: 90%

Captain Marvel (2019)

Captain Marvel je naprosto průměrná Marvelovka, která vůbec ničím nevyčnívá, a chvíli po jejím zhlédnutí dost pravděpodobně zapomenete, o čem vlastně byla. Začněme dějem, který bych přirovnal k prvnímu Thorovi, jelikož příběh staví na dost podobných principech. Jistá postava se dostane ze svého domovského prostředí na planetu Zemi, tedy pro ní neznámé místo a musí se tu nějak naučit fungovat. Já osobně tenhle koncept nemám moc rád, jelikož mi přijde celkově v kinematografii už dost ohraný, každopádně musím uznat, že Captain Marvel ho zpracovává lépe než první Thor. Každopádně, žádná pochvala to opravdu není. Příběh je totiž hrozně o ničem, je takový nezajímavý a není ničím obzvláštněn, a i přes to, že tu je celkem fajn zvrat se Skrullama, Captain Marvel má opravdu slabý příběh, který nemá moc co nabídnout. K hlavní postavě, hraná Brie Larson, s tou mám trochu problém. Kromě toho, že je poměrně arogantní, otravná a ne moc sympatická hlavní postava, tak má taky šíleně přesílené schopnosti, se kterými okamžitě zabije prakticky kohokoliv a sama je téměř nezranitelná, tudíž napětí a strach o tuto postavu klesá v podstatě na nulu. Navíc, ke konci dostane, aby toho nebylo málo, ještě power up, u čehož úplně nechápu proč, asi si tvůrci řekli, že stejně ještě není dost silná :D Každopádně, na její obranu, určitě si nemyslím, že je to až tak tragická postava, jak lidi hrozně rádi tvrdí. Určitě to není dobrá, ani nijak extra nosná hlavní postava, a i když tuhle větu říkám strašně nerad a nesnáším toto pojmenování, její charakter se dá docela dobře vystihnout jako pokus o silnou ženskou hlavní postavu, podle mě není zas tak špatná, jak lidi říkají. Akční scény jsou čistě průměrné a dají se rozdělit na 2 typy. Ty řekněme „přízemnější“ se většinou odehrávají ve tmě nebo v nějakém kouři, což v kombinaci se zběsilým střihem znamená, že není vůbec nic vidět. Druhý typ jsou akční scény, kdy Captain Marvel létá ve vzduchu a ukazuje na nepřátele, přičemž jí z rukou šlehají CGI lejzry. Tyhle scény mají zas a znova ten problém, že nejsou vůbec zajímavé, strach o hlavní postavu v nich prostě díky tomu, jak moc je Captain Marvel přesílená, a navíc jsou tyto scény brutálně nezáživné a bez nápadu. Třešničkou na dortu je finální duel s hlavním záporákem, který je doslova výsměch jakémukoliv vývoji hlavní postavy. Když už jsme u záporáka... Marvel nám v posledních pár filmech dokázal, že umí ty záporáky dělat. Tady to ovšem nějak nevyšlo, jelikož hlavní padouch je strašně špatný. Není vůbec zajímavý, je brutálně nezapamatovatelný a je to obyčejný stupidní tuctový Marvel záporák. Jude Law se sice snaží, ale ani dobrý herec nedokáže zachránit špatný scénář. Abych řekl na závěr pár pozitiv, tak film zachraňuje neskutečně roztomilý Goose, herec Ben Mendelsohn a celkově Skrullové, cameo Clarka Gregga a samozřejmě Samuel L. Jackson, který je bezesporu nejlepší postavou filmu. Jackson má opět brutální charisma, hází jednu hlášku za druhou a přidává filmu strašně příjemnou energii. A navíc, vizuálně vypadá naprosto fantasticky. Omlazovací technika, kterou na něj použili vypadá úžasně a ani jednou za celý film jsem si nevšiml, že by působil nějak digitálně nebo počítačově. Ještě v pár větách na závěr chci zkritizovat návaznost Captain Marvel na zbytek MCU. Logiku tohohle filmu totiž dost kazí to, že se jedná o prequel a dějově se odehrává před skoro všemi Marvel filmy, tudíž některé okamžiky postrádají smysl v kontextu minulých filmů. Například, když Fury v Avengers řekne, že díky Thorovi vědí, že ve vesmíru nejsou sami, což děj tohoto filmu vyvrací. Nebo třeba celá dějová linka s pagerem, který Fury z nějakého důvodu nepoužil během minulých 20 filmů. A to, že díky Carol pojmenoval Avengers mi taky přijde trošku stupidní. Captain Marvel rozhodně není špatný film. Jenom je strašlivě průměrný. Nezajímavý děj, špatný záporák, nesympatická hlavní postava a celkem dost nevýrazný vizuál tvoří film, který vůbec ničím nevyčnívá a není moc důvodů, proč se na něj dívat podruhé. Je to zábavný, je to vtipný, ale to je tak nějak všechno. A jenom chci říct, že si fakt ale nemyslím, že Captain Marvel je nejhorší film MCU vůbec, což z nějakýho důvodu skoro každý člověk na planetě tvrdí. Podle mě je to na dost podobným levelu jako první Thor, je to i dost podobné příběhově, s tím teda, že Captain Marvel je za mě o maličko lepší. Celkem typická Marvelovka s běžným superhrdinským dějem, špatným záporákem a nezajímavou hlavní postavou. Zachraňuje to Jackson, který je boží. Hodnocení: 57%

Ant-Man a Wasp (2018)

Pokračování Ant-Mana, kde se k titulnímu hrdinovi přidává i Wasp, je kvalitativně hodně podobný svému prvnímu dílu, akorát je mnohem víc ujetější, nahláškovanější, vtipnější a bohužel i hloupější a taky víc dětský. Chemie mezi hlavní trojicí, tedy Scottem, Hope a Hankem, je trošku jiná než v prvním díle, díky událostem Civil War, ale kdykoliv tyto postavy spolu mluví, je to dost fajn a jejich vztahy, které byly po Občanské válce trochu poničeny a musí se zde napravit, tak mě prostě bavily. Líbí se mi, že příběh je dost osobní a přízemní, nejde o žádnou záchranu světa, což by se k tomuto filmu moc nehodilo. Cíle našich hrdinů jsou naprosto jasné, pochopitelné a fakt, že jde o záchranu jedné jediné osoby, je prostě fajn. Taky se mi líbilo, že celým filmem je provázen časový pres a to, že hrdinové si musí trošku máknout. Každý film, který má nějakou urgenci a nějakou nálehavost má vždycky automaticky lepší atmosféru. Co Ant-Man and the Wasp celkem sráží je ale stále, stejně jako v jedničce humor. Tenhle film je opět naprosto tradiční Marvelovka s tunou vtipů, které jsou ale mnohem jednoduší, prvoplánovější a víc hloupý a dětský než v jedničce. Humoru je tu dost, samozřejmě občas v nevhodných momentech a chvílích, ale na to už jsme u těchto filmů jakž takž zvyklý. Co mě celkem dost vadí je, že z postavy Scotta Langa udělali chodícího hláškujícího blbečka, který existuje prakticky jen od toho, aby jsme se mu smáli. Doslova celý Scottův charakter z prvního filmu, fakt, že je to profesionální a špičkový zloděj, který po sobě nezanechává žádné stopy, který je opatrný a který vše dělá pro svoji rodinu, na to se tady naprosto zapomíná a ze Scotta je tady prostě týpek, který se do všeho tak nějak random připlete, který nemá moc co na práci a třeba jeho zlodějské dovednosti zde vůbec nejsou využity a na tuto jeho stránku jakoby se zapomnělo. A je opět krásně vidět, jak moc tomuhle filmu chybí vliv Edgara Wrighta, který aspoň na chvíli stál při zrodu jedničky. Podobnou transformaci postavy jakou zde má Scott jsme mohli vidět v 5. Pirátech z Karibiku s Jackem Sparrowem, tady je to naštěstí o trochu lépe zpracované, a Scott tu aspoň něco dělá a není z něj úplný ťulpas. K záporačce Ghost, ta je upřímně relativně fajn, má dost solidní motivaci a i když se občas chová dost podivně a hloupě, je celkem dobrá. Hudba je ovšem pořád skvělá a akční scény jsou dost originální a plné nápadů, každopádně bych řekl, že jsou mnohem generičtěji natočené, není tu tak pěkná práce s kamerou a prostředím, jako byla právě v jedničce. Na závěr, Ant-Man a Wasp je čistě fajn. Je to prakticky na stejném levelu jako jednička. Je to tradiční blockbuster, který má dost fajn postavy, fajn akční scény, hromadu občas možná až moc trapného a infantilního humor, akorát je zde teda lepší záporák než v jedničce, což pro mě tento film trošku zvedá. Ant-Man and the Wasp je typická nahláškovaná vtipná Marvelovská jízda na odreagování. Nic víc, nic míň. Hodnocení: 72%

Avengers: Infinity War (2018)

Avengers: Infinity War jsou bez debat jedním z nejepičtějších filmů současnosti. Notak, u kterého jiného filmu můžete říct, že využívá desetileté budování desítek postav, prostředí a světů a kombinuje je v jednom velkolepém akčním blockbusteru. Infinity War je prostě naprosto fantastický zážitek pro každého správného Marvel fanouška a jedná se o takovou velké a obrovské zakončení veškerého hypu, co kdy kolem Marvelu existoval. Tento film se dá popsat jako jedna obrovská epická velkolepá jízda, která sice nemá žádný přesah, ale come on, jestli od tohohle filmu někdo čeká, že to bude něco víc, než jen nabušená akčňárna, tak je to dost bláhový člověk :D Infinity War opět, jako jeho předchůdci, sází na charaktery. A těch je tady nespočet a vztahy mezi nimi, jednotlivé dialogy a rozhovory, to je na filmu asi to nejlepší. Je tu strašná hromada příběhových linek, ale překvapivě, všechny fungují a všechny vás baví. Celkově mě překvapuje, jak bratři Russové mohli tolik postav, tolik děje, splácat do 2 a půl hodiny tak, aby to dávalo smysl. Ale oni to prostě nějak zvládli a ukazují nám, že jsou to dost talentovaní režiséři. Je tady opravdu desítky a desítky postav, které moc dobře známe a milujeme, které spolu interagují, které spolu mají výborné vztahy a je to super. Akční scény jsou samozřejmě hromada CGI, ale notak, je to epická velkolepá popcornovka, na kterou šla hromada peněz, takže ten CGI bordel vypadá úžasně a určitě je to jeden z nejlépe vypadajících Marvel filmů Potom je tady záporák Thanos, který bez debat fantastický a jeden z nejlepších Marvelovských záporáků, nejenom díky výborné motivaci, ale také díky charismatickému pojetí od Joshe Brolina a díky naprosto skvostnému vizuálu. Zbytek snímku je také výborný. Vizuál, hudba, to všechno je super. Navíc se Marvel opravdu nebojí zabíjet a máme tady hned několik důležitých úmrtí, které vás překvapí. Akorát bych opět, jak je u Marvelu zvykem, ocenil méně humoru ve vážných scénách. A samozřejmě musím zmínit naprosto ikonický konec, který navždy změnil pohled na MCU. Infinity War je prostě boží. Naprostý komiksový spektákl s desítkami hrdinů a postav, s tunou bombastické akce a s jedním z nejzajímavějších a největších záporáků MCU, který z tohoto filmu dělá krásnou třešničku na dlouhém, deset let budovaném dortu. Řekl bych, že pro spoustu lidí je a bude Infinity War navždy jedním z nejlepších filmových zážitků vůbec. Já to schválně neříkám a to z jediného důvodu. Pro mě ten zážitek přišel až o rok později s Endgamem, který je ještě větší pecka. Avengers: Infinity War je velkolepý a neskutečně zábavný blockbuster, který potěší každého fanouška Marvelu. Hodnocení: 83%

Black Panther (2018)

Film, který dostal za úkol reprezentovat černošskou populaci v MCU, čímž samozřejmě proti sobě poštval spoustu lidí, kteří nedokážou z nějakého důvodu překousnout, že hlavní postavy jsou černoši. Pokud vám ale takováhle korektnost nevadí, jako třeba mě, tak Black Panther je naprosto klasická Marvelovská jednohubka. Co je asi největší pozitivum tohoto snímku, tak to je vizuál. Samotná Wakanda vypadá naprosto nádherně a všechny lokace jsou překrásné. Ať už technologická a více sci-fi laděná část, tak i venkov, všechno vypadá velice dobře. Taky bych chtěl pochválit všechny kostyméry a kostymérky, jelikož kostýmy v tomto filmu jsou opravdu nádherné. Hudba je taky velice povedená, hrozně se mi líbí, jak film kombinuje klasickou africkou hudbu a bubny s hip hopem, překvapivě je to velice dobrá kombinace a film má excelentní soundtrack. Celkově, film má naprosto skvělý audiovizuál. K hereckým výkonům, Chadwick Boseman v hlavní roli je velice příjemný, je sympatický a má i dost fajn charisma, a i když ho nepovažuji za nějaký výborný casting, je v této roli dost dobrý a mrzí mě, že nám Chadwick už nemůže předvést více. Problém přichází s dalšími postavami, které prostě nejsou zajímavé. Kromě Shuri a záporáků mě žádná z vedlejších postav nezaujala, ani mi nebyla sympatická. Když už jsem je zmínil, tak záporáci jsou fajn. První z nich, tedy Klaue, zastává spíše komediální roli a Andy Serkis je opravdu skvělý. Druhý padouch, Killmonger, je ovšem úplně jiná liga. Plně rozumím všem, kteří Killmongera řadí mezi své nejoblíbenější Marvelovské záporáky. Michael B. Jordan je výborný herec, dává této postavě skvělé charisma, Killmonger má vynikající motivaci, tudíž ho divák naprosto chápe a někteří by s ním mohli i souhlasit. Abych řekl nějaké výtky, tak opět, jako asi v každé moderní Marvelovce, tu je naprosto nevhodný humor, který občas zachází až do trapnosti a hlavně je v naprosto nevhodných chvílích, díky čemuž likviduje některé emocionální momenty a scény. Taky, Black Panther má příšerné akční scény. Většina z nich je ve tmě, kde není pořádně nic vidět, aby mohli skrýt nepovedené CGI, které je ale stejně celkem dost vidět a lze si všimnout, jak moc špatně vypadá. Kromě těchto problémů je ale Black Panther celkem povedený film, který sice nijak nevybočuje mezi klasickými Marvelovkami, každopádně je to příjemná zábavná jednohubka. Úplně si nejsem jistý, proč pro spoustu lidí, hlavně v zahraničí, je to taková pecka, podle mě je to jenom hodně fajn blockbuster. Velice dobrá audiovizuální stránka a sympatický hlavní hrdina a záporáci, všechno to kazí humor a nepovedené akční scény. Hodnocení: 73%

Thor: Ragnarok (2017)

Thor: Ragnarok je pro mě osobně strašně kontroverzní film. Byly doby, kdy jsem tenhle film k smrti nenáviděl a proklínal ho za to, co udělal celému MCU. Teď, s odstupem času a po tom, co jsem tenhle film viděl asi pětkrát, musím uznat, že je to fakt skvělý film. I tak s ním mám ale tunu problémů, které u mě budou přetrvávat asi už navždy. Hned na začátek musím ale říct toto. Strašně cením, že na rozdíl od předchozích Thorů je Ragnarok konečně výrazný snímek, který má nějakou osobnost, nějakou vizi a té se drží. Sice to nedělá takovým stylem, jakým bych si přál, ale k tomu později. Taika Waititi je bez debat velmi talentovaný režisér, který přesně věděl jak vzít do té doby relativně mdlou a nezajímavou postavu Thora a převést ji do více výrazné mainstreamové podoby. Tady se ale hned dostáváme k mému prvnímu problému. A to je to, co se s Thorem vlastně stalo. V předchozích filmech seriózní a vážný Thor se změnil na hláškujícího a vtipkujícího, tak trochu blbečka. Na jednu stranu, konečně má jeho postava nějakou výraznou osobnost, na stranu druhou, působí jako naprosto jiný charakter oproti ostatním filmům. Waititi vlastně jenom vzal koncept Strážců galaxie a hodil ho na Thora, na kterého se to podle mě úplně nehodí. A samozřejmě, asi nikdy tomuhle filmu neodpustím to, jak ovlivnil budoucí Marvel projekty a to, že díky úspěchu Ragnaroku tu vlastně máme jeden z největších problémů Marvelu a onu Marvel šablonu, o které všichni mluví. Takže, ať to máme za sebou, humor. Ten je v tomhle filmu zvláštní. Většinou je dobrý, to ano, bohužel je tu v tak nesnesitelné míře, někdy je příšerně nucený, občas ve fakt nevhodných momentech a navíc v tak obrovské kapacitě, že se to nejenom vůbec nehodí k postavě Thora tak, jak ji známe, z této relativně vážně brané série se nám zde stala čistokrevná komedie. Fakt to působí, jakoby někdo schválně připisoval do scénáře vtipy tak, aby se každou chvíli divák zasmál. Občas to působí fakt nuceně, viz třeba takový konec, kdy se stane relativně tragická záležitost a hned na to tu máme vtip o tom, že Korg omylem zabil Mieka. A taky, kvalita toho humoru je občas dost kolísavá a některé ty vtipky jsou neskutečně prvoplánové, infantilní a hloupoučké. K tomu se váže i soundtrack, konkrétně mám na mysli sedmdesátkové a osmdesátkové songy, které zde občas hrají a opět, absolutně se to nehodí k Thorovi. Led Zappeliny jsem dokázal přežít ještě na začátku, ale jakmile začali hrát při finálním souboji, to mi fakt vadilo :D Nejhorší je to, že tahle totální změna tónu je absolutně nevysvětlená, Thor se prostě najednou chová jinak, najednou má série jiný tón, a prostě to není opodstatněné. Teď každopádně domluvilo moje minulé já, které tenhle film nesnášelo, a přicházím já z přítomnosti, abych to taky trošku obhájil :D Tak zaprvé, Sakaar. Na jednu stranu je strašně kouzelné, že v Thor sérii, která byla doteď taková dost mystická a tajemná, najednou prostě dostaneme totálně sci-fi šílenou přebarvičkovanou gladiátorskou planetu, na který lítají vesmírný lodě a jsou tam desítky zajímavých mimozemských ras. Atmosféra Sakaaru, jeho energie, to je vážně super. Film má taky skvělý vizuál, některé scény vypadají fenomenálně a akční scény jsou bravurně natočené. Tenhle film je adaptace komiksu Planet Hulk, které bychom se normálně asi nedočkali, kvůli problémům s právy na filmy s Hulkem, a proto mi přijde zakomponování Hulka do filmu jako skvělá věc. Jeho dynamika s Thorem je skvělá, akorát mi vadí to, jak se Bruce chová a že opět podstoupil oním procesem zvtipnění pro potřeby filmu. A navíc, toto je naposledy v MCU, kdy vidíme toho pravého, nefalšovaného Hulka, takže to taky trošku mrzí, i když to není chyba tohoto filmu. Na závěr ještě chci říct, že neuvěřitelně cením, jak skvělou strukturu má film. Upřímně, nehorší částí je asi začátek, a to konkrétně do smrti Odina, jelikož tahle část je neuvěřitelně urychlená, je tam přesně ten debilní humor, který mně hrozně vadí na Marvelu a celkově se mi moc nelíbí. Jakmile ale umře Odin (mimochodem, fantastická scéna), začne pro mě to nejlepší na filmu. Celá část na Sakaaru je skvělá, má strašně výraznou a unikátní atmosféru, kterou nemohu úplně pospat, a samotné finále na Asgardu je fantastické. Strašně se mi líbí, jak se všechny věci načrtnuté ve filmu ve finále zúčtují a posledních zhruba 30 minut má tunu výborně napsaných momentů. „What were you the god of again?“, celá Lokiho linka, vize s Odinem, samotný Ragnarok, Skurgovo vykoupení. Neexistuje lepší pocit, než když se ve finále filmu ukáže, že všechno, co tvůrci ve filmu vytvořili, někam vedlo a já přesně takovéhle momenty zbožňuju. Proto celá druhá polovina Thora: Ragnaroku je pro mě totálně výborná a s odstupem času právě díky tomuto dokážu zapomenout i na to, jak mě vlastně štve totální změna charakteru Thora, přidání více stupidního humoru a udělání z tohoto filmu komedii. Na závěr chci zmínit Helu, tedy záporačku, která je fajn, není nijak extra výrazná, ale je vidět, že scénáristi prostě přemýšleli, jelikož ona jakožto záporák naprosto skvěle pasuje do celkového příběhu, který chce film odvyprávět. Na závěr chci říct, že se tomuhle filmu tak nějak omlouvám :D Fakt jsem ho dřív neměl moc rád, hlavně kvůli tomu, jak totálně nesmyslně předělal celou sérii Thora, její tón, Thorův charakter a přidal tunu stupidních vtipů. Tyhle věci mi pořád tak nějak vadí, mimo to je ale Ragnarok skvělý film s promyšleným dějem, dobře napsanými postavami a výbornou atmosférou, na který se určitě vyplatí podívat. Velmi příjemný a zábavný film, který občas trpí na přehnaný humor, který se film snaží procpat za každou cenu, jinak je to ale velmi povedený snímek. Hodnocení: 74%