Pán prstenů: Prsteny moci - Velká vlna (2022) (epizoda)

Galadriel žije celé storočia, ale stále sa chová ako decko, ktoré ešte nič nezažilo. Vyrastala v mieri medzi elfmi, kde musela s ostatnými komunikovať v mieri a diplomaticky. Tu to autori prezentujú, ako keby vyrastala len vo vojne a nič iné nepoznala. Keď sa sama rozhodla preplávať oceán, zrejme by nás jej arogancia nemala prekvapovať. Ale aj tak, je sama na ostrove plnom ľudí a dovolí si vyskakovať na kráľovnú regentku. Zrejme si verila, že by sama porazila celý národ. Samozrejme skončí za to vo väzení. Elfka, ktorá žije storočia v elfskom svete a potom v Stredozemi a vo väzení ju musí človek, žijúci zlomok jej života, poúčať o tom, ako rozumne uvažovať a ako komunikovať s tými, čo nie sú nepriatelia. Kto toto mohol napísať? A nie je cieľom, aby si diváci obľúbili hlavnú postavu?                                A konečne nám odhalia, prečo títo ľudia nemajú radi elfov. Lebo sa boja, že im budú kradnúť prácu. Aj tí, ktorým sa tento seriál páči, musia uznať, že toto je otras. Elfovia sa s ľuďmi príliš nebratajú a nemajú dôvod ísť pracovať miesto nich. Elfovia sú lepší remeselníci než ľudia a jedine trpaslíci ich v niektorých oblastiach prekonávajú. A aj to, že kráľovná je „slepá, alebo milovníčka elfov“ má byť uveriteľné? Keby prišla elfská armáda, ktorú uvíta. Ale je tam jedna stroskotankyňa, takže čo asi tak zmôže? Takže to je tak absurdný dôvod, že to až kričí že je to umelo vytvorený konflikt pre konflikt a nie prirodzený vývoj napísaný autorom, ktorému naozaj záleží na fiktívnom svete, ktorý tvorí. Ďalšie nelogickosti sú pri ľudských utečencoch. Stiahnu sa do elfskej veže z viacerých dedín a z nejakého dôvodu nechajú rozhodovať Bronwyn. Ako keby v toľkých dedinách nebol žiadny starosta, sudca, ochranca poriadku, či iný človek v pozícii moci. U trpaslíkov to nie je o nič lepšie. Durin sa vyhýba Elrondovi a jeho manželka mu klame o tom kde je. Ale následne sa stretnú na moste, aby ich všetci mohli vidieť. Elrond mu odčíta z pier na bradatej tvári, sleduje ho a zistí, že objavili mitril. Ktorý je pekne lesklý, ale nežiari, čiže hádanie „čo je v truhlici“ v druhom diely bolo zavádzaujúce, alebo len dôkaz neznalosti.                                A prečo nám aspoň trochu nepriblížia vedľajšie postavy? Elfský veliteľ, kamarát Bronwiningho syna, kamaráti Elendilovho syna, Durinov otec. Máme niečo cítiť, keď veliteľa zabijú? Keď Theo ohrozuje kamaráta a keď kvôli Isildurovi vyhodia z námorníctva jeho kamarátov? Alebo keď sa Durin ospravedlní otcovi, hoci sme nevideli žiadnu hádku medzi nimi? Tie postavy sa tam len mihnú, ale chcú ich podať do scén, ktoré majú mať nejaký dopad.                                 Stále toho veľa nepovedali, neukázali a neukazujú súvis medzi jednotlivými dejovými linkami. Keby to bola klasická dĺžka 22 častí, tak nič nenamietam. Ale keďže to má len 8 častí, tak to znamená že sme už v polovici. A niektoré veci nevysvetlia a človek ich má poznať z kníh a niektoré si má len domyslieť (ako ten zlomený meč, čo nosí Theo). S palantirmi tiež sa sekli. Sedem ich vzal Elendil do Streddozeme a štyri sa stratili až v treťom veku, hoci tu vravia, že je známy len tento jeden. Aj keby to človek bral ako bežné fatasy, ktoré omylom označili za Tolkienovský svet, tak aj v tomto prípade človek nemôže prehliadnuť nelogickosti deja, vlastnej mytológie seriálu, plytké zápletky a celkovú amatérskosť scenáristov.

Pán prstenů: Prsteny moci - Adar (2022) (epizoda)

Opäť tomu kraľuje nesympatická Galadriel. To si vážne nik po prvých dvoch častiach neuvedomil, že je to protivná, namyslená, bezohľadná egoistka? Ak ju chceli viesť nejakým vývojom, mohli teraz, potom čo chcela preplávať oceán, mohla si uvedomiť kam ju jej pýcha dostala. Teraz ju zachránia z Numenoru a voči svojim záchrancom je aká? Prekvapenie, je povýšenecká, nezdvorilá, panovačná. Je tam sama, na ostrove a hneď im dá najavo, že ak jej nedajú loď, tak si ju vezme silou. Vyhráža sa aj mužovi čo ju zachránil. Dokonca mu povie „kto je tento smrteľník, čo so mnou hovorí, akoby netušil kto som?“. Namyslená aristokratka. Scenár nám zas neukáže prečo aj ľud Numenoru neznáša elfov, proste to máme brať. Nejde o záhadu, ktorú treba riešiť, takže to mohli ukázať rovno.                      Konečne sme videli ale aspoň nejaké mesto, keď to už v prvých dvoch dieloch odflákli len pohľadom z diaľky a statickým obrazom v pozadí. Nie je to dych berúce mesto, ale aspoň niečo. Tretí diel je už o niečo lepší. Mnohí si neuvedomujú, že sú tu isté očakávania, keď to prezentujú ako Tolkiena a ako najdrahší seriál v histórii. Keby spravili vlastné fantasy, nové, originálne, bolo by to prijaté omnoho lepšie. Pri adaptácii fanúšik očakáva vernosť predlohe a pri Tolkienovy špeciálne väčšiu prepracovanosť a epickosť. A pri najdrahšom seriály v histórii by človek nečakal tak chabý scenár a plytké dialógy.

Pán prstenů: Prsteny moci - Na moři (2022) (epizoda)

Niektorí píšu, ako keby kritika bola len pre zmenu farby pleti. Nik normálny by len preto neodsúdil seriál. Ale je to jeden z bodov, ktoré vadia pri vernom vyobrazení stanoveného sveta. Pohlavia a rasy menili aj v Sandmanovi a ten sa mi veľmi páčil. Nesympatická hrdinka bola aj v novom Predátorovi (Prey) a dal som mu stredné hodnotenie, lebo film nebol zlý. Ale tu je to vo všetkých ohľadoch slabé.                         Scenár je slabý. Vôbec nám neukazujú kontext. V recenzii na prvú časť som uviedol čo z kníh vynechali. Ale aj ak nám vôbec za dve časti neukázali kto bol Morgoth (a máme veriť že vyrazili do vojny len kvôli zničeným stromom), čo sú Silmarili, ani kto bol Faneor ktorého kladivo tu ukážu. Nemáme kontext vzťahu elfov a ľudí. Neukazujú, či sú k ľuďom krutí, alebo ich ponižujú, proste nič. Takže scéna v krčme z jednotky, ako aj odpor voči Galadriel na lodi v dvojke vyznievaj prázdno. Neukážu nám nič o čiernom elfovi, ani o jeho ľudskej platonickej láske okrem toho, že je to matka a liečiteľka, ale má nám na nich záležať. Hoci ich vzťah je ako z rozprávky, v podstate si ani nepovedali, že sa milujú, ani spolu nič nemali. A keby to držali aspoň ako platonické náznaky, ale nie, scenáristi nám to musia priamo vysypať, že je tam niečo a že to nemusí dopadnúť dobre. A Galadriel nám pláva oceánom. Nik príčetný by nešiel preplávať oceán. Keď narazí na plť, tak samozrejme jediný kto jej podá pomocnú ruku je černoška, ale keď zistí že Galadriel je elfka, tak ju obviní z lži. Hoci neklamala, nepovedala že je človek a stále nevieme prečo je medzi ľuďmi a elfmi konflikt. Elrond a Durin sa stretnú a Durin je na neho naštvaný, lebo sa 20 rokov nezastavil. Pre elfov je to len kvapka v mori. Trpaslíci žijú tiež pár storočí, takže 20 rokov ani pre neho nie je tak veľa. A vôbec nepovedia, že by mu Durin poslal pozvánku na svadbu, alebo pozvánku na oslavu narodenia jeho detí. Takže čakať, že si z prsta vycucá že sa Durin žení a že má deti je absurdné. Keby ignoroval pozvánku, bol by zlý Elrond, takto je hlúpy Durin. Asi nechceli konflikt vyostriť, ale je to zas scenáristická úbohosť.

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

Nie je to vyslovene zlé, len je to nudné. Sú tam krásne zábery na prírodu, to je plus. Inak to vyzerá ako bežné fantasy. Hlavne krátkovlasí elfovia nevyzerajú ako elfovia, ale ako bežní ľudia s trochu deformovanými ušami. Pointa Tolkienových elfov je, že sú dlhovekí a tak uprednostňujú krásu pred praktickosťou. A dlhovekí znamená, že len tak nestarnú, ale tu väčšina elfov vyzerá staro. Zároveň elfovia vznikli v žiari ich magického stromu so svetlou kožou a keďže nestarnú, majú málo detí, tak sa geneticky nemôžu vyvíjať tak rýchlo, aby mali výrazné odlišnosti spôsobené inými životnými prostrediami, takže čierni elfovia nezapadajú do príbehu. Tak isto nám neukážu elfské mestá. Máme pár krásnych záberov z diaľky, ale žiadne ulice a výraznú architektúru čo by zdôrazňovala, kde sme. Máme len pár neurčitých záberov z lesa s pár stĺpmi, stromami a sochami, kde to kričí že sú to kulisy.                                                                   Ďalším kameňom úrazu je Galadriel. Nechápem prečo sa scenáristi snažia robiť tieto silné, ženské hrdinky nesympatické. Úplne zbytočná úvodná scéna z jej detstva nám má ukázať len to, že sa nevie ovládať a napadne ako dieťa iné dieťa zato, že jej potopilo loďku na potoku (ani nemáme kontext toho, prečo ju deti nemajú radi). Ale toto sa nesie prvou aj druhou epizódou. Ignoruje logické argumenty podriadených, nadriadených aj priateľov, lebo ona musí mať vždy pravdu.  A keď putujú zimou, musia na ňu výrazne volať, aby sa vôbec otočila, keď jeden z jej mužov padne od vyčerpania a podchladenia. Hrdinovia neignorujú životy a bezpečie ľudí okolo seba, ale Galadriel zjavne áno. Ale samozrejme je najlepšia zo všetkých. Keď ich napadne ľadový obor, tak všetkých pohadzuje ako bábiky (áno, elitu, ktorá bola vyslaná zabiť Saurona, ešteže ho nenašli), ale ona nabehne a zabije ho za pár sekúnd. Čerešničkou na torte je keď sa rozhodne sama preplávať oceán. Áno, oceán. Je to super žena, ktorá je bezohľadná a sebecká a myslí len na pomstu a nedbá na ľudí okolo seba. A tú si máme obľúbiť ako hlavnú postavu. Zrejme preto robia ostatných elfov hlúpych (vedia že Sauron žije, ale rozhodnú sa dať mu šancu zozbierať sily), aby ona vyznela lepšie.                                                                   To že ignorujú základné hranice Tolkienovho sveta sme vedeli už predtým, keďže Tolkien jasne uviedol, kde akej farby ľudia žijú. Nie je to rasistické, je to proste jeho svet, fantasy svet, nie založený na našom, takže nemá odrážať súčasné trendy, ale jeho výtvor. V úvode vynechali, že Morgoth sa dostal do Valinoru s pomocou Ungoliath (matky Shelob z Pána prsteňov) a spolu s ňou zničili stromy Valinoru. Tiež zabili Finweho, veľkokráľa Valinoru a ukradli Silmarili. To spôsobilo, že elfovia vyrazili do Stredozeme, kvôli pomste a aj preto, že Feanor a jeho synovia prisahali, že nik iný nesmie vlastniť Silmarili, či už priateľ, alebo nepriateľ.  Zároveň naši hrdí a ušľachtilí elfovia zmasakrovali morských elfov Teleri, ktorí odmietli vyraziť do Stredozeme a poskytnúť Noldorom (elfom Galadriel) svoje lode. To malo svoje následky, ale tým sa seriál zaoberať nechce. Napríklad kvôli tomu mali elofvia čo vyrazili do Stredozeme zakázané sa vrátiť. Tu to seriál ukazuje, že vrátiť sa smú do Valinoru len tí, čo to dostanú darom od kráľa. Putovať tam mohli akýkoľvek elfovia, okrem tých, ktorý sa dopustili vraždy vlastného druhu, aby sa mohli pomstiť Morgothovi. Takže všetci elfovia, čo vyrazili do vojny s Faenorom.                                                                   V Stredozemi žili aj iní elfovia, ale to seriál tiež nespomína. Ukážu záber z boja, ale tiež neukážu porážku Morgotha, len sa sústredia nato, aby nám ukázali siluetu Saurona, takže aj keď snaha bola, nie je to žiadny úvod aký bol v Pánovi prsteňov. Neukážu ani ako zomrel Finrod, ktorý mal epický boj so Sauronom, no zabil ho vlkodlak a nik na ňom nezanechal žiadnu značku. Sauron je maia, jeden z nesmrteľných, prvotných duchov. Ale elfovia veria, že keď ho nevidia, tak už nie je hrozbou. Okrem Galadriel, ktorá vie že je hrozbou, lebo je žena.                                                                     A potom tu máme hobitov, ktorí sú tiež rôznofarební len preto, aby uspokojili trendy súčasnosti. Sú totiž putovný kmeň a tie sa väčšinou držia len medzi sebou. Navyše sa snažia ukryť svoju existenciu pred svetom, takže miešanie s inými kmeňmi je veľmi nepravdepodobné.                                                                   Keď pojali toľko zmien, je človeku jasné, že im šlo len o to, aby mali na seriáli meno „Tolkien“. Pretože si mohli vytvoriť vlastný svet, kde by im nik nekritizoval, že toto nedáva zmysel z hľadiska príbehu a histórie sveta. Ale chceli pritiahnuť fanúšikov Pána prsteňov. Ako fantasy seriál je to ešte ujde. Ako seriál Tolkiena je to slabota. A kde išli tie milióny netuším. Prvé dve epizódy neukázali nič, čo by nejak človeka odrovnalo.

Predátor: Kořist (2022)

V celku fajn akčné béčko. Hororové ani veľmi nie, hoci sa tak označuje. To ale nevadí, je to skôr akčné a má to pár dobrých akčných scén. Pri nich je pozitívum, že s predátorom chvíľu dokážu bojovať a dokonca ho aj zraniť ostatné, vedľajšie postavy. Nezničiteľné bytosti sú vždy nudné a otrasné spracovanie „Predátor: Evolúcia“ to len potvrdilo. Tam je to vždy len o tom, že utekajú a umierajú, kým na záver nenájdu nejakú ultimátnu zbraň, čo nezničiteľného nepriateľa zničí. Tu je ten boj fajn, strety s Predátorom sú svižné a napínavé.                 Celé to ubíja ale hlavná hrdinka, ktorá je totálne nesympatická. Áno, hrdina musí byť trochu tvrdohlavý, aby sa mohol vydať na svoju „cestu hrdinu“ z ktorej ho odhovárajú. Ale ona je vyslovene drzá potvora, čo sa ani nesnaží jednať nejako slušne, ale ako decko si presadzuje svoje. Je povýšenecká a scenár jej samozrejme nahráva na woke nôtu, kde všetci muži okolo nej sú hlúpi, zahadzujú ju a posmievajú sa jej. Nehovoriac o bielych mužoch, ktorých stretneme neskôr, tí sú vyobrazení ako tá najnižšia špinavá zberba. Celé to zaklincuje ona sama, keď jej matka povie, že je dobrá v toľkých veciach, tak prečo chce byť lovkyňa. Odpoveď? Lebo mi to nechcú dovoliť. To je dôvod rozmaznaného decka. Nie hrdinu, ktorý chce chrániť svoj kmeň, alebo pomstiť niekoho koho stratil, alebo ktorý hľadá odpoveď na závažnú otázku ktorá je ukrytá v divočine. Nie, nič také, proste lebo jej to nechcú dovoliť. A to, že je vo všetkom super dokonalá, je len čerešnička na torte. Nie je tam žiadny konflikt ani nejaký vývoj, pretože je vo všetkom dokonalá a všetko jej ide lepšie než ostatným. Takže jediná náročná prekážka je súboj s Predátorom. Je lepšia lovkyňa, aj stopárka ako ostatní, ktorí sú „z povolania“ lovci a stopári. Ktorí dokonca povedia že lovec nepoužíva návnadu, ale loví. Takže podľa filmu sa pravý lovec len tak bez plánu poneviera, kým náhodou nenarazí na korisť. Vylepší si sekeru a v priebehu pár minút dokonale ovláda techniku hodu sekerou s povrazom. Ani ju len nepotrestajú zato, že si neplní povinnosti, keď sa túla sama kade chce a trénuje so zbraňami, čo v kmene ktorého prežitie závisí od lovu a zberu by malo mať nejaké následky. Ešte aj predátor spadá do skupiny neschopných mužov, keď zabudne ako fungujú jeho vlastné zbrane. V jednotke boli z neho vystrašení ostrieľaní vojaci, Arnie bol na pokraji fyzického a psychického vyčerpania, keď ho dostal a ona je len trochu zadýchaná, stále rovnako sebaistá. Ale napriek primitívnej zápletke a nesympatickej hrdinke je to fajn béčko, kde človek môže vypnúť mozog a trocha sa pobaviť akciou.

Fantastická zvířata: Přírodní historie (2022) (TV film)

Niečo takéto by pri dobrom spracovaní pokojne vydalo aj na kvalitnú minisériu, kde by sa podrobne rozobrali mýty, ich fiktívne vyobrazenia v knihách a filmoch a potom zvieratá, ktoré pripomínajú tieto tvory. Ale toto je len rýchlo spichnuté rozprávanie s pár pikoškami. Niečo čo by dal v pohode dokopy fanúšik mytológie a niekto kto má dostatočný prehľad o zvieratách. Väčšinu času tvoria omáčky, kde hovorí ako ľudí fascinovalo dané fantastické zviera, ako je pochopiteľné že mohli veriť v jeho existenciu, ako do toho mohli preniesť svoje obavy, či nádeje – a toto stále dookola. Nejde sa do hĺbky mýtov, len stručne spomenuté pár vetami ako boli konkrétne mýty vnímané (napr. po tone omáčky „Draky sú vyobrazované ako kruté a desivé stvorenia skôr podobné jašterom v Európskej kultúre, kým v Ázijskej sú vyobrazované ako múdre bytosti skôr podobné hadom." A potom zas omáčky). Neukazuje takmer žiadne fiktívne vyobrazenia (čo je pochopiteľné, keďže to má byť skôr reklama na Fantastické zvery a nie skutočný dokument o fantastických bytostiach). A pri reáliách to berie povrchne, ako nejaký krátky segment z rannej, či popoludňajšej šou pre spestrenie – kde je pár faktov, rozhovor s niekým čo sa venuje skúmaniu daného zvieraťa a možno nejaká zaujímavosť pre oživenie. Takže ako „dokument“ to veľmi zaujímavé nie je. Pre fanúšikov sveta Harryho Pottera môže byť zaujímavý akurát na záver rozhovor s jedným z tvorcov špeciálnych efektov a s J.K.Rowlingovou. Ale inak nič moc.

Encanto (2021)

Nuda. Dej úplne o ničom. Pekná animácia, ale to je tak všetko. Nie je tam dosť naivnej zábavy pre malé deti, je tam nulová zápletka o prekonávaní nebezpečenstva, čo by zaujala starších a je tam nulový dej pre dospelých. Rozprávky mám rád, čiže nehodnotím niečo čo by bolo mimo mňa, ale tu sa nedeje nič. Posolstvo o tom, aby rodina držala pokope sme videli miliónkrát a vždy lepšie zobrazené. Tu sa celá zápletka, dejový zlom aj vyriešenie odohrá na záver filmu za desať minút bez čohokoľvek. Žiadny záporák čo im chce ublížiť a ktorého treba poraziť; žiadne prekážky, ktoré musia prekonať; žiadne skúšky, ktoré musia zvládnuť; žiadna púť, ktorú musia absolvovať – vôbec nič. Ani len chytľavé piesne, ako taký Tarzan, či Leví kráľ, z ktorých časti si pamätám ešte z detstva. Celé sa to dá zhrnúť do jednej vety: Všetci sú napätí, lebo nechcú sklamať prehnane ochranársku starkú, no keď si tá uvedomí, že to preháňa, tak sa upokojí a všetci sa objímu.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Po otrasnej prerábke z roku 2016 toto pôsobí ako veľdielo. Zároveň uspokojuje nostalgiu, takže človeka to zvádza dať vyššie hodnotenie. Možno aj tie tri hviezdičky dávam len z nostalgie. Pretože tento film na to síce ide správne, ale neprináša nič nové. Po tom fiasku z prerábky si asi netrúfli ísť príliš vlastnou cestou a tak v podstate kopírujú dej z jednotky. Teda čo sa týka zásadných elementov príbehu, tak tu máme zase Gozera, strážcu brány, pána kľúča, posadnutie, premeny na psov, príchod Gozera portálom a potreba tomu zabrániť. Samotný príbeh ale nadväzuje na predošlé udalosti, dozvedáme sa čo sa stalo s pôvodnými Krotiteľmi duchov a predstavia sa nám nové postavy. Tie sú celkom tolerovateľné, hoci nie nejako extra sympatické. Zároveň film pristupuje k pôvodným odkazom s rešpektom na rozdiel od väčšiny súčasných nadväzovaní na známe filmové série, kde cítia noví tvorcovia potrebu zosmiešniť, zhodiť a znevážiť to čo bolo pred nimi a čo vôbec prinieslo popularitu značke. Takže v tomto smere je to fajn. Ale keby nebolo pôvodných filmov, tento by vôbec nevyčnieval. Pôsobil by ako tuctová, odľahčená, letná komédia s prvkami strašidelna a človek by naň rýchlo zabudol.

Matrix Resurrections (2021)

Otras a nuda. Film je nezaujímavý, lacný pokus o vytrieskanie ďalších peňazí z obľúbenej značky a navyše aj nudný. Deň po, si už človek ani poriadne nespomenie čo tam bolo. Pretože v podstate sa tam nedeje nič a potom sa kopíruje prvý diel.               Počul som, aký je film „meta“, uvedomelý si sám seba a uťahujúci si z trápnych pokračovaní. Sú filmy, ktoré celé vypovedajú o niečom, ako napr. kritika komerčnosti (Vlk z Wall Street, či Oni žijú). Toto nie je ten prípad. Je tu jedna scéna, ktorá by mohla byť zasadená do akéhokoľvek filmu a hovoriť o akomkoľvek produkte. Je to len márny pokus odviezť pozornosť od toho, že presne to robí aj tento film, lebo hneď po scéne kritizujúcej plytkosť pokračovaní sa sám film stane plytkým pokračovaním. Vďaka tejto scéne a pár ďalším meta dialógom sa vytráca napätie a nič čo by malo byť akože dramatickým momentom dramaticky nevyznie.              Druhé dva diely trilógie mali klesajúcu kvalitu, ale stále sú dobré a všetky mali nejaké pamätné scény, či už postavy, akčné sekvencie, alebo bojovú choreografiu. Tu nič také nie je. Keanu aj Trinity majú svoj vek a okrem pár pomalých úderov všetko odfláknu využívaním Jedijskej sily. Proste boje sú hromadné a neprehľadné a keď ide do tuhého, všetkých Neo odhodí tlakovou silou. Trápna naháňačka tmavým mestom pred hordou zombíkov, pár tuctových prestreliek ako z céčkového akčného filmu. A všetko vždy prejde bez nejakého ohrozenia, takže človek vôbec nemá pocit, že je niečo v stávke, lebo celým filmom to až na pár škrabancov zvládnu všetci bez problémov. Vôbec nič tu nevyčnieva. Aby som bol fér, scéna kde sa Neo snaží hýbať extrémne rýchlo, no nový program ktorý je jeho nepriateľom sa aj tak pohybuje mnohonásobne rýchlejšie je fajn, ale je to len rozhovor čo si ani nevyžaduje náročné efekty, len je to zaujímavé.              A ak teda nemáme žiadne pamätihodné scény, máme aspoň príbeh a postavy? Nie. Máme zľavnenú verziou Morfea a agenta Smitha, ktorých hrajú iní herci a sú vo filme len aby tam boli. Predstavia nám pár nových postáv, ale už po skončení filmu neviete ako sa volali. Nič o nich totiž nepovedia. Trápne vety ako „Vždy som chcela byť silná ako Trinity“, či „Stále som obdivoval vyvoleného“, alebo „Stretnutie s tebou mi zmenilo život“ nestoja za nič. A okrem toho že sú fanúšikovia Nea a že kočka má modré vlasy sa človek o nich nedozvie nič, takže splývajú s pozadím a komparzom.              ----------- Spoiler ----------- A čo sa týka príbehu je to úplná bieda. Prvú hodinu máme tú „meta“ časť, kedy sa tvárime že pôvodná trilógia sa nestala. A potom sa kopíruje prvá časť trilógie, Neo sa dozvedá čo je Matrix, stretáva zľavneného Morfea, vyberá si pilulku, preberá sa v nádrži, zachráni ho posádka lode, zoznámi sa s posádkou, učí sa bojovať v simulátore, spozná mesto (akurát to nie je Zion, ale Io), vodkyňa mesta (hoci pôvodne rebelantka Niobe) v neho neverí a nechce posádku pustiť zachrániť Trinity, no vzápätí si to rozmyslí a pošle ich na misiu (potom čo zistí, že ju 60 rokov klamali a nedali jej možnosť voľby, hoci to má byť o slobodnej voľbe. Ale stačí „prepáč“ a všetko je odpustené a zabudnuté). V podstate všetko čo sme už raz videli. Tak isto ako v Hviezdnych vojnách 7. Je rozdiel scéna, či citát, ktoré sú poctou predošlým dielom a je rozdiel surovo kopírovať všetko čo sa stalo. A potom idú zachrániť Trinity. Ako zistíme, tak Neo a Trinity sú podstatní pre fungovanie nového Matrixu (ukradli zápletku z Príšerky s.r.o., len ju obrátili a nie smiech dáva silnejšiu energiu, ale nenaplnené túžby) a tak logicky sú ich nádrže takmer nestrážené a tak bez problémov zachránili Nea a hneď potom aj telo Trinity, ani jeden robot nestrážil priamo nádrže, lebo film.              A akože napínavá a vyhrotená pasáž má byť záver, kde sa musí Trinity rozhodnúť dobrovoľne opustiť Matrix, aby ju mohli odpojiť. Žiadne citové výlevy, žiadne spomienky, žiadne hlboké dialógy, nič, proste to odmietne, ale keď je na ňu jej „falošný manžel“ trochu protivný, tak bum a už si pamätá kto je. Len tak. A o deti ktoré vychovával X rokov sa ani neobzrie. Nelogickosti nekončia len tu, ľudia sú pre stroje zdrojom energie, preto predtým využívali „agentov“, ktorý obsadili pár ľudí. Teraz proste pošlú všetkých ľudí ako zombíkov na hrdinov, dokonca začnú na nich ľudia skákať z okien ako kamikadze útočníci. Prosté plytvanie zdrojmi. A aj mesto Io je chránené holograficky maskovaným vstupom – lebo celý svet strojov nevie nájsť zdroj energie, alebo neprekukne skenovaním hologram. A tiež zistíme, že Vyvolený ako Chosen One nie je jeden, ale dvaja, teda Chosen Two, hoci to nikdy nebolo ani naznačené. Preto sú vraj najsilnejší Trinity a Neo spolu, hoci Neo robil super kúsky predtým aj bez nej, ale čo už, teraz nedokáže lietať pár krokov od nej, tak to vo vypätej situácii spraví ona za neho.              Dozvieme sa, že došlo k občianskej vojne strojov a niektoré stroje sa pridali k ľuďom zo Zionu. To by bol zaujímavejší príbeh ako toto bahno. Keby to bolo o tom, ako sa hľadajú Neo a Trinity, nebol by to síce Matrix, ale tragiromantický film s prvkami sci-fi a tiež by to bolo lepšie. Hocičo by bolo zaujímavejšie ako reštart v rámci pokračovania, nie ťažkopádne „vy dvaja ste výnimoční tak vás oživíme“ a vybudujeme regeneračné nádrže a Anomálium. Toto bolo umelo vykonštruované nič, len aby bolo pokračovanie. Ale tvorcovia spravia scénu „žmurk, žmurk, pokračovania sú hlúpe“ a tým je to vyriešené. Ani nič na zamyslenie film nepodá. Téma slobody a dobrovoľného podriadenia sa bola aj v predošlých dieloch, zvlášť keď ich jeden z posádky zradil, aby mohol byť zas pripojený do Matrixu. Takže tých pár myšlienok čo tu hodia do pľacu sú naozaj len klišé, aby sa nepovedalo.              O ničom začiatok, keďže Nea zachránia len preto, že sú fanúšikovia a nepotrebujú ho na nič ako predtým, kde čakali na príchod „Vyvoleného“. O ničom koniec, žiadny špecifický súboj, keď sa objaví vrtuľník, aby ich zostrelil odletia preč a keď im program na konci povie „choďte a pretvorte si Matrix ako chcete“, tak spravia presne to čo im povie. O ničom celý film.              Ak režisérka úmyselne spravila zlý film, aby sa pomstila WB zato, že si vynútili štvrté pokračovanie, tak takto len odpísala svoju kariéru, pretože si ju budú pamätať ak tú, čo doexkrementovala Matrix. A zároveň je to od nej pekný podraz, pretože nech sú jej osobné pocity voči WB akékoľvek, je nefér, že si jej zlosť odnesú fanúšikovia, ktorí ju vôbec preslávili a ktorí si užívali pôvodnú trilógiu. A ak to nebol úmysel, tak je to dokonalá ukážka nekompetentnosti a neschopnosti všetkých tvorcov a nepochopenie/ ignorovania zdrojového materiálu ako v prípade Disneyho Hviezdnych Vojen.

Chaos (2021)

Dobrý nápad patrí medzi základy, no samotný nápad nestačí. Planéta, kde muži nahlas zobrazujú svoje myšlienky je zaujímavý nápad a mohli z toho vyťažiť aj dobrodružný film, ako sa snažili (možno, keby upustili od Family Friendly poňatia), alebo aj drámu, čo by bolo možno ešte lepšie. Ale nevyťažili z toho nič. Okrem pár chrobákov a jedného mimozemšťana nie je na planéte nič mimozemské. Pár energetických zbraní a havarovaná loď, takže nečakajte ani poriadne sci-fi. Vyšiel z toho len veľmi slabý dobrodružný film. A videl som detské dobrodružné filmy, kde mali viac napätia a museli prekonať viac prekážok. Po úvodnom oboznámení sa s prostredím a stretnutí sa Spider-mana s Daisy, sa musia dať títo dvaja na útek. V podstate celý čas sú krok pred svojimi prenasledovateľmi a okrem záverečného stretu nemajú takmer žiadne vyhrotené situácie. A čím vyplnili čas? V podstate ničím. Ani v psychologických filmoch nie som fanúšikom dlhých, mĺkvych scén, ale tam majú aspoň opodstatnenie. Tu často sa nedeje nič, len sedia, kráčajú, dívajú sa na svojich prenasledovateľov, dívajú sa kam poputujú, proste otrasne veľa hluchých miest. A počas toho väčšinou nič nehovoria, občas je ticho prerušené tým zobrazovaním jeho myšlienok a výnimočne jej reakcia na jeho hlučné myšlienky. Možno keby to zosekali o 30 minút dolu, tak by to bolo aj pohodovka na 3 hviezdičky.                       SPOILER a čo sa týka príbeh tiež nuda. V podstate skončíme v klasickom dobrí utekajú pred zlými. Nie sú tam žiadne ďalšie motivácie. Zistíme, že muži v tejto časti zabili ženy, lebo sa hanbili zato, že nedokážu skryť svoje myšlienky. Čo je maximálna stupídnosť, keďže sa tým odsúdili na vyhynutie. Ešte keby mali nejaký plán, že im obmedzia slobodu ako robia nemenované krajiny dodnes, ale takto nemá existencia ich mesta žiadny význam. A aj keď toto odhalia, tak nie sú žiadne reakcie ostatných mladých z mesta pred ktorými to tajili. Spider-Man je samozrejme zúrivý, ale to je hlavná postava. Nevidíme zlosť, či smútok ostatných mladých, ani zahanbenie starých, proste nič na to, že je to taká veľká vec. Jedine postava Kazateľa naznačuje, že hľadá nejaké vykúpenie za svoje hriechy. Predtým hádzali vinu za smrť žien na mimozemšťanov, ale počas celého filmu stretneme len jedného a aj to nezistíme nič o čo im ide, ako vnímajú prišelcov a čo sú vôbec zač. Druhé mesto kde sú aj ženy a o ktorom nikto z mladých nič nevedel (opäť nevidíme žiadne reakcie ostatných mladých, plus ako mohli zatajiť aj mesto, aj vraždu žien? - Nie všetci dokážu ovládať svoje myšlienky tak, ako Starosta) ukáže, že sú tu aj ďalšie mestá, ale všetky si žijú sami pre seba – lebo so všetkými modernými poznatkami a znalosťami histórie je separácia ten správny krok pri kolonizovaní nového sveta. Škoda reči. A keď tam vpadnú prenasledovatelia, tak v podstate si tam robia čo chcú, lebo mesto má chatrnú obranu a boja sa ich – tak ako je možné, že ich doteraz nenapadli a že toto druhé mesto údajne zabíjalo mužov, ktorí prišli z mesta bez žien? A aj samotný plán, prepadnúť novú kolonizačnú loď je absurdný. Je to banda mužov zo zapadákova, ktorí teraz sfunkčnili pár energetických zbraní batériami z havarovaného modulu. Ako chcú dostať celú loď s pár tisíckami nových osadníkov a s kompletnou výbavou? Slabota.