Střípky (2021)

Skvelé obsadenie, no veľmi priemerný film, ktorý nevyužíva potenciál ničoho, čo naznačí. Nedočkáme sa vyšetrovania brutálnych vrážd, lebo keď sa Denzel zapletie k vyšetrovaniu, máme len jedno miesto činu, o chvíľu je klišé každej kriminálky s falošným podozrivým a potom už sledujú svojho hlavného podozrivého. Nedočkáme sa ani súboja myslí detektívov a extrémne inteligentného darebáka, pretože len čo ukáže, že hneď prekukol ich lesť keď mu chcú prehľadať byt a zavolá na nich políciu, už sa ďalšie takéto ťahy neobjavia. Nemáme tu ani osobný príbeh trápenia a cesty za vykúpením, lebo celý čas je to u Denzela naznačené len ako bežný syndróm policajta, ktorého pracovná posadnutosť tak pohltila tak, až mu zničila osobný život aj zdravie. Čo sa naozaj stalo sa dozvieme až v úplnom závere filmu, takže nemáme žiadne priame reakcie počas filmu na udalosť z jeho minulosti a tak s ním nič neprežívame a v závere to už vyznie po všetkom do prázdna. Snažia sa viesť inteligentné dialógy, ale neraz pretárajú o ničom celé minúty filmu a tak sa nič podstatné nedeje. Rovnako sa minimum deje mimo dialógov, väčšinou len zízanie na steny, jazdenie v aute, proste sledujeme ako dumajú, nesledujeme žiadne skryté stopy a detaily, čo by objavili spolu s divákom. Zbytočne dlhé a žiadny z predstavených námetov nedotiahnutý.

Mary Reilly (1996)

Julii sadnú aj normálne role, ako tu, či Prípad Pelikán a Erin Brockovichová, ale romantika je asi istejšia a zárobkovejšia. No napriek tomu, že je Julia fajn, tento film stojí čisto na Malkovichovi. Film je tak komorný, až pôsobí ako divadelná hra a nebyť neho, boli by to iba vážne postavy hĺbajúce v pochmúrnom prostredí. On tomu ale dodáva iskru vďaka ktorej je to celkom fajn film. Nie je to horor, ako sa uvádza. Film sa ani nesnaží byť nejako desivý, ide si svojim tempom na tajomnú drámu.

Barbie (2023)

Spoiler:  Už v prvých 5 minútach ukazujú, ako všetky funkcie zastávajú Barbie. Kritika patriarchátu je, že vedenie zastávajú muž a nedajú priestor ženám. Toto nie je rovnosť, toto je matriarchát na entú. Kompletne všetko, od prezidentky, cez doktorky, kozmonautky, až po smetiarky robia barbíny. Kenovia na druhú stranu sú len doplnky na úrovni domácich maznáčikov. A neschopní tvorcovia asi nechápu, že útlak vedie nevyhnutne k vzbure. Už v prvých záberoch povedia „Barbie má každý deň dobrý, Ken len keď si ho Barbie všimne“ a keď chce ísť k nej, tak mu aj pripomína „Nechcem ťa tu. Toto je Barbiein dom snov, nie Kenov dom snov“. Potom sa ide zabávať a jasne ukáže Kenovi, že jej na ňom nezáleží, nech si robí čo chce, ona sa ide baviť s kamoškami. Celý čas je k nemu povýšenecká a zjavne ním pohŕda. Ešte aj o zvieratká sa ľudia starajú lepšie. Keď sa chváli, že každá Barbie má svoj dom a spýtajú sa jej, kde býva Ken, tak odpovie „neviem“. A to je naša hrdinka.                  A okolo 17tej minúty nám ukážu, že nemáme čakať žiadnu logiku, ani len chabú, rozprávkovú. Prezentujú, že Barbíny reálne odrážajú to, ako sa s nimi v reálnom svete hrajú. Len jedna jediná je „divná“, keďže ju spotvorila jej majiteľka. Ale nikoho nenapadne, že stovky bábik sú spotvorené, zničené, spálené, vyhodené, polámané. A že je jej majiteľka smutná – ako keby všetky ostatné dievčatká, čo sa hrajú s barbínami nikdy neboli smutné.                  A príchod do skutočného sveta ukáže, aký je otrasný a hnusný, lebo je v ňom patriarchát. Hoci reálne nie je, ale čo už, film tá skutočná realita nezaujíma. Len vysnívaná feminodiktatúra, keďže Barbie je šokovaná z toho, že tu pracujú muži a že nie sú v područí žien. A samozrejme, ako takmer v každom woke filme, aj tu sú muži vyobrazení ako zlí, neschopní, hlúpi a hulváti. Hneď po príchode jej okoloidúci capne po zadku. Možno v nejakom treťotriednom bare by si to dovolil, ale takto na verejnosti nie. Scenáristi zjavne nechodia veľmi medzi ľudí. A čo je láska medzi mužom a ženou ani netušia.                  Ďalej sa nám predstaví dievča, ktoré sa hralo s Barbie. Je to protivná, nesympatická potvora, ktorá má zrejme predstavovať progresívnu feministku. Správa sa otrasne k matke a počas filmu sa nedozvieme žiadny dôvod, že zažila niečo, zlé, či podobne – proste sa k nej chová hnusne, alebo je taká. Myslí si, že zjedla všetku múdrosť sveta a preto môže všetkých poúčať a všetkým opovrhovať. A s ňou máme našu Barbie, egoistickú narcistku, veriacu v nadradenosť žien nad mužmi. Komu tu máme fandiť?                  Keď sa Kena normálne spýta jedna žena v reálnom svete koľko je hodín, tak je až šokovaný, že s ním jedná ako s rovnocenným. Veď to je klasická ukážka z iných filmov, kde sa otroci, či nižšie kasty, alebo proste inak utláčané skupiny dostali na dráhu oslobodenia. Keď zistili, že to môže fungovať aj inak. A on má byť záporák.                  Napokon sa protivné dievča a jej mama dostanú do barbiesveta, kde Kenovia začali patriarchát. A aby zachránili úbohé Barbie, tak im táto mama, začne rozprávať, aké náročné (až nemožné) je byť ženou a to im vráti inteligenciu.                  Celý film je propagandistickou kampaňou proti mužom, ktorí sú zlí, neschopní, hlúpi. Až je podivné, že dokážu viesť svet a podľa scenáristov, ešte aj utláčať ženy. A posolstvo je, že ženy si majú uvedomiť aké sú skvelé aj napriek mužom. A láska nemá vo svete miesto. Barbie nechce Kena. Ženy nechcú mužov, ktorí ich len utláčajú, obmedzujú, zneužívajú. Ešte aj táto matka s dcérou, keď idú do Barbielandu a dcéra vraví, že nemôžeš len tak odísť bez otca, tak matka povie „bude v pohode“. Evidentne žije v manželstve bez lásky. Všetky tie reči o ťažkom údele žien to len potvrdzujú. Zjavne tvorcovia nevedia nič o ochranárskych otcoch, milujúcich manželoch, nápomocných bratoch, či podporujúcich synoch, alebo starostlivých starých otcoch. Nie, muži sú ako nacisti a/alebo idioti, rad-radom, nik z nich nepomáha, nemiluje, nerešpektuje, jediným cieľom existencie muža je ničiť ženu.                  Celé to mohli krásne uzavrieť s posolstvom, ako sa potrebujeme navzájom, muži aj ženy, ako sa dopĺňame so svojimi silnými stránkami aj slabosťami. Vylepšiť to mohli ešte nejakým iným záporákom, trebárs aj tým šéfom Matelu, proti ktorému by sa spojili Barbíny aj Kenovia aby ukázali, že spoločnými silami dokážu zdolať prekážky. Ale nie, muži sú prekážkami žien, zároveň ich bremenami, ktoré im bránia v rozlete.                  A šťastný koniec je ten, že sa Barbieland vráti pod diktatúru matriarchátu a posmešne povedia, že raz tu budú mať Kenovia toľko moci, ako ženy v skutočnom svete. Vážne si myslia, že diváci takýmto nezmyslom veria?                  A stupídnosť tvorcov šperkuje na záver rozhodnutie vytvoriť „obyčajnú Barbie“, ktorá má znázorňovať obyčajné ženy. Nik nechce obyčajné hračky. Ani chlapci nechcú utiahnutých chlapcov a ak, tak ako Harry Potter, že sú v skutočnosti čarodejníkmi. Hrdina, či hrdinka má inšpirovať, nie odrážať všednosť. Tak ako skutočná bábika Barbie mala rôzne profesie, aby ukázala dievčatkám, že môžu byť čím len budú chcieť.                  Odhliadnuť od tej protimužskej propagandy sa tu ani nedá, lebo sa ani neskrýva a pchajú ju asi toľko, ako Bláznivá strela vtipy do každej scény. Ale ak by to človek aj skúsil, film nemá čo ponúknuť. Nie je zábavný, má nezmyselnú zápletku, nesympatické postavy, nevtipné vtipy. Jedine to prostredie z Barbielandu môže osloviť ženy, ktoré vyrastali s bábikami Barbie. Ale kvôli prostrediu sa na film neoplatí ísť. A čo si z tohto filmu môžu vziať deti? Chlapci, že sú zo svojej podstaty stelesnením zla a dievčatá, že ich čaká mizerný život plný utrpenia, pokiaľ nezačnú vládnuť ženy, ktoré mužov rozhodne nepotrebujú. V oboch prípadoch to neprospeje ich vývoju.

Muppets: Vánoční koleda (1992)

Tak toto bola pre mňa ohromné prekvapenie. V článku o Michaelovi Caineovi písali, že tu bolo podané jedno z najlepších stvárnení Ebenezera. A je to pravda. Nešlo mi to k muppetom, preto som skúsil tento film. A prekvapil ma celý. Čakal som možno milú rozprávočku, ale je to naozaj výnimočne vydarené spracovanie Vianočnej koledy. Aj napriek muppetom. Rozprávači sú vtipné postavičky, aby pri tejto klasike vydržali aj malé deti. Ale mimo toho hrajú muppeti postavy z príbehu, nie sami seba. Robia aj zbrklé pohyby, hovoria a mrmlú tak, ako zvyknú, ale celkovo sa chovajú oni aj ľudskí herci okolo, ako keby vôbec nešlo o bábky, či uletené postavy. A naozaj to funguje. Návšteva tretieho ducha je vážne tajomná a cítiť z nej smútok. A dokonca aj pohľad na budúce Vianoce bez Timmyho sú dojemné. Tieto bábky tu dokázali zapôsobiť viac, než niektoré seriózne sa tváriace filmy s umelými efektmi. A určite je to vo veľkej miere vďaka Caineovi. Naozaj podáva dramatický výkon, je v kontakte s bábkami panovačný, odmeraný, drzý a potom rozcítený a vydesený. Vôbec sa netvári, že je s bábkami pre deti, ale o dušu hrá svoju postavu. Naozaj film, ktorý je pre deti aj dospelých a poteší ako Vianočná klasika, alebo aj mimo Vianoc.

Menu (2022)

Vzhľadom na obsadenie a aj reklamu filmu som čakal viac. Je to slušný priemer a určite lepšie, než hromada filmov tohto druhu, ktoré sa točia vo veľkom množstve každý rok. Dobre natočené, ale chýba tomu pointa a myšlienka. Určite sa nájdu ľudia, čo budú opisovať, že to tam je, ale nie je.                      SPOILER Pochopíme, že vyhorel, stratil radosť z varenia, lebo sa ako top šéfkuchár za nehorázne peniaze musel snažiť stále prekonávať sám seba a pre mnohých bohatých papalášov to bolo aj tak len jedlo, skôr ukážka toho, že si to môžu dovoliť, než že by to chodili vychutnávať. Ale nik ho tam nedržal proti jeho vôli. Nebol v dlhu, ktorý si musí odpracovať. Mohol kedykoľvek odísť robiť zas jedlo v malom, čo ho bavilo, ako sa Erin dovtípila z fotky v jeho byte. Zabil investora vďaka ktorému mal svoju reštauráciu z ktorej sa aj z neho stal boháč. Len preto, že ho to nebavilo a že mu do varenia kibicoval. A ostatných len tak. 1. Trojicu ľudí že okrádali svoju firmu, teda svojho šéfa, šéfkuchárovho investora. Boli to namyslené hovadá, ktoré si myslia že môžu všade rozkazovať, lebo sú bohatí. Ale neukázal, že by boli ako tí ľudia z Wall Streetu, čo spôsobujú osobné krachy a pripravujú ľudí o úspory aj o domovy. Možno to robili, ale to nevieme. 2. Herca, lebo sa mu nepáčil film v ktorom hral a jeho asistentku, len preto že prišla. Keď sa ho priamo spýtala, že prečo ona, tak jej dal otázku, či má študentskú pôžičku na školu. Keď povie, že nie, tak len odvetí „Ľutujem, zomriete“. Nie je zrejme chudobná, ale ani nepatrí medzi elitu, keď robí asistentku hercovi. 3. Starého boháča, lebo neocenil šéfkuchárovo jedlo a jeho manželku, lebo je za neho vydatá. Síce ukázal, že ženu podvádzal, ale to mohlo byť šéfkuchárovi jedno a určite nie dôvod na zabitie jeho ženy, ktorú podvádzal. 4. Jedlíka z instagramu, ktorý je vážne magor do jedla. Ku koncu ho vyzve, že keď sa tak vyzná do jedla, nech niečo pripraví a potom to skritizuje ako hnus. A čo? Niekto môže byť odborník, napríklad na obrazy a nemusí vedieť maľovať. Ako ten chlap bol vážne psychopat, keď si doviedol Erin s vedomím, že zomrie. Ale hovoríme o dôvodoch šéfkuchára. 5. Reštauračnú kritičku, vďaka ktorej recenziám zavreli viacero podnikov. Ale nič viac. Ešte aj rozprávka Ratatouille ukázala, že pre zlú kritiku sa zabil šéfkuchár čo inšpiroval aj malú krysu. Tým že preslávila aj Fiennesa ju možno vinil z toho že je slávny a vyhorený. Ale to sú len dohady. V podstate nik z nich nie je vyobrazený ako ozajstná ľudská hyena, čo ničí životy, ubližuje ľuďom a obohacuje sa tým. Takže chýba akékoľvek odôvodnenie jeho chovania, než že mu proste preskočilo. A sú to len patetické dôvody, ako neraz vidno v iných béčkových, céčkových hororoch, kde vraždia lebo sa im na škole posmievali, alebo s nimi nešli na rande a podobne. Nedáva to teda záporákovy ani hĺbku, ani s ním človek nemôže súcitiť, či súhlasiť. A absolútne neukázali ani prečo sa jeho zamestnanci zabijú s ním. Vyzerali ako kult, ale on bol len šéfkuchár. Môže byť unikátny kuchár, ale nie je to vodca kultu, charizmatická osobnosť, ktorá by ľudí strhla pre svoju vieru/ ideológiu. Bolo tam asi 20 zamestnancov, takže čím ich presvedčil? Drogy, hypnóza, našiel si ľudí čo nemajú zmysel života? Nevieme. Prečo tá aziatka napadla Erin že „nepripravíš ma o miesto“ aj keď vedela, že za chvíľu umrie? Aj tá jeho asistentka, čo sa hrdí že to bol jej nápad, aby všetci na konci zomreli. Prečo? Čo sa jej stalo? Či si proste zamestnal samých psychopatov? V prvom rade, ak všetci umrú, nie je nik kto by to ocenil/ vyrozprával/ podal posolstvo. A v druhom rade, ak to boli naozaj „obyčajní“ ľudia, čo mali rodiny a záväzky, prečo by to robili? Nebolo ani ukázané nejak ich vnútorné trápenie sa, ako sú zlomení a prázdni, že nevidia inú cestu, než zomrieť. Proste to len prijímajú. A podobne aj hostia. Na začiatku sú síce prekvapení, šokovaní, vydesení a protestujú a majú aj chabé pokusy o útek. Ale nakoniec prijímajú svoj osud stoicky, ako rímska aristokracia. Prečo? Nik nevyvádza, neprosí o milosť, nepokúsi sa o útek, hoci aj možno márny. Nik sa nedohaduje, nezrúti, neplače, nebojuje. Dávalo by to nejaký zmysel, keby naozaj ukázali konfrontáciu toho, že to boli zlí ľudia, ukážu im čo spravili a ako iným ublížili a oni by potom možno precitli a prijali svoj osud (hoci skôr nie - vidíme v realite ľudí, čo ničia životy a nemajú ani za mak výčitiek). Takže tu nejde o morálku, nejde ani o konflikt bohatý verzus pracujúci. Síce to naznačí že oni „čo jedia a berú“ a my „čo dávame a varíme“ a keď sa aj Erin pýta „ste s nami, či s nimi?“. Ale opäť to vyznieva prázdno, lebo nič z toho nerozvinú, nepovedia a ani tí hostia nie sú top bohatá elita, možno okrem toho starého neverníka. A to že on vyhorel – tým len uráža milióny ľudí, čo pracujú za minimum od svitu do mrku a nejdú preto zabíjať všetkých čo im ublížili. A nejde ani o nejakú čiernu satiru spoločnosti, kde by rozoberal šialených jedlíkov z instagramu, preceňovaných kritikov, alebo niečo iné, keďže naozaj tam nemá extrémnych zástupcov týchto vecí, čo by si satira vyžadovala, aby to vyznelo a chcelo by to aj trochu kontextu tej satiry. Je to prázdne, bezmyšlienkovité. Takže samotný film končí ako zle pripravené jedlo v drahej reštaurácii. Kvalitné a drahé ingrediencie, dekoratívne naservírované, ale zostane len mdlá chuť.

Základna (2019)

Film sa oplatí vidieť hlavne kvôli druhej polovici. V prvej sa nám snažia ukázať postavy, no je ich veľa a sú nevýrazné, takže sa všetky zlievajú dokopy. Je to podľa skutočnej udalosti, takže postáv muselo byť viac a nemohli byť vymyslene „originálne“. Preto to nemožno vytknúť a tak nie veľmi záživnú hodinu sledujeme život na pomerne často ostreľovanej základni a aspoň máme predstavu ako to funguje. Druhá polovica je to hlavné, veľký útok na základňu, ktorý trvá až do záveru. Je to surové, chaotické, realistické zobrazenie boja z modernej vojny. Boja kde sa nie ako v akčnom filme hneď všetci vrhajú do útoku, ale neraz desiatky minút sedia v aute z ktorého sa nemôžu pre ostreľovanie dostať. A zároveň vidíme, ako na oboch stranách zomierajú ľudia pre základňu, ktorá nemá ani žiadny význam a je len rozmarom neschopnosti amerického velenia. Keby to bol vymyslený film, hodnotenie by bolo isto nižšie, ale tým záverom by mal trochu vyčnievať.

Pán prstenů: Prsteny moci - Slitina (2022) (epizoda)

V minulom diely nám ukázali, že prežiť Pompeje nie je nič ťažké, ak je to výbuch sopky v rámci tupého scenára. Teraz Galadriel a falošný Aragorn prídu do elfského mesta a povedia, že cestovali takmer týždeň. To že za tak dlhú dobu nepodľahol vážnemu zraneniu, ktoré môžu vyliečiť len elfovia nie je nikomu podozrivé. Ako ani to, že sa neskôr moce popri ich jedinom pláne na záchranu a dáva rady akoby sa nechumelilo. Ale podstatné je to, že sú tak ďaleko. Neskôr, keď sa chlapík ukáže ako Sauorn, tak sa zrazu teleportuje naspäť do Mordoru. Ako sa tam dostal? Ak sa vie naozaj teleportovať, čo potom robil na plti uprostred oceánu? Liečia ho z jeho zranenia elfovia. Magické liečenie si vyžaduje poznať telo pacienta, ale nie, ani čarovní liečitelia, ktorí sa priamo starajú o temného pána nezistia, že to nie je obyčajný človek.                                           Celebrimbor je najlepší kováč z elfov. Falošný Aragorn hovorí, že pozná jeho prácu, hoci nikdy nám seriál neukázal nejaké jeho diela, alebo vo svete niečo o ňom (zo sveta sme okrem pekného Numenoru videli len jednu dedinu o ktorú sa celý čas bojovalo a pár záberov na elfov). Ale kašľať na to, či ho môže poznať, alebo nie. Podstatné je to, že je to ten najlepší kováč, čo sa tisíce rokov venuje tomuto umeniu. A tento majster nad majstrov nevie že existujú zliatiny? Keď má tak málo mitrilu, tak je to jediné logické riešenie. Ako to, že majster kováčskeho remesla nepríde na niečo tak očividné? Túto radu pre Celebrimbora označí ako „dar“, aby aspoň trochu žmurkli na pôvodný zdroj. V tom totiž Sauron vystupoval ako Prinášač darov, získal si priazeň niektorých elfov, ktorých zasvätil do tajov mágie kovu a tak ich nasmeroval k stvoreniu prsteňov. Čiže seriál nemá s predlohou podľa istého Tolkiena takmer nič spoločné. Celá táto tvorba „Prsteňov moci“ o ktorej by mal byť seriál, bol zhustená do pár dialógov v poslednej epizóde. Neskôr ukážu, že sa mi zliatina nedarí a hovoria niečo o tom, že nemôžu nútiť kovy spojiť sa. Veď tak predsa funguje zliatina, kovy sa roztavia a nechajú sa spojiť. To sa nemohli scenáristi niekoho spýtať, keď už nevedia sami použiť internet? A tu ich hlúposť nekončí. Povedia, že aby sa mitril spojil s iným kovom, musí to byť číre, elfské zlato a preto musí Galadriel obetovať dýku po bratovi. Bolo by to emocionálne, keby boli na opustenom ostrove. Ale chcú tvrdiť, že zo všetkých elfov čo sem prišli mal jej brat ako jediný kúsok ich kovu? Nik iný nemal také zbrane, kráľ nemal šperky, remeselníci a Celebrimbor nemali nástroje? A stále táto hlúposť nekončí. Kov roztavia a vlejú do horúceho kovu, aby spravili zliatinu, čiže žiadna zmena. A keď napokon ukážu hotové prstene, tak sú rozdielne. V knihách je, že dva sú zo zlata a jeden z mitrilu. Ale tu jasne ukázali, že robia zliatinu, takže nie je možné, aby boli dva zlaté a jeden strieborný.                                           Keď Galadriel odhalí, že Sauron je Sauron, nikto okrem nej nie je prekvapený. A nik nemôže brániť jej hlúposť tým, že ju oklamal, pretože vždy si len ona domýšľala veci. V podstate sa o neho ani nezaujímala, len ho využívala. Potrebovala ho na plti, potrebovala ho aby presvedčila Numenor k pomoci a aby zapôsobila na ľudí pevniny, že sa vrátil ich kráľ. Aj keď jej vravel, že spravil hrozné veci, nikdy nezisťovala o ňom nič, lebo ju to nezaujímalo, videla len svoj cieľ a jeho ako prostriedok k dosiahnutiu toho cieľa. A tu potom zmenili aj Sauronov pôvod. Hoci mal v knihách stanovené kto je, odkiaľ je a prečo robí čo robí, tu to zmenili a spravili z neho chudáka, ktorého vraj ovládal Morgoth, takže nenesie vinu za zlo čo napáchal a teraz sa snaží o zmenu. Čiže ignorovali predlohu od istého Tolkiena a miesto toho skopírovali príbeh Adara, ktorý sme počuli pred pár epizódami.                                           Ponúkne Galadriel aby sa k nemu pridala a trochu zabŕdnu do Pána prsteňov, no vôbec to nepochopili. Galadriel vždy túžila po moci, šla do Stredozeme, aby vládala vlastnému kráľovstvu, preto ju prsteň lákal, aby bola mocnou kráľovnou a ukázal jej čo by sa stalo, ak by ho prijala. To že ho tu odmietne vyzerá, že Galadriel moc nechce a zároveň je to aj proti charakteru Galadriel, ktorú tu stvorili. Od začiatku chcela všetko po svojom, všetkých manipulovala k tomu čo chcela ona, takže by brala akúkoľvek moc, čo by jej pomohla k jej cieľom. A aby to teraz odmietla, musela by zažiť a vidieť niečo naozaj prevratné čo by ňou otriaslo v hĺbke, ale nič také sa nestalo. A keď ho odmietne, tak odíde. Logické by bolo ju zabiť, napriek tomu, že je tupá, je to silná nepriateľka a bolo bo to aj rozumné aj strategické, ale nie.                                           V Numenore kráľ zomiera a chcú vytesať jeho podobizeň, aby bol nesmrteľný aspoň po smrti, keď už nemohol byť v živote. To bol dôvod pre ktorý Numenorčania neznášajú elfov, ale seriál nám priniesol len nezmysel v podobe toho, že sa boja že im budú elfovia kradnúť prácu. Ako vieme, kráľ bol zosadený, pretože si ctil elfov a preto dostala jeho flek jeho dcéra. Prečo teda chcú tesať jeho sochy a spúšťať čierne vlajky? Veď ním ľud pohŕda? Ale tu sa nik nechová logicky a scenáristi sa neobťažujú vysvetľovať motivácie k činom. Kráľa príde načrtnúť Isildurova sestra, ktorú si scenáristi vymysleli a s ktorou zjavne nevedia čo spraviť, tak jej vymysleli aspoň toto. Stále je to kráľ, aj keď zosadený a starajú sa o neho, keď zomiera, takže to že by ju nechali osamote s kráľom je nezmysel. Nemožné, aby tam nebola aspoň ošetrovateľka a stráž. Ale presne to sa stane a tak kráľ v domnení, že je to jeho dcéra jej ukáže palantír. A už sa k tomu nevrátime. Možno o 2 roky v druhej sérii, ale potom načo to ukazovali tu? A neskôr uvidíme len príchod kráľovnej do mesta a krátky záber na mŕtveho kráľa. Čo je scéna, ktorá nemá žiadny dopad. Videli sme ho ležať v posteli a párkrát niečo povedať, ale nič o ňom (sny, ciele, pohnútky), ani o jeho činoch (lásky, zlyhania, snaženia). V Hre o tróny človekom pohli aj úmrtia menších postáv, lebo nám ukázali aké sú a vedeli sme niečo o nich.                                           Hobiti dohnali neznáme ženy, čo uniesli Gandalfa. Idú ho zachrániť, no ukáže sa, že je za neho premenená jedna z tých žien. Ak nastražili pascu, museli o hobitoch vedieť, tak prečo ich proste nezabili? Majú silnú mágiu. Napriek mágii, po vodcovi hobitov hodia dýku. Ten potom behá spolu s ostatnými, ako keby nečítal v scenári, že je smrteľne zranený a potom zas zomiera, lebo nemá silu sa s nimi vrátiť. Alebo si len pri natáčaní prehodili pár stránok zo scenára, to by dávalo väčší zmysel. Ak si odmyslíme, že sú to krutí divosi, čo nechávajú svojich vlastných umrieť na cestách, napriek tomu nespravili nič, aby nám na postave nejako záležalo, hoci sme ho videli viac, ako kráľa. Potom nehanebne skopírujú súboj Gandalfa a Sarumana a keď čarodeja presvedčí Nori, že nie je Sauron, čo je každému jasné už dávno, tak sa pustí do boja a porazí tri ženy v bielom. Nevieme o nich nič, kto sú, čo majú za motiváciu okrem slúženia Sauronovi, takže celý ten stret vyznieva naprázdno. A to že vyzerajú ako Nazgulovia tiež nemá uvedený žiadny dôvod a zrejme je to len preto, že vo filme to vyzeralo dobre.                                         Omnoho lacnejšie produkcie vedia sledovať svoju vlastnú mytológiu, alebo sa držať predlohy, alebo aspoň nechajú postavy jednať logicky. Tu fakt sa človek musí pýtať, či všetky peniaze šli len do efektov, výpravy a hudby.

Pán prstenů: Prsteny moci - Udûn (2022) (epizoda)

Toto už ani nie je možné. Geniálny plán na začiatku, ako prekabátiť orkov je zhodiť na nich vežu. Mohli napríklad zhodiť most a získať tak čas. Takto dostanú pár orkov na nádvorí, keďže sa tam všetci nedostanú. Ale to hlavné je, že veža zhotovená pre vojenské účely, drží pokope len pár lanami. Ani vo fiktívnom stredoveku by do takej veže nik príčetný neliezol. Jeden výstrel a veža je dolu. Ľudia sa presunú do dediny, ktorá im vraj poskytuje výhody. Hoci je v miernom údolí, kde sa nemajú ako brániť, nepostavajú prekážky, pasce, nerozmiestnia hliadky. A diery orkských tunelov založia doskami. Zjavne dedinčania nevideli predošlú epizódu, kde sa orkovia prekopali cez kamene a dosky ich domov. Keď ľudia prehrajú, tak s orkami zatočia numenorčania. Scéna, kde je Isildur pri kráľovnej nedáva žiadny zmysel. Prečo je pri nej, keď je pomocník v stajni? A prečo mu dá zrazu povolenie zapojiť sa, ale ostatní pri nej zostanú čakať? A ako títo začiatočníci dokážu tak ľahko zmasakrovať skúsených orkov? Adar sa dá na útek a falošný Aragorn ho nie len predbehne, nadbehne si ho tak ďaleko, že ho Adar a Galadriel ani nevidia a zrazu cvála oproti nim? Adara zajmú a Galadriel keď ho vypočúva, tak sa mu vyhráža, že bude mučiť orkov, na ktorých mu zjavne záleží. Je to smutné, že nejakú hĺbku tu má jedine darebák na ktorom vidíme, že má odpor voči Sauronovi, záleží mu na orkoch, má cieľ získať pre nich domovinu (hoci ju majú v Mordore), aj keď zlým spôsobom. Povie jej čo sa stalo a tvrdí, že zabil Saurona (čomu samozrejme neveríme a je to aj blbosť, aby bol Sauron tak slabý). Ale vidíme, že Adar je niečo ako antihrdina, zajatý, mučený, týraný, skazený temným pánom, konal pre nich zlo, ale keď Sauron začal obetovávať orkov, Adarove deti, tak sa mu vzoprel a odviedol ich. Áno, robí odsúdeniahodné činy a zaslúži si trest, ale zároveň k nemu človek cíti aj ľútosť. A hrdinka seriálu mu povie, že ho nechá žiť, ale zabije všetky jeho deti, aby trpel ešte viac a potom zabije aj jeho. Egoistka posadnutá pomstou, ochotná obetovať všetkých okolo len pre svoje ciele. A ju máme mať radi. Ju poháňa len pomsta, Isildura snaha o slávu (ideálne bez ťažkej práce predtým), kráľovnú záchrana Numenoru, čarodeja snaha o príčetnosť, hobitov čisté prežitie, čierneho elfa len platonická láska, falošného Aragorna depresia (a potom Galadrielina lož). Adar je tu vážne jediná postava čo má viac vrstiev. Ľudia sú potom nadšení, že majú nového kráľa, keďže falošný Aragorn potvrdí, že je ich kráľom. A oni mu to len tak veria a tešia sa, hoci sme doteraz ani nevedeli, že na nejakého kráľa čakajú. Úžasné efekty na záver. Zjavne tie peniaze nesypali do scenára, alebo nejakú jeho kontrolu.

Pán prstenů: Prsteny moci - Odchody (2022) (epizoda)

Dobre, takže Galadriel je dokonca horšia, než bola. Ohrozuje životy všetkých len kvôli pomste. Nie je ani čestná, ale manipuluje ostatnými, kráľovnej klame, že chce típek byť kráľom a potom manipuluje jeho, keď mu do očí klame o tom čo sa jej stalo aby v ňom vzbudila pocit viny aby súhlasil že jej pomôže, hoci vyslovene nechcel kvôli tomu, čo napáchal. Ale to len podtrhuje, že je ochotná obetovať každého, vrátane nevinných mužov Numenoru za svoju šialenú jazdu za pomstou. Keď chceli, mohli dať že prišla o dieťa, či manžela, lebo takto, keď nemala s bratom ani pomer, tak zúriť storočia, ako malé decko? Iste, je to hrozné a každý by súcitil, ale všetko má svoje hranice. A hlavne vyzerá hlúpo. Hoci je pravda, že sa Sauron vrátil, ale ona strávila stovky rokov jeho hľadaním, ani nie bojovaním, keďže ako povedali, orkov roky nik nevidel.                                 Hobitov tiež zničili. Hobiti, ako nositelia dobra, schopní odolávať aj moci prsteňa. A tu sú to hnusní surovci. Hlavne že spievali pieseň, že nik nezostane pozadu a potom pošlú Norinu rodinu dozadu. A keď stará bosorka obviní človeka u Nori, že kvôli nemu nemajú potravu, tak navrhne, aby im odstránili kolesá. Podá to ako bežnú vec, ako keby to bola praktika, ktorú používajú. Takže sa títo dobráci vôbec nestarajú o svojich. Zaostávaš, zraníš sa, ochorieš, poškodí sa ti voz – dovidenia, opúšťame ťa. Surovejší, než barbari.                                 A už sme úplne opustili Tolkiena. Nezmysel o tom, že elfovia potrebujú svetlo stromu, aby žili a že bez neho zomrú a že ho oživí mitril, ktorý bol stvorený stromom... to je už proste príliš. Už sa úplne odrezali aj od Jacksonovho Pána Prsteňov, aj od čohokoľvek Tolkienovského.                                 A prečo stále vedie ľudí v pevnosti Bronwin, hoci je to len obyčajná liečiteľka, to už radšej divák ani nerieši. A potom, keď uvidí rytinu z pred tisíc rokov, ako ovplyvnil Morgoth jej ľud, tak to proste vzdá. Nie v nejakej dramatickej chvíli, keď orkovia prerazia hradby, ale pri tomto.

Pán prstenů: Prsteny moci - Velká vlna (2022) (epizoda)

Galadriel žije celé storočia, ale stále sa chová ako decko, ktoré ešte nič nezažilo. Vyrastala v mieri medzi elfmi, kde musela s ostatnými komunikovať v mieri a diplomaticky. Tu to autori prezentujú, ako keby vyrastala len vo vojne a nič iné nepoznala. Keď sa sama rozhodla preplávať oceán, zrejme by nás jej arogancia nemala prekvapovať. Ale aj tak, je sama na ostrove plnom ľudí a dovolí si vyskakovať na kráľovnú regentku. Zrejme si verila, že by sama porazila celý národ. Samozrejme skončí za to vo väzení. Elfka, ktorá žije storočia v elfskom svete a potom v Stredozemi a vo väzení ju musí človek, žijúci zlomok jej života, poúčať o tom, ako rozumne uvažovať a ako komunikovať s tými, čo nie sú nepriatelia. Kto toto mohol napísať? A nie je cieľom, aby si diváci obľúbili hlavnú postavu?                                A konečne nám odhalia, prečo títo ľudia nemajú radi elfov. Lebo sa boja, že im budú kradnúť prácu. Aj tí, ktorým sa tento seriál páči, musia uznať, že toto je otras. Elfovia sa s ľuďmi príliš nebratajú a nemajú dôvod ísť pracovať miesto nich. Elfovia sú lepší remeselníci než ľudia a jedine trpaslíci ich v niektorých oblastiach prekonávajú. A aj to, že kráľovná je „slepá, alebo milovníčka elfov“ má byť uveriteľné? Keby prišla elfská armáda, ktorú uvíta. Ale je tam jedna stroskotankyňa, takže čo asi tak zmôže? Takže to je tak absurdný dôvod, že to až kričí že je to umelo vytvorený konflikt pre konflikt a nie prirodzený vývoj napísaný autorom, ktorému naozaj záleží na fiktívnom svete, ktorý tvorí. Ďalšie nelogickosti sú pri ľudských utečencoch. Stiahnu sa do elfskej veže z viacerých dedín a z nejakého dôvodu nechajú rozhodovať Bronwyn. Ako keby v toľkých dedinách nebol žiadny starosta, sudca, ochranca poriadku, či iný človek v pozícii moci. U trpaslíkov to nie je o nič lepšie. Durin sa vyhýba Elrondovi a jeho manželka mu klame o tom kde je. Ale následne sa stretnú na moste, aby ich všetci mohli vidieť. Elrond mu odčíta z pier na bradatej tvári, sleduje ho a zistí, že objavili mitril. Ktorý je pekne lesklý, ale nežiari, čiže hádanie „čo je v truhlici“ v druhom diely bolo zavádzaujúce, alebo len dôkaz neznalosti.                                A prečo nám aspoň trochu nepriblížia vedľajšie postavy? Elfský veliteľ, kamarát Bronwiningho syna, kamaráti Elendilovho syna, Durinov otec. Máme niečo cítiť, keď veliteľa zabijú? Keď Theo ohrozuje kamaráta a keď kvôli Isildurovi vyhodia z námorníctva jeho kamarátov? Alebo keď sa Durin ospravedlní otcovi, hoci sme nevideli žiadnu hádku medzi nimi? Tie postavy sa tam len mihnú, ale chcú ich podať do scén, ktoré majú mať nejaký dopad.                                 Stále toho veľa nepovedali, neukázali a neukazujú súvis medzi jednotlivými dejovými linkami. Keby to bola klasická dĺžka 22 častí, tak nič nenamietam. Ale keďže to má len 8 častí, tak to znamená že sme už v polovici. A niektoré veci nevysvetlia a človek ich má poznať z kníh a niektoré si má len domyslieť (ako ten zlomený meč, čo nosí Theo). S palantirmi tiež sa sekli. Sedem ich vzal Elendil do Streddozeme a štyri sa stratili až v treťom veku, hoci tu vravia, že je známy len tento jeden. Aj keby to človek bral ako bežné fatasy, ktoré omylom označili za Tolkienovský svet, tak aj v tomto prípade človek nemôže prehliadnuť nelogickosti deja, vlastnej mytológie seriálu, plytké zápletky a celkovú amatérskosť scenáristov.