• Fantasy

Vysoká čokoládová (2021) (pořad)

Koncept je to zajímavý. I když jde v konečném důsledku o soutěž, líbí se mi, že soutěžící nevypadávají, ale mají opravdu možnost se něco učit. Co to ale hodně kazí, je, že Amaury jako hlavní porotce není nezaujatý, je na něm vidět, že některým jedincům dost nadržuje. Kdo to vyhraje, jsem věděl už od prvního dílu.

Spoušť (2021)

Scénář má logiku, asi jako kdyby to psala opice na psacím stroji.

Smrt na Nilu (2022)

Tohle byla absolutní pecka, kterou jsem si užil od začátku do konce. Skvělé herecké obsazení a zajímavé postavy, úžasná hudba a v neposlední řadě naprosto famózní kamera. Tady nejde jen o to, prostě převyprávět příběh pomocí obrazu - s kamerou se tu opravdu záměrně a vědomě pracuje a oko diváka si tuhle podívanou zkrátka užívá a plesá a žasne, co vše se dá kompozicí obrazu vyjádřit. Spoiler (možná?): Naprosto geniální mi přijde, že vraha tu máme od začátku naservírovaného na zlatém podnose, ale postupně, jak se vše zaplétá a na povrch vyplouvají nejrůznější tajnosti, začnete pochybovat úplně o všem a o všech.

Vlastníci (2019)

Ze začátku jsem si říkal, jak je to geniální - že nejvtipnější na tom je, že to vlastně vůbec není vtipný, ale naprosto přesně to vystihuje moje zkušenosti. Postupně ale přibývalo absurdity, která přerostla v otravnou hysterii snad úplně všech, postavy přestaly být uvěřitelné, nechovaly se logicky, a nakonec přišla už jen nekonečná nuda.

Vřískot (2022)

Názorná ukázka toho, co je to requel. A bylo to boží! Film skvěle reagoval na původní Vřískot i zbytek série a uměl si udělat srandu sám ze sebe. Potěšil návrat starých známých tváří, ale v requelu si člověk nemůže být ničím jistý. Super bylo také prolamování čtvrté stěny, které ale nepůsobilo trapně. Vtipné je, že nám postavy v průběhu vlastně prozradí, jak se bude příběh odvíjet, ale jak už jsem řekl - můžeme tady něčemu věřit? Čímž se dostávám k vraždám, které byly opravdu brutální a krvavé a nepůsobily lacině. Ve smyslu určitého návratu k původnímu filmu tady podle mě dobře fungoval i devadesátkový look hlavní skupinky "teenagerů". Co mě ale štvalo (byť chápu, že to není vina filmu jako takového), byly hrozně uhlazené titulky oproti anglickým vulgarismům, které se daly slyšet v originále. Původní Vřískot je roztomile vtipný a mám ho rád, z tohohle jsem ale vyloženě nadšený.

Hvězdná brána - Rodina (1998) (epizoda)

Rodinná a vztahová tematika mě moc nebrala a Rya'c byl většinu času dost otravný, ale napětí nechybělo a návrat Apophise překvapil a potěšil.

Smrt nás spojí (2019) (seriál)

První série byla skvělá - originální, výborný černý humor, dokonale zpracovaná tematika truchlení u různých věkových skupin i členů rodiny, uvěřitelné herecké výkony... Ke konci se to však začalo ubírat podivným směrem, ve kterém druhá série vesele pokračovala. Jako bych už sledoval úplně jiný seriál, o něčem naprosto odlišném. Třetí sérii už si asi odpustím...

Hvězdná brána - Zpráva v láhvi (1998) (epizoda)

Vesmírná variace na "co je na zemi, to se nesbírá". Čekal jsem jen další výplň, ale tohle bylo dramatické a napínavé od začátku do konce.

Hvězdná brána - Thorův vůz (1998) (epizoda)

Po několika trošku horších zase našlapaná epizoda, která se jeví jako významná i do budoucna. Pár momentů mi tam přišlo slabších, ale za Asgardy v celé jejich parádě odpouštím (i ten konec Asgard ex machina).