• Krátkometrážní

Thor (2011)

Vuhúú. No, byla to legrace a nenudil jsem se, i když samozřejmě pár připomínek a poznámek, spíš faktičtějšího rázu, bych na hlavě měl: 1) co vím, byli vůči tomu i protesty, takže... Skandinávie byla vždy proslulá obchodem s otroky z Afriky (jako první přeci objevili Ameriku, kde je černochů spousta), a proto opravdu nechápu, jak někoho vůbec mohlo napadnout "černoch mohl být taky Viking, tak co třeba Heimdall?" Odinův syn, co?; 2) mám za to, že Odin přišel o oko jinak; 3) chápu, že Laufy zní líp než Fárbauti, ale když se nad tím zamyslíte, je docela legrační, že ten obrovskej modrej tetovanec je vlastně Lokiho matka; 4) tahle mytologie je vcelku známá, tak proč nikoho nenapadlo říct Thorovi: "Hele, znáš Lokiho? Nechci ti kazit iluze, ale ..."; 5) fantazii se prý meze nekladou, ale... Asiat a D'Artagnan?; 6) kdoví co ještě... Ale tak na druhou stranu se tahle přitaženost vlasů musí brát s nadhledem, že? Proto čtyři mjamja. A na závěr - uchopení Lokiho bylo stejně lepší než Thora. Proč se nikdy nefandí těm hubeným, co umí točit tyčí? A pak je ještě zesměšnit helmou s tykadlama... A stejně máte všichni raději sobotu než čtvrtek, tak nedělejte.

Sofiin svět (1999)

Na základě předlohy "románu o filozofii"... pro mě zklamání - ve filmu tvůrci mnohem víc kladli důraz na děj knihy, který je jednoduše divný (alespoň v závěru), než na průřez dějinami filozofie, který kniha předkládá... tohle je i při menším odhlédnutí sice logický přístup (jinak by to kolidovalo s bizarním dokumentem), ale jestliže byla filozofie pro knihu stěžejní, ve filmu se o ní člověk doví převážně... nic. Možná pokud je vám těch patnáct jako hlavní hrdince. Tudíž chcete-li se o filozofii něco dozvědět, kašlete na film a přečtěte si raději knihu, která přijatelnou a vcelku čtivou formou ony dějiny podává, byť čím dál stručněji (pokud si dobře pamatuju, o filozofii 20. století snad ani pořádně nepadla zmínka). Nicméně tohle nemá být ani tak o komparaci předlohy a filmu, jenže na druhou stranu z ní film vychází... a to bolí. Tohle se prostě na plátno nehodilo, což film potvrzuje.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Neskutečné efekty, a to nemyslím v dobrém. Nevim, jestli to dávat za vinu filmu nebo svojí únavě, ale třikrát jsem u toho usnul... No, sice je to pořád Bond, ale tak jako... bizarní a jakoby na tripu. Potom: jestli má být James Bond vrchol a jakýsi prototyp mužskosti, může mi někdo vysvětlit, proč nosí jabot?? A v jednu chvíli dokonce s krajkama? Brr! S nadhledem legrace, ale zbytečně moc dlouhá, takže... vlastně ne tak legrační. Ten film jednoduše implodoval.

Dobrý ročník (2006)

Nemůžu si bohužel pomoct, ale Scottova režie mě obecně kdovíjak neuchvátila, čímž nechci říct, že ho pavažuju za špatného režiséra. No a po značně krétkém pseudoúvodu samozřejmě trocha deduktivnosti, i když jen okrajově: Ani tenhle snímek mě nijak extrémně nezaujal. Několikrát se v něm opakuje věta, že u komedie je třeba načasování... možná jsem nevnímavej nebo příliš arogantní, ale že bych tu postřehl nějaký parádní načasování, u kterýho bych se alespoň pousmál, se říct nedá. Trochu mě mrzí, že ani zasazení do oblasti francouzských vinic příliš konečnému výsledku nepomohlo. Netvrdím, že jde o špatný film, protože tím by spadl pod tři hvězdy, jenže fabule mi nepřišla moc věrohodná a... syžet svojí jemností kontrastující s životním fatalismem nebyl špatný, ale i když neurazil, na druhou stranu ani, jak jsem už zmiňoval, příliš nezaujal. No, stejně budu Scottovi dál dávat šanci, aby mě přesvědčil.

Brendan a tajemství Kellsu (2009)

Vizuálně skutečně úžas. Úžasný je, že si někdo v dnešní době dokáže takhle poradit s animací - jednoduchá a zároveň až přebytá nápady (už jen stromy, které působily jako 'legračně inteligentní luxfery'). Námět a vůbec příběh mi na druhou stranu ale nebyly tolik blízko, nicméně šance se má dát všemu (nebo aspoň něčemu, někdy), a tak i přes církevní tematiku mě od začátku film chytl a bavil, i když dost možná právě díky oné animaci, ale zas ta by sama jen tak nestačila. Prostě aspirace na čtyři hvězdy, jenomže potom přišel závěr filmu a... buď nemám rozumné ponětí o iluminacích a o irské mytologii nebo mi něco fakticky podstatnýho uniklo, ale po skončení závěru filmu jsem si cele zmateně a z míry vyvedeně pomyslel akorát tak "He?", protože to bylo opravdu divný. Za tenhle závěrečný šok hvězda dolu, ač je mi to dost líto.

Dantovské peklo (2010)

Věřím, že přesně takhle to Alighieri zamýšlel. Romantický příběh dvou milenců, kde jeden se obětuje pro druhého, na pomoc mu přicházejí dobří duchové, aby nakonec dobro zvítězilo nad zlem, filozofické a vůbec myšlenkami prodchnuté pohlazení pro kuřecí polévku; to všechno podané příjemným, uklidňujícím a nenuceným způsobem - všude plno krve, uťatých hlav, končetin, vytékajících vnitřností, vzezření připomínající hnijící útroby samotné a tak vesele dále... Sice jsem nečetl literární námět, ale tohle je cele hrozná pitomost. Jednoduše nebrat vážně a raději se zasmát patosu. Zajímalo by mě, jestli si 'Božskou komedii' na základě téhle hry nebo filmu někdo vůbec přečetl... ale to už je jen takový malý výkřik do tmy. Jedna hvězda za to, že jsem se moc nenudil a druhá za... za slepou odvahu veřejně tohle prezentovat. :)

Batman začíná (2005)

Parádní lehce "noirový" Batman v Nolanově podání. Krom Katie Holmes pomalu jeden oblíbený herec vedle druhého (uvědomuji si u ní pohlavní deverzitu); film svojí atmosférou zaujal a bavil i víc než Burtonův, a to už je, co říct. Jestli budou podobně směřovat i další a další komiksové filmy, je se podle mě nač těšit. Hvězda dolu za hlášku "toho si nevšímejte, ony jsou z Evropy". :) Čímž kecám, i když mi zúžila oči a předsunula mandibulu. Prostě věřím, že to jde pořád ještě líp, protože tu pár hlušších míst bylo.

Terminál (2004)

Přes oblibu Spielberga a Hankse je tohle podle mě krok tak mimo, že mě to asi nikdy nepřestane udivovat. Film je až smutná slátanina všeho možnýho, jako by se snažili vervat snad všechny prvky filmové romantiky, dramatu a s tím spojené komedie do jednoho celku. Snažil jsem se tomu dát druhou nebo snad i třetí šanci, ale i když jsem odhlédl od jakési urážky Slovanů (běžně mě to neirituje) a tendencí Američanů přetvářet si Evropu nebo i její dějiny a mytologii podle toho, jak se jim to hodí (častokrát bez sebemenší úcty ke své "Matce"), pořád mě ten film nijak nenadchl a jen jsem koukal, co to byl Spielberg schopen stvořit. Je mi to líto, ale jednoduše nejsem s to pochopit, čím si tenhle film zasluhuje úctu, kterou mu prokazujete... a to i přes komentáře ostatních. Možná mu dám někdy ještě další šanci a přehodnotím, ale obávám se...

Klaun Am (1984) (seriál)

Když jsem byl ještě prtě, vysílali v televizi tenhle večerníček o dětský představivosti a fantazii, od tý doby jsem o něm neslyšel a vlastně i málokdo si na něj vůbec vzpomíná. Je to škoda, protože jako malýho mě to bavilo a nápad to má pěknej a nenucenej... a co víc – není tu třeba slov, pro což mám trochu slabost. Samozřejmě tu hraje trochu roli nostalgie, protože vidět to prvně teď, hodnocení by bylo... asi o hvězdu nižší.... nebo taky ne.