Honba za diamantem (1984)

"Život, to je panečku spisovatel!" Spisovatelka Joan Wilderová právě se svým kocourem oslavuje dokončení svého nového díla, když dostane od sousedky velkou obálku. Krátce nato jí zatelefonuje její sestra Elaine z Kolumbie, stala se obětí únosu, oba únosci Ralph a Ira, požadují za Elainin život mapu se zakresleným místem ukrytého pokladu, která je právě v uvedené obálce. Přes protesty své nakladatelky Glorie se Joan vypraví na cestu do Cartageny, v patách s dalším zájemcem o mapu, tajným policistou Zolem. Na letišti se Joan a Ralph minou a na radu Zola nastoupí do špatného autobusu. Když svým vyptáváním a rozptylováním řidiče zapříčiní dopravní nehodu, využije Zolo příležitosti, aby ji s namířenou zbraní donutil k vydání mapy. Právě v tom momentě se na místě objeví dobrodruh Jack Colton....Michael Douglas měl sice Oscara za produkci Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem, ale chyběl mu úspěch na hereckém poli, což se tímto snímkem změnilo a z Douglase Honba udělala velkou hereckou hvězdu. Velmi povedený je scénář Diane Thomas, nechybí humor, napětí, rychlé tempo, romantika a povedené akční scény. Mezi ztepilou Kathleen Turner a Douglasem to báječně jiskří a panuje mezi nima neopakovatelná chemie, nedivím se, že se na plátně sešli ještě dvakrát. Ústřednímu duu výtečně přihrává vždy vtipný Danny DeVito. Režisér Robert Zemeckis tady taky poprvé výrazně zabodoval, stejně jako Alan Silvestri se svou skvěle pasující hudbou. Tuhletu mojí nostalgickou pecku od mala bezmezně miluju a aspoň jednou ročně si jí pouštím. A abych nezapomněl skvělý kinodabing výtečného Viktora Preisse a Elišky Balzerové, dotváří tu pomyslnou třešničku na dortu! "Po mě tu střílej a vy tu chlastáte!"

Manželé z roku II (1971)

Další nezpochybnitelná klasika s fantastickým Bebelem, která se tentokrát odehrává v období francouzské revoluce. Perfektně fungující atraktivní příběh je natočen ve svižném tempu, odlehčeně a s nadhledem. Má velkolepou výpravu, solidní akci, slovní i situační humor. Unikátní chemie probíhá mezi charismatickým Jeanem-Paulem Belmondem a pihovatou Marlene Jobert, jako věčně se hádajícím, rozvádějícím se a za chvíli zase usmiřujícím se párem. Bebel se tady při natáčení seznámil s půvabnou italkou Laurou Antonelli, s kterou potom několik let tvořil pár. Výborný je též původní dabing s Václavem Postráneckým (velmi dobrá volba) a Libuší Švormovou (připomínala Angeliku). Nechápu proč čt udělala nový dabing, sice s Krampolem, ale i tak stojí za prd! "No jo, zas plave za ní! To trvá už dvacet let!"

Dva výtečníci (1977)

"Kde ses naučil tak střílet?...Já mám totiž střílení v krvi!" Matt Kirby a Wilbur Walsh se náhodně poznají poté co zdemolujou pár aut a nařežou skupince mafiánů, kteří kontrolujou přístav v Miami. Domluví se, že vyloupí banku, aby si vylepšili špatnou finanční situaci, ale nakonec to tak nevyjde a shodou okolností se nechají naverbovat k policii, kde jim velí kapitán McBride. Poté co projdou výcvikem, seznámí se s okouzlující čínskou emigrantkou, jejíž rodina se stala obětí sítě intrikánských zločinců. Matt a Wilbur odhalí spojení s bandou v přístavu, zapojenou do mezinárodního obchodu s drogami a řeší záležitost svým velmi osobitým způsobem... Tahle akční komedie patří bezesporu k nejlepším a nejúspěšnějším snímkům, které Bud Spencer a Terence Hill společně natočili. Spencer opět svým protivníkům uštědřuje přehlídku tvrdých úderů se znuděným výrazem ve tváři a Hill znovu jako jeho vychytralý, usměvavý a hbitý parťák. V kinech se to kdysi hrálo s titulkama, jako malého mě to tehdy neodradilo, byl jsem na každém promítání. Od té doby ten film miluju a viděl jsem ho nesčetněkrát. Velmi podařený je dabing čt se Skopalem a Schánilcem, ten co vyšel na dvd, zabíjí všechny hlášky. Nechybí tu pohodová atmosféra, fungující hlášky, nezapomenutelné bitky a nakažlivá titulní melodie bratří De Angelisů. "Ten kdo najde přítele, najde poklad....Jo, ale když najde tebe, stane se z něj polda!"

Dva mezci pro slečnu Sáru (1970)

Clint Eastwood jako pistolník Hogan, je odborník přes dynamit a má za úkol vyhodit do povětří jednu vládní pevnost. Na začátku zachrání Sáru, převlečenou za jeptišku před znásilněním... Krásně nasnímaný snímek  připomíná ve velké míře spaghetti westerny a to ještě podbarveno úžasnou hudbou Ennia Morriconeho. Hodně tomu napomáhá i to prostředí, točilo se totiž v Mexiku. Mezi Eastwoodem a Shirley MacLaine funguje skvělá chemie (i když si prý údajně moc nesedli) a vzájemné špičkování mezi oběma, patří k nejzábavnějším momentům. Don Siegel namíchal zábavný koktejl s nečekaně brutální akcí na závěr. "Sestro Sáro, tohle je nevěstinec!!...Kdepak Hogane, žádnej nevěstinec, nejlepší bordel ve městě!"

Nenapravitelný (1975)

Další společná spolupráce Jeana-Paula Belmonda s dvorním režisérem Philippem de Brocou, má tentokráte podobu lehké komedie. Sotva Bébel opustí brány vězení už zase vymýšlí sérii podvodů, střídá převleky, lže kudy chodí, vymýšlí si neuvěřitelné historky, chvilku je neodolatelný svůdce žen, za chvíli zase nablblý zahradník.... Film poměrně rychle uteče, mám problém jenom s tím koncem, je takový nemastný, neslaný. Belmondo zde podruhé spojil své síly s kanadskou herečkou Genevieve Bujold (předtím se sešli ve Zloději z Paříže), která často točila ve Francii. Bébela tady poprvé namluvil a to trefně Miroslav Moravec, potom ještě několikrát. "Když člověk není na prachy, je to přece jen inponující!"

Pan Bilión (1977)

Guido Falcone, mladý italský automechanik se dozví, že zdědil velké jmění od svého vzdáleného strýce z Ameriky v hodnotě miliardy dolarů. Jediný dodatek uvedený v závěti zemřelého příbuzného se týká výběru dědictví, jehož termín je stanoven na dvacet dní. A tak se vydává nejprve do New Yorku, ale nebude to mít tak jednoduché. Na cestě ho čeká řada potíží, problémů  a možná i láska.... Terence Hill, byl superhvězdou v rodné Itálii a tak zkusil dobýt Hollywood. I když v USA moc velký úspěch neslavil, v Evropě se na něj chodilo. Snímek režiséra Jonathana Kaplana dává vhodný prostor pro akrobatické kousky hlavního představitele, ale i sentimentálním scénám a taky jednoduchému, ale působivému humoru, který prostupuje dějem. Akční scény jsou zábavné, například rvačka v baru nebo krkolomné automobilové honičky. Líbí se mi taky zajímavě nasnímané a dobře vygradované scény v Grand Canyonu. Terence Hill tady ukázal trošku jinou polohu svého hraní než je u něj obvyklé a velmi mu slušela. Jackie Gleason mu byl důstojným soupeřem a na Valerii Perrine jsem si už zvykl v Supermanovi. "Kde ses naučil takhle řídit?....Od Steva McQueena!"

Dva machři mezi nebem a peklem (1972)

"Víš, když jsem hladovej, nevím proč, ale vždycky mám špatnou náladu!" Po pěti westernech a jednom historicko dobrodružném filmu natočili Hill a Spencer snímek zasazený do současnosti odehrávající se v Kolumbii. Bratři Guido a Maurizio De Angelis složili opět skvělou hudbu neodmyslitelně spojenou s hlavní dvojicí. Právě tady se zrodila Budova láska k létání. Tady počtvrté spojili své síly s Giuseppem Colizzim, který se také podílel na scénáři. Verze, která je u nás uváděná, je opět částečně vystříhaná, neboť, některé scény na sebe ne úplně navazují. Vše dotvrzuje velmi povedený kinodabing v čele s obvyklým Trávníčkem a Schánilcem (asi jeho nejlepší dabing Buda). "Hej Plato, myslíš, že se někdy budeme moct vrátit?...Pochybuju, po všech těch malérech co jsi způsobil...Já?....Kdo jinej. Každopádně víme svý a to nám nikdo nevezme...Hm, to je fakt...Jo. Takže jsme bohatý, ale nemáme ani vindru...Jo, jako ten stařík!"

Pravá a levá ruka ďábla (1970)

"Vítejte bratři!...Kdo mu řek, že jsme bráchové?" Čtvrtý společný snímek Terence Hilla a Buda Spencera je opět western, ale tentokráte už čistě komediální. Režisér E.B. Clucher vytušil a zúročil pozoruhodný komický  potenciál dvojice a zadělal v Itálii i v Evropě na skutečně strhující úspěch. Na konci je úžasná rvačka v choreografii vytvořenou s vrozeným smyslem pro rytmus. O rok později vzniklo volné pokračování s názvem Malý unavený Joe, které bylo ještě úspěšnější a v našich kinech v tehdejším Československu bylo uvedené jako první a s titulky. Bývalý kameraman Enzo Barboni točil po celou režisérskou kariéru pod pseudonymem, napsal také scénář, který je prošpikován skvělými hláškami. Hudbu složil Franco Micalizzi, kterou nahráli bratři De Angelisové pod uměleckým jménem Oliver Onions. Původní kinodabing s Pavlem Trávníčkem (asi první dabing Hilla) a Jiřím Zahajským se opět mimořádně povedl! "No...když řekl, že naše máma je stará ku.va....Ale to je pravda!...Jo, ale tak stará zase není!"

Pověste je výš (1968)

Clint Eastwood se po několikaletém angažmá v Itálii, kde natočil se Sergio Leonem tři úspěšné legendární spaghetti westerny vrátil zpátky do Hollywoodu a natočil menší, avšak velmi zajímavý western. Pojednává o lynči, trestu smrti a bezpráví. Režíroval ho Ted Post, který kdysi natočil několik epizod seriálu Rawhide, v kterém Clint hrál několik let hlavní roli. Snímek vznikl v Eastwoodově nově vzniklé produkční společnosti Malpaso. V malé úložce se na začátku také mihne později slavný Dennis Hopper. "Až budeš příště někoho věšet, líp si ho prohlídni!"

Kam orli nelétají (1968)

Richard Burton a Clint Eastwood se vydávají na společnou misi, na které jsou během druhé světové války vysazeni za německými hranicemi. Jejich primárním úkolem je ze zámku v rakouských Alpách osvobodit spojeneckého generála, který prý zná tajemství týkající se nadcházející invaze spojenců do Evropy, zároveň však musí ve svém středu odhalit dvojitého agenta. Tak tohleto je můj vůbec nejoblíbenější válečný snímek, který nabízí velkolepou akci a plno výborných scén, výsledkem je strhující zážitek, který udrží v pozornosti po celé dvě a půl hodiny trvání filmu. Ta poslední hodina je šíleně našlapaná, střílením a explozemi, Eastwood s Burtonem tam snad vystřílí půlku německé armády, tak jak to mám rád! Režisér Brian G. Hutton poté s Clintem natočil Kellyho hrdiny, další to skvělou válečnou klasiku.