Muž z Acapulca (1973)

V pařížském bytě dokončuje zatím nepříliš úspěšný spisovatel Francois Merlin poslední kapitolu románu, jehož hrdinou je muž s pevnými svaly, mužnou hrudí a ocelovými nervy...Ve filmu se prolínají neuvěřitelné činy hrdiny s lapáliemi nepraktického a smolařského spisovatele. Nestárnoucí a nezapomenutelná parodie na všechny nepřemožitelné tajné agenty a špiony v nepřekonatelném podání božského Jeana-Paula Belmonda. Na scénáři se podílel také Francis Veber, který pro nespokojenost s výsledkem své jméno z titulků stáhnul, tak se jedná o jeden z mála filmů, který nemá uveden autora scénáře. Přenádherná Jacqueline Bisset s culíky a upnutém svetříku je k nakousnutí a Vittorio Caprioli je správnej slizoun. Vše dotváří opět geniální dabing Jana Třísky, Evy Hudečkové a Eduarda Cupáka! A na konec hláška všech hlášek: "Yes! No! Ok!"

Pro pár dolarů navíc (1965)

"Máš nějaký potíže?... Ne, ani ne! Bál jsem se, že neumím počítat!" Volné pokračování slavné dolarové trilogie má tady už originální scénář, nosnější příběh a větší spád. Pozdější hvězda politických dramat Gian Maria Volonté opět skvělý jako hlavní záporák z kterého jde chvilkama strach. Do bandy k němu přibyl zajímavej týpek Klaus Kinski nebo Luigi Pistilli a Mario Brega (oba se znovu objevili v Hodným, zlým a ošklivým). Pistolník Clint Eastwood jako lovec odměn jemuž konkuruje zajímavý Lee Van Cleef, sled událostí je nakonec donutí spolupracovat. Van Cleef je Eastwoodovi rovnocenným spoluhráčem, díky své rozvážně působící, ale emocemi nabité postavě. Opět výborně vygradované finále, jak je u Sergia Leoneho zvykem, to vše podkresleno fantastickou hudbou Ennia Morriconeho. Jeho postavy jsou vykresleny do poněkud větší hloubky, než tomu bylo u předešlého Pro hrst dolarů. "Co kdyby ses vrátil za deset minut!...Za deset minut, už budeš v pekle!"

Pro hrst dolarů (1964)

Ano, tak tady to všechno začalo, stavební kámen spaghetti westernu. Tehdy ještě neznámý Clint Eastwood jako trochu ironický a cynický muž beze jména s pončem a rychlými kolty ve své první hlavní ikonické roli. Sergio Leone a Ennio Morricone zde zadělali na svůj první ohromný úspěch, který si poté vysloužil řadu následovníků a napodobitelů. Ale tady se zatím Leone jen rozehříval, vrcholná díla měly teprve přijít. Strohý styl vyprávění a minimalistické herecké výkony dotvářejí atmosféru celého snímku. "Není od vás hezký, že se smějete. Můj kůň nemá rád, když se lidi smějou. Bláhově si myslí, že se smějete jemu, ale když se omluvíte, jako, že to uděláte, moh bych ho přesvědčit, že jste to tak nemysleli!!"

Kellyho hrdinové (1970)

"Kelly, jaks nás moch k tomu ukecat?...Stačilo jenom několik vteřin!" Clint Eastwood, Telly Savalas a jejich nekonformní jednotka se vydává za nepřátelskou linii, aby ukořistili zlato nacistů, ukryté v bance. Za vydatné pomoci "Pošuka" a jeho tanků. Donald Sutherland si roli Pošuka vychutnal, a je asi nejzábavnější v celé jeho kariéře ( "Zas ty negativní vlny, měj trochu víry, bejby!" ). Natáčení probíhalo v tehdejší Jugoslávii. Režisér Brian G. Hutton po předešlém úspěchu s Clintem (Kam orli nelétají) natočil další velkorozpočtový válečný film, tentokráte s nadhledem. Ta písnička v titulcích je do tohodle žánru hodně netypická, ale zato velmi dobrá! Clinta samozřejmě výtečně namluvil, včera nečekaně zesnulý Ladislav Županič, je ho ohromná škoda! "Neříkal jsi tři Shermany?...Ten cvok sebou vzal půl armády!"

Hořčice mi stoupá do nosu (1974)

Skvělá ztřeštěná komedie šita na míru perfektnímu Pierru Richardovi. Tentokráte jako trochu nesmělý a trochu potrhlý profesor matematiky, jenž se kromě pedagogických povinností věnuje ještě psaní článků do místních novin a předvolebních projevů pro svého otce, kandidujícího na místo starosty. Jednoho dne provedou studentky svému profesorovi nevinný žert, vymění mu v aktovce obsahy tří desek. Písemky z matematiky, pikantní fotografie filmové hvězdy Jackie Loganové a volební projev se dostanou do zcela jiných rukou, než bylo určeno...Nejlepší komediální režisér Claude Zidi se opět parádně vyřádil a naservíroval opět jeden gag za druhým. Původní kinodabing je zase dokonalý, krásnou Jane Birkin namluvila Jorga Kotrbová, a podle mě se jedná o její nejlepší dabing. "Tak takhle jste tedy strávil noc v jejím pokoji!... Ano, právě tak, to bylo!... Mezi námi, k čemu došlo mezi námi?... Mezi vámi a kým?... Mezi vámi!... Mezi ní a mnou?... No, mezi námi!...Á mezi vámi a mnou!...Ne, mezi ní a vámi!...Á...vůbec nic!..Jste si tím jist?"

Kašpárek (1980)

Po velkém úspěchu filmu Policajt nebo rošták, se Jean-Paul Belmondo a režisér Georges Lautner ihned poté dali opět dohromady a tentokráte natočili ryzí komedii. Valná část děje se odehrává v Benátkách a Bebel opět si neodpustil pár kaskaderských výstupů, například přelet nad Benátkami, kdy je Bebel zavěšen pod vrtulníkem. Scénář Michela Audiarda je slabší, děj je takový celý roztříštěný, dabing je novější, Michel Galabru je nevhodně namluven Ladislavem Potměšilem, místo obvyklým Soběslavem Sejkem. Dá se vidět, ale ne tak často. "Dostanu vás! Ty dostaneš, akorát tak přes hubu!"

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

"V tomhle světě jsou dva druhy lidí příteli, ti s nabitejma bouchačkama...a ti co kopou! Tak kopej!" Tak tohle je klasické mistrovské dílo italského spaghetti westernu. Možná nejlepší western všech dob, i když u mě se to pere ještě taky s fenomenálním Tenkrát na Západě. Těžko lze říci, kdo tu má lepší herecký part, hodný Clint Eastwood ("Bůh není při nás, protože taky nenávidí idioty!"), zlý Lee Van Cleef ("Hlídá ho zlatovlasej anděl!") nebo ošklivý Eli Wallach ("Když střílíš, střílej...a nemluv!")? Úchvatná režie Sergia Leoneho, spousta ikonických scén s neopakovatelnou atmosférou, viz. zejména ta závěrečná přestřelka na hřbitově. Ennio Morricone složil jeden ze svých legendárních soundtracků! "Blonďáku, víš co seš? Hnusnej zkurvysyn!!!"

Velký šéf (1969)

Po Velikém flámu natočil Gérard Oury svůj další odvázaný příspěvek do klenotnice francouzských komedií. Velký šéf je prostě největší. Největší ze všech lupičů co kdy na plátně prezentovali své dokonalé plány. Už ho nikdy nikdo nepřeroste. Ledaže...Ledaže jeho geniální plán na přepadení vlaku opíše nejen on sám, ale i dvojice podvodníčků-zlodějíčci Artur a Anatol v podání dokonalého Jeana-Paula Belmonda a Bourvila. Velký šéf patří mezi nejlepší a nejúspěšnější komedie, má brilantní scénář, hvězdné obsazení a to nejlepší z anglického i francouzského humoru. Za zmínku stojí i gentleman David Niven jako velký šéf, Eli Wallach jako mafiánský boss a půvabná Sylvia Monti jako jeho sestra. Hudba a ta písnička je velmi dobrá a dabing s Třískou, Bruderem a Cupákem je mistrovský! "Přidej amatére, at to nemusím vzít za tebe!"

Rána deštníkem (1980)

Výborný Pierre Richard opět vyvolává zmatek všude, kde se objeví. Tentokráte jako druhořadý herec, jehož největším úspěchem byl reklamní spot na žrádlo pro psy. Když se od svého agenta doslechne o konkurzu na velkou filmovou roli vraha, neváhá ani chvíli o tom, že právě on je ideálním představitelem. Ve zmatku si však poplete sídlo filmového producenta s kanceláří mafiánského hlavouna... Už od dětství je to jedna z mojich nej Richardovek, samozřejmě podpořeno dobovým kinodabingem, který také naštěstí vlastním. Ta hrůza co vyšla na originálním dvd, se nedá poslouchat. Vladimir Cosma opět složil skvělou hudbu. Gérard Oury holt ty komedie uměl! "Vždyt to bylo jenom jednou, přece nemáš žádnej důkaz. Mám živej důkaz, tvůj nos, pusa, výraz, chování i to lhaní....Vždyt ještě nemluví...Ty taky nemusíš promluvit, a lžeš!"

Oddíl 10 z Navarone (1978)

Volné pokračování slavného válečného filmu Děla z Navarone s novým obsazením (původně Gregory Peck a David Niven) v režii bondovského Guy Hamiltona. Snímek má určitě rychlejší spád, zajímavější scénář a početnější válečné scény, natáčelo se v tehdejší Jugoslávii. Vycházející hvězda Harrison Ford tu měl první hlavní roli po Star Wars a neztratili se ani výtečný Robert Shaw a Edward Fox a jeho suchý humor. Moje oblíbená Barbara Bach předvede na malou chvíli své půvaby a charismatický Franco Nero se tentokráte  projeví jako zrádná krysa. Dabing Novy s Petrem Kostkou nemá chybu! "Miller, ten vygumovanej blb!!...Nic to neto...To vidím, že to neto!"