Dr. House - Zlomený (2009) (epizoda)

Dle mého zatím nejlepší díl/dvojdíl, naprosto odlišné od zbytku epizod, ale i tak velmi zajímavě napsané. Končí to samozřejmě happy endem pro House, který po 2 měsících odchází. 100%

Kovboj Bebop: Lovec odměn (1998) (seriál)

Vskutku zajímavý seriál, který mi sedl jako prdel na hrnec, jelikož jsem totiž fanouškem sci-fi. Neřekl bych sice, že to je až tak na sci-fi orientované jako například Star Wars, ale stejně jsem si v tom našel zalíbení. Postavy a svět okolo nich je docela dobře napsaný a některé postavy jsem si zcela jistě oblíbil. Čekal bych sice, že dají Ed trochu více screen-time a alespoň pár epizod zaměřených na ni, ale co už, je to přeci příběh Spika. Také jsem čekal, že to bude spíš jeden souvislý příběh místo několika jednotlivých a jeden větší, jenž se odehrává v pozadí, ale nakonec to nebyl až takový problém, jak bych čekal. Příběhy odehrávající se v tomto vesmíru jsou zajímavé a určitě se u nich nebudete nudit. Hudba je skvělá, nemám si na co stěžovat a vizuál je naprosto úžasný, miluju styl starých anime. Tedy, podtrženo, sečteno, je to skvělý seriál a docela nečekaně se stal jedním z mých nejoblíbenějších. "See you, space cowboy..." 100%

Mandalorian (2019) (seriál)

1. série: Naprosté mistrovské dílo. Dost se divím, že tohle vyprodukovalo Disney, které má posledních pár let vydávat jen průměrné filmy a seriály. Začátek příběhu Dina Djarina a mláděte Grogu je dle mého naprosto fenomenální jak ze stránky vizálu, obsazení, hudby a prostě všeho. Vizuál bych řekl, že není v porovnání s ostatními Star Wars médii nijak vyjímečný, ale stejně to vypadá sakra dobře! To stejné obsazení, Pedro Pascal v hlavní roli? Giancarlo Esposito jako hlavní záporák?! Naprosto upřímně, Giancarlo opravdu umí hrát záporáky. Hudba je také naprosto dechberoucí a ponoří vás do děje. Tuto recenzi píšu po rewatchi a zhlédnutí jiných Star Wars seriálů a i přes to si myslím, že je to naprosto úžasné. Díky moc, Jone Favreau, tohle je perfektní. 100%

Serial Experiments: Lain (1998) (seriál)

Vskutku zajímavé, především tedy ale divné a velmi matoucí anime. Neříkám, že to je špatně a tipuju, že to byl i záměr, dokonce je to i dost dobrý! Především teda jakási představa z devadesátek, jak by mohl internet jednou vypadat. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak to asi bude 26. epizoda anime Neon Genesis Evangelion u čehož jsem přemýšlel, co se tam vůbec děje. Krom příběhu je ale taky důležitá animace a ta dopadla na jedničku, mám moc rád styl starých anime. Hudba je taky skvělá, hlavně intro a outro, které jsou dle mého názoru velmi podobné kvality některých inter a outer z Fullmetal Alchemist: Brotherhood. Podtrženo, sečteno, velmi pěkné anime, ale kvůli tomu confusing příběhu, kterého nejsem až takový fanoušek, musím dát 90%.

Na Hromnice o den více (1993)

Velmi zajímavá kultovka. Před viděním jsem věděl jen o hlavní zápletce a nic víc, ale co jsem dostal je skvělý! Upřímně se i divím, že se mi to tolik líbilo. Rom-com a líbit se fanouškovi sci-fi a fantasy? Kupodivu ano! Je velmi zajímavé vidět, jak by se člověk mohl chovat, kdyby se každý den probouzel ve stejné posteli, ve stejný den, ve stejný čas. Mým pomyslným highlightem bylo asi v polovině filmu, kdy to Phil ztratí. Upřímně chci vidět člověka, který by takhle nakonec neskončil. Je to tedy pěkně natočené, s dobrými herci a opravdu úžasně napsaným příběhem, především teda osobnostní růst hlavní postavy. Film bych doporučil každému. 90%

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Kdybych vám řekl, ať si představíte "Star Wars", jsem si vcelku jistý, že toto určitě nebude váš výplod fantazie. Od hlavních filmů se Rogue One se velmi liší. Ze světa vesmírných čarodějů se přesuneme k v podstatě normálním lidem, kteří chtějí změnit celý vesmír - rebelům, což si myslím, že je příjemná změna. Snímek není zaměřen na mladší publikum, ale naopak. Je oproti jakýmsi standardům dost drsný. Lidé umírají sem a tam, a tvůrci se to nebojí ukázat. Bohužel první půlka nebo třetina je jaksi nezáživná, za což musím ztrhnout pomyslné body. Vizuálně to vypadá naprosto úžasně, vizuální efekty jsou naprosto dokonalé a nestačím se divit, že je tento film v tuto chvíli více než 7 let starý. Hudba je přirozeně také úžasná. Tedy i přes malé nedostatky se prequel k původním Star Wars velmi povedl. 85%

Star Wars: Klonové války (2008)

Oproti většině příběhům pozdější adaptace je toto určitě horší, ale není to nijak strašné. Příběh je docela nudný, ale to bych omluvil tím, že z tohoto až poté vzešel Clone Wars seriál. Stejně bych omluvil i vizuál, který se až časem zlepšil. Sound design bohužel neobsahoval námi známé díla Johna Williamse a ostatních, které uslyšíme až v adaptaci. Vytvořil ale pěkný základ pro již zmiňované novější Clone Wars. 65%

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

SPOILERY! Když jsem toto začal před pár měsíci sledovat, tak jsem vůbec neměl tušení, co se z Clone Wars vyvine. Jasně, viděl jsem ty memes, že od třetí série začne být všechno temné a tak, ale nemohl jsem tušit do jaké míry. Asi si většina myslí, že je toto opravdu jen pohádka pro děti, čímž to taky asi začínalo, kdy osobně bych řekl, že série 1-3 byly docela mírné oproti zbytku, ale tento seriál opravdu obsahuje vše, nebo alespoň většinu toho, co vojáci mohou zažívat - smrt přátel, ostatních vojáků apod., i když to jsou jen klony nějakého bounty huntera. No, tak tito kloni, které jsme mohli vidět v epizodách 2 a 3 jako nějakou náhodnou armádu, kterou nějaký náhodný jedi před deseti lety nechal potají vytvořit je najednou plná jedinečných lidí, kteří sice mají pořád do jisté míry stejnou podobu, ale nějak se od sebe liší, ať už tetováními, barvou a délkou vlasů, nebo čímkoliv jiným. Jo, a ten náhodný jedi, Sifo Dyas, má v seriálu také story arc. Příběh se tedy dělí na arcy, nebo jakési mini-série, vždy čítající pár epizod zaměřené na nějaké téma, planetu, obsahující různé postavy, od ať už komunitou nenáviděného Jar Jara, po skupinu "nepovedených" klonů Vadnou Várku (The Bad Batch). Někdy jsou tyto arcy dost podprůměrné v porovnáním s ostatními, ale řekl bych, že příběhy nemůžou být vždy plné akce a soubojů, takové "nudné" věci do životů patří. Postavy tento seriál zvládl opravdu dobře. Ty, které jsme mohli vidět v pozadí trilogie filmů 1-3 vzal a přetvořil je do jedinečných a zapamatovatelných postav, u kterých jsme také mohli vidět v průběhu nějaký vývoj a charakterový růst. Opravdu, díky tomuto jsem se začal zajímat o postavy jako Plo Koon, Captain Rex, nebo Ahsoka Tano, což sice není nic ojedinělého, ale i tak. Krom jakéhosi "vylepšování", přibyly i postavy nové, jako Bo Katan Kryze, kterou jsme později mohli vidět i v Mandalorianovi, učně hraběte Dooku, Asajj Ventress, nebo bratra Darth Maula, Savage Opress, a mnoho, opravdu mnoho dalších. Dřív zmíněnými arcy byly také představeny nové planety, jako např. Dathomir, odkud pocházel Darth Maul a Ventress, nebo přidaly také dost velmi známému Coruscantu, především teda jeho spodním vrstvám. Mým asi nejoblíbenějším arcem, když pominu ten finální, tak byl o Pongu Krellovi, aka jakémusi temnému jediovi/"sithovi", který si myslel, že se přidá k Dooku. Tak dobře napsaného záporáka se vidí málokdy. Je to sice prostá svině, ale když vezmu v potaz, že proti sobě poslal 2 čety klonů, v podstatě bratrů. Má jakási nenávist vůči této postavě je taky potvrzena tím, že existuje subreddit "r/f*ckpongkrell". Když se odprostím od samotných arců, tak každý moment Darth Maul byl na obrazovce jsem hltal. Opravdu, seriál se pouští do všehomožného, co bylo a mohlo být jen na chvíli zmíněno, což bych přirovnal k tomu, že samotné Clone Wars byly jen v jedné větě zmíněné Obi-Wanem v původních Star Wars. Jedinou z velmi mála výčitek, které mám je fakt, že separatisté moc nevyhrávali, Čekal bych, že s miliony droidů by zvítězili víc. Ono když ti samotní droidi jsou většinou jen pro nějaký komedický efekt, tak tomu dost nasvědčuje. Emocionální konec byl zvládnutý bravůrně, nemám co k němu dodat. Když se odprostím od příběhu a přesunu se k celému vizuálu a zobrazení, tak ten postupem času jaksi rostl a zlepšoval se. Tím nechci říct, že na začátku to vypadalo nějak strašně, ale pokrok byl znát. Hudba a obecně sound design je naprosto úžasný a dechberoucí. Například část, kdy si šel Palpatine vyřídit sám účty s Maulem a jeho bráchou, nebo když se proti Pongu Krellovi obrátili kloni, nebo závěrečné souboje Ahsoky a Maula byly naprosto skvělé, jak vizálně, tak po stránce audia. Tyto souboje nejsou jediné výborné, je jich víc, ale jsou jediné, co mi utkvěly v hlavě. Takové souboje jsou asi naprostá TOP v celém seriálu, hlavně protože nemusí záviset na fyzické limitaci herců, tak může Dooku dělat manévry, o kterých by Sir Christopher Lee jen snil. Sice zde vypichuju jen z většiny dobré věci, seriál určitě není dokonalý. Mouchy má, ale přes ty jsem schopen jakožto relativně nedávný fanoušek Star Wars přenést a je jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. 100%

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Naprostý masterpiece. Jak ze strany herců, příběhu, hudby, atd. Některé speciální efekty v dnešní době sice pokulhávají, ale to bych omluvil stářím. Určitě existují výjimky, například scéna s Balrogem a obecně důly Morie, které i po víc jak dvou dekádách vypadají skvěle. Opravdu, lidé, kteří na tomto pracovali si zaslouží mé velké díky, především pan J.R.R. Tolkien. Bohužel porovnat s předlohou nemohu, jelikož jsem ji zatím nečetl, ale věřím, že je ještě lepší. Upřímně, není moc zde co rozebírat, je to prostě skvělý film se skvělým příběhem, možná se někomu nebude líbit "drsnost" oproti Hobitovi, ale i tak bych to doporučil každému. Díky tomuto je toto jeden z mých nejoblíbenějších filmů. 100%

Můj soused Totoro (1988)

Tonari no Totoro je opravdu pěkný film. Určitě je mířený na mladší, ať už jednoduchým příběhem, nebo animací. To ale neznamená, že si jej nemohou užít i dospělí. Řekl bych, že animace je velmi nadčasová. I po 35 letech vypadá skvěle, upřímně mi dost připomíná staré kreslené pohádky od Disney. Příběh o dvou holčičkách a velké bytosti Totoro se mi tedy opravdu líbil, jak již zmíněnou animací, tak i tím příběhem, u kterého jsem si mohl na chvíli odpočinout. Není to sice kinematografický masterpiece, ale své kouzlo to má. 90%