Star Trek: Podivné nové světy - Elysejské království (2022) (epizoda)

Námět sice dvakrát nezáří originalitou (připomíná Proměnu z původního seriálu), ale aspoň je typicky trekovský.  Děj pohádky bohužel nestojí za moc, stačilo by sestříhat ji do čtvrt hodiny. Pár vtipnými kousky ji aspoň trochu oživil Hemmer a předvedli se i kostyméři. M´Benga pak podle všeho dokázal přesvědčit všechny, kdo věděli o ukládání osob do lodní paměti, aby si to nechali pro sebe. Když se totiž po pár letech McCoy zeptal, jestli může někdo přežít hodinu v transportním paprsku, dostal od Spocka odpověď: "O takové studii jsem nikdy neslyšel. Ale byl by to fascinující projekt." (Hráči z Triskelionu)

Star Trek: Podivné nové světy - Hegemonie (2023) (epizoda)

Aspoň že v závěru už jsme zase zpátky na trase. Ne, že by to bylo úplně dokonalé, ale díky za návrat do normální dimenze. Vy, co nepatříte k základním postavám, si do příště rozmyslete, jestli vás sežerou Gornové. A když přežije na celé lodi jen jeden člověk, logicky to musí být Chapelová. Jinak naprosto souhlasím s tím, co tu napsal Martrix. Jestli se tu chystá restart s Kirkem - Anson Mount je dobrý herec a tenhle seriál táhne, pokud mu scénáristé vyloženě nepodrážejí nohy. Totéž uměl i William Shatner, kterému stál navíc po boku Leonard Nimoy. Paul Wesley má sice už taky něco za sebou, ale že by se hodil právě sem, s tím, co zatím předvedl... No uvidíme.

Star Trek: Podivné nové světy - Podprostorová rapsodie (2023) (epizoda)

Někdo si řekl, že v muzikálech je teď moc malá konkurence a že by se dalo získat nějaké ocenění i v téhle kategorii. Ano! Nazpívané je to nečekaně dobře. I většina textů měla něco do sebe. Škoda, že se tahle část rovnou nenatočila jako film, kde by se dalo pořádně se odvázat i s tanečními scénami. Jen kdyby to ale šlo bez názvu Star Trek, protože "kvantové pole neurčitosti" je sakra laciná výmluva, zvlášť pro velké finále. Ty dvě hvězdy jsou za výkon herců.     P.S. k recenzi, kterou napsal cyphercz: La’an zatím nikdo neřekl, že Kirk si svoje milenky nenechává. Pokud vztah výjimečně myslí vážně, tím hůř, protože to pak, jak víme, s těmi dámami (případně s jejich dětmi) dopadá velice špatně.

Star Trek: Podivné nové světy - Série 2 (2023) (série)

Zatímco první série si většinou držela dost slušnou pevnou laťku, druhá je samé překvapení. Scénáristé se rozhodli odvázat. Zkusili znovu použít Jamese Kirka a taky napsali pár epizod, které jsou sice vtipné, ale do klasického světa Star Treku vůbec nepatří (5., 7. a  9.). Potřebovaly by svůj vlastní seriál. Ten by se mohl jmenovat třeba "The Bridge" a určitě by zabodoval. Tady působí muzikál a prolínání s animovaným "Lower Decks" dost divně. A to není jediný problém. U filmového Star Treku z roku 2009 si tvůrci (mezi kterými byl i zde přítomný Alex Kurtzman) poctivě prošli všechny podklady a hlavně měli tolik slušnosti, že si pro svoje nápady vytvořili vlastní časovou linii. Tím se dala vysvětlit většina změn, ať už ve vnitřních prostorách lodi, v událostech nebo v chování osob. Jenže v tomhle seriálu si s tím nikdo nijak zvlášť hlavu neláme. I tady jsou stěny lodi místo původních šedých najednou světlé a kajuty několikrát větší. Z můstku v porovnání s "Klecí" skoro zmizeli muži. Oproti ostatnímu jde ale jen o detaily. Snad nejhorší změnou totiž je, že Spock přišel o své pověstné sebeovládání. Přes všechny výhrady k Discovery, tam na tak hrozné experimenty s jeho emocemi nedošlo. Jeho tajemná snoubenka T´Pring je teď už na palubě jako doma, tak jak to, že za pár let všechny překvapí, že ji vůbec má? jedině že by se ve třetí sérii plánovala hromadná ztráta paměti. Hýbe se i s některými dalšími událostmi (pro srovnání https://www.kontinuum.cz/databaze/timeline/) včetně přídavku Gornů, ale ti se aspoň vydařili a táhnou. Kirk se chová tak sebevědomě, jako kdyby byl už kapitánem, přitom je teprve poručík. Přenos na lodi se používá docela často, stejně jako přechovávání lidí v paměti transportéru. Vždycky si při takových scénách vzpomenu na epizody TOS "Den míru" a "Hráče z Triskelionu", kde to rozhodně běžné nebylo. Atd. Prostě  – čím dál víc něco jiného, než na co čekali fanoušci původního seriálu. Taky by bylo milé, kdyby Pike trávil víc času v terénu než v kuchyni. Viděla jsem Ansona Mounta v Hell on Wheels, a tak vím, že tady zatím neměl možnost ukázat celý svůj herecký rozsah. U sporáku se mu to ale podaří dost těžko, což je docela škoda. Aspoň že kromě Chapelové a Jedničky začíná být zajímavou postavou La'an. Je čím dál sympatičtější a doufejme, že to tak zůstane i ve třetí řadě.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Zpracování Robina, které se celkem vydařilo. Kevin Costner si zas jednou užil akce, a to hned od začátku při útěku z vězení. Alan Rickman tu svého šerifa podal s nečekaným humorem, což je dobře, protože smrtelně vážně tenhle americký styl brát nemůžete. Film mám ale ráda hlavně kvůli hudbě (Michael Kamen) a v podstatě se na něj vždycky dívám spíš jako na výborný dlouhý videoklip.

Dohola (2001)

Námět zpracovaný s trochou nadsázky z neobvyklého prostředí. Samozřejmě že nabarvené ovce jsou nesmysl, ale ani Láska nebeská, ve které také hráli Alan Rickman a Bill Nighy, se všem nedržela reality. Obsazení se podařilo a je vidět, že režisér věděl, co dělá. Humor i city dávkoval velice přesně a herci mu v tom hodně pomohli.

Star Trek: Podivné nové světy - Tamhleti staří vědci (2023) (epizoda)

No, ty bláho. Nedala by se tahle série rozdělit na normální díly a ty ostatní? Mohl by z nich být další seriál, lepší než Lower Decks. Vždyť teď už je jasné, že to dočasné véčko nebyla žádná náhoda. Za doktorovým receptem č.12 je určitě Jack Quaid.

Star Trek: Podivné nové světy - Ztraceno v překladu (2023) (epizoda)

Konečně zas trochu návrat k normálu, díky za něj. Stačil by i bez Kirka. A když už Kurtzman vykrádá sám sebe (že to dělá, je tentokrát vidět hlavně na předělávce seznámení Kirka a Uhury v baru, které je teď naprosto korektní), mohl si s tím dát trochu víc práce.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Když jsem objevila Pána prstenů, byl to neuvěřitelný zážitek. Nádherná kniha, o které jsem nečekala, že se ji podaří přijatelným způsobem převést na plátno. Podařilo to se nakonec tak, že tenhle příběh ve fimovém fantasy už asi nic nepřekoná. Určité výhrady mám jenom k podobě elfů, k hereckému výkonu Wooda a částečně i Mortensena. Ve scénách, kde Frodo zápasil s mocí Prstenu, totiž Elijah Wood moc přesvědčivý nebyl. Viggo Mortensen zas dobře zvládl Aragornovu polohu vyděděnce, ale s králem mu to už tak dobře nešlo. Scénáristé navíc z nějakého důvodu vzali Aragornovi jeho vlastní lidi a těžce odbyli i rodový meč Andúril. Představitelka Arwen si dokonce myslela, že jde o příběh o lásce, která přitom byla knize skoro celou dobu ukrytá v pozadí a vynořila se, až když Aragorn usedl na trůn. Ovšem ten zbytek – Hobitín, Gandalf, Saruman, Boromir, enti, Mordor, Prsten – krása se podívat. A Rohan je naprosto dokonalý, dokonce snad ještě lepší než v předloze.

Star Trek: Podivné nové světy - Šarády (2023) (epizoda)

Pár odlehčených epizod jsem v Treku viděla, ale tahle překonala všechny. Je to ještě komedie nebo už parodie? Někdo nám ukradl a vyměnil Spocka, a to nejenom precizního, téměř vždy dokonale se ovládajícího muže z TOS, ale dokonce i toho z Discovery. A ten někdo zvládl výměnu provést ještě před nehodou raketoplánu. Takže teď máme na Enterprise nejistého neurotika s obsedantně kompulzivní poruchou, co se teprve učí společenskému chování. Na Vulkanu by ho vyhodili už z mateřské školky. Nečekaným bonusem je ovšem ukázka práce filmových maskérů, no a díky šéfkuchaři Pikeovi jsme se navíc mohli seznámit s vulkanskými slavnostními pokrmy. Konečně něco jiného než polévka. Prostě fascinující.  A vůbec jde o díl plný záhad. Třeba proč je skoro sto let po Archerově Enterprise teprve čas na zkoumání měsíce ve vulkanské soustavě. Že by se tam ještě nikdo nikdy nevydal? Taky můžeme hloubat nad tím, proč Uhura později přestala používat svoje křestní jméno. Vždyť tady se spíš málem zapomíná na její příjmení. Nebo jak je možné, že si rodina T´Pring vybrala loď jako nejvhodnější místo pro rodinný obřad a kapitán je jim k tomu dobrý leda jako číšník. Proč si Pike tohle nechal líbit... Jenže když prý je na hvězdných lodích ještě vyšší teplota než ve vulkanské kuchyni. A to už i na téhle planetě je tak horko, že to lidem nesvědčí, což o pár let později potvrdil McCoy. Jednu hvězdičku jsem tu zatím ještě ničemu nedala, protože jsem si ji schovávala pro absolutní katastrofu. No, zdá se, že přišel čas a přemýšlím, jestli i to není moc. Ale asi ji nechám za šaty T´Pring a její matky, jediné, co tentokrát mělo úroveň. Ovšem pokud byl tenhle díl určený jen pro silvestrovský večer, omlouvám se mu, protože jako takový si rozhodně zaslouží plný počet.