Muž z oceli (2013)

"How can we trust you? - General, I grew up in Kansas." Od nového Supermana jsem čekal hodně. I přesto, že jsem moc filmů s tímto superhrdinou neviděl. Ale obsazení i samotný štáb filmu naznačovalo, že by se mohlo jednat o jednu z filmových událostí roku. Nakonec až tak vysoko film zatím řadit nemůžu, přesto jde o velmi kvalitní snímek. Vlastně ani nevím, co bych filmu vytknul, přesto ve mně zanechal pocit, že z látky šlo dostat mnohem víc, a hned bych mohl být spokojenější. Scénář je velmi dobrý, neztratil jsem se ve filmu, i když se v příbězích o Supermanovi příliš neorientuju. Ani vzpomínky na Clarkovo mládí mě nijak nerušily, možná jich jenom mohlo být o něco méně. Ubral bych trochu toho patosu a amerického patriotismu, ale uznávám, že zrovna v Supermanovi jsem s tím počítal. Samostatnou kapitolou by pak mohly být všemožné výbuchy, destrukce a souboje ve filmu. Ty jsou bezchybné a je dobře vidět, že tady nepřišel žádný dolar nazmar. Jasně je vidět i snaha tvůrců o osudovost celého příběhu, což se nepovedlo na sto procent, ale je pravda, že pár silných momentů ve filmu bych najít dokázal. Velkou radost mi ale udělalo hlavně obsazení. Henry Cavill byl v pohodě - prostě typický Superman s jedním univerzálním výrazem. Ani Amy Adams mi nepřišla ve filmu moc výrazná, ale vlastně neměla ani moc prostoru. Výborní byli oba Clarkovi otcové - Russell Crowe i Kevin Costner - a právě oni se starali o nejvíce osudovosti ve filmu. A jako posledního bych zmínil Michaela Shannona, jehož Generál Zod s jediným posláním byl opravdu výborně zahraný. A Hans Zimmer jako autor hudby? Netvrdím, že to byla jediná možná volba, ale rozhodně to byla volba dobrá. I když hudbu neřadím k jeho nejlepším a s filmem zní mnohem lépe, než bez něho, tak se mi líbí. Každopádně nový film o Supermanovi se jednoznačně povedl, i když se na něm pár chyb najít dá. Ale na pokračování se těším... Slušné čtyři hvězdičky.

Star Trek: Do temnoty (2013)

"I will go with you Captain." I podruhé se na režisérskou židli nového zpracování legendárního Star Treku posadil J.J. Abrams a i podruhé to dopadlo naprosto skvěle. To, co bylo možné hodnotit pozitivně na jedničce, se dá bez problémů tvrdit i pokračování. S tím, že druhý díl pár věcí ještě graduje a celkově vylepšuje. Je vidět, že jsme se o čtyři roky posunuli, protože třeba triky jsou o něco lepší (například warp pohon vypadá mnohem lépe, i když je vidět, že je to celé dělané pro 3D). Jinak se scénářem a příběhem filmu jsem byl naprosto spokojený, děj pěkně graduje, některé obraty v ději se sice trochu daly čekat, ale i tak jsem si stejně nedokázal tipnout, kam se děj bude ubírat. Další technické aspekty asi není ani třeba dále komentovat - byl jsem s nimi spokojen, nic mě nerušilo ani zbytečně neupoutávalo mou pozornost. Pochválit ale musím opět výborné herecké výkony. Netvrdím, že Eric Bana byl špatný záporák, ale to, co předvedl Benedict Cumberbatch, bylo jako z jiného světa herectví - všechny jeho úmysly i podrazy jsem mu věřil. Chris Pine, Zachary Quinto i ostatní členové posádky byli naprosto v pohodě, ale je pravda, že Chris ani mezi mé nejoblíbenější herce patřit nikdy nebude. Ale ještě bych rád vyzdvihl výkon mého oblíbeného Simona Pegga, který se staral o většinu vtipů ve filmu, a také Karla Urbana, který i podruhé zvládl roli trochu otráveného doktora. Takže já jsem byl s pokračováním Star Treku naprosto spokojený a musím jenom dodat, že už si jednoznačně myslím, že pokračování Hvězdných válek je v těch správných rukou. A už se těším, až se na něho vydám do kina (pokud to nebude dřív na další pokračování Star Treku). Každopádně jasných 5 hvězdiček.

Star Trek (2009)

"Live long and prosper." Až do dneška jsem byl divák Star Trekem absolutně nedotčený a teď jenom přemýšlím, jestli to nebyla chyba. Protože první film od J.J. Abramse je vlastně dokonalý. Tím, že jsem nebyl ovlivněn původním seriálem, jsem si film vychutnával pouze jako normální dobrodružný sci-fi film a myslím, že vzhledem k mému prvnímu kontaktu s tímto světem, to bylo mnohem lepší. Příběh je výborný (i když asi každý tak trochu ví, jak to dopadne), nechybí Abramsovy typické záblesky a vizuální efekty asi nemá cenu nějak komentovat - jsou prostě bezchybné. Celkově mě film pak na celé dvě hodiny absolutně pohltil a ty dvě hodiny utekly jako voda. S představiteli hlavních hrdinů jsem žádný problém také neměl (opět mě možná ovlivnilo to, že jsem neznal původní seriál). Všichni hrají velmi dobře, ale jakmile se na scénu dostane Simon Pegg, všechny ostatní zastíní, protože mě si opět získal svým herectvím a vtipem. Ale i ostatní (třeba Karl Urban, zlověstný Eric Bana nebo okouzlující Zoe Saldana) mně do vesmíru zapadli, takže jsem neměl ani zde žádný problém. A když k tomu všemu připočítám i úžasnou hudbu Michaela Giacchiniho, které se dá bez problému poslouchat i samotná, nemůžu jít s hodnocením níž, než na 5 hvězdiček.

Podfukáři (2013)

"Look closely, because the closer you think you are, the less you’ll actually see." Iluze ve filmu není dokonalá, přesto se pořád jedná o napínavý a také velmi zábavný film. Celý příběh se tváří docela zapeklitě a záhadně, ale často divákovi osvětluje princip kouzel a triků, takže se mi nestalo, že bych se někdy do příběhu zamotal nebo se v něm ztratil. Efekty při kouzlech jsou na první pohled opravdu působivé a ohromující, i když se jedná jen o povrchní pozlátko. Ani kamera nebyla bezchybná a při honičkách mně z roztřepených záběrů občas bolely oči. Ale jako celek to vypadá zajímavě a moc pěkně. Takže až na někdy přílišnou přeplácanost barvami a efekty v podstatě nemám žádné výhrady. Herecké výkony jsou v pohodě, občas si některý z osazenstva filmu vybere slabší chvilku, ale celkově to působí dobře. Hlavně se všichni rovnoměrně starají o zábavu a vtip ve filmu. Nejvíce mě pak zaujaly výkony Morgana Freemana, Woodyho Harrelsona, Mélanie Laurent a taky jako vždy výborného Marka Ruffala. A i soundtrack Briana Tylera stál za to a výborně podpořil akční atmosféru celého filmu. Velmi slušné 4 hvězdičky.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

"The only good witch is a dead witch." Jednoduše zábavné! Takhle by se dalo charakterizovat nové zpracování pohádky o Jeníčkovi a Mařence. I když v tomto případě má zpracování k pohádce pro děti hodně daleko. Myslím ale, že film ani neměl vyšší ambice, než diváky hlavně pobavit. A u mě se to povedlo. Ale nic není dokonalé a občas jsem se smál i v místech, kde to tvůrci pravděpodobně ani nezamýšleli - třeba Jeníčkova cukrovka, ta byla opravdu myšlena vážně? Nic pak nelze vytknout na akčních scénách, soubojích a dalších bitkách. I vzhled zbraní je nápaditý a čarodějnice ve filmu jsou pečlivě hrůzostrašně. Nespornou výhodou filmu je pak jeho "akční" stopáž, takže s výjimkou docela nudného, ale nutného úvodu, není čas se dívat na hodinky. Z hereckého obsazení pak samozřejmě vyčnívají drsný Jeremy Renner a krásná Gemma Arterton. Myslím, že se pro hlavní role hodí víc, než dost. Jako poslední klad filmu pak musím zmínit neskutečně akční a dynamický soundtrack pro mě neznámé skladatele Atliho Örvarssona. Jeniček a Mařenka: Lovci čarodějnic není dokonalý film a ani mu nemůžu dát plný počet, ale jako akční jednohubka na volný čas se hodí. A rozhodně se nebudu bránit tomu, vidět ho víckrát.

Iron Man 3 (2013)

"This is how you've been mananing your downtime huh? - Everybody needs a hobby." Ani třetí film o Iron Manovi nedopadl vůbec zle! A já jako divák jsem ani tentokrát neočekával nic jiného, než spoustu akce a vtipných Downeyho hlášek. Bohužel v tom byl asi ten největší problém filmu. Protože právě se scénářem jsem měl největší problém a nebylo to tím, jak se film vyvíjel nebo jak dopadl, ale tím, jak málo v něm bylo akce. Všichni hodně mluví, přemýšlí, filosofují, ale naneštěstí je to na úkor akce. Na druhou stranu ale musím dodat, že když už akce byla, tak zase stála za to... skvělé souboje, výbuchy a všechno, co k Iron Manovi neodmyslitelně patří už třetí díl. A navíc postavy neustále srší vtipnými hláškami (a to nejen Downey Jr., ale i ostatní). Tentokrát sice filmaři dost osekali lokace, ve kterých se film odehrává, ale to se dá odpusit. Už jsem trochu naznačil, že herecké výkony ve filmu opravdu stáli za to. V první řadě samozřejmě výborný a jako vždy zábavný Robert Downey Jr. se snad nevyčerpatelnou zásobou charismatu. Velmi dobrá byla i dvojice Gwyneth Paltrow a Don Cheadle, když jenom potvrdili své výkony z minulých dílů. Guy Pearce mi přišel v pohodě, ale jako záporák tak výrazný a hrůzostrašný nebyl (jako třeba Rourke v minulém díle). A Ben Kingsley jenom potvrdil svou třídu a zahrál opět výborně. A ten často kritizovaný konec mně vůbec nevadil, navíc pak přišla téměř dokonalá potitulková scéna. Třetí Iron Man je velmi dobrý film, a kdyby měl víc akce, klidně bych šel s hodnocením ještě výš.

Velký Gatsby (2013)

"You can't repeat the past." Dopředu přiznám, že jsem nečetl ani knižní předlohu, ani jsem neviděl žádné starší filmové zpracování. A tak jsem vlastně od filmu nic nečekal, původně jsem totiž na něho ani nechtěl jít do kina. A právě proto jsem byl nakonec poměrně dost nadšený. První polovina filmu sice pro mě byla docela rozpačitá - vím, že to byl asi záměr režiséra, ale místo to bylo na mě až moc kýčovité a přeumělkované. A kromě toho, některé kulisy a efekty mi připadaly docela umělé v celém filmu. Ale druhá polovina mi doslova vyrazila dech a zastavila tep. Pro mě tam bylo i dost zásadních zvratů, takže jsem byl celkově nadšený. A to dost ovlivnilo můj celkový pohled na film. Se scénářem jsem neměl žádný problém, stejně tak ani s kamerou ani dalšími technickými prvky filmu. Nejvíce mě ale potěšily místo až k dokonalosti vybroušené herecké výkony. Leonardo DiCaprio prakticky neměl chybu, včetně jeho nástupu do filmu - pro mě snad nejlepší scéna celého filmu! Výborný byl ale i Tobey Maguire (zejména jeho část v sanatoriu) a samozřejmě také šarmantní Carey Mulligan - i ta byla výborná. Nezklamali ani ostatní, třeba Joel Edgerton. A soundtrack k filmu je docela náročný, místy stylem dost od filmu odbočuje, ale i přesto bych ho hodnotil také jako velmi dobrý. Jak ten písňový, tak i instrumentální. Takže, jsem rád, že jsem nakonec na film vyrazil a byl jsem nad očekávání spokojený.

Iron Man 2 (2010)

"It's good to be back!" Pokračování Iron Mana je vzdor zažitým principům velmi dobré pokračování, i když má své mouchy. Ani druhý příběh o železném superhrdinovi nedisponuje nějakým převratným scénářem - jde opět hlavně o jednoduchost, akci a rychlý spád. Od filmu jsem ani nic jiného nečekal a byl jsem spokojený. Akční film jako Iron Man totiž nestojí na scénáři, ale na speciálních efektech, akci, výpravě, kostýmech (dá se tomu vůbec říkat kostýmy?) a také ztvárnění akčních scén. To se povedlo, takže tady film sbírá jenom kladné body. Ale nebyl by to tak dobrý film, nebýt představitele hlavního hrdiny - Roberta Downeye Jr. Myslím, že málokdo by zahrát sobeckého, sebestředného a necitlivého hlavního hrdinu tak skvěle, jako on. A jeho výkon je minimálně stejně dobrý, možná i lepší, jak v prvním díle. To stejné platí i o Gwyneth Paltrow, i když mi připadalo, že není tak důležitá a výrazná. Možná, že u mě v pokračování přebral její úlohu právě Don Cheadle. Hlavní záporák alias Mickey Rourke mi ze začátku vůbec neseděl, ale jak film plynul, tak mi do něho skoro až perfektně zapadl. Škoda jen toho závěru v jeho podání... Iron Man 2 je každopádně velmi slušný a zábavný akční film a myslím, že by mi ani nevadilo, kdybych ho viděl víckrát.

Nevědomí (2013)

"Everybody dies, Sally. The thing is, to die well." Byl jsem dost napjatý, jestli i druhý Kosinskiho film bude tak vizuálně perfektní a celkově zajímavý, jako ten první. A nakonec jsem nebyl vůbec zklamaný. Scénář je napsaný zajímavě, většina věcí se nevyjasní zdaleka hned a místy jsem byl z různých zvratů dost překvapený. Ale rozhodně to filmu neubírá na kvalitě. Problém je možná trochu v jeho délce, občas jsem si říkal, že by to mohli tvůrci zkrátit. Ale finále se povedlo, takže i tuto drobnou vadu jsem byl schopen odpusit (ale ne zapomenout). Výborné byly vizuální efekty, patřičně katastrofické scenérie, včetně zničeného New Yorku, a ztvárnění bitev a soubojů (ale mohlo jich být o něco víc). O hereckých výkonech Toma Cruise už bylo asi všude řešeno až moc a i tady hraje na svůj jeden univerzální výraz (myšleno s nadsázkou), ale osobně s tím problém vůbec nemám - Tom tady není vůbec špatný. Obě dvě představitelky ženských rolí s ním ale dokázaly držet krok, takže film není o jedné hlavní hvězdě - a to je rozhodně dobře. A v neposlední řadě musím pochválit prakticky dokonalý soundtrack. Opět se mi jenom potvrdilo, že ač elektronickou hudbu neposlouchám, u Kosinskiho sci-fi filmu si ji okamžitě oblíbím. Takže, Nevědomí je rozhodně povedený film, i když chyb se na něm pár najít dá. To ale nebrání konečnému hodnocení 4*.

Jack a obři (2013)

"Am I dead? - Not just yet." Ať už bych film bral jako výpravnou pohádku nebo odlehčenou fantasy, v obou případech jsem byl se zpracováním známé legendy spokojený. Jistě, že se v žádném případě nejedná o film bez chyb, naopak bych se jich dalo najít poměrně velké množství. Ať už jsou to dialogy (které, když nebyly vtipné, tak opravdu nebyly moc kvalitní), známý a předvídatelný příběh nebo místy hodně naivní výpravu a zpracování exteriérů. Na druhou stranu ale musím pochválit právě ty vtipné dialogy, krásné a rozmanité zpracování obrů, herecké výkony a také hudbu. V kině jsem se rozhodně nenudil, i když i Jack a obří má slabší i silnější (a tedy i zábavnější) pasáže. Moc mě neoslovila animovaná část s klasickým příběhem o obrech. Právě proto, že jako nápad byla originální a měla rozhodně větší potenciál. Ale zbytek filmu, který byl hraný, byl naprosto v pořádku - zábavný, romantický, vtipný i dobrodružný. Herecké výkony hlavních představitelů byly fajn, nejvíc mě osobně zaujal Ewan McGregor, Stanley Tucci a Ian McShane jako král. Výkony Nicholas Hoult a Eleanor Tomlinson nebyly vůbec špatné, dokonce se jako pár k sobě hodili, ale jinak mě nějak speciálně nezaujali. Hudbu Johna Ottmana pak můžu jenom pochválit, skvěle se k filmu hodí. Celkově se ale jedná o velmi sympatický a zábavný film. A když je to pohádka, tak asi každý ví, jak dopadne... Slušné čtyři hvězdičky.