Obchod na korze (1965)

Slovenskooo Slovenskoo hejahejaheja Slovensko! Přiznávám, že to byl možná moc pozitivní otvírák na to o jakém ponurém tématu tento snímek pojednává. Vygradované je to hezky, ale více než ta poslední bublající až vybuchující skvostná půlhodinka, více jsem si z toho nevzal. Nehovořím řečů kmene Idy Kaminske a tak anglické netflixácké titulky dost pomohly. Oskar zasloužený, ale pro mě to je tak jako tak na 3/5. Štve mě poslední bílá scéna která jako by opěvovala sebevraždu Tóňi s čímž rozhodně nesouhlasím. Zaprvé bych tento snímek netituloval jako československý tohle je čisté Slovensko. Zadruhé s titulem nejlepší československý film nesouhlasím.

Ďáblova dílna (2007)

Nejméně drastický film z prostředí koncentračního tábora! Operace Bernard si o zfilmování říká a pan Ruzowitzky to zvládl dobře. Karl Markovics tu hraje osobu se kterou bylo pro mě těžké se ztotožnit a i proto 3/5. Fun fact knihu napsal původem Čech.

Cesta do středu Země (2008)

Poctivá oddychovka ale musel jsem se hodně snažit! Za hodinku a půl z US na Island do středu Země a možná i zpět tomu říkám solidní výkon. Na každé scéně bylo cítit že je dělaná na 3D. Efekty byly z roku vydání Cesty do pravěku ale proč ne.

Most přes řeku Kwai (1957)

Film který pojednává o mostě mě nabavil! Jasně film vlastně vůbec není o mostě. Zkoumáme tu brity a japonce každé na jiné straně ale zároveň na té stejné. To pak to vleze poručíkovi moc do hlavy ten most se mu až moc zalíbí a nevidí nic jiného. Kromě poslední půlhodiny pro mě velké dvouhodinové utrpení.

Kleopatra (1963)

248 minut a nejdelší film co jsem kdy viděl! Tento monumentální snímek mě přitahoval již dlouho 248 minut a 44 milionů dolarů to se započtením inflace dneska dělá 438 milionů doláčů. Tím se Kleopatra řadí kousek za dosud nejdražšího druhého Avatara. Tady se však místo do modrých stvoření a kvality počítačových efektů investovalo do filmových kulis, množství komparzu na place, neuvěřitelných kostýmů a herců samotných - Taylorová si přišla na milion což dělá dneska solidní čtvrt miliardu korun. Tím pádem je Kleopatra unikátní projekt který již nejspíš nikdy nikdo nenapodobí. K samotnému filmu stejně jako u desátého rychle a zběsile (scény ze Říma) mě tu uchvátila jen jedna scéna a to Kleopatřin příjezd právě do Říma. Někdy jsem se trochu historicky ztrácel a tak jsem si občas musel pokecat s chatem gpt abych se dostal zpátky na vlnu egyptsko-římskou. Dokud je přítomen Rex Harrison alá Ceasar je film koukatelný. Ceasara zahrál Rex jak se sluší a patří a s Kleopatrou mu to taky šlo. Jakmile přesedlá Kleopatra z nebohého Ceasara na uplakaného Marka Antonia aneb Richarda Burtona začne se to táhnout a nudit. No potom mi již zbývalo obdivovat ty kostýmy, kulisy a celkovou velikost tohoto snímku a taky výstřihy Taylorové které byly scénu od scény větší. Někdy jsem trpěl někdy jsem si to zase trochu i užíval. Nakonec jsem rád že jsem to viděl. Pokud by se v antice Ceasar, Antonius a Kleopatra přesouvali na trase Řím - Alexandrie letadlem byla by jejich uhlíková stopa opravdu nemalá.

Kód Enigmy (2014)

Strange byl strange i před Strangem! Další z životopisňáků který mi sedl a zpoznal jsem díky němu dalšího noname super důležitého člověka Alana Turinga a jeho partu. Nabízí se tady srovnání s Čistou duší kde Russel Crowe hrál ještě o něco lépe no kód Enigmy je dějově o chlup zajímavější. Lehce jsem se styděl poněvadž Alana Turinga ani jeho stroj jsem doposud neznal a o jeho přínosech jsem rovněž nevěděl. No alespoň jsem si to mohl naplno z pozice nepolíbeného diváka užít. Británie 50. Léta a její zákony to byla opravdu bolest. Jo a Keira Knightley mi tu kupodivu nevadila.

Zelená karta (1990)

Depardieu vypadá jako Pavlásek michnutý s De Nirem. Souhlasím s tím že je to rozhodně netypický romcom přece jenom maželé už od začátku to je poměrně fresh. Depardieu není šampónek který by seděl do parametrů klasické sladké romantické komedie a dokonce mi tady i nevadil narozdíl od Drž hubu. Má to i netypický konec avšak i díky pomalému rozjezdu nezvolím více než ***

Zodiac (2007)

Dopadnout Zodiaca je něco jako chtít vidět všechny díly Ulice! Každopádně pokud dám do srovnání Zodiac vs Sedm tak Sedm je jednoznačný vítěz. Bylo to moc moc dlouhé a tu kvalitní filmařinu kterou všichni zmiňují jsem vyjma první a poslední půlhodinky neviděl. Hulkovi s Ironmanem to zase svědčilo více v Marvelu jen Graysmith mi sem sedl na výbornou. Ve Finčrovi toho Kubricka pořád hledám ale stále ho tam nevidím.

Saturnin (1994)

Humor na papíře asi není lehké přenést do filmu! No s tou super známou knižní předlohou jsem tu čest zatím neměl a po tomhle ji mít ani nechci. Kniha je prý o dost lepší než film avšak mně tenhle humor jaksi nesedí a drtivou většinu stopáže jsem se trápil. Navíc obsazení na hlavních postech mi nechutnalo herci mě nebavili. Film také trpí levným lookem.

Je s námi konec? (2016)

Leo si projel pár zemí pokecal s Obamou nebo papežem a vznikl z toho dokument! Určitě oceňuji jeho snahu přinést další dříví do lesa a naservírovat další dokument o klajmt čenž. Mistr tohoto odvětví však zůstává Attenbourgh. Nebylo to moc propracované oku nelahodící. Klimatickou změnu to převážně jen analyzuje než aby se tu řešilo CO BUDEME TEDA DĚLAT. Závěrečný proslov před hlavouny světa byl skoro tak dobrý jako ten na Oskarech. Jo a mnoho nového jsem se nedozvěděl.