Bolt - pes pro každý případ (2008)

Příliš upnutě působící animák s nevýraznými vedlejšími postavami, hlavním hrdinou s opravdu velmi dlouhým vedením a až kontrastně svižnou úvodní akční scénou, která je takovým svěžím a lehkým předkrmem, před fádním gulášem s příliš mnoho knedlíky. 6/10

Piráti na vlnách (2009)

Podobně svěží a pozitivní komedii si vybavuji šest let zpátky, kdy shodou okolností stejný člověk natočil geniální film o lásce mezi lidmi. K ní tentokrát přidal ještě (svou) lásku k hudbě a přestože jde zdánlivě o filmy úplně jiné, výrazný režisérský rukopis a vyzařující radost z tvorby je oba spojuje. Nestojí to příliš námahy nalézt konkrétní podobné rysy - velice dobře napsané a specificky vyprofilované postavy, nevyrovnané milostné dvojice nebo třeba klasické hollywoodské dojímání podané ale s anglickým šarmem a elegancí. Rockující piráti se trefili do melodie na kterou slyším a která mě hned napoprvé okouzlila. Pokud by Curtis i do třetice přišel s podobnou peckou, ani by mi další šestileté čekání nevadilo. 9/10

Proroctví (2009)

Alex Proyas je šikovný režisér a vizuální puntičkář, proto nějak nedokážu přijít na kloub tomu, proč si vybral pro svůj další film námět, na jehož převedení na plátno by bylo zapotřebí mnohem víc dolarů, než k dispozici očividně bylo. Proyas na digitálních tricích lpí, což by nebylo nic špatného, kdyby se mu je podařilo ukočírovat jako v případě perfektního I, robot. To, co by mělo působit epicky působí spíše komicky. A opravdu to nejde přehlédnout... Letadlo vypadající hůře, než v Microsoft Flight Simulatoru, všudypřítomný placatý a studený oheň, dvojrozměrná pojízdná textura místo metra, podiná gumová zvířátka a podobné šílenosti... Člověk si ríká, jestli by natočit některé věci "naživo" nebylo nejen mnohem uvěřitelnější, ale také levnější... co se dá dělat. Ale nesvalujme vinu jen na triky, zajímavý námět shazují i často přitroublé dialogy, podivné chování postav a věčně doširoka rozkročený Nick Cage. Ten nápad, sympaticky nedoslovný příběh a několik velmi dobrých momentů se pak lehce ztratí a už týden poté je těžké si Proroctví vybavit... 5/10 P.S.: Jak rychle jezdí takové metro v New Yorku? 250km/h?

Kopačky (2008)

Průměrná "apatowka", která sice nemá potenciál ani ambice útočit na pozice nejvtipnějších a nejinteligentnějších komedií, přesto se drží v sympatických vodách i s přihlédnutím k tomu, že se jedná o scénáristický debut Jasona Segela. Který je tradičně dobrý i jako herec. Jeho příští scénář by mohl být ucelenější a s méně (nebo lépe propracovanými) cameo úlitbami. 6/10

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Nevěřím, že šestá kniha je něco víc, než vata a sled epizodických scének, které mají vyplnit mezeru mezi koncentrovaným Fénixovým řádem a závěrečným dějstvím. I proto Yatese uznávám ještě víc. Protože umí svým atraktivním rukopisem uchopit nejen epické, svižné a dobře napsané dobrodružství pátého dílu, ale i sjednotit dílčí epizodky příběhového poloprázdna a zachránit film s často lenivým, zbytečně roztahaným a osudové okamžiky přiškrcujícím scénářem tak, jako v případě Prince dvojí krve. Vidím ve filmu trochu jeho lítosti nad tím, že se nemohl vybouřit jako naposledy při parádním finále v prostorách ministerstva magie. Přestože by příběh šestky takovou možnost nabízel, scénáristé byli očividně proti. S vydatnou pomocí Nicholase Hoopera se ale podařilo připravit další nadprůměrnou porci Harryho Pottera, která ukazuje, že s kvalitnějším a našlapanějším scénářem (=kvalitnější a našlapanější předlohou) je velká pravděpodobnost, že vyvrcholení ságy z rukou Davida Yatese bude parádní podívaná. 6.5/10

Zack a Miri točí porno (2008)

Příště by měli Zack a Miri více točit porno a netahat do toho to fádní cukrování. 6/10

Terminator Salvation (2009)

Vizuálně pěkně ztvárněné, ale hloupé (až směšné) a strašně špatně sestříhané postapokalyptické scifi. Některé triky jak z produkce Asylum, ale těch několik osvěžujících nápadů nejen v akčních scénách a sympatické herecké výkony zachraňují slabší průměr. A kdy že má premiéru ten čtvrtý Terminátor? 4/10

Star Trek (2009)

Až druhá návštěva kina mě přesvědčila, že nemá cenu řešit jestli zmodernizovaný Star Trek nepůsobí jen jako drahý pilot k seriálu, jestli je příběh dostatečně trekovský či zda není zbytečně moc prošpikovaný humorem a vtipnými scénkami. Všechny pochybnosti rozmetává fakt, že tenhle omlazený, energičtější, emotivnejší a perfektně obsazený Star Trek je hlavně neskutečně svižná zábava, uhánějící nepolevujícím tempem. Klidně bych se podíval obratem znovu a to samo o sobě je pro mě dostatečně vypovídající. Blučko v poličce za pár měsíců bude nutností. Abrams mi tak po Monstru (které chápu spíš jako experiment než plnohodnotný film) v očích výrazně stoupl nejen jako zručný režisér, ale i jako tvůrce, který zná hranice své i hranice rozpočtu filmu a tudíž se nesnaží za každou cenu ukazovat rozmáchlé vesmírné záběry na flotily lodí a jejich souboje - přestože by vypadaly špatně a lacině - zůstává radši při zemi na zemi a v interiérech, ale když už chce něco ukázat, dělá to s precizností a nejlepší CGI vypiplaností. Tohle se poslední dobou ukazuje jako velmi cenná "vlastnost". 8.5/10

Znovu 17 (2009)

Zack hraje to, co má hrát - dokonce se mu daří pitvořit úplně stejně, jako jeho starší "předloze", ale problém je, že ten film prostě vůbec není vtipný. Zápletka je nevyužitá, postavy otravné... ani špetka originality, minimum zábavy. 4/10

X-Men Origins: Wolverine (2009)

První z letních popkornů - na které se pokaždé nepokrytě těším - a když má hned na začátek obsadit plátna kin zarostlý Hugh Jackman s neostříhanými nehty, předznačuje to velmi zajímavou prázdninovou sezónu. Ale... První ze série filmů o počátcích jednotlivých X-Menů má dvě tváře, po téměř geniální titulkové sekvenci a kanadské části, které má velmi příjemnou atmosféru a slibuje, že by v dalších minutách mohl zadumaného a břímě minulosti si nesoucího Wolverina příběh stále posouvat po správných kolejích, přijde dramatický zvrat a poté očividná scénáristická i režisérská nerozhodnost, kdy skutečně zábavné, dobře natočené a chytlavé akční scény střídají scény zbytečné, špatně natočené nebo prostě jen hloupé. Následkem toho nedostanou dostatečný prostor k sebeuplatnění nejen ostatní mutanti, ale v podstatě ani samotný Wolverine. Což je špatně. Díky oné rozporuplnosti film nemůže pohltit a přestože působí sympaticky, stopáž uteče a divák se rozhodně pobaví, přesto se po závěrečných titulkách dostaví silný pocit, že toho mohlo být mnohem více a nebyla by to ani taková práce navíc. 6.5/10