Město žen (2009) (seriál)

Slabší tři hvězdičky, spíš dvě a půl. Tohle je typický televizní průměr, který vypadá jako dráha houpačky. Občas mile překvapí relativně vtipnou hláškou, ale dost často klesá na dno. Bohužel, po prvních 12 dílech musím konstatovat, že většina hlavních postav mi leze tak trochu na nervy a seriál bych doporučovala pouštět před rozvodovým řízením. Věřím, že při pohledu na nevyrovnanou hysterku Courteney, která neví, co vlastně chce, a její nej kamarádku, jež zachází s manželem hůř než s houbou na nádobí, by velká část mužů zjistila, že mají doma vlastně poklad:)

Sex Drive (2008)

Ujeté, ale většinou koukatelné, což se nedá říct o každém filmu daného žánru.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Nebudu lhát, jednička je o kousek lepší. Ne o velký, ale přece jen, a to jen a jen proto, že v ní lépe fungovaly emoce, které tady nějak ustoupily do pozadí, ačkoli dvojka nestaví na ději, ale právě na citech. New moon mě chvílemi doháněl k šílenství - na jednu stranu dobré scény (přechod USA - Itálie byl vyřešen geniálně), na straně druhé wtf scény, kterých nebylo málo (Jackob šplhající do okna stylem šimpanze a ne vlkodlaka; Bella sedí v křesle, a protože diváci jsou intelektuálně podprůměrní jedinci, k měnícímu se počasí za oknem je třeba připsat názvy měsíců, které takto promrhá; to hnusně špinavé tričko si nesundávám proto, že potřebuješ ošetřit ránu na hlavě, ale proto, aby se na plátně konečně objevil polonahý kluk; mám narozeniny, které mi způsobují depresi, ale polib mě, to bude dobrý dárek - což bylo divné i na papíře atd.). Hudba většinou bodovala, ale v závěrečné scéně mi zoufale nesedla, celé to zavánělo hrozným klišé - žádost o ruku plus instrumentálka "teďpřijdeněcostrašněosudového". A konečně jsem pochopila, proč se mi Robert Pattinson tak strašně nelíbí (resp. proč na plakátech dokáže udělat dojem, ale ve filmu ne). Není to jen tím, že jeho herecký projev působí pateticky. To bych chápala, tak byla postava Edwarda napsána (ačkoli v tomto směru bych klidně sáhla ke změnám charakteristiky hrdiny) a dialogy nepatří obecně ke kladům tohoto filmu. Ale způsobuje to jeho vzezření! Ano, teď budu přízemní:) Ale když cokoli natřete na bílo, vyniknou vám jasně nedostatky takového objektu. A upír bohužel nepředstavuje výjimku. Ta tam je prostě jeho image dokonalého, úžasného, dechberoucího a bezchybného milovníka z knih. Bella OK, jen by se nemusela tvářit tak často jako neuspokojená nymfomanka, zvláště proto, že knižní verze se k sexuálním vztahům hrdinů staví nesmírně konzervativně. Kupodivu Taylor Lautner mi nevadil jako v jedničce, zato z Jaspera udělali v kostymérně a maskérně podivného homosexuálního hudebního skladatele z 19. století. Raději skončím, než si těch zamýšlených 50 % rozmyslím, nicméně je poctivě dát musím, protože jsem zaznamenala jen několik málo momentů, kdy bych se v kině vyloženě nudila.

Glee (2009) (seriál)

Glee by měli zodpovední tvůrci distribuovat s varováním "Pozor, způsobuje nevyléčitelnou závislost". Minimálně já už jsem definitivně ztracena. Skvělí herci (a zpěváci), vtip, (sebe)ironie, poměrně propracovaná taneční a hudební čísla, to vše znamená jistotu několika probdělých nocí strávených sledováním jednoho amerického středoškolského sboru.

Doogie Howser, M.D. (1989) (seriál)

Pokud přežijete úvodní znělku, která se snaží doslova vypípat mozek z hlavy, čeká vás Neil Patrick Harris, který opravdu dokáže zahrát snad úplně všechno. Seriál jako takový je poměrně nápaditý, geniální dítě, které už v 16 letech pracuje jako lékař, ale musí se vyrovnávat zároveň s vlastním dospíváním. Takže kombinace dvou receptů na zaručený seriálový trhák, nadstandardní hrdina a lékařské prostředí. Samozřejmě, je to staré, nemoderní, pokládá otázky, které dnešní děti asi nezajímají, ale něco do sebe to má. Škoda, že se to u nás asi nikdy na obrazovce neobjeví. Bylo by docela zajímavé srovnávat Doogieho a Barneyho, šarm nechybí ani jednomu.

Máj (2008)

Milujete Máchův Máj? Tak si tohle raději ani nepouštějte. Ano, Máj má stovky různých interpretací, v tom je jedno z jeho kouzel, která ani největší literární vědci nedokázali odhalit nebo vysvětlit. Ano, jeho postavy můžeme vnímat různě. Ano, můžeme se dohadovat dokonce i o emocích, které má vzbuzovat (a dodnes vzbuzuje). PROČ si ale F. A. Brabec musel zvolit tak náročnou látku a tak strašně moc ji zničit? Vypadá to, jako by Máj rozlámal na stovky kousků, ty největší vybral a pomíchal. Jarmila jako coura, která je ochotna spát se starcem pro příslib zajištěné budoucnosti a kterou v tom podporuje coby kuplířka jeji matka; mlynář jako spravedlivě rozhořčený otec, který syna vyhnal kvůli jeho "profesní" neschopnosti; nezapamatovatelný Vilém, který má být podle otce potrestán hlavně za to, že zničil majetek (scéna v kostele, kdy mlynář žádá spravedlnost nastolenou vojáky poté, co mu Vilémova banda vydrancovala mlýn). Vždyť to jsou přece témata realismu, zatímco Máj je vrcholným dílem romantismu!!! Takže ty dvě hvězdičky jsou jen a jen za Jana Třísku.

Určitě, možná (2008)

Označení "romantická komedie" v tomto případě není pejorativním hodnocením. Příběh nestaví na primitivní zápletce, zpracování má nápad, herci jsou sympatičtí a snímek celkově příjemný.

Ulice (2005) (seriál)

Dvě hvězdy - Maciuchová a Hrušínský, díky nimž se Ulice vyšvihla nad totální hrůzy, které teď na Nově a Primě běží. Leden 2009: Zvedám na tři a vedou mě k tomu dva důvody. Jednak moji oblíbenci dostali mnohem víc prostoru a jednak mě zvedají ze židle ti, kteří dávají odpad jen proto, aby nevybočovali z řady. Viděli jste alespoň jeden díl?

Let's Dance 2 (2008)

Choreografie fajn, herci a příběh průměrní, nevybočující ze standardu tanečních filmů, ale nechápu, co měl znamenat ten hudební podkres u závěrečné "líbací" scény. Film o street dance a na konci hollywoodský popík?!

Občan Havel (2007)

Největší tragédie, komedie i tragikomedie píše historie. Škoda jen, že se výborný dokument v tisku špiní v souvislosti s blížící se volbou prezidenta.