Zatím spolu, zatím živi (2010)

Knight and Day mierne asociuje Mr. a Mrs. Smith, výsledný dojem je o niečo lepší. Ide sa viac do roviny humoru, nadhľadu a akcie a všetko je to dvakrát tak prehnané ako v "bežných" filmoch. Ten vitpný a náhľadový rozmer beriem maximálne, no ako celok je to bezbrainová zábava a romantika pre staršie ročníky [nebrať prosím doslovne:)] Nesmrteľný Cruise a poblázená blondínečka Diaz sú funkční, ale scenár má svoje obmedzenia, pre ktoré je to len čistá priemerovka.

Bláznivý (2001)

Viem si predstaviť, že pár ľudí môže unudiť sledovanie a analyzovanie depkoidno-manicko-schizoidných pacientov počas liečby. Mňa však ľudská psychika a myseľ fascinovali odjakživa a to nielen na plátne. To, že "Manic" je film ľudský a realistický sa mi páčilo najviac. Menej neurotickej kamery a bola by som spokojnejšia.

Expendables: Postradatelní (2010)

"Ťažká nostalgia" a ďalšia originálna béčková záležitosť. Poteší hlavne Slyova "citlivá" réžia a luxusné herecké obsadenie. Čo tam po scenári a deji, divák dostáva čo očakáva - priame akčné scény, v ktorých sa všetko likviduje, prestriedajú odľahčené momenty so suchými dialógmi. Sly je star a všetci sú správne drsní, svojskí a štylizovaní. Zbrane vystriedajú naleštené harleyky a celý čas je na čo pozerať. Očakávala som, že Sly nebude toľko vystavovať svoju starú svalovú súpravu na obdiv a celkovo som tiež čakala viac adrenalínu. Expendables je poctivá klasika fungujúca na láske k dobrým akčným béčkam.

Dar od Boha (2005)

Film z kategórie, že naň s vysokou pravdepodobnosťou narazíte skôr náhodou ako cielene a keď narazíte, rozhodne nebudete ľutovať. C.R.A.Z.Y má výborný scenár - viacvrstvový s duchovno-filzoficko-satiricko-psychologickým rozmerom, rovnako má výborné herecké výkony a originálne spracovanie, nehovoriac o geniálne zvolenej hudbe. Story line hovorí o jednej veľkej rodine a iných veľkých veciach v momentoch kedy človek hľadá sám seba. Jedným slovom krásny, dojemný a originálne nasnímaný film o dospievaní a dozrievaní, kde tu sa dá toho dosť povytýkať, no nosný dojem prehlušuje všetko menej podstatné.

Opilí slávou (2006)

Hrať Steva Buscemi-ho v "normálnom" filme som ešte asi nevidela a čím ďalej, tým viac ma presviedča, že v komediálnej role mu to ide najlepšie. Delirious je ľahká zábava, v celku inteligentná, berie si na mušku kritiku hviezdnej popularity a slávy, robí to celkom šikovne a satiricky. Vtip a ľahkosť akou film plynie je na celom dojme to najlepšie. Michal Pitt je síce dobrá voľba - tak akurát nezrelý, správne narušený - v kríze, pri Buscemim bol fakt ako chudobný pocestný, no jeho osudová karta sa obrátila a zrazu som jeho kŕčovité slaďunké úsmevy nemohla vystáť, to však bola len jediná rušivá záležitosť, ten zostatok bol úžasný a zábavný.

Zapadákov (1973)

Film so zaujímavými hrdinami a nevšedným dobrodružstvom. Badlands ponúka atmosféru vidieka, zvieratká, hospodárstvo, život s prírodou a mladícke nerozvážne rozhodnutia prerozprávané mladou zrzkou z Texasu. Na krásne zábery sa výborne pozerá a napätie z toho, čo všetko ešte Martin Sheen vykoná, robia film dostatočne pútavým a iným. Tempo je primerané, v súlade s príbehom, sem-tam sa na napätí uberie, sem-tam zase pridá. Príbeh si plynie, hrdinovia sa potulujú z miesta na miesto a zo zrzky z Texasu sa ku koncu stáva osoba schopná rozhodnutia. Malickova prvotinka je svojský, kúzelný snímok, nepremrštený, natočený v celku vkusne a vzhľadom k roku výroby aj dosť poeticky.

Opilí láskou (2002)

Andersonov úlet zrežírovaný skutočne nevšedne a neokúkane, avšak dosť po povrchu a s chladom. Neurotická hudba bola pôsobivejšia a silnejšia ako neurotický a štylizovaný Sandler (aj keď dal zo seba maximum). V tomto filme oceňujem inovatívnosť (mix hudby, originálne momenty, nápad) + Hawaiské exteriéry, ten zbytok hrá len na efekt a výsledný dojem je viac negatívny.

Chceš mě, chci tě (2009)

Pri romantických komédiach sa s prvoplánovosťou nutne počíta, dokonca aj farebne-gýčový záver v balóne beriem ako parodickú vec, ktorú so všetkou súdnosťou možno prijať len v cukríkových záveroch romantických komédií. Katherine sa mi v komediálnej pozícii začína páčiť čím ďalej tým viac, tentokrát som prijala aj Gerarda Butlera. Dvojici to sedí, na doťahovačkách so sexuálnym podtextom som sa schuti uchechtávala. Ako celok neskutočne milá a pohodová záležitosť.

Robin Hood (2010)

Divácky žasnem nad exteriérom a každým filmovým obrázkom, v ktorom nepochybne vidieť kus Ridleyho remesla a po pol hodine toho istého a veľa vykecávačiek, ktoré nikam veľmi nevedú prichádza nuda, tej sa nezbavím do konca. Robin Hood je pekne vizuálne natočená a rozťahaná rozprava, miestami však nevie kam má smerovať. Russell Crowe sa dostáva do roviny, kedy ma v podobne historicky ladených filmoch sotva nadchne, už sa ukázal ako nezlomný Gladiátor či Cinderella man a teraz ako nudný Robin Hood. Okrem pekných a citlivo nasnímaných obrázkov tu nenachádzam nič invenčné a zaujímavé, čo by stálo za reč.