Panna nebo orel (2010)

Teenegerská limonádka neponúkajúca nič nové, okrem Emmy Stone. Ten zostatok je založený na afektovaných výkonoch a tliachaní o ničom. Nepodnetné a žánrovo priemerné, bez špeciálneho pozitívneho dojmu.

Agora (2009)

Agora je film rozsiahly a nevšedný, plný protikladov. Alejandro Amenábar spracoval jednoducho a vkusne filozofickú tému fanatizmu - a je úplne jedno či si viac budete vo filme všímať fanatizmus náboženský alebo fanatizmus k vede a racionálnym argumentom. V popredí bojuje filozofia versus náboženstvo, krásna mysliteľka Hypatia a sfanatizované masy kresťanov, v pozadí mrazivá idea, že história sa skutočne opakuje, keď si pomyslím na náboženský extrémizmus a fanatizmus menšín v súčasnom arabskom svete.

Město (2010)

Affleck maže svoje niekdajšie renomé príšerného herca a nadobudnutím svalovej hmoty mu pribudla aj citlivá a inteligentná režisérska zručnosť. Film Town je príjemným prekvapením. To, že Ben Affleck patrí aj na režisérsku stoličku, si v tomto filme vkusne obhájil.

Zákon touhy (1987)

Pedro to tentokrát so svojou vášnivosťou prehnal. Namixoval príliš homo-psycho-abnormálny kokteil, ktorý jednoducho nie je vyvážený, aby chutil. Tematicky príliš jednostranné, síce vášnivé a osudové a vzťahové, ale tento krát strašne streštené a úchylné. Mladý Antonio Banderas v tragickej, závislej postave rozhodne vyniká, ukázal takú tú správnu mladícku vášeň a nezrelú pobláznenosť. Ak pospomínam na všetky Pedrove fillmy, rozhodne Almodovarovský priemer.

Záměna (1983)

Komédia 80-tych rokov, s pomalším tempom a rozbehom. Nájdu sa vtípky vydarené, niektoré dosť o ničom. Celkovo "starší štýl" dáva komédii prirodzenú úsmevnosť, no nemôžem si pomôcť, že celé to posôbí dosť infantilným dojmom.

Život (2009) (seriál)

Fascinujúci dokument zo života zvierat na zemi, pod zemou, vo vode, vo vzduchu, krásne a detailisticky nasnímaný. Pobaví a rozosmeje. Je úžasné sledovať ako sa každý živočíšny druh správa skoro ako človek - učí sa, hľadá potravu, flirtuje, sexuje, vychová potomstvo, zabezpečuje komfort svojej rodinke a roky driny ho nakoniec položia na lopatky. Jeden z najkrajších dokumentov o živote, kráse a prírode, kde všetko má svoje miesto, funkciu, poslanie a opodstatnenie.

(K)lamač srdcí (2010)

Fungujúca komédia s nadhľadom a nápadom, sympatickými hercami a hlavne francúzskou eleganciou. To, čo robí tento film milým a fungujúcim je kúzelnosť Romaina Durisa, bizarnosť ostatných groteskných postavičiek a tanečky z Dirty dancing...

Američan (2010)

Dej skoro žiadny, efekty a ohurujúce triky tu nenájdete ani v náznakoch, film je totiž jednoduchý, pomalý, rozvláčny, ale fungujúci. Taliansky vidiek, čarovné úzke uličky a paranoidne šmrncnutá atmoška, v popredí s výborným Clooneym je na tomto snímku to najlepšie.

Podezření (1990)

Ak na rozuzlenie prídete v úvodných 30tich minútach, ukrátite sa o porciu napätia a už to nie je to, čo by mohlo byť, ak by ste na to neprišli. Harrison Ford je výborná voľba pre súdny thriller, aj keď tentokrát je jeho postava dosť statická a aj vzruchu v súdnej sieni mohlo byť o niečo viac. V samej podstate je to film s priemerným scenárom, priemerným tempom a priemerným diváckym zážitkom.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Ani neviem, čo som to vlastne videla, no strašne sa mi to páčilo. Jeden z najoriginálnejších filmov tohto roku, technicky vymakaný do posledného miestečka a zaujímavý hlavne originálnosťou a kreativitou. Popri všetkých trikoch a technických nápadoch ani nevadí, že storyline je mega-prostá a vlastne dosť nudná. Oblbnutie zmyslov však funguje dokonale.