Inferno (2016)

Kdyby zde konečně bylo k dispozici objektivnější hodnocení, dál bych 2.5*. Zejména závěr je křeč plná kotrmelců a blbostí, zejména organizačně-technického charakteru. Nechci tu popisovat voloviny, které scénáristi, či produkce vymysleli, abych neprozrazoval těm, co ještě neviděli, ale je toho skutečně požehnaně. Nebýt Hankse využitého jen a pouze jako "značkové visačky", musela by dolů ještě nejméně další *. Vcelku zklamání.

Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Na co musím platit vydřidušskou konseci už mne začíná pořádně sr_t!!! Takový psychopatický sajrajt plný nesympatických a neoblíbených rypáků, takové zprznění klasického námětu by mělo být trestné a opravdu by mne zajímalo, kolik desítek milionů na to partička kámošů prošustrovala?

Neúplatní (1987)

Prvně jsem tento film viděl před Vánocemi 1990 v kině v Olomouci, na služební cestě. Byla to šťastná náhoda, kdy jsme se šli s kolegou projít a narazili na kino s filmem, který se zdál zajímavý. To kino bych jistě už sotva našel, ale film se mi zapsal naprosto nesmazatelně a zdá se, že se mi nikdy nepřejí. Zahlédl jsem nyní jednu z repríz na Cinemě, sice s ne zrovna povedeným dabingem, znám i verze s těmi lepšími, ale stejně jsem už neodešel. Sice se scénář až tak nedrží doložených historických detailů, ale je výborný - 1.* Parta, Connery, Costner, DeNiro, Garcia i Smith, to je více než vydařené obsazení a právě s vykreslením postav scénáře brilantně koresponduje a nejspíš jde i dál, než původně bylo vůbec očekáváno při obsazování těch rolí - 2.* Velmi vydařená výprava, snímaná špičkovou kamerou - 3.* To pak velmi dobře nastříhané, tedy - 4.* za střih. Naprosto fantastická muzika Morriconeho, která doslova vypráví, jako už tolikrát u podobně vydařených filmů a je čímsi jako šlehačkou na výborném dortu - 5.* A takové "koncertní dílo", jakým celý film vychází, může samozřejmě vzniknout jen pod profesionálním, vynikajícím vedením "dirigenta", tedy režiséra, jako ta pověstná třešnička na onom dortu - 6.* Ano, počítáte dobře! Místní stupnice mi tu prostě nestačí, protože já dávám * * * * * * - tím chci říci, že to je prostě pro mne nad hranicí těch 5*. Děkuji za pochopení. :-)

Úspěchy 2. světové války (2014) (seriál)

Některé operace zobrazené v tomto docela solidním dokumentárně-rekonstrukčním cyklu, posloužily, co by ty reálné operace za 2. sv. války i jako isnpirace pro několik slavných válečných snímků. Připoměňme alespoň ty opravdu slavné, jako např. Ďábelská brigád, Most u Remagenu nebo Útok na Železné pobřeží (Operace Vzteklý pes), kdy posledně jmenovaný příběh by měl být přístí rok v novém zpracování pod názvem St. Nazaire.

Le Mans (1971)

Když jsem nyní zahlédl začínající film na ČT2, už jsem dál nic nehledal a byť jsem to viděl vícekrát, sedl a koukal a znovu si to užil. U mne prostě tento film patří k nemnoha z těch, kdy - jak ochutnám, "pokračuji, dokud to nedojím". Ta chuť je známá a dobrá, tak se dá i opakovat konzumace. Prvně jsem tento film viděl jako kluk, kdy tu byl v 70 mm formátu, jako dvojprogram, podobně jako třeba Tora, Tora, Tora, i přesto, že se zabydlovali Rusáci a utužoval režim "strýčka" Husáka. Mnozí mi to nevěří, ale pár těch fantastických bijáků tu i v těch normalizačních letech, tedy počátkem 70. roků bylo. Asi to bolševik vše tak nestíhal hlídat, při tom vyhazování lidí z práce a ničení karier i životů jen za to, že někdo tiše odsuzoval vpád vojsk. Byl jsem pak i v ozdravovně a světe div se, tam se promítaly vždy v neděli odpoledne filmy z 16 mm kopií a i Le Mans to bylo. Jsem přesvědčen, že, jako u té Tory, ale byla původní metráž delší. U Tory si pamatuji scény, které dnes nikde už nevidíte, zde to tak markantní není, ale byl to skutečně dvojprogram a nikdo mi nevymluví, že v součtu opravdu tehdy delší, než nynější obnovená verze. Auta mám rád, i když ze závodů zejména rallye, ale tento film má nějaké magické kouzlo. Asi tím, že i dnes, nejen v době vzniku, to je stále naprosto prvotřídní řemeslo. Špičkové záběry výborné kamery, opravdu odježděné sekvence, ve velkém stylu. I s dnešními možnostmi by to byl úctyhodný výkon, dosáhnout takového vizuálu, jako Le Mans má. Ani po těch 45 letech neztratil nic. Ani se době vzniku nechce věřit, jak dobré to pořád je. I díky prolínání prakticky reportážního, dokumentaristického stylu, který právě s tak atraktivním obsahem umí udělat to, že vás vtáhne, s filmem klasickým. Vynikající zvuk a pozor, ne jen aut, je tam i velmi dobrá hudba, zejména v závěru, která mluví za postavy, výborně dokresluje to, co se odehrává v mysli hlavních aktérů. Steve McQueen opravdu sedí, sotva si lze představit někoho jiného, pokud ho znáte nejen jako herce, ale i kým byl. On byl totiž velmi blízko sám, ve svém životě tomu, co zde představuje. Myslím, co do názorů a přístupu k životu obecně. Byl ovšem i opravdu závodníkem, a to jak na motocyklech, tak autech. Není žádnou náhodou, že je v titulcích uveden 2x. Jako řidič ve scénách a jako představitel hlavní role. Queen opravdu hodně záběrů a situací i sám odjezdil a nejde jen o nějakou propagační story. Skutečně to tak dobře uměl jak ostatně předvedl i na plátně už o několik let dříve v jedné z nejslavnějších filmových automobilových honiček všech dob, a to ve snímku Bullittův případ. Pokud patříte k fandům aut a filmu tak, jako já, doporučuji juknout i zde na film o filmu Bullittův případ, který jsem si dovolil před lety ČSFD dodat a je tam i jak Queen provádí Mustanga před natáčením na dráze a dává základní instrukce k akčnímu řízení i svým kolegům, které pak ve filmu samém pronásleduje. Někdo tu už napsal, že Le Mans je film pro fandy, souhlasím a přidávám, že za mne je to 100% jasnějších a zaslouženějších, než kdy jindy.

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Obsahově docela zajímavý film inspirovaný skutečnými událostmi na téma - "Je potřeba něco dělat s těmi Rusáky v Afgánistánu ..." No, mnozí, kdo mají i svůj úsudek, nespoléhají jen na blamáže, umí Googlovat, nebo např. znají cyklus - Americké století očima Olivera Stonea, vědí, nebo zjistí, že ono se ani těm Rusákům tehdy do toho Afgánistánu nechtělo a dalo to americkým pošukům dost práce, než je tam vmanipulovali, aby pak zloděj mohl ječet - Chyťte zloděje. Taky, aby konečně i ti Rusáci měli svůj "Vietnam". To zas podpořili právě, jak i v tomto snímku je tématem, zejména podporou těch hajzlíků, co školili a vyzbrojovali, aby nyní tam s nimi od 11. září mohli mít "svůj vlastní Afgánistán". Souvislostí je tolik a politika USA, stejně jako ta Ruská, je takové blití, že pokud nechcete být jen lacinými konzumenty, dohledejte si k tomu více. V kontextu pak je i tento snímek svým způsobem zajímavý.

Michael Portillo a železnice 1. sv. války (2014) (seriál)

Názvy jednotlivých částí, tak jak je vysílala Prima ZOOM / originál: 1 (5) - Začátek války na železnici (A Railway War Begins), 2 (5) - Železničáři ve válce (Railways and Railwaymen Called to Action), 3 (5) - Zásobování (Keeping the War Moving), 4 (5) - Na cestě k vítězství (On Track to Victory), 5 (5) - Uctění památky padlých (Railways and Remembrance).

Kult hákového kříže (1998)

A USA nám bude kázat a vydávat zprávy o špatném zacházení s Romy ... z toho by se jeden po_ral. Největší vývozce "demokracie a lidských práv na světě", které transportuje svazy letadlových lodí, bombardérů a podobně, světový štváč č. 1 od kterého můžeme očekávat tak akorát rozpoutání dalšího konfliktu, země neomezených možností a svobod ... Takovéhoto sajrajtu mají plno, statisíce lidí žijících v karavanech a chýších a ti budou kafrat do vnitřích záležitostí jiných? Film je velmi nepěkný, ale ocenit ho musím a vyjádřit úctu tvůrcům, co toto zrdcadlo ukazují a nastavují. Já nejsem příznivcem toho nadržování nepřízpůsobivým, kterého jsme u nás svědkem den, co den, neuvěřitelného zvýhodňování, různého metru pro většinové a menšinové občany, ale taky tu nechci nácky. A např. nynější šílená politika ve vazbě na ilegály, které zaplňují Evropu a jsou skutečně hrozbou paradoxně žen evodu na mlýn právě takovým. Proto - probuďme se a naše vlezdoprdelkovské politiky vnímejme jako mnohé ohrožení. Ohrožení, které by pak mohlo mít mnoho podob a jednou znich i to, co zde lze vidět. A na druhé straně, POZOR i na pitomce, co tu pěstují kult USA a že jich už znám ...

Boj o koláč (2015) (pořad) odpad!

Označení ODPAD zde absolutně nestačí. To byla sračka všech sraček, ukázka, jak banda šmejdů v ČT, v čele s panem ředitelem asi může tunelovat prachy z veřejných nucených příspěvků, kdy bandě kriplů dá vydělat na takovém sajrajtu. Větší sračku jsem ještě nezažil, ale pravda je, že jsem ještě mladý, je mi teprve 52.

O rodičích a dětech (2007)

Traduje se, že Saša Rašilov při zkoušení nějaké budovatelské hry na divadle na dotaz režiséra - Mistře, co vy na to? - pravil - Myslím, že by bylo dobré 1 akt škrtnout. - A který, mistře. - No, to je jedno. .... Tak asi tak nějak by zřejmě viděl i scénář tohoto snímku. Mne, když někdo po dlouhé době potká a říká - Tebe jsem dlouho neviděl. - sebekriticky odpovídám - to jsi o nic nepřišel. Když tenhle film neuvidíte, budete na tom stejně. Taky o nic, ale opravdu o nic - :-) - nepřijete.