Vánoční příběh (1983)

Pro někoho vánoční klasika, pro mě poměrně nudný film s podivným humorem, který jsem nepobral. Příjemné je vidět svět vánoc z dětských očí, nepříjemné jsou naopak postavy, které se v celém filmu vyskytují - mají být zjevně karikaturami sami sobě ale nějak jsem se tomu nedokázal smát. Film jsem kupodivu viděl poprvé až v 35 letech a nijak nelituji jeho absenci v letech dřívějších. **

V zajetí démonů (2013)

Po dobrých deseti letech jsem shlédl film, u něhož jsem měl husí kůži po celém těle. Tento efekt způsobil nijak originální ale NAPROSTO MISTROVSKY natočený film. A že se tu šlape na plyn už od samého začátku a nepustí se z důrazu až pět minut před koncem. Horor, který nic příliš nevysvysvětluje, nepopisuje a nehraje si půl hodiny na šťastnou sympatickou rodinu než se ozve první divný zvuk. Hra je rozehrána prakticky ihned a straší se poctivě, přestože za pomoci osvědčených metod strašení. Všechny scény mají geniální načasování a kameru, výborný střih a přesně sednoucí zvukovou stopu, která je u tohoto žánru jedním z nejdůležitějších faktorů. Já smekám před pánem, který se tu zjevil díky SAW a postupně se přeorientoval na poctivé duchařiny. Momentálně v tomto žánru totiž nemá konkurenci. *****

Nic nás nerozdělí (2012)

Film, ve kterém jsou nejšťastnějšími scénami shledání a nejsmutnějšími míjení. Španěl Juan Antonio Bayona potvrzuje status geniálního režiséra (po Sirotčinci), kdy na zcela aktuální téma rozehrává tvrdě reálný příběh rodiny, které bylo souzeno projít si peklem. Ačkoli si to ani nedokážu představit, velmi dobře si uvědomuji, že tyto věci mohou nastat kdykoli a kdekoli (nemluvím jen o tsunami ale o všech "natural disasters") a že všechno krásné pak zmizí během okamžiku. Velmi silný zážitek. ****

Tažní ptáci (1983) (TV film)

Druhý díl a další perla Československé filmařiny s plejádou předních herců té doby, Hubačovým scénářem a Filipovou režií - stejně precizní jako v Ikarově pádu. Druhý díl na mě osobně zapůsobil ještě víc, je v něm více odhalené bolesti, více pravdy řečené otevřeně a více slz, utápěných v posledních nadějích. Hodně silný film.

Ikarův pád (1977) (TV film)

Menšíkův a vlastně nejen jeho herecký koncert v precizní Filipově režii. Bolestně reálné drama o dodnes legální droze, ničící lidské životy a sociální strukturu rodinných vztahů.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Seriálový zázrak? Tak to zrovna ne, ačkoli by se tak mohlo podle hodnocení zdát. Výborné nápady (až na první díl, ten byl s prominutím o ničem) které jsou zoufale nedotaženy do konce, případně se nevyužil zdaleka jejich potenciál. Možné vize budoucnosti mají mnoho výborných nápadů, reálné prostředí, hodně skrytých detailů - snaží se ale vždy sdělit něco víc a to až křečovitým způsobem. Z chytře rozehraných zápletek filmaři postupně dělají vždy cca od poloviny absurdní podívanou, dotaženou daleko dál než mělo být. Velká škoda. **

Ve stínu (2012)

Úchvatně natočená kriminálka od pana Ondříčka, který by měl u tohoto žánru vydržet protože nic podobného tady už hodně dlouho nebylo. ****

O myšce a medvědovi (2012)

Úžasný animovaný film o dvojici zvířátek, která se k nelibosti okolí stala přáteli. Některé snové animace jsou na hranici geniality, zbytek je velice svižný a nápaditý, celý sál plný dětí se královsky bavil - a to je myslím největší důkaz kvality. ***** viděno na Festivalu Francouzského Filmu 23.11.2013 v Praze

Láska v hrobě (2012)

O lidech, se kterými se život nemazal, o lidech, kteří to jednoho dne vzdali a začali žít svým způsobem šťastně na okraji civilizace. Mrazivý, krutě reálný dokument o tom jak málo stačí k pocitu štěstí a jak prchavý okamžik to je. Pro mě osobně velice silný zážitek. ****

17 dívek (2011)

Je až neuvěřitelné, že se dnes ještě točí příjemné filmy bez explicitních záběrů, bez psychotických postav s vedlejšími úmysly, bez eroticky suchých artových onanií a s humorem, který pohladí svou bezprostředností. A takový je tento film, který více rozesměje než rozesmutní a buď u něj přemýšlíte nebo jej necháte prostě plynout. **** viděno na Festivalu Francouzského Filmu 22.11.2013 v Praze