Croodsovi (2013)

Animace úžasná, originalita příběhu nulová. Všechno viděné, žádná překvapení, kupa akce a jediným originálním faktorem je svět okolo - a tady museli autoři asi hulit dobrý model. Dětem se to bude zcela jistě líbit, však o nic jiného tu nejde. Žádnou přidanou hodnotu nečekat. ***

Světová válka Z (2013)

Zvláštní žánrovka, která disponuje vysokým rozpočtem a pěkně se na ni kouká. Vlastní žánr ničím neobohacuje, není nijak složitá (Pitt někam dorazí, tam se něco dozví a pak putuje z bodu A do bodu B a tak stále dokola). Je to film, který mohl být daleko a) chytřejší b) napínavější c) originálnější. Nic z toho ale není, je jen slušně natočenou jednohubkou, ze které vyčnívají velkolepé davové scény, jaké se jen tak nevidí. Za mě je to za ***

Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se (1986)

Děsivé béčko, které jsem jako kluk miloval. V dnešní době vidím všechnu tu černobílost záporáků, děsivě šablonovitou strukturu a to, že jediný poměrně zábavný je až poslední souboj. Po všech stránkách směšná podívaná, která odpovídá době svého vzniku. I tak je to svým způsobem film, který si budu pamatovat celý život.

Pravdivé lži (1994)

Poměrně hodně jsme se minuli. Přes všechny nápady a jasnou nadsázku skoro v každém záběru to pro mě byla nuda. ***

Vedlejší účinky (2013)

Steven Soderbergh předvádí špičkové řemeslo a předkládá propracovaný thriller na aktuální téma. Hodně slušná podívaná, která si hraje jak s psychiatrem, tak s diváky. Jsme v době prášků, vyrábějících náladu na počkání. Některé jsou potřeba k léčbě, jiné se předepisují díky smlouvám s velkými lékařskými výrobci a distribucí. Ačkoli tahle chytrá hlavička to měla vymyšlené velmi dobře, nakonec neunikla ani ona Thorazinu. Vedlejší efekt toho, když se vám zhroutí ideály a v hlavě se to přepne tím špatným směrem. // Výborní herci, perfektní kamera, skvělá režie. Co více chtít. Jo a Rooney Mara mě opět dostává, předpovídám jí velkou filmovou budoucnost (ačkoli už teď točí s největšími jmény filmového průmyslu). ****

Bahno z Mississippi (2012)

Mudův osudový vztah se vzdáleně podobá Forestu Gumpovi, je stejně osudový a nenaplněný. Jeho postava proplouvá filmem a čím více ho poznáváme, tím více nás zajímá. Postava je to ale stejně záhadná, jako jeho zmizení pod hladinou. Líbí se mi propletenec postav, vzhlížení chlapců ke člověku, který je oslnil a splňuje jejich vzor osamělého desperada. Film by byl zajímavý i bez toho, aby po Mudovi někdo šel a usiloval mu o život. Příjemný snímek, nic víc, nic méně. A Matthew McConaughey je prostě pan herec. ****

Co všechno věděla Maisie (2012)

Co Maisie ví? Ví, že rodiče už dávno ztratila a že je jí nejlépe s lidmi, kteří jsou jí bližší než samotní rodiče. A co ještě ví? Že maminka mluví sprostě, mluví o tom, jak moc ji miluje, a přitom je to jen fráze. Je to víc přání než hluboký cit. A také, že tatínek s lidmi jedná stejně jako se zbožím, se kterým obchoduje. Že o dceru se staral jen z povinnosti. Co všechno Maisie ví? Že by tento příběh měl skončit dobře protože si toho ve svém věku prožila až moc // Působivý snímek s tichou holčičkou, která nezneužívá obou rodičů, kteří se jí snaží ve svých návalech péče, snést modré z nebe. Je naprosto normálním dítetěm, které trpí tím, jak se s ním zachází. What Maisie Knew je celkem jasně prohlédnutelný film, bez jakýchkoli překvapení, bez neprokouknutelných postav. Obrovskou devízou tu však je reálný, prostý a jasný pohled na rozehrané životy. Reálnost tohoto snímku, citlivá režie, příjemná kamera a v neposlední řadě výborní herci - tohle dnes není ani zdaleka samozřemnost. Protože natočit takhle civilní, přirozený snímek, to už dokáže málokdo. Vychutnal jsem si to a maximální hodnocení si z mého pohledu zaslouží plným právem. *****

30 minut po půlnoci (2012)

Dlouho odkládaný film, velká očekávání a nakonec nadprůměrný zážitek. Bigelow točí nejvyšší třídu akčních filmů na ožehavá, aktuální témata a zvládá to způsobem, jako v Hollywoodu nikdo jiný. 157 minut je hodně a přiznávám, že ačkoli pátrání po BNL bylo po všech stránkách poutavé, dalo by se zkrátit na polovinu. Vše vynahrazuje striktně akční konec filmu, který je nejen vyvrcholením snímku ale i důkazem, že Bigelow potvrdila mistryni svého oboru. Posledních cca 40 minut snímku jsem si osobně pasoval jako jednu z nejlépe natočených akcí, jakou jsem v životě viděl. Tohle mě doslova posadilo na zadek a sebralo jakékoli další argumetny. Hodnotím silnějšími ****

Kon-Tiki (2012)

Velmi příjemný film, mapující první výpravu s Kon Tiki. Snímek dokumentárním stylem zachycuje výpravu a snaží se přiblížit Heyerdahla divákům. Pravdou je, že skutečné dobrodružství začíná až na voru, kde klidné chvíle souznění s mořskou hladinou kontrastním způsobem protínají divoké dramatické scény. Mezi nejkrásnější scény filmu patří setkání se skutečnými obry, kteří podplouvají plavidlo a míhají se kolem něj. Úžasně natočený snímek, který jsem si vychutnal o to víc, že jsem měl tu možnost být v Norsku v muzeu Kon Tiki a vidět mnoho z této výpravy na vlastní oči. ****

Ip Man: Poslední boj (2013)

Natolik zoufale klišovité a nudné, že jsem v půlce filmu přestal a už se nedokopal tomu dát další šanci. **