Agresivní virus (2014) (seriál)

První série uspokojila, na druhou se těším. Hodně ve stylu Bladea 2 (vizuálem), špinavé a lepkavé. Občas je to příliš utahané, ne vždy až tak zábavné ale stále kvalita. Suveréně nejlepší ale bylo překvapení v podobě upířích klanů a jejich "komanda", na které stálo za to si počkat i na konec série. Kdo si pozjišťoval jak to bude dál (anglická Wikipedie a její shrnutí knižních předloh) ví, že tohle byl skutečně jen předvoj. Silnější ***

Na hraně zítřka (2014)

Pro mě je to jednoznačně za plný počet bodů, geniálně vymyšlené, přitom prosté a jednoduché. Restart času jako zbraň vesmírné entity je super nápad, se kterým se už potom dá pracovat hodně dobře - pokud víte jak na to. Tahle myšlenka donekonečna opakujícího se dne na bojišti mohla dopadnout děsivě ale nedopadla, ba právě naopak. Další Cruise v další sci-fi a tentokrát opravdu hodně dobře. *****

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Naprostá šílenost, opravdu hodně přitažená za vlasy. Nevím kdo přišel s nápadem "restartu" změnou minulosti ale tohle opravdu moc logicky nefunguje. Na druhou stranu efektně podaná věc, která to naservíruje na zlatém podnosu s áčkovou produkcí a trochou emocí. Docela zklamání, First Class pro mě zůstává nejlepším dílem série i nadále. ***

Pozůstalí (2014) (seriál)

Ano, naprosto nečekaný klenot, který svou krásu a sílu postupně vyjeví až v posledních dvou dílech. Seriál neřeší proč se stalo to, co se stalo, ale popisuje život lidí, kteří přišli o všechno a ocitli se ráz na ráz ve světě, který je smrtelně raněný. Geniální audio-vizuální zážitek, jaký jsem neviděl v tomto spojení už řadu let. A nechtějte po nikom vyprávět o čem to je, to se vysvětlit nedá. Druhé série se bojím, ta první absolutně překvapila. ****

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Nářez, ačkoli typická dvojka - všeho je tady víc, všechno je epičtější a hrdinové dospělejší. Na druhou stranu je tady zásadní věc - narozdíl od jedničky je toto pokračování především pro dospělé diváky. Dokonce jsem toho názoru, že drtivou většinu filmu malý divák nemůže vůbec pobrat, ačkoli základní dějovou strukturu ano. Druhý díl rozvíjí ten první, naprosto fantastické jsou tu především postavy, opět velká přehlídka draků, vizuálně obrovsky namakané. Tahle série má dobře našlápnuto stát se něčím víc, protože tvůrci její potenciál umí využít do mrtě. Nezbývá než si přát třetí díl, který by mohl být ještě dospělejší a především s větším důrazem na příběh, který jediný svou jednoduchostí trochu sráží celkový dojem. ****

Fargo (2014) (seriál)

Podobný a přesto v mnoha ohledech naprosto jiný než původní Fargo. Dokonce se nebojím říci, že jej v určitých aspektech překonává - povedlo se tady totiž do puntíku to, o co Coeni usilovali ve Fargu původním (ale nepovedlo se), mrazivost celého vyznění. Seriál jako by utahoval kolem postav i samotného diváka smyčku a tu pak utáhl ve svém finále. Adamu Bernsteinovi se totiž povedl majstrštyk, jaký v celkovém vyznění nemá obdoby. Postavy jsou bizarní, přesto v jistém smylu geniální, casting by sám o sobě zasloužil ocenění. A Thorton se pro ztvárnění další z řady nezapomenutelných Coenovských zabijáků asi opravdu narodil (s Bardemovým nemluvkou z Tahle země není pro starý by si určitě rozuměli). Dost keců okolo, tohle je pro mě milé zjevení na scéně, od kterého jsem takový nářez fakt nečekal. ****

Most (2011) (seriál)

Hodně chladná severská detektivka, hodně promakaný děj, velmi zajímavé postavy a slušně nadstandartní režisérské pojetí. A především prostě sever - se vším, co k němu patří. Občas hodně podobné legendě Se7en, kterou si ale klade spíše za vzor než aby seriál kopíroval zažité postupy. V neposlední řadě vyzdvihuji výborné herce, kteří ztvárnili skvěle napsané postavy - jinak nepochybně další poznávací značka severských detektivů: alespoň jeden by měl být asociální typ s geniálním mozkem (Saga splňuje na jedničku). Výborný seriál, jeden z nejlepších za posledních několik let. ****

Alois Nebel (2011)

Překvapivě výborný, pomalu a líně plynoucí film, který má úžasně pochmurnou atmosféru. Nemuselo to být tak drahé, mohlo to být přehlednější, přesto se jedná o výrazně odlišný film ve všech pohledech. Úžasně nasnímáno ze zajímavých úhlů, vyzuální masakr, který mě svou formou totálně dostal. ****

Vikingové (2013) (seriál)

Po dokoukání druhé série musím uznat, že seriál své kvality má a že filmaři se zlepšují. Horší až mnohdy zoufalé je to se scénářem, který zoufale nikam nic neposouvá. Ano, Ragnar bude králem ale zda se něco podstatně změní, to si nejsem jist. Mnoho postav je tu nových, několik hlav padlo - kdyby se to ale nestalo, nic by to s dějem neudělalo. Je bohužel pravdou, že seriál se snaží působit surově a krvavě a přitom nemá koule na to, zbavit se byť jediné z důležitých / hlavních postav. Uvidíme, co tvůrci chystají dál ale ani výpady do Anglie vlastně naprosto nic nezměnily, jakékoli budoucí směřování celého seriálu je zcela neznámé, vývoj postav a děje téměř nulový. A to je na jinak silně nadprůměrný seriál dost škoda.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Jeden z nejsilnějších seriálových zážitků v provedení, které snad nelze už nikdy nijak předčít. Naprostá světová špička válečných seriálů, perfektní rekonstrukce skutečných bitev. To vše daleko předhání i většinu filmových zpracování, a to včetně velkých produkcí. *****