Yesterday (2002)

2 roky příprav, 9 měsíců filmování, na 3D grafice se pracovalo 5 měsíců, více než 100 druhů zbraní, vystřílených víc než 10000 nábojů, 250 převleků a filmových triků, rozpočet překročil 7 miliónů USD, speciální efekty za 2 milióny USD, kinohit promítaný ve více než 20 zemích světa... "Yesterday je Pátý element nového tisíciletí! Spolu s popisom deja to znie maximálne lákavo, nie? Pozor, zdanie klame. Efekty, kostýmy a celá technická stránka filmu sú na vynikajúcej úrovni, horšie je to však so scenárom. Ten je žiaľ tak neuveriteľne zložitý, prekombinovaný (to by nemusel byť až taký problém, keby nakoniec všetko do seba pekne zapadalo) a často nedovysvetlený a nelogický (to už ale problém je), že sa v ňom stratí asi každý. Tým pádom sa ťažko buduje aj nejaká atmosféra a napätie, lebo človek často nevie, čo sa deje, koho hľadajú, prečo ho hľadajú, ako to súvisí s predošlou scénou, ako sa tam dostali... Výsledok je asi taký, že som práve videl prvý kórejský film, z ktorého som sklamaný. Bohužiaľ. 4/10 P.S.: S Piatym elementom som nenašiel žiadnu paralelu (teda pokiaľ to, že sa film odohráva v budúcnosti, neberiem ako paralelu).

Volavka (2002)

Mimoriadne kvalitný krimi-film s precízne budovaným napätím, výbornými hereckými výkonmi, dobrým soundtrackom a - hlavne prepracovaným scenárom + skvelo vykreslenými charaktermi, ktorému k dokonalosti chýba len malý krôčik. 9/10

Co dál, doktore? (1972)

Dokonale "střeštěná" crazy komédia v hlavnej úlohe s okúzľujúcou Barbrou Streisand a roztomilo roztržitým Ryanom O´Nealom, okorenená dokonale vypointovanými dialógmi, nespočetným množstvom skvelých gagov a vtipných situácií. Na konci poteší ešte milý odkaz na O´Nealov najúspešnejší film Love Story.

ヴァーサス (2000)

Existuje 666 brán, ktoré spájajú náš svet s "tým druhým". Jedna konkrétna (444.) sa nachádza v Japonsku v jednom lese, zvanom The Forrest of Resurrection. Zhruba týmito slovami začína príbeh japonského megaguláša s názvom Versus. Príbeh je mimoriadne prostý (priam až primitívny) a hodil by sa do akéhokoľvek tupého béčkového hororu. Celý sa odohráva v spomínanom lese a ide v ňom približne o to, že tajomný hrdina (trpiaci zrejme amnéziou) najskôr zachráni jednu tajomnú ženu, pozabíja nespočetné množstvo yakuzákov, zombíkov, zombie yakuzákov atď, aby sa nakoniec stretol so svojím tajomným úhlavným nepriateľom, ktorý sa už dosť dlhý čas pokúša otvoriť tú povestnú 444. bránu do oného sveta... Prečo potom Versus nie je len hlúpučké béčko? Odpoveď je jednoduchá a znie: Ryuhei Kitamura. Tento človek je totiž taký cvok, že do tohto dokáže zakomponovať samurajské súboje, kung-fu, zhruba 15000 vystrieľaných zásobníkov, gore efekty, cool hercov (ktorí síce často prehrávajú, ale komu to v tom celom zmätku vadí :-) ) romantickú líniu, čierno-čierny humor, parodické prvky (najvýraznejšie sú na Matrix), úžasnú sebairóniu a dávku nadhľadu (akože „nebojte sa, my to nemyslíme tak vážne“ :-) ) tak, že to väčšinou (nie vždy) funguje. A to všetko s jemu vlastným vycibreným štýlom Ale, bohužiaľ, film má jednu veľkú chybu. Je strašne dlhý. Nieže by bol nudný, ale predsa... keď sa pozeráte hoci aj na absolútne dokonale nasnímaný a nastrihaný efektný súboj a pripadá vám, že ste ho už trikrát videli v priebehu poslednej polhodiny, tak sa ten efekt akosi stráca. Skrátka keby bol film tak o 20-30 minút kratší, na kvalite by mu to len pridalo. Každopádne sa už teším na pokračovanie, ktoré sa práve natáča. U mňa 7/10, ale prikloním sa k 4*.

Daredevil (2003)

Komixovky (tie kvalitné) väčšinou aj môžem, ale toto moc nevyšlo. Bohužiaľ, film má slabučký scenár s dosť zle napísanými dialógmi. Ben Affleck je tak neuveriteľne toporný a nevýrazný, až to bolí pozerať. V pôvodnom komixe má asi charakteristika Daredevila ako "The man without fear" určite nejaký základ (hrdina asi fakt nemá strach), ale vo filme práve vďaka Affleckovmu výkonu to tak vôbec nevyzerá. Jennifer Garner nedokázala byť tak dobrá ako v Alias, ale aspoň sa na ňu príjemne pozerá. Chudákovi M. C. Duncanovi táto rola vôbec (ale VOBEC) nesadla, snažil sa pôsobiť ako "big boss", ale väčšinou to pôsobilo skôr rozpačito. Zato Colin Farrell si Bullseye-a užil náramne. Jeho skvelý výkon je najväčším kladom filmu a jedným z dôvodov, prečo film zhliadnuť. Tie ďalšie dôvody sú dve úžasné soundtrackové pesničky od Evanescence a celkom slušná kamera a výprava. 4/10

Muži v černém 2 (2002)

Všetko, čo bolo na jedničke také vtipné a zaujímavé, tu vyznieva vrcholne trápne. Jedna * je za toho nenormálne coolového psa (Who let the dogs out? hu hu hu :-) a ešte pol 0,5* za cameo Michaela Jacksona. Dokopy 3/10

Saw: Hra o přežití (2004)

Konečne psychothriller, ktorý je fakt "psycho" a fakt "thriller". Najväčšími devízami Saw sú originálny príbeh (tie vraždy sú neokukané, sadistické a mimoriadne brutálne) a zručná réžia, ktorá vytvorila hustú atmosféru (ak by som chcel použiť klišé, poviem: "napätie by sa dalo krájať" - ale neurobím to :-). Naopak, herci sú (ehm, ako to povedať slušne) veľmi slabí - niektorí nehrajú (Glover), iní prehrávajú (Elwes) a v príbehu by sa dali nájsť menšie-väčšie logické nedostatky. Ale v zásade ide o príjemne napínavé nízkorozpočtové osvieženie, ktoré je lepšie ako napríklad blbý Mindhunters, ale kvality klenotov ako Se7en nedosahuje ani vo sne (a ktoré rozhodne nepatrí do TOP 200). 7/10

Trauma (2004)

Už podľa traileru som nič výnimočné nečakal, ale ani vo sne ma nenapadlo, že uvidím tak otrasne nelogický a stupídny príbeh. Scenáristovi tohto filmu by som doživotne zakázal činnosť. Ani réžia neprináša nič pozoruhodné. Zručný režisér by aj za absencie kvalitného scenára mohol vytvoriť "hustú" atmosféru, tu však tie akože mrazivé momenty vychádzajú nechcene smiešne. Nad absolútnou stokou film drží len tradične solídny výkon Colina Firtha a úsmev "americkej krásy" Meny Suvari :-). 2/10

Tootsie (1982)

Aké by bolo to pravé slovo, ktoré by tento film vystihlo... ROZKOŠNÝ. Áno, Dustin Hoffman je rozkošný (vlastne väčšinu času rozkošná :-), Jessica Lange je rozkošná, chlapi zaľúbení do Dustina Hoffmana sú mimoriadne rozkošní, hudba je rozkošná aj celá atmosféra filmu je rozkošná. Čo je výsledok tohto všetkého? Jedna skutočne rozkošná romantická komédia, ktorá dokáže vždy skvelo pobaviť.

Ukradené Vánoce (1993)

Skvelá animovano-muzikálová hračička s typicky burtonovkým feelingom (alebo ak chcete fílingom :-). K tomu úžasné pesničky Danny Elfmana, krásne (divne) sympatické postavičky a milé odkazy na staré horory (ako inak u Burtona). Skrátka vianočná kultovina, ktorú si odteraz na Vianoce nikdy nenechám ujsť. Tim Burton RULEZZZ!!! 10/10