Jurský park (1993)

U téhle úžasnosti vznikla moje filmová mánie. Pamatuji si, jak jsem ještě jako malý capart běhal každý víkend, který jsem strávil u babičky, do tamější videopůjčovny pro VHS s dinosaury. Díval jsem se na něj každou volnou chvíli. Doslova. Geniální výprava, boží triky, hudba J. Williamse, naprosto nestárnoucí filmové dobrodružství...

Drahokam (2019)

Film roku už v lednu. Bravo.

Gangy New Yorku (2002)

První polovina snímku je jak z jiného vesmíru. Absolutní nadfilm, dokonalá výprava, snový casting, všechno jak má být. Ale postupem času se to kouzlo krásných kulis a dobové atmosféry začne ztrácet pod obyčejným příběhem bez nějaké zásadní pointy. Konec vyšumí do ztracena. Škoda. Ale krásně se na to kouká, to zase jo. Daniel Day-Lewis je ďábel.

Dva papežové (2019)

Dvě herecké legendy jako dva papežové spolu dvě hodiny řeší život, církev, fotbal, Beatles a Komisaře Rexe (nekecám!). Obsahem i formátem skvělý film, kterému bohužel trochu podráží nohy otravná roztřesená kamera a utahané výlety do minulosti papeže Františka. Ps: Nejzábavnější závěrečné titulky za hodně dlouhou dobu!

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Vlastně i chápu ten hejt. Polovina věcí v tom nedává smysl, zápletka je vycucaná z prstu a práce s vykreslováním postav je odfláknutá, až hanba! Ale na druhou stranu Epizoda 9 ve mně dokonale evokuje (ha!) přesně ty pocity, proč jsem kdysi jako malý kluk kouzlu tomuto světa podlehl - pohádkový boj dobra proti zlu, příjemně naivní dobrodružství, vtip a hrdinství, co hřeje u srdce. Mohlo to dopadnout o dost lépe, ale to by se nová trilogie už od začátku nesměla dělat za běhu. V porovnání s ostatním mainstreamovým výplachem je to ovšem pořád na úžasné úrovni. Užil jsem si to a určitě půjdu znova!

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

O třídu lepší než Skrytá hrozba. Solidně vygradovaný děj. Včera viděno asi po patnácté a už se to pomalu blíží k pěti hvězdám :)