Vesničko má středisková (1985)

Krom 2-3 vtipných hlášek a výkonu Hrušinského nejstaršího mě tento snímek vůbec, ale vůbec neoslovil. Nechápu, jak se někdo může smát retardovaným lidem a už vůbec nechápu, jak někdo může tento film označovat za nejlepší československý film či dokonce ho zařadí do TOP světové 30. Dávám 1 hvězdičku (17%).

Mrtví jako já (2003) (seriál) odpad!

Seriál se snaží oslovit co možná nejvíce diváků. Snaží se, abychom se pokusili ztotožnit s alespoň jednou postavou. Bohužel pro seriál se tomu tak u mně nestalo. Hlavní hrdinka u mně představuje většinu toho, co nemám rád (ačkoli má předsavovat typického teenagera, který se snaží začlenit mezi výdělečně činné). A ostatní jsou zase dokonale zaškatulkovaní do svých lidských profilů (jeden přísný až odcovský typ, druhý sukničkář a lajdák, třetí pracovitá nedoceněná, čtvrtá koketní a hloupoučká,... snad jsem nikoho nevynechal). Rovněž nápad, že smrtonoši berou duše na onen svět, pracují, jedí a v podstatě žijí normálním životem v našem světě, je nedomyšlený. Navíc námět smrti a lidí jí sloužící, jež mají v podstatě možnost rozhodnout o našem životě či smrti, kteří jsou navíc "stejní" jako my, je natolik cool, že se mi z toho dělá špatně (lidi se vždycky rádi ztotožňovali se superhrdiny rozsévajícími smrt). Navíc je seriál určen pro širokou americkou veřejnost, ve které jsou mnozí věřící. A proto i tento seriál podporuje existenci boha a jeho neskonalou lásku ke svým ovečkám. Říkám fuj této komerčně konzumní slátanině. Dávám odpad (11%).

Gilmorova děvčata (2000) (seriál) odpad!

Tento seriál jsem chtěl ohonotit jednou hvězdičkou. Posléze jsem si uvědomil, že to nejde. Kdyby to byla jen strašlivá kravina, ale ona je navíc užvaněná (kdy se hlavní představitelky střídají ve svých monolozích, do kterých nikdo nemůže vstoupit), planá stupidity, vykonstruovaných situací, vtípků (nebo spíše nekonečným přívalem rádoby vtipných narážek) a "životních problémů" dokonale úspěšných, krásných a moudrých. Je to fakt sračka. Přesně tyhle seriály mě zvedají ze židle a já jen doufám, že na hlavní proagonistky spadne jednoho krásného dne ohromný několika tunový sejf. Nebo ať si je ugriluje banda kanibalů v přímém přenosu. A doufám, že se to stane co možná nejdřív. Dávám odpad (3%).

Vražedná čísla (2005) (seriál) odpad!

Totální kravina a jedna z nejhorších kriminálek všech dob - takto bych klidně mohl označit tento seriál. Už jenom myšlenka, že by se případy měly řešit pomocí matematických vzorců namísto logické dedukce je naprostá ujetost. A i kdyby dal nějaký blázen dohromady soupis všech tabulek a vzorců, díky kterým by se mohla vypočítat nejpravděpodobnější možnost řešení případu, stále by to byla jen nejpravděpodobnější možnost (nepříklad 30% jistota, že někdo něco spáchal), kterou se pachatelé v reálném světě prostě neřídí. Navíc vše, co dotyčný matematik počítá celé vyšetřování, by dokázal pomocí selského rozumu vykoumat za pár okamžiků (pokuď by v té hlavě samozřejmě něco měl :-) ). Tady bych rád reagoval na názory, že je tento krimi-seriál oslavou inteligence a myšlení. Opak je pravdou. Hrdinové zde nemyslí, jen slepě využívají vzorce, do kterých dosazují čísla vytažená z klobouku. Namísto oslavy intelektu se jedná o vzívání bezmyšlenkovitého využívání zaběhnutých norem, chybného zjednodušování a konzumního zírání do bedny na něco, co je barevné, hýbe se to a je to na pokračování. A jelikož by samotné počítání příkladů zabralo cca 5 minut, musela se přidat omáčka v podobě "efektních" efektů a nějaké to koření v podobě naprosto plochého soukromého živote hlavních představitelů, s kterým se bohužel většina konzumentů dokáže velmi snadno ztotožnit. Dávám odpad (5%).

Stvoření světa (1957)

Tento film není špatný. Je to vlastně přetvoření Bible do socialistického obrazu prostřednictvím svérázné animace, předávání morálních rad a hlasu Jana Wericha. Snímek se nebere příliš vážně, naopak. Snaží se jednoduchou vtipností a vlezlými písničkami pobavit diváky. Možná bych dal i více hvězdiček, ale tento snímek mi nepřirostl k srdci - ba naopak. Pro mne je příliš zjednodušený, naivní, zdlouhavý a laciný. Navíc tento druh animace pro mne není to pravé ořechové. Takže dávám 2 hvězdičky (44%).

Baron Prášil (1961)

Pěkný film točený mou oblíbenou metodou. Vše je výborné, jen dvě věci mi zde vadily. Za prvé - nebyl tu hlavní hrdina (hrdinové), které bychom charakterově hlouběji poznali. A za druhé - některé scény byly opravdu až nesnesitelně natahované. Takže namísto 5 hvězdiček, které bych normálně dal, dávám 3 (70%).

Sněhurka a jak to bylo dál (1989)

Už to není taková klasika, jako byla Sněhurka a sedm trpaslíků, je to zábavný snímek, který se snaží být plně odlehčen od Disneyovského patosu nádherných, baculatých, okatých, hodných a hlavně enormně rostomilých zvířátek a trpaslíků. Původní Sněhurka byla vlastně jen nádherně nakreslený výchovný program, který postrádal známky jakéhokoli děje (můžeme vidět jen útěk Sněhurky, kutající trpajzlíky, pobíhající a smejčící zvěř, otrávení jablkem, zabití čarodějnice a zmrtvýchvstání Sněhurky + spoustu písniček). To se o "Sněhurce a jak to bylo dál" říct nedá. Děje tu toho mnohem více a už není vše tak nádherné. V podstatě nám chce říci, že né vše, co je ošklivé, je zlé či špatné. V pozdějších fázích se ve snímku vyskytují až hororové prvky (což se mi opravdu zamlouvá). Osobně jsem fandil knížeti, takže jsem byl z happy endu trošku sklamaný (i když, jiný konec se u podobných pohádek vidí dost vzácně). Dnes (19.9.08) se mi konečně dostalo do rukou po dlouhých letech DVD s tímto filmem a musím se přiznat, že mi ten novodobý dabing zcela nesedl (v porovnání s tím původním bych ho označil za katastrofu - zvláště hlas knížete). Asi si ho budu muset pouštět v původním znění. Dávám 5 hvězdiček s notnou dávkou nostalgie (82%).

Underworld: Evolution (2006) odpad!

Toto je opravdový odpad - slepenec klišé, stupidity, nelogičností, špatných herců, nepřehlednosti a jedné velké tmy. Dávám odpad (15%).

Pro hrst dolarů (1964)

Podobnost tohoto a Kurosawova snímku je opravdu neuvěřitelná. Rozdíl však vidím v prokreslenosti a zahrání jednotlivých postav + v akčnostech záběrů. Kurosawa má - bohužel pro tento film - navrch. Místy je to dost utahané. S filmem "Hodný, zlý a ošklivý" se to nedá srovnávat. Dávám 3 hvězdičky (59%).

Žiji ve strachu (1955)

Průměrné japonské drama (pro Japonce možná nadprůměrné - nevím). Herecké výkony jsou sice velmi dobré, ale problém vidím v samotném scénáři. V podstatě je to film o starém muži, který se bojí vodíkové pumy, chce vycestovat ze země, snaží s přesvědčit své děti (velmi ledabyle), aby jeli s ním a odhodlá se zapálení slévárny, kde všichni pracují. Poté svého činu lituje a při konfrontaci s jedním zaměstnancem zešílí nadobro (pochopí, že nikde na Zemi není v bezpečí a představuje si, že ji opustil). A to je celé - tečka. Mohl bych jen dodat, že je starcova rodina závislá na slévárně a na penězích, které z ní jdou, a tak se starají o to, kdo jaký podíl po otcově smrti zdědí - přičemž ho mají stále rádi. Dávám 2 hvězdičky (55%) - jedno shlédnutí mi stačilo.