Na doživotí (2007) (seriál)

Kvalitný kriminálny seriál, ktorý ťaží hlavne z charizmy Damiana Lewisa. Jeho postava má trochu svojský humor a to celému seriálu dodáva čaro (pripomína mi to House M.D., aj keď v slabšej forme). Dobrá kriminálka so zaujímavými prípadmi a najviac sa mi páči, že páchateľova identita nie je odhalená hneď na začiatku, ale divák môže "pátrať" spolu s hlavnými hrdinami. Jediná nevýhoda je to, že scenár diváka až tak nemotivuje k pozretiu ďalšieho dielu. Príbeh a vyšetrovanie Charlieho sa priebežne posúva vpred a dobre dopĺňa jednotlivé epizódy. Vďaka tomu v seriáli nie sú zbytočnosti na vyplnenie času, ako to býva v iných seriáloch, kde sa len zamotávajú a rozmotávajú vzťahy medzi postavami, prípadne sa vsúvajú opakované komplikácie do cesty za cieľom (Prison Break, How I Met Your Mother,...), ktoré majú za úlohu iba zvýšiť celkový počet epizód. Po dopozeraní oboch sérií zvyšujem hodnotenie z 90 na 95 %, je to jednoducho seriál, ktorému nič podstatné nechýba. Iba mne bude chýbať ten humor a zaujímavé prípady, pretože viac dielov už nevznikne :) 95 %

Zvláštní dny (1995)

Veľmi podarený thriller s nádychom sci-fi a temnejšou atmosférou. Bohužiaľ tomu niečo chýbalo, ak by to režíroval Cameron, tak by z toho mohla byť kultovka, pretože námet je výborný. Ralph Fiennes sa ukázal ako kvalitný herec a všetko ostatné fungovalo veľmi dobre, až som sa čudoval, že som sa k Strange Days dostal až 18 rokov po jeho vydaní. Je to kvalitný film, ktorý určite stojí za pozretie, ale je škoda, že temná atmosféra nebola viac rozvinutá. Pretože ak raz dostanem chuť na temné sci-fi, tak si radšej znovu pozriem Blade Runnera alebo Dark City. 85 %

Warrior (2011)

Neobľubujem športové filmy a už vôbec nie bojové (doteraz som nevidel Rockyho a ani ma to zatiaľ neláka), ale Warrior u mňa aj tak vyhráva na celej čiare. Výborne nastrihané súboje, silný príbeh, vygradovaná atmosféra a výborný výkon Toma Hardyho. Warrior je u mňa jeden z top filmov za posledné roky. 95 %

Propast (1989)

Videl som Special Edition: Výborný thriller, ktorý si ma aj napriek svojej dĺžke dokázal udržať od začiatku do konca. Atmosféra sa zlepšuje každou minútou a nie je ničím prerušovaná (ako to zvykne byť v iných podobných filmoch). K tomu si treba pripočítať veľmi dobrú hudbu a rozumný scenár bez nejakých očividných nelogickostí. Terminátorov to síce neprekonáva, ale aj tak je to skvelý film. U mňa je Cameronov 3. najlepší. 90 %

Toulky po Marsu (2006)

Veľmi príjemný dokument, fáza príprav a letu je spracovaná veľmi zaujímavo a 100%ne platí, čo napísal Chlo0opek: " Člověk těm modulům úplně fandí, aby to zvládly:)" Je škoda, že potom po pristátí je to trochu chudobnejšie. Čakal som viac kvalitných fotiek z povrchu. Tvorcovia mohli nejaký čas počkať a zozbierať viac materálov. 85 %

Fighter Pilot: Operation Red Flag (2004)

Pekný náborový dokument, ale vadili mi zbytočné počítačové efekty pri niektorých záberoch, ktoré dosť kazili dojem (pridaný model kabíny pri "onboard" preletoch, pridané rakety na podvesoch, pridané chvstové plochy pri záberoch dozadu, atď.). Tiež by sa mi páčilo viac pôvodného zvuku na úkor hudby. Prúdové stíhačky majú krásny zvuk a bola škoda, že ho stále prekrývala hudba, podľa mňa to dosť ochudobnilo zážitok z pozerania. Lietadlá mám rád, ale toto pôsobilo sterilne, hlavne kvôli nevýraznému zvuku a záberom doľadovaným zbytočnými 3D modelmi častí lietadiel. 70 %

Luníček & Perešníček (2010) (seriál) odpad!

Hospodárske noviny to nazvali slovenskými Simpsonovcami...ale toto je jednoducho zlé. Animácia je strašná a nepôsobí ani tak vtipne ako v South Parku, tu to len vyzerá tak, že to autori odflákli. A dej? Sú to iba pospájané skeče, ktoré sa tvária vtipne, ale nie sú. Oproti tomuto aj Lokal TV pôsobí ako vrchol slovenskej kinematografie.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Ľahko nadpriemerný a štýlový akčák s výborným obsadením. Nič viac, nič menej, druhé pozretie už asi nebude, ale aj tak som sa bavil. Sean Penn bol ako vždy výborný. 75 %

Občan Kane (1941)

Príbeh ako taký ma veľmi nezaujal, ale aspoň už chápem všetky referencie zo Simpsonovského dielu Medvídek (5x04) :) Chápem, že vo svojej dobe to bol nadčasový film už len kvôli kamere, ale aj vďaka nelineárnemu rozprávaniu, no to je už ťažké oceniť. Bez prihliadnutia na čas vzniku, by to bolo tak na 40 %, ale prihliadnuť na to treba, takže 70 %.

Ve stínu (2012)

Skvelá atmosféra je podporená výbornou hudbou a kamerou. Inšpirácia Se7en mi hneď padla do oka a chválim ju. Herci sú tiež veľmi dobrí a ľutujem, že ma tento film minul keď bol v kinách. Bohužiaľ je cítiť, že bol radikálne zostrihaný, v súčasnej podobe pôsobí veľmi priamočiaro a vytráca sa čaro dobrej detektívky. Ve stínu je jeden z mála filmov pri ktorom som si želal, aby bol dlhší, veľa vecí by sa oplatilo rozvinúť, aby z toho bola kvalitná detektívka a nie len temný výlet do 50tych rokov. 85%