ZERO: Vyšetřování 11. září (2008)

Veľmi dobre spracovaný dokument, ktorý konfrontuje oficiálnu verziu útokov s kvalitnými dôkazmi a mám pocit, že celkom triezvo. Väčšinou sa nesnaží vnútiť svoj názor, ale iba ukazuje na chyby oficiálnej verzie (predovšetkým o útoku na Pentagon ale aj na WTC 7). Určite to stojí za pozretie len kvôli tomu, aby si človek trochu rozšíril obzor a mal na udalosti pohľad aj z druhej strany. Na doplnenie k WTC 7 sa dobre hodí minidokument zverejnený aj na youtube: Architects & Engineers - Solving the Mystery of WTC 7

Zita na krku (2011) (seriál)

Vidím to podobne ako BadoXXII, Zita kopíruje vtipy používané v sitcomoch z USA vrátane charakterov, dokonca aj ten byt sa až nápadne podobá bytu z Priateľov, ale medzi ostatnými slovenskými "komediálnymi" seriálmi je to klenot. Páčilo sa mi to o dosť viac ako Profesionáli, Susedia, Hoď svišťom, Priateľky a všetko ostatné z čoho som dokázal vidieť v kuse najviac 5 minút. Tu som si prvý diel pustil čisto zo zaujímavosti a bol som príjemne prekvapený, že to nie je tradičná trapošina. No stále je to len kópia a ako odchovanec amerických 20 minutových sitcomov to nemôžem nevidieť. Veľmi milo ma prekvapil výkon Dušana Cinkotu, tá rola mu naozaj sadla, ostatní hrajú trochu preafektovane, ale nie je to až taká hrôza ako v iných seriáloch. Každopádne je vidieť určitý vzostup v slovenskej komediálnej produkcii, len by to chcelo viac neokukaných hercov, viac originality a menej pridaného smiechu v pozadí.

Hanna (2011)

Hanna na mňa pôsobí veľmi zvláštnym dojmom. Akčné scény boli super aj vďaka dobrej hudbe, ale ten zvyšok bol slabý, chcelo by to lepší scenár. Páčilo sa mi tiež, že z Hanny sa tvorcovia nesnažili spraviť sexsymbol, takže pôsobila príjemne prirodzene (vyzeralo to že je bez makeupu, mala strapate vlasy, atď.). Herecké výkony boli ok a opäť mi tak na csfd chýba jemnejšie hodnotenie :) 3.5/5

Senna (2010)

Epický dokument (nemám rád to slovo, ale momentálne mi nenapadá vhodné synonnymum) o legende F1. O Ayrtonovej kariére som toho veľa nevedel, pretože som F1 sledoval iba v rokoch 1997-2010, takže mi tie necelé 3 hodiny ubehli ako voda. V dokument sa spomínajú najvýraznejšie momenty Ayrtonovej kariéry prepojené komentármi jeho priateľov a známych, z nich sú asi najcennejšie vyjadrenia Alaina Prosta. Trochu podozrivo však pôsobí absencia kritiky Ayrtona, ale na celkovom dojme to nemení nič. Veľa dobových záberov a autentických výpovedí tomu dodáva správny nádych a trocha emócií v závere mi nevadilo, dokonca mi to prišlo prirodzené, pretože Ayrton mi za ten čas prirástol k srdcu. Pre fanúšikov motošportu je to povinnosť, ale podľa mňa môže uspieť aj u ostatných.

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Slasher dobre pripomenul, že sa Tucker & Dale hodí na skupinovú projekciu. Ja som to bohužiaľ pozeral sám, ale aj tak mi to zdvihlo náladu. Po dlhšom čase som sa totiž opäť dočkal originálnej a vtipnej komédie. A vysoké hodnotenie si zasluhuje aj napriek tomu, že sa nedostavil nejaký väčší výbuch smiechu. Kúzlo bolo v tom, že som sa vôbec nenudil a každá scéna mala niečo do seba. Bez Alana Tudyka (ktorého som si obľúbil hlavne kvôli Firefly) by to asi nebolo ono, ale je tam a to je hlavné :)

Pád Berlínské zdi (2009) (TV film)

Hneď na začiatku musím povedať, že tuzemsk preklad je trochu nešťastný, omnoho viac sedí anglický - Busting the Berlin Wall. Celý dokument sa totiž venuje predovšetkým rôznym útekom z východného Nemecka do západného Berlína. Historických faktov je tu o dosť menej ako v dokumente od Z1 "Mur á Berlin", takže ak chce niekto presnú históriu s kopou faktov bez zjednodušovania, nech si pozrie radšej ten. Ak už históriu poznáte a chcete hlavne zaujímavosti, tak je skvelou voľbou práve tento dokument, ponúka pekné rekonštrukcie jednotlivých útekov a výpovede priamych účastníkov.

Berlínská zeď (2009) (TV film)

Tento dokument ponúka výborné spracovanie celého príbehu berlínskeho múru od uvedenia do politickej situácie hneď po 2. sv. vojne až po koniec roku 1989, kedy bol múr zbúraný. Ide hlavne o historickú časť, takže tu nenájdete veľa príbehov o úteku cez hranice, aj keď niekoľko ich je spomenutých.

Rváčův deník (1995)

Basketball diary je ďalší z filmov, kde Leo dokazuje, že je skvelý herec. Teda ďalší u mňa, pretože som si ho pozrel až v roku 2011. No ale k filmu: [spoiler]Spočiatku to vyzeralo veľmi dobre, ale happyend ma sklamal, pri danej atmosfére som to nečakal, ale čo už, napísal to sám život.[/spoiler] Inak to bol v podstate štandardný film o feťákoch s trochou moralizovania a zameraním na psychiku hlavného hrdinu, no z nejakého dôvodu to tak úplne nefunguje. Omnoho viac ma dostal napríklad Requiem for a Dream alebo Trainspotting. Takže 3* za film + 1* za Leov výkon.

Věc (1982)

Film The Thing mi pripadal skôr ako thriller s gore efektami, pravý horor je pre mňa film s dusnou atmosférou plnou strachu a kopou napätia a to som tu nejako nevnímal. Atmosféra budila skôr dojem samoty ako intenzívneho napätia. Tak či onak...všetko ostatné sa mi páčilo. No ale musím povedať, že keby som to videl ako tínedžer, tak by mi asi nebolo všetko jedno :)

Sucker Punch (2011)

1* za hudbu, zvyšok išiel úplne mimo mňa. Pripadalo mi to tak, že už pred prvou bojovou scénou tam bolo viac počítačových efektov ako v celej sérii Star Wars dokopy...to sa dnes filmárom nechce robiť ani skutočný dážď? A ako raz povedal Vočko zo Simpsonovcov: "Samoúčelná úchylárna." Mne to neprišlo ani ako vizuálne orgie, v tejto oblasti u mňa omnoho lepšie fungovali Transformeri alebo Tron.