• Krátkometrážní

Žena za pultem (1977) (seriál)

Nedávám odpad, i když mne k tomu tohle křečovité ujišťování o skvělosti socialismu vybízí. Ale pan Dudek to u mne alespoň na jednu hvězdu vytáhl.

Andersonvillský proces (1976) (TV film)

Trošku pomaleji se to rozbíhá, ale jak se dialogy začínají nořit do hloubky sváru mezi povinností poslechnout rozkaz, svědomím a právem, stává se z toho opravdu mimořádná věc. Na hercích (snad všechno, co v té době na Slovensku něco znamenalo) je znát, že si užívají kus, ve kterém je co hrát.

Bijásek (1976)

Zklamání. Mám rád klasické grotesky. Ale je třeba mít na paměti, že jejich věk je pryč. Má-li se natočit stejný žánr v novém kabátě, vyžaduje to sakra geniální nápady a partu realizíátorů. To se nepovedlo, na mě to (a měl jsem tu nejlepší vůli) působilo trapně.

Buffalo Bill a Indiáni (1976)

Dlouho trvalo, než jsme se k tomulhe filmu dostal, a pak mě zcela zklamal. Jako by nic v něm nebylo dotažené - myšlenky, kvůli kterým jej Altman asi točil, dramatická linka, žádný obstojný závěr a ani herci zřejmě moc nevěděli, co s tím mají vlastně dělat.

Ctihodné mrtvoly (1976)

Ventura chodí, dívá se, podivuje, vyptává, tváří. Jinak jsem tomu moc nerozuměl. Navíc, když jsem pochopil, že to, abych tomu nerozuměl, je režisérův záměr, svádělo mě to k usínání. Ventura je skvělý a dá se na něj dívat i jen tak, ale přece jen mám raději filmy, u kterých na konci vím, kdo je vrah a kdo policajt.

Demeterovci (1976) (TV film)

Silné drama téměř antického rozměru nikoliv tak úplně o Slovenském národním povstání, jak spíše o rodinných a rodových vazbách, o sváru osobního a obecného, odpovědnosti a vypočítavosti... Skvělí herci a virtuózní Ladislav Chudík.

Děvčátko, které bydlí na konci ulice (1976)

Romantika, thriller, drama i humor, všechno se tam autorům vešlo. Moc jsem se bavil. Kdyby se více přemýšlelo nad scénářem, aby působil logičtěji a tím věrohodněji, dal bych i pět hvězd. Jodie Foster byla v tomhle věku skvělá.

Dveře (1976) (TV film)

Vzhledem k ploše, která byla k dispozici, se větší zábava asi už podařit nemohla. Ruka Ladislava Smoljaka je zde patrná - a to herecké obsazení! Smál jsem chvílemi nahlas.

Dým bramborové natě (1976)

Nenápadný film z doby, v níž by člověk dobrý český film nečekal. Ovšem pan Hrušínský z něj udělal opravdu krásnou věc - je zde ve své nejlepší formě, hraje už jen tím, jak se pohybuje, dívá, jak si cosi pomyslí, aniž udělá cokoliv navíc.