Smrt čeká všude (2008)

The Hurt Locker je založen na jednoduché a zároveň geniální myšlence, kde napětí pramení ze skutečnosti, že bomba může kdykoli vybuchnout a voják/divák netuší, zda-li se tak stane či ne. K tomu přípočíst velmi reálné zpracování, kdy jsem měl pocit, že stojím poblíž a jsem pozorovatelem elitní jednotky. Tleskám a jsem rád za Oskara.

Predátor (1987)

Predátor musí těžit z notné dávky nostalgie, jinak si nedokážu vysvětlit tak vysoké hodnocení. Lineární příběh, který se dá odhadovat na desítky minut daleko, dva zdařilé pokusy o vtip. Relativně fajnová jednotka, ke které jsem si bohužel nevytvořil žádný vztah, a tak četná úmrtí členů na mě nijak nedolehla. Jediným plusem je samotný predátor, ten ale samotný nestačí.

Gangaji ddong (2003)

Nejenom člověk, ale dokonce Doggy poo může řešit existenciální otázky! ___ Dojemný, možná až slzopudný příběh o hledání smyslu života (bytí) psího výkalu dává znát, že filmy se dají točit opravdu o všem. K zamyšlení i pobavení zároveň. Animace hlavního "předmětu" i hroudy hlíny je skvostná. (Na pointu jsem přišel příliš brzy)

Funny Games USA (2007)

Za nevinným povrchem se skrývá to nejkrutější násilí ___ Psychický ("Zahrajme si hru. Do zítřka do 9 hod budete všichni mrtví") a fyzický teror (brokovnice, golfové hole apod.), úchylné, mrazivé, nervydrásající. Minimalistický střih, několikaminutové záběry, minimum hudby a vytříbené herectví. Poslední vražda je jedna z nejchladnokrevnějších, které jsem kdy viděl. Režijní vychytávky beru jako příjemné (ne, příjemné zde není nic) zpestření.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Výtečná krimi se skvělým obsazením a propracovaným scénářem. L.A. - Přísně tajné doplácí na jednu věc, a to je mé celkové nepochopení. Film, který je chytřejší než já? Možná, napoprvé.

Temný obraz (2006)

Tento projekt se mi zamlouvá. Nejenom kvůli animaci, která mě uchvátila (nedivím se, že zanimovat postavy a svět kolem nich trvalo takovou dobu - viz "zajímavosti"), nýbrž samotnou sci-fi tématikou a depresivně - paranoidním příběhem. (knihu neznám) ___ ***1/2

Svět podle Garpa (1982)

Zadaptovat knihu je těžký úkol, natož pak knihu výbornou, kterou Svět podle Garpa bezesporu je. Rád bych zmínil: pokud se rozhodujete mezi knihou a filmem, vyberte si knihu. Filmu chybí výsledný prožitek, který byste měli s knihou. Film je zkratkovitý, útržkovitý, nabízí vybrané a nejdůležitější scény a to kolem - motivy postav a následky jejich jednání, hloubku charakterů, vtip a palčivé otázky, s kterými si kniha pohrává, nezmiňuje. Ano, tento fakt vyplývá z charakteru filmového média jako takového, nýbrž divák je o to ochuzen, a proto síla příběhu zůstane pozapomenuta. Za dobu trvání filmu není možné si vytvořit k postavám, vzhledem k jejich množství názor (který se neomezuje pouze na hodnocení kladné a záporné), popř. citový vztah, a to na úkor výsledného prožitku (a to bych se už opakoval) ___ Na připomenutí děje dobré, v ostatních ohledech neuspokojivé. Robin Williams jako Garp báječný.

Kam se hrabe Hollywood (2008)

Doslova šokující pohled na vývoj australské kinematografie. Nahota, sex, zvratky, useknuté končetiny, a to vše vyjádřeno tak radikální formou, která si nebere servítky - NO PROBLEM! A to jde při natáčení i o život. Tarantino je dobrej fanatik/nadšenec. (45. MFFKV)

Solomon Kane (2009)

Solomon Kane - zabiják, po kterém se sápe peklo - je dostatečnou zábavou na sychravé odpoledne. Intelektuálně nenáročný, přesto ne zcela hloupý příběh o vykoupení se ze svých hříchů (a že jich nebylo málo). Plusem je bezesporu atmosféra doby, déšť, bláto, plno krve a utrpení na všech frontách. Minusem se zdá být nízký rozpočet, viditelný zejména u závěrečných triků a vykreslení ďábla. Mé nadšení už vystřízlivělo, tudíž 60%. P.S. Úvodní scéna mi vyrazila dech.