Piráti 20. století

Akční / Dobrodružný / Thriller

Sovětský svaz, 1979, 83 min

Boris Durov

Boris Durov

Piráty 20.století jsem viděl jako dítě a byl jsem nadšen, ale dnes nevím, aji tak 3hvězdičky si to zaslouží(2.11.2010)

Když jsem to v 80. letech viděl, připadlo mi to téměř nereálné. Dnes už je to na denním pořádku. Na tehdejší dobu jeden z nelepších sovětských filmů, na který jsem neváhal jít do kina.(1.12.2009)

• YURAyura

0/10 Sovetsky pokus o zanrovy film lovicich v akcnich vodach. Ovsem pokus s nekolika preslapy, takze neplatny. Cely komplot - ruska lod prevazi opium pro medicinske potreby, ale na volnem mori je prelstena piraty, kteri se zmocni jejich narkotickeho nakladu. Zrejme pod jeho vlivem se pak vsichni - kladaci i zapornaci na platne chovaji opravdu necekane stupidne, ale dojde i na "akci" v zajimaych exterierech lodi, more nebo koraloveho ostrova, par mrtvych, predvadecku bojovych umeni v podani asijskoho hrdiny a jednu hodne peknou lovkyni perel. Celkovy vysledek je strasne cecko a divak celou dobu ceka, kdy uz se do zaberu dostane Klaus Kinski, na kereho je z podobych filmu zvykly. Asi nejlip by na film sedelo oznaceni umelecky akcni film - dlouhe zabery na exoticke prostredi a do tvari grimasou stazenych hlavnich hrdinu. Zajimave je, ze teroriste namisto tradicnich zbrani z produkce sovetske spolecnosti Kalasnikov a jeho modifikaci oblibenych po celem svete pouzivaji naopak samopaly primarne urcene pro armady clenskych statu NATO.(1.5.2008)

Měřeno pohledem dnešního diváka to asi byla pěkná blbost, ale docela příjemně se na to vzpomíná. :) Ony tyhle ruské pokusy o akci měly něco do sebe, ale chyběla jim větší tvůrčí zručnost.(9.4.2003)

Nostalgická vzpomínka na mé dětství vo vremja komunizma a na s ním spojené povinné hromadné školní návštěvy sovětských filmů v pražských kinosálech, protože jinak by se jejich návštěvnost blížila nule a takovou statistiku příslušní za kulturu zodpovídající soudruzi přece nemohli připustit. I když tenhle film jsem spíš viděl v TV, pro školáky by byl býval asi nevhodný, neboť se jedná o sovětský pokus o akční film, nejspíš jako odpověď na obdobnou západní produkci. V tomto díle jsou ovšem ještě navíc přítomné i občansky uvědomělé výchovné prvky, tudíž se samozřejmě jedná o dílo mnohem hodnotnější, než americký brak. Nedávno jsem si to pustil znovu a byla to švanda, a navíc tam ještě hrála docela hezká exotická lovkyně perel. Takže myslím, že pro čtyřicátníky a výše je to vhodná záležitost k pobavení a k nostalgickým úsměvům, pokud tedy netrpí k podobné nostalgii silnou averzí, což by se samozřejmě dalo pochopit. No a co by na tohle řekli později narození si vůbec netroufám tipovat, asi málokterý z nich by to dokoukal do konce, pokud by ho tedy vůbec napadlo si něco takového pouštět.(10.4.2013)

• - Představitel hlavního záporáka jménem Salich, herec Talgat Nigmatulin, byl v roce 1985 zavražděn ve Vilniusu ve věku 35 let. (Zdroj: ČSFD.cz)