Soukromá síť: Kdo zabil Manuela Buendíu?

• Mexiko Private Network: Who Killed Manuel Buendía? (více)
Mexiko, 2021, 100 min

Režie:

Manuel Alcalá

Scénář:

Manuel Alcalá

Daniel Giménez Cacho (vypravěč)

Proč zemřel Manuel Buendía? A jak byla tehdejší politika propletená s pašováním drog? Detailní pohled na dílo věhlasného mexického novináře a na okolnosti jeho vraždy. (Netflix)

*CARNIFEX*

Ťažko sa hodnotí politicky smerovaní dokument, keď nie tak celkom poznáme pozadie či históriu tamojšieho štátu. Koniec koncov, aj vražda mladého Kuciaka a jeho nevesty bola následne hyenami zneužitá pre politické účely. Tento dokument by mal byť v hlavnom vysielacom čase vysielaný všetkými TV na Slovensku, aby zaslepení ľudia videli tú neskutočnú paralelu medzi tým, čo sa dialo v El Salvador, Nikarague či Mexiku, a následne teraz deje v našej krajine pod vládou týchto psychicky narušených jedincov, pre ktorých je blaho národa ABSOLÚTNE POSLEDNOU PRIORITOU (nie že by bol Fico svätý - ten ma nezaujíma). Toto je fakt krásna paralela. Toto by si mala pozrieť tá p… Remišová, či fašistický Naď, aby videli, kto je agresorom po celom svete. Toto totiž ani z ďaleka nie je prvý krát čo vidím dokument (nie len) zo strednej či južnej Ameriky, kde sa poukazuje na fakt, ako americká administratíva (tentoraz Reaganova) vyvolala nepokoje v druhom štáte, pod zásterkou potláčania totalitného režimu, aby bola nastolená demokracia, pričom šlo len o úbohou zásterku k invázii. Samozrejme, vo všetkom hrali rolu pojebané, skorumpované médiá, ktoré obviňovali Sovietsky Zväz z toho, že chce vytvárať nepriateľské, komunistické kolónie. No nie je to “krásne”? Veď si zapnite Jojku, Markízu, či RTVS, následne tento dokument - a dostanete presné zrkadlo odrážajúce skutočnosti, ktoré sa za posledné 2 roky udiali v našej krajine .. 🤢🤮 ()

Warhorr

Jak jsem veliký fanoušek true crime dokumentů, obzvláště z Neftlixu, tak tohle je jeden z těch velmi slabých kousků, ne-li nejslabších. První hodina sledování by se dala spíše nazvat ''Proč zabili Manuela Buendiu ?''. Nečekejte žádnou rekonstrukci zločinu ani rozsáhlé vyšetřování jak je zvykem. Celý snímek má silný politický podtext, seznamujeme se s nějakou špínou v Mexiku v 80.letech a také vysoce postavenými úředníky. Novinář Manuel Buendia hold věděl co vědět neměl a psal o něčem o čem neměl. Překvapením pro mě byly poslední minuty, kdy se nám představují postavy ze známého seriálu Narcos:Mexico včetně zavražděného Camareny a jejich postoj na celou situaci. ()

Arsenal83

V Mexiku vládli a vládnu kartely a takýchto seriálov by mohli natočiť desiatky, aj tak by nikdy nevyčerpali studňu obetí opálených mafiánov. 100 minút bolo ale strašne veľa, toto stačilo kľudne dať na 50 minút a spracovanie by bolo oveľa údernejšie. Vo výsledku to bolo tak zbytočne natiahnuté a s hudobným podmazom sa tiež nevyhrali, dosť tam miestami škrípali husle, čo bolo pre uši nepríjemné. ()