Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Komedie
  • Dokumentární

plakát

EFKA: Nejrychlejší holka ve vesmíru (2024)

Mě se strašně líbí, že je Eva taková free, svá, šíleně příjemnej člověk, který si vůbec na nic nehraje, a kterého snad nejde nemít rád nebo přinejmenším obdivovat a to vše ukazuje i v tomto dokumentu. Po těžkém zranění obou kotníků vrátit se zpět na vrchol ? Klobouček. Celé dílo je sice jen letmým pohledem do jejího života, kdy se nám odprezentují opravdu jen ty nejdůležitější aspekty její kariéry, ale pro někoho jako já, snowboardingem nepolíbeným, tak se mi to líbilo moc a na konci skoro ukápla i slza.

plakát

The Long Shadow (2023) (seriál)

Poněkud komornější záležitost o honbě za jedním z nejhorších sériových vrahů v dějinách Anglie, tzv. Yorkshirském Rozparovači. Rovnou musím zmínit, že je to kompletně bez jakýkoliv explicitních scén. Kdo čeká záběry brutálních vražd, zohavená těla a spoustu krve, ať se vyhne obloukem. Není tady vskutku vůbec nic, snad jen pohled na zakryté tělo pod plachtou. Seriál se drtivě zaměřuje na práci policie, respektive jejich nemohoucnost, nedostatečnou přípravu a spoustu chyb dopuštěných při vyšetřování včetně velkého zaměření se na tenkrát kritický ''důkaz'' v podobě audionahrávky. Asi bych si přál, aby to mělo více krvavosti a gore, jelikož jde přeci jen o Rozparovače, na druhou stranu, ta bezmoc a impotence policie v době bez moderních technologií je vylíčena naprosto dokonale. Líbily se mi i kostýmy, kulisy a ta nefalšovaná atmosféra anglické kriminálky tu jde hutně cítit. Kdo byl s případem obeznámen, bude rád i za notnou dávku autenticity, jelikož si zde tvůrci dali záležet. Poslední díl mě však zklamal, chtěl jsem pořádný výslech a přiznání, Rozparovače je tu žalostně málo a přišlo mi to ukončený tak nějak narychlo. Kdo neviděl, rovněž musím doporučit dokumentární seriál od Netflixu - Rozparovač, to je pecka.

plakát

Slovo pacana (2023) (seriál)

Kazaň, konec 80.let. Doba, kdy jsou prostí obyvatelé rádi, že mají na jídlo alespoň brambory a ztratit teplou čepici či kabát se rozhodně nevyplácí. Doba, kdy si jako mladý hoch vyberete být buď blbečkem a jste šikanován všude možně a smějí se vám na každém kroku, nebo se přidáte do některého z místních gangů, kde si vydobýte respekt, uznání a budete stát za svými bratry a oni zase za vámi. Příběh se zaměřuje převážně na tři postavy - Andreje, nového člena tzv. ''průzkumníků'', Marata, již zkušenějšího mladšího člena a jeho bratra Vovy, který se právě vrací z války v Afghánistánu. Všichni tři se svojí bandou musí podotýkat s drsným a nelítostným životem kazaňských ulic, dodržovat pravidla gangu a taky se snaží získat srdce svých nápadnic. Téměř v každém díle je to vážně hukot. Neustále, opakuji, neustále, tu má někdo rozbitou držku a krev z nosu tu teče proudem. Bitek si tu člověk užije až až, někdy jen jeden na jednoho, někdy jsou to celé skupiny. Každý gang má svoji základnu, spolčuje se a hlídá si své teritorium. Jakékoliv narušení, porušení zákona a hlavně zrada, se tu nemilosrdně trestá. V žádném případě neoslazený a krutý pohled do sídlištního života v sovětském impériu. Foglarovi Rychlé šípy, akorát z opačného, horšího pohledu, kde se nikdo a s nikým nesere. Jak ruskou tvorbu nemusím, tak mohu prohlásit, že tohle je ten nej seriál, co jsem od nich zatím viděl.

plakát

The Serial Killer's Wife (2023) (seriál)

Takový pro ženy, oddechový thriller s prvky krimi, kdy na vlastní pěst jedná více manželka než policie. Beth má spořádaný život v luxusu, spoustu přátel, pohodovou práci, malou dcerku, vše šlape jak má až do chvíle, kdy se její manžel stane hlavním podezřelým z vraždy. Přímočará kriminálka, kde se dlouho nechodí okolo horké kaše a představitelka jedná hned a na rovinu. Nenáročná podívaná, kdy Vám už někdy v půlce dojde, že tu něco smrdí a hlavní twist tak není kdoví jakým překvapením. Plusem je, že každý díl má jen 45 min a ta stopáž je zcela vyhovující.

plakát

Láska, stalking, vražda (2024)

Letošní první povedený true crime. Týpek si založí profil na seznamce a díky ni schrastí dvě ženský. Jednoho dne se však všichni tři potkají a pro chlápka tak začíná hotové peklo. Jedna z nich to nese těžce a rozjíždí to ve velkém. Vyhrožování, nadávky, dlouhodobé obtěžování, jedna zpráva za druhou, prostě stalking jak se patří. Avšak asi v půlce přichází drtivý zvrat a začne to tak chytat úplně jiný spád a rozměr. Možná je jen trochu na škodu, že samotný název prozrazuje, co všechno se tu dá očekávat, ale z jinak nenápadného dokumentu a klasického případu stalkingu, se z toho všeho vyklube slušnej psychothriller se znepokojivou atmosférou, kde bych si dokázal představit i filmové zpracování. Další pecka od Netflixu.

plakát

Případ převážně neškodný (2024)

V parku Everglades se ve stanu najde mrtvola muže. Ten u sebe nemá žádnou elektroniku, žádné doklady, jídlo a peníze však zůstaly. Policie se snaží zjistit jeho identitu a započne tak hon na osobu, která se pouze představuje jako ''převážně neškodný''. Svědčí tu lidé, kteří jej potkali na tůře a podělí se tak o zážitek s ním, do toho se vloží amatérští detektivové na facebooku, no a máme z toho viral a téměř celonárodní událost. Bylo těžší odhalit, co dokument vlastně představuje, jakým směrem se vydá. Je to trošičku true crime, trošku mystery, ale asi úplně ne něco, z čeho bych se měl posadit na prdel. Přesto je to docela poutavá honba za zjištění identity neznámého člověka, kde hlavní roli hraje jak odhodlání, sociální síť, DNA, tak i otázka, jak je možné, že někdo může při moderních technologiích takto zmizet.

Jeden život (2023)

Příběh o obyčejném člověku, který dokázal ten nejmimořádnější počin, a tím je záchrana lidského života. Já tleskám a skáču nadšením, i když jsem věděl, o co konkrétně půjde, jelikož tato událost je mi velice dobře známa. Anthony Hopkins samozřejmě nezklamal a byla to sázka na jistotu. Líbilo se mi i obsazení Johnnyho Flynna, který je ve filmu skutečnému Wintonovi podobný. Taktéž oceňuji, a co je za mě velmi důležité, práce a pomoc Wintonových kolegů, kterým se až takovému uznání nedostalo, nebo jsou dodnes spíše opomenuti. Především jde o postavu Trevora Chadwicka nebo Doreen Warrinerovou, ale třeba i Wintonovu matku Babette. Všichni se musí poprat s byrokracií, přesvědčovat úředníky, sehnat prostředky, peníze, ale to hlavní co hraje proti nim, je čas, a toho je setsakramentsky málo. Čeká nás tak napjatá a dramatická podívaná, která dokonale vylíčila tehdejší situaci. Již legendární scéna v pořadu That's Life, no co k tomu říct, můžete si hrát na drsňáky jaký chcete, ale tady si připravte balení kapesníků, protože to je neskutečnej emoční nápor. Nakonec bych rád podotkl, není to dokument, nečekejte nějaký rozsáhlejší globální pohled. Cílem tohoto filmu je ukázat lidskost v tom nejvyšším světle. Lidskost, která dokáže přesáhnout samotné naše chápání, kdy jen hrstka lidí, která by nemusela vůbec nic, udělá to nejdůležitější a nejcennější, a to je, jak jsem se zmínil na začátku, zachránit někomu život. To se panu Wintonovi a ostatním bezesporu podařilo a tento snímek je toho krásným odkazem. Vřele doporučuji kouknout na dokument Síla lidskosti: Nicolas Winton. Otázkou jen zůstává, kolik takových hrdinů je dodnes zapomenuto a jejich činy nespatřily světlo světa ?

Anatomie pádu (2023)

Herecký koncert a fantastické soudní drama. Asi jedno z nejlepších, co jsem kdy viděl. Některým místním hodnocením se protentokrát nedivím, jelikož tohle asi nebude pro každého a bude to diváky masivně rozdělovat. Silné sociální drama v rodině, které se začne odhalovat při soudním líčení a postupně bude nabývat na intenzitě než dojde ke svému kritickému bodu ( hádka v kuchyni je určitě vrcholem ). Hodně se mi líbí, že přelíčení se snaží vypadat autenticky, zachovává si objektivitu a nesnaží se fandit žádné straně a ani na diváka netlačí. Sandra Hüller si to tady téměř krade vše pro sebe ale nezaostává ani Milo Machado Graner jako její syn ( dost možná nejlepší dětský výkon od chvíle Jacoba Tremblayho ve filmu Room ). Pokud by tento film byl inspirován skutečnou událostí či se na konkrétní událost přímo odkazoval, měl bych pro takový konec pochopení. Nemám však rád, když si na konci snímku musím sám domýšlet, jak to asi bylo. Tu odpověď jsem opravdu očekával a dostalo se mi finále, jako při sledování nějakého true crime dokumentu. To je má jediná výtka, kvůli které nemohu naplno hodnotit. Ta pachuť hořkosti na konci přeci jen byla cítit.

Hvozd (2017) (seriál)

Vynikající a hlavně poctivá francouzská mysteriozní kriminálka. Tady je prostě super, že to nemá potřebu nějak vybočovat postranním dějem či nějakou zbytečnou vedlejší linií. neřeší se tu nějaké sociální dilema apod. Vše, co se tady stane, všechny události, všechny charaktery, všechno se to týká a má spojitost s případem. Na konci pěkný mindfuck s odhalením vraha. Finále sice mohlo být více strhující, ale vůbec mi to nevadí. Jo, takových čistokrevných kriminálek už se dnes moc netočí.

plakát

Kapitáni: Mistrovství světa (2023) (seriál)

Jako téměř každý sportovní dokument od Netflixu, i zde trefa do černého. Fajn přehled významných zápasů MS. spousta kapitánů tu má svůj vlastní medailonek. Vyjádří se tu ale i sportovní novináři, trenéři či bývalý hráči. Všechno je to super, jen mě štvala jediná věc, a to, že highlighty ze zápasů tu nejsou zobrazeny z klasického televizní kamery jak známě při živém přenosu, ale je to sestříhané z různých úhlů, jinak bych dal plný počet. I tak se však jedná o super podívanou a připomínku, plus ten anglický komentátor, dělo !