Within Our Gates

USA, 1920, 79 min

Oscar Micheaux

U některých filmů mě prostě fascinuje jejich historie. V případě prvního dochovaného snímku, který natočil černošský autor, je to především proto, že dlouhých 70 let byl považován za ztracený, až se pak objevil ve Španělsku. Ze španělské verze byl restaurován. Bohužel se nedochovaly původní anglické mezititulky, ale pouze překlady španělských. To samo o sobě však na snímku, který se zabývá rasovou problematikou a utlačováním černochů, které v té době nadále probíhalo, nic nemění. Stopáž se podle všeho zachovala kompletní, ač byla ve své době cenzurována. Není se čemu divit. Jsou zde scény na svou dobu celkem intenzívní, jen kdyby nebyly tak přehrávané. Co však kazí dojem, to je kvalita obrazu, ale také třeba herecké výkony. Dívat se na film jako na propagandu je hloupost spíš bych v tom viděl snahu se bránit, ukázat, že ve společnosti prostě rasové problémy jsou a přetrvávají. Přesto je pravda, že na tohle se prostě dnes dobře nekouká.(26.1.2014)

• Houdini

NFR 1992(5.4.2004)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.1.2009)

Within our gates a Birth of a nation sú ako jing a jang. Ako hmota a antihmota. Alebo inak. Pokiaľ ste videli Griffithovu snímku, treba vidieť aj Micheauxovu. Alebo naopak. Trochu nechápem nízke hodnotenia, asi sa jedná o negatívny rekord filmu z knihy 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, pretože režisér ako afroameričan ukazuje niektorých členov svojho národa ako asociálne živly, niektorí vám budú nesympatickí a negatívne zasiahnu svojou zlomyselnosťou do deja (gossip nigga mi pripomínal výrazom Ibiho Maigu, čiernu baču) a niektorí, ako reverend, svojou manipulatívnosťou a zbabelosťou skôr smiešni. Ďalej niektorí bieli obyvatelia podporujú rozvoj vzdelávania, takže slovo propaganda je trochu prehnaná . Takže pred sto rokmi vznikol odvážny film, ktorý sa snažil nie až tak čiernobielo (filmový materiál a osadenstvo čiernobiele samozrejme je:)) vykresliť pomery afroamerickej komunity v Spojených štátoch, čo je problémom aj pre dnešných režisérov v podobe riešenia rómskej otázky prostredníctvom filmu na našom území. Within our gates má scenár, ktorý nejde dopredu tak, ako očakávate, k slovu sa dostanú retrospektívy a divák môže mať v postavách trochu chaos. So zábavnosťou filmu to už po tak dlhom čase príliš žhavé nie je.(24.2.2013)

(1001) Vzhledem k tématu a historickým souvislostem důležitý film, co se týče diváckého zážitku ovšem celkem postradatelný. A to říkám i o Griffithovi, jen aby bylo jasno.(7.2.2012)

• - Within Our Gates byl sedmdesát let považován za ztracený, až byl nakonec objeven v madridské Filmoteca Espaňola, a brzy poté zrestaurován. (JohnO.O)

• - Nejstarší dochovaný film natočený Afroameričanem. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Jen málo lidí ve své době vidělo film tak, jak ho režisér zamýšlel: Do snímku opakovaně zasahovala cenzura, která považovala po rasových nepokojích v Chicagu v roce 1919 scény znásilňování a lynčování za příliš provokativní (JohnO.O)