Umírání za dlouhého dne

• Velká Británie The Long Day's Dying (více)

John, Cliff, Tom. Tři muži, tři angličtí výsadkáři. Všichni skvěle vyškoleni pro záškodnickou činnost. Všichni umějí správně zabíjet, klást miny, vyhazovat mosty, střílet samopalem i pistolí. Ale v tuto chvíli jim nic z toho není moc platné. Jsou odříznuti od své jednotky, uvízli v jakémsi podivném bezčasí, v neznámé krajině, bez spojení, bez velení. Už čtrnáct hodin čekají v polorozbořeném, opuštěném statku na svého seržanta, který odešel na průzkum, a je čím dál jasnější, že se dříve nebo později budou muset sami rozhodnout, co dál... (oficiální text distributora)

Imouse

Opravdu klenot svého žánru. Výborná psychologie postav, o scénáři nemluvě. Postupná degradace ideálů i hranic každé lidské bytosti, která se zučasnila války a zabila někoho tváří v tvář. ()

w.w.

skoro som umrel...od nudy, počúvať stále dokola hlasy v hlave ma nebaví...určite je to skôr psychologický ako vojnový film. takže pre mňa nie, ďakujem ()

petrxx11

Proti třeba Bitvě v Ardenách a dalším velkofilmům úplně komorní snímek. Vlastně proti každému jinému válečnému filmu. A jak je vidět, hrůzy války se dají zahrát i ve čtyřech lidech... ()

codyak

Tak já nevím.. mě to zase tak skvělý nepřišlo. Jasný, film má svoje světlý a možná i skvělý stránky - herecký výkony jsou celkem slušný, tedy na to, že to ty tři (resp. čtyři) chlapi odtáhnou sami, ale jedna věc to podle mě sráží. A to je úplně blbej scénář. Já to těm parahochům zkrátka nevěřil. Chovaj se spíš jako kluci na pískovišti než super vycvičení profíci v mezní situaci. V porovnání s napřiklad Bratrstvem neohrožených se tyhle tři chovaj jak - s prominutim - pitomečci. A to je velká škoda, protože námět je celkem fajn... ()

cluge

Naprosto perfektní(proti) válečný film,příklad toho jak se dá podle dokonalé knihy natočit film.Jediná chyba je ,že když si nepřečtete tu knihu,tak se mnohé nedá pochopit. ()

cienfuegos

I když je Umírání za dlouhého dne snad protiválečným snímkem, což je pro mne vždy dost zásadní věc, tak zrovna tenhle film mi vůbec nesedí, popravdě ho přímo nesnáším, a nejen proto že se tam často vůbec nic neděje - ta první polovina je fakt votrava, a nikdo nic neříká, ale i kvůli hereckému obsazení, hlavně z Davida Hemingse coby jednoho z britských výsadkářů, mám pupínky i na zadnici nejen v tomto filmu. Asi nějaká animozita či co z mé strany. Tenhle britský válečný (a psychologický) film jsem už před delším časem dokoukal jen s největším vypětím sil, lezl mi hrozně na nervy jako málokterý jiný. Nadšení většiny hodnotitelů zde na ČSFD upřimně řečeno nechápu, vždyť i některé scény jsou nevěrohodné včetně zajetí toho Němčoura, příslušníka to zelný armády. Už ho nechci nikdy vidět. A nevím, jestli ještě nesnížím svoje dvouhvězdičkové ohodnocení. Uvidíme. ()

Panel250

Proste filmova lahudka... Syrove, realisticke, netendenci. Valcene drama o nekolika lidech tak, jak ma byt. Neni potreba hory mrtvych, desitky tanku, stovky efektu, aby clovek dokazal nabyt dojmu, ze valka je opravdu svinstvo. ()

JamesR

Krutá, ale pravdivá ukázka naprosté chladnokrevnosti a brutality války. Hollywood se nám snaží předložit nějaké filmy, které se snaží ukázat, jak to doopravdy bylo za války, ale ve skutečnosti to bylo tak, jak popisuje tento film. Bylo to jen a jen o dřině, výcviku, rychlosti reakce. I ti nejlepší, s nejlepším výcvikem, umem a zkušenostmi můžou padnout a zaplatit cenu nejvyšší. Přestože je většina filmu skoro úplně bez akce, tak i ten relativní klid je krásnou ukázkou válečné všednosti a každodennosti typického výsadkáře. Pokud se někdo zajímá o historii, válečné filmy nebo kinematografii obecně, rozhodně by si neměl nechat ujít tento podivuhodný a ojedinělý snímek. ()