Čtyři hodiny v Kapitolu

• USA Four Hours at the Capitol
USA, 2021, 92 min (Alternativní 88 min, Televizní verze: 52 min)

Režie:

Jamie Roberts

Donald Trump (a.z.), Mike Pence (a.z.)

Tento strhující dokumentární snímek sleduje útok protestujících na americký Kapitol 6. ledna 2021, kdy se ve Washingtonu shromáždily tisíce příznivců Donalda Trumpa z celé země, aby zabránily potvrzení Joea Bidena jako příštího prezidenta poté, co byl vyhlášen vítězem voleb. Film se zaměřuje na události tohoto dne a přináší dosud neviděné záběry a přímé výpovědi zákonodárců, ochranky, policistů, protestujících a výtržníků, kteří vtrhli do budovy Kapitolu, kde se sčítaly hlasy voličů. Dokument ukazuje, jak rychle se násilí stupňovalo, když byli příslušníci ochranky Kapitolu bezmocní vůči rozzuřenému davu, a některé klíčové okamžiky střetů mezi policisty a protestujícími. (HBO Europe)

nula87

Přesně takhle můžeme přijít o svobodu a demokracii. Když se dostane k moci někdo, komu jsou tyto hodnoty úplně u prdele, a jde mu jen o vlastní moc a ego. A když se mu podaří zfanatizovat lúzu, je na průser zaděláno. 75% ()

maraHCV

Trumpův populismus a fanatizmus v celé své nahé kráse!Silné,chvílemi mi bylo z toho co vidím fyzicky špatně! ()

Razz

Stretnú sa fašisti, falošní národovci obalení v zástavách, podporovatelia konšpirácií a manipulujúci politici. Nie, toto nie je príbeh zo Slovenska, ale jeho podobnosť s dianím u nás nie je vôbec náhodná. Ak si tento film pozrú ľudia pri zmysloch, rýchlo pochopia, čo je v tomto svete zhnité. Zároveň ma strašne baví, ako niekto tomu dáva Odpad! a píše tu rôzne teórie o tom, ako neexistovalo alebo bolo naopak niečo, čo bolo sfilmované priamo z davu, najčastejšie práve účastníkmi neslávneho útoku. ()

CHYREN

Já to nepovažuji za prohru republikánů, potažmo všech, kteří věřili, že to co Trump říká není důležité, nýbrž to co dělá je NADĚJE pro rozbourání klasických a usazených struktur, které se schovávají za tzv. "demokraty". Je to velké vítězství. Vykoupené krví. Na obou stranách. A tento dokument ho fakticky stvrdil. Stalo se to nejlepší, co se mohlo v dané situaci stát - minimum obětí a velký vzkaz světu: " Na každého bez výjimky může dojít. I když má bílý límeček, chráněný nedokonalými zákony a armádami právníků." Nejde o to, jestli někdy dojde, ale jde o to, že ...může. I v tak bizarní demokracii, jakou prezentuje USA. Trump je nepochybně v mnoha směrech svým způsobem osobnost kontroverzní a pohybující se na ostří hranice mezi vlastizradou a čirým bezbřehým vlastenectvím. Respekt. Bohužel, neměl plán. Kdyby ho měl...svět, ten svět toužící po evolučních a velmi nutných změnách, by měl naději. Daleko větší, než s Bidetem. Ať chceme, nebo nechceme v této zemi jde vždy o osud světa. Upadnou-li USA do chaosu, nebo nerozhodnosti...pocítíme následky velmi bolestně všichni. ()

katakomb

Musím souhlasit s tím, co píše v recenzi Dadel, film vznikl moc brzy a díky tomu schází určité souvislosti. Jinak rozhodně působivý snímek, který člověka možná může nechat bez názoru, ale rozhodně ne bez emocí. ()

JOHNZI

Zneklidňující pohled na hordu poloopů, jejichž IQ nedosahuje ani hodnoty velikosti jejich bot. Pokud v tom někdo vidí politickou agitku jakékoliv strany, tak je úplně mimo. Není to nic víc, než je pouhé zaznamenání útoku na Kapitol a jeho obranu. ()

drsny_hery

Nebudu hodnotit politický rozměr dokumentu, protože to naší optikou nelze, ale poměr prostoru vyjádření mluvících hlav z obou táborů mi přišel vyvážený. Průser je, že pravděpodobně nás v příštích časech může čekat něco podobného. Pokud bude dál sílit populismus, dezinformace a nezmění se algoritmy sociálních sítí, tak se podobní dezoláti vyřádí i zde. Kdo nezažil davovou psychózu, jen těžko pochopí, jak málo stačilo k daleko většímu neštěstí. ()

AlesD

Skvělé zobrazení toho co dokáží dezinformace a jeden vysinutej blázen udělat s davem. Ve finále stačilo, aby ten osel řekl běžte domů. Čest všem policistům kterým se podařil ubránit tunel pro inaugurace. Je opravdu smutné že to stálo několik životů i několik týdnů po události. Bohužel toto není fikce ale realita. Úplně mi to připomnělo éru fašistů a jejich získávání na moci v Německu před druhou světovou válkou ()