14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (více)
Trailer
Dokumentární / Sportovní
USA, 2021, 101 min

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

Trailer

Jara.Cimrman.jr

"Jsem Usain Bolt osmitisícovek." A tak to taky vypadá. Je to Nimsův sprint. Já tedy dokážu pochopit, že v zóně smrti má člověk asi jiný starosti než něco točit, ale za mě je tam málo materiálu z výstupů a moc rodinnejch a nacionalistickejch keců. To je ovšem jediná výhrada. Ten výkon je úžasnej a výběh Nimse po flámu na  Kančendžengu na jeden zátah je neskutečnej. Fronta na Everestu taky.  Asi se tam o víkendu stavím. Znáte to - v pátek letadlem do Nepálu, v sobotu ráno vyběhnout na Everest a v neděli večer zase doma. Tuším, že to tak nefunguje, ale Nims tvrdí, že nic není nemožný, takže když to budu hodně chtít, tak jsem v sobotu ve frontě. A budu předbíhat. ()

Superpero

Tohle se strašně špatně hodnotí. Výzva, kterou Nims zdolal je absolutně neuvěřitelná. Naprostá šílenost, kterou ani nedokážeme plně pochopit. Výkon který vyžaduje nastavení mysli běžnému člověku zapovězené. O fyzických aspektech ani nemluvě. Bohužel ten film není dobrej. Tuto jedinečnou událost, bez prdele jeden  z nejpůsobivějších lidských výkonů vůbec, zachycuje halabala a občas to působí, jak když bych já šel s kámošema na Milešovku. Jako dokument to absolutně selhává, jelikož vůbec nedokáže prodat popisovanou událost. Zobrazit ty útrapy, bolest, katarzi nebo jen to blbý plánování který muselo zabrat leta. Je to strašná škoda a v dnešní době kdy vznikaj seriály úplně o všem, tak tohle měl bejt seriál. Chápu, proč to tak je. Nebyly peňaze, ale teď by to už chtělo osedlat Redbull nebo podobně silného sponzora a další výzvu, až třeba poleze na Mars bez kyslíku, zfilmovat důstojně. ()

DaViD´82

Nesporně to měla být dokusérie, o tom žádná. Takto to samo sobě nesportovně podráží nohy, jak příliš letem světem "nemáme čas se u ničeho zastavit, ničemu/nikomu se věnovat a vlastně ani pořádně něco zmínit" to je. Čili nakousne se kde co, ale nic se nedojí. Pár desítek vteřin se věnuje potížím se zafinancováním vysněného projektu, aby se to zkratkovitě ukončilo "zastavil svůj dům". Což je zcela vytržené z kontextu a finančně to nestačí skoro na nic. A tak je to tu se vším. Chce to mimo jiné upozorňovat na problematiku západních výprav, které upozaďují roli nepálských lezců a šerpů, jenže to samo nemá čas dát patřičný prostor Purjaově týmu. Jak říkám, formát dokusérie by tomu slušel o poznání více, protože nosnější materiál aby jeden pohledal. Kvůli tomu honem-honem přístupu není ani prostor věnovat se "stinným stránkám". A prostor by byl, jelikož Purja nejednou pro svou zaslepenou zabejčenost sází vše čistě na náhodou a nemístně riskuje život svůj i ostatních. Ovšem nad tím i tak ční, jak moc silné a vypovídající to je. Zdolat veškeré osmitisícovky "jednu za druhou jak na běžícím páse", přitom jen tak mimochodem vytvořit nějaký ten světový rekord, vyfotit momentku, kterou zná celý svět, a ještě otevřít a upozornit na nejedno palčivé téma? Všechna čest. ()

sniper18

Tu nie je nad čím premýšľať, úžasný športový výkon od mimoriadneho človeka, akým je Nimsdai Purja, ktorý inšpiruje prakticky v každom ohľade, s nádhernými zábermi prevažne z prostredí týchto himalájskych velikánov a sprevádzané názormi kapacít, ako Reinhold Messner alebo Jimmy Chin, ktorých dlhodobo obdivujem. Aj jeho osobný život bol pútavý, ale toto som sledoval so zatajeným dychom. Tu môže jedine mrzieť, že každému z vrcholov môže byť venovaných len pár minút, ale bolo to úžasné a hlavne výstup na K-2, aj tá chvíľa bola nesmierne fascinujúca. Pre fanúšikov horolezectva a Himalájí absolútna povinnosť, dychberúca záležitosť. ()

Pethushka

Výkon naprosto neskutečný a pro mě naprosto nepředstavitelný, nadlidský. Jeho zfilmování je ale bohužel přinejlepším průměrné. Myslím, že by si to zasloužilo jít víc pod povrch, víc prostoru věnovat přípravám i jednotlivým výstupům. Osobně bych naopak ubrala na povídání o rodině (nemůžu uvěřit, že zrovna já tohle říkám) a neustálém opakování toho, jak těžké to Nepálci ve světě mají. Respekt by přišel i bez toho. Ač věřím, že ty city jsou opravdové, působilo to na mě trochu nuceně. ()

• Dokument byl sestaven ze 100 hodin záznamu pořízeného Purjou a nepálským horolezeckým týmem. (Čiban)
  • Samotné lezení trvalo 6 měsíců a 6 dní od dubna 2019 do října 2019. (Čiban)

Související novinky

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Rok 2021 proběhl z hlediska kinematografie v o něco menší nejistotě než rok 2020, kdy byly v důsledku virové epidemie zavírány kinosály a filmové premiéry se houfně odsouvaly, což trvalo až do…