14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (více)
Trailer

VOD (1)

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

Trailer

Pajky3

Inspirující nápad, jen je škoda, že dokument působí stejně výsledek - tedy uspěchaně. Mnohem víc by tomu slušela třídílná minisérie (rozdělení na fáze) a člověka by to mnohem víc vtáhlo. Takhle na nic není čas a vždy se zmíní akorát povinný záběr z vrcholu hory, i když věřím, že ta výprava byla mnohem zajímavější. To ani trochu nesráží to, co Nims dokázal, ale výrazně to sráží zážitek pro diváka, protože tohle mohl být dokument, který od začátku do konce sledujete s otevřenou pusou. ()

dvopet

Předně kdyby mělo jít o obsáhlou dokusérii, jak tu mnozí píšou, divácký okruh by zůstal mnohem menší a vytrvali by jen fanoušci žánru. Zvolený formát je myslím divácky poměrně atraktivní a docela dobře si poradil i s malým množstvím materiálu z některých výstupů. Objektivní sportovní výkon Purjova týmu těžko může být zpochybněn, snímek ale umožňuje i jiné "čtení" ústřední postavy, a sice Nirmala jako do sebe zahleděného a zejména na "výkon" orientovaného jedince, který sleduje čistě vlastní cíl. Toto čtení může zpochybňovat hlavní linku filmu coby "zrod a oslavu hrdiny" a opakovaná tvrzení o nezištné práci pro Nepál (politický aspekt nerozebírám) a uvažovat nad celým tímto "podnikem" jako o ryzím egocentrickém šílenství. Někde na této hraně celý film balancuje. Ať už jsem se pohyboval na obou těchto pólech, hlavní důvod, který mne k filmu přikoval, byly kamerové kompozice všech osmitisícovek, a to říkám jako člověk nížinný, kterému ani výšlap třeba na takový Triglav nepřipadá jen jako volnočasová vycházka (o takové K2 vůbec nemluvě). ()

Jara.Cimrman.jr

"Jsem Usain Bolt osmitisícovek." A tak to taky vypadá. Je to Nimsův sprint. Já tedy dokážu pochopit, že v zóně smrti má člověk asi jiný starosti než něco točit, ale za mě je tam málo materiálu z výstupů a moc rodinnejch a nacionalistickejch keců. To je ovšem jediná výhrada. Ten výkon je úžasnej a výběh Nimse po flámu na  Kančendžengu na jeden zátah je neskutečnej. Fronta na Everestu taky.  Asi se tam o víkendu stavím. Znáte to - v pátek letadlem do Nepálu, v sobotu ráno vyběhnout na Everest a v neděli večer zase doma. Tuším, že to tak nefunguje, ale Nims tvrdí, že nic není nemožný, takže když to budu hodně chtít, tak jsem v sobotu ve frontě. A budu předbíhat. ()

Attta

Film by si asi zasloužil delší stopáž nebo nějak rozdělit. Je unáhlenej stejně jako Nimova myšlenka zvládnout všechny vrcholy. Trošku se to ve mě bije. Pěkný záběry, skvělý příbeh, ale trošku to odráží dnešní cringefluencery co chtějí přeskočit všechno a přes noc získat zkušenosti které normálně lidé získávají desetiletí (ikdyž Nim si to nejspíš vydřel a má za tím svý důvody). Trošku mi tam chybí ten backround plánování a nesnáze. Hodilo to na mě jen ty sluncem zalité věci, ale jelikož vím jak je plánovat jakokouli výpravu složité, tak mi tam chybělo trošku toho logicstického backgroundu a bordelu. Pokud bych to chtěl ohodnotit v rámci žánru, tak na Meru a Higher tohle nemá. ()

DaViD´82

Nesporně to měla být dokusérie, o tom žádná. Takto to samo sobě nesportovně podráží nohy, jak příliš letem světem "nemáme čas se u ničeho zastavit, ničemu/nikomu se věnovat a vlastně ani pořádně něco zmínit" to je. Čili nakousne se kde co, ale nic se nedojí. Pár desítek vteřin se věnuje potížím se zafinancováním vysněného projektu, aby se to zkratkovitě ukončilo "zastavil svůj dům". Což je zcela vytržené z kontextu a finančně to nestačí skoro na nic. A tak je to tu se vším. Chce to mimo jiné upozorňovat na problematiku západních výprav, které upozaďují roli nepálských lezců a šerpů, jenže to samo nemá čas dát patřičný prostor Purjaově týmu. Jak říkám, formát dokusérie by tomu slušel o poznání více, protože nosnější materiál aby jeden pohledal. Kvůli tomu honem-honem přístupu není ani prostor věnovat se "stinným stránkám". A prostor by byl, jelikož Purja nejednou pro svou zaslepenou zabejčenost sází vše čistě na náhodou a nemístně riskuje život svůj i ostatních. Ovšem nad tím i tak ční, jak moc silné a vypovídající to je. Zdolat veškeré osmitisícovky "jednu za druhou jak na běžícím páse", přitom jen tak mimochodem vytvořit nějaký ten světový rekord, vyfotit momentku, kterou zná celý svět, a ještě otevřít a upozornit na nejedno palčivé téma? Všechna čest. ()

• Samotné lezení trvalo 6 měsíců a 6 dní od dubna 2019 do října 2019. (Čiban)
  • Dokument byl sestaven ze 100 hodin záznamu pořízeného Purjou a nepálským horolezeckým týmem. (Čiban)

Související novinky

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

30.12.2021

Rok 2021 proběhl z hlediska kinematografie v o něco menší nejistotě než rok 2020, kdy byly v důsledku virové epidemie zavírány kinosály a filmové premiéry se houfně odsouvaly, což trvalo až do… (více)