14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (více)

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

jarynzlesa

Skvěle udělané, skvělá událost, ale myslím že každý vrchol by vyšel na jeden díl. Velice rychle se přechází z jedné závažné události ke druhé díky krátké stopáži. ()

rengers

Překrásné záběry střechy světa a neuvěřitelný životní osud a výkon Nimse! Tohle dokážou jen ti nejodolnější jedinci s obrovskou životní vůli. ()

camomilla

Miluju filmy a dokumenty z tohohle prostredi a fakt jsem se tesila, az si tohle pustim. O to vetsi zklamani to bylo. A kdybych se mela ridit svym internim "hvezdicko-metrem", kde za nedodivane filmy davam odpad (ted je tu nove palec dolu, koukam), musela bych ho sem lupnout. Protoze jsem to nedokoukala. Nuda k uzoufani. Cele je to strasne roztristene, prilis moc castych vstupu s mluvenim o tom, jak jsem dobrej a co jsem vsechno zazil. Samotne nekolikamesicni (nebo nekolikalete) shaneni prostredku, teamu, prekazky v lezeni a utrpeni u vyslapu kompenzovane uchvatnou krajinou jsem vubec nezaregistrovala (skoncila jsem u treti hory). Prijde mi, ze dokument podtrhuje nohy prave te vuli vylezt nahoru, protoze tady to vypada strasne jednoduse - bum, behem mesice si vyslapnu tri kopce a jednou z toho beze spanku. Nevim no, tohle se za me nepovedlo. Dokument neodpovida uctyhodnemu vykonu Nimse... ()

bambas

Chtelo to rozlozit minimalne do dvou dilu, clovek se tolik toho nedozvi, jak probihala logistika, planovani apod. To vysoke hodnoceni prisuzuju spise tomu napadu a ze se jim to podarilo vsechno do zdarneho konce. Forma totiz neni uplne nejlepsi. ()

KuceraJohny

Tenhle dokument se dá hodnotit ze dvou měřítek. Za prvé to co Nirmal dokázal je neuvěřitelné a zaslouží si ten největší respekt, ale za druhé, vzhledem k tomu, že se tu má hodnotit práce filmařů a tvůrců, tak musím konstatovat, že dokument se dal určitě sestříhat lépe. Samotný dokument má i přesto velkou sílu, ale jak už jsem jednou zmínil je to hlavně kvůli Nirmalovi, který je fakt frajer. Bohužel jsem, však necítil takovou euforii nebo pocit strachu, motivace nebo něčeho podobného jak bych u takového počinu mohl. Na závěr řeknu, že za mě to bylo velmi příjemný a oddechový dokument, což je sice fajn, ale vzhledem k náročnosti celého úkolu nemělo být sledování oddechovou záležitostí. P.S. vidět českou lezkyni byl velmi příjemný bonus. ()

vladi3

Nesporne neskutocny vykon, ale to neustale omielanie, ako je zapad zly a ako vsetci robia vsetko, aby zapad uspel a podobne narazky (hraniciace s -izmom) mi riadne isli hore krkom. Co bude dalej? No mal by to skusit bez kyslika.... Lebo dramatizacia okolo toho, ze ako clovek moz bez kyslika z bomby zomriet, mi tiez liezla hore krkom... Skutocny hrdina tu je Messner... Ale hej, on je tiez ta zapadniarska svina, ktora len zneuziva nepalskych ludi na nosenie vybavenia... Kreslene pribehy, ktore nikto nevie, ci su pravdive, boli len nasilne posobiaca vlozka. Cakala som viac... Take fastfood lezenie... Clovek sa sice rychlo nazerie, ale po chvile sa opat citi nenasyteny... ()

Pokri

Nimsov výkon je samozrejme neuveriteľný, no toto filmové spracovanie je mimoriadne odfláknuté. 14 vrcholov natlačených do 100 minút pôsobí ako výsmech. Z niektorých výstupov nevidíme prakticky nič, len strih ako tím vyšiel na vrchol. Natočiť to ako 14-dielny sugestívny dokument, mohlo to byť skvelé. Veľká škoda nevyužitého potenciálu. ()

fifty30

Fajn dokument o pre mna oblubenej teme himalajskeho lezenia avsak samotnym vystupom je venovaneho malo casu, su odbyte narychlo formou ideme hore-sme hore-ideme dole. Chcelo by to dlhšiu stopaz alebo formou serialu. Podobny dokument Kukuczka zaujme viacej. ()

justaboy

Obdivuhodný, ale bohužel ze sportovního hlediska hodně snížený výkon použitím expedičního místo alpského stylu a využitím kyslíku. ()

Norrek

Mám načtené a nakoukané příběhy horolezců, kteří zdolávali Everest na pětkrát a stejně toho vrcholu nedosáhli. Příběhy horolezců, kteří trpí celou řadou problémů jako je výšková nemoc, podchlazení, nedostatek kyslíku a spánku, problémy s vybavením či skupinou. To ale není příběh Nimsdaie Purji, který si dává Everest jako ranní rozcvičku před rozbřeskem, po obědě je zpátky v kempu IV a za vejkend stihne ještě Lhotse a Makalu. Jede prostě jako buldozer a před ničím se nezastaví. Velmi inspirativní a neokoukané podání horolezectví. Musím však uznat, že materiál by určitě vydal na celou dokumentární sérii. Z tohoto dokumentu lze snadno získat pocit, že vylézt jednu nebo čtrnáct osmitisícovek nebude až takovej problém... A ty záběry, ach bože... ()

mistr97

Zdolání všech osmitisícovek za sedm měsíců je opravdu skvělý výkon, který zaslouží ocenění. Bohužel dokument už tak povedený není. Je příliš krátký na to, aby vše pořádně ukázal. Není tam téměř nic o přípravách a u výprav je to podobné, některé vrcholy tam byly v podstatě jen zmíněny. Chtělo to spíše několikadílnou sérii, kde by byl dostatek prostoru na všechny důležité momenty, aby divák viděl více z náročných výstupů a sestupů nejvyšších hor světa a mohl si lépe představit tu náročnost. 60 % ()

dunbar

Neuveriteľné nasadenie... Everest, Lhotse a Makalu zmáknuť za dva dni - je to vôbec fyzikalne možné? V každom prípade klobúk dolu! ()

Mr.Bilek

Jako nic extra. Nejvíc mi vadilo že z hodiny a čtyřiceti minut, se leze tak 15-20 minut. Většinu filmu se kecá. Záběry z lezení některých hor trvaly klidně jen 10-20 sekund, což mi nejde do hlavy. Takhle mi přišlo, že to shazuje náročnost výstupů. Čekal jsem od toho prostě něco jiného. ()

floppy4

Nims je bezpochyby frajer, ale bolo by to ďaleko viacej pozerateľnejšie keby to natočili viac autenticky. Tie jeho motivačné kecy z pozície rozprávača strašne vytvárajú dojem, že dokument ide po povrchu. Čo zjavne ide lebo v rámci žánru to (okrem obsahu, že dal všetkých 14 osemtisícoviek za pol roka) neponúka nič čo by sme ešte nevideli a celá snímka je za mňa dosť neosobná, bez emócii a tá linka s chorľavou umierajúcou mamkou pôsobila dosť nasilu. Nims nepôsobí, že je sám sebou a nabudúce by to chcelo natočiť to viac civilne. ()

burg

Sportovní výkon samotný ani nehodnotím - to by bylo minimálně na deset hvězd (nebo čtrnáct?) Zvýšení povědomí o Šerpech, o horolezení - ok, dobrý. Ale dokument samotný? To byla hodně, ale hodně odfláknutá práce! ()

Lalaith22

Velká škoda, že se jedná pouze o jeden film, zážitky by jistě vydali na minimálně minisérii. Úžasné, jak dokument lidem najednou posune vnímání o hranici možného a nemožného. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD