Komedie od Ephraima Kishona (původním jménem Ferenc Hoffmann) s názvem Sallah Shabiti, začíná příletem židovských imigrantů do Izraele. Mezi nimi je i početná rodina Sallah Shabatiho, pro kterou usměvavý příběh právě započal příletem a ubytováním v imigračním táboře pro nově příchozí. Při konfrontaci s chudobou a bídou v táboře je rychle Sallah se svou rodinou připraven o iluze, k čemuž přispívá i jejich ubytování v chatrči s děravou střechou a sociální postavení jeho rodiny, odpovídající ostatním obyvatelům tábora. Avšak Sallah Shabati nenechá své ruce složené jen tak v klíně a rychle začíná veškeré své snažení směřovat jediným směrem, za snahou získat pro svou rodinu nový, moderní dům, na který mnozí čekají řadu let. Před sobeckým, naivním avšak dobrosrdečným Sallahem Shabitim, stojí mnoho překážek, které musí překonat, aby svého cíle dosáhl. Tyto překážky vytváří řadu humorných situací, k jejichž humornosti přispívá i Sallahova nátura. Sallah Shabati je komedie staré školy, nabizející nenucené humorné okamžiky, přičemž plyne svým tempem. (konvicce)

Ketri

Kishona mám velmi ráda - dodnes jsou u nás v rodině oblíbené hlášky z jeho povídek - např. putovní bonboniéra státu Izrael. Film je zajímavou ukázkou "rozdílu" mezi organizovaným kibucem a chaotickým orientem. Kde však ke konci vlastně už žádné rozdíly nejsou. ()

danecek24

22. Zlatý Glóbus za rok 1964 - cena (2) - *Objev roku (herec) - Topol, *Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Izrael ()

Myshkin

Typický zástupce prvních tzv. burekas snímků izraelské kinematografie 60. a 70. let, v Izraeli film notoricky známý, stále populární a často reprízovaný. Orientální Žid Salach Šabati je prostý, nevzdělaný (ač má řádně pod čepicí) přistěhovalec, který spolu se svou rodinou bojuje s byrokratickým aparátem své nové domoviny, řízeným aškenázskými (evropskými) Židy. Z tohoto střetu a kontrastu dvou odlišných kultur vychází humor celého filmu. Díky komickým situacím se pobavíte, navíc i díky zobrazení mnoha nám málo známých reálií může být film pro všechny velice zajímavý a můžu jej vřele doporučit. ()