Kdo přežije - Fidži

Dobrodružný / Reality-TV / Soutěžní
USA, 2007

Účinkují:

Jeff Probst (moderátor), Edgardo Rivera

Schyluje se k něčemu strašlivému. Tvrdá soutěž na exotickém ostrově, ve které trosečníci doslova bojují o přežití, vodu, jídlo a náčiní, které jim usnadní život. A v neposlední řadě i o výhru v podobě milionu dolarů! (dan.pacino)

Cubinho

Na úvod poznamenám, že mě zaráží všudypřítomné nízké hodnocení této řady, protože u mě patří k těm oblíbeným. Ze začátku mi sice strašně vadil "casting" soutěžících (jelikož mi zde chyběl typický běloch - ale co čekat u multikulturní řady) a několik zbytečných twistů, ale druhá polovina série stála rozhodně za to a přinesla několik neuvěřitelných momentů. Fidži "stvořilo" 2 nezapomenutelné postavy - Yau-Mana - jednoho z nejoblíbenějších soutěžících vůbec a superkrysu Dreamze, ke kterému se raději ani nevyjadřuji... Oblíbené postavy: Yau-Man, Earl. 8,5/10 ()

heyda

Největší průser téhle řady je to, že je k soutěžícím příliš mírná. Luxus v podobě postele, polštářů, dek a dalšího zboží pro jeden kmen není dobrý nápad. Jeden kmen je brutálně znevýhodněn a druhý si užívá výletu na Fiji. Za to rozhodně 1 hvězdička dolů !!! Co se týče soutěžících, tak největší sympaťáci a moji oblíbenci jsou Earl s Yau-manem. Do 7. dílu mě to moc nebavilo, ale 8. díl byl průlomový. Zaprvé jim sebrali všechen luxus (chachá), zadruhé mě nadchnul souboj v tradičním Fijiským tanci a Yau man se ukázal jako skvělý shooter. Prostě konečně ta série dostala šmrnc a začala být zajímavá. V porovnání s Cookovými ostrovy je to jednoznačně slabší, ale ty poslední díly byly super. 80% ()

acsmp

Ze začátku mě tahle série nudila, ale jak odpadly nezajímavý soutěžící, tak se to rozjelo. Už od začátku jsem přál Yau-Manovi (když dokázal otevřít bednu svojí chytrostí a ne hrubou silou, jak se neúspěšně snažili ostatní). Dreamz se ukázal jako obrovskej haj*l, když řekl, že to auto bral s tím, že Yau-Mana klidně podrazí. Překvapilo mě, že ho porotci na závěr dost zkritizovali. Nechápu, jak si mohl myslet, že potom, co podrazil svojí 4 a pak Yau-Mana, vyhraje. ()

Boudyy

Nechápu toto hodnocení, pro mě byla tato série zajímavá jako každá jiná. Již od úvodu jsem fandil Rockymu a Mookiemu, taky mi byli sympatičtí Yau-Man nebo Earl. Všichni byli v kmeni Ravu, který devětkrát za sebou prohrál, a to i přesto, že se skládal z relativně silných hráčů. Kmen Ravu vyhrál jen jednou souboj o odměnu (odpoledne v herně), nikdy souboj o imunitu. Potom se kmeny promíchaly. To bylo ještě lepší, protože k mým původním favoritům Rockymu a Mookiemu přibyli ještě Edgardo, Alex a Dreamz, o kterém jsem ale už tehdy neměl valného mínění. Série proher ale pokračovala. Dreamz se tehdy začal projevovat a díky jeho hlasu vypadl Rocky, ačkoliv Dreamz Rockymu i do kamer (!!!!) řekl, že jej chce více poznat. Osudovou chybu udělal Mookie, když Dreamzovi sdělil, že oni, jakožto "Čtyři jezdci", našli skrytý symbol imunity. Následně se Dreamz (už při sloučení) postaral o vyřazení Michelle, které dal taktéž hlas, který byl rozhodující. První individuální souboj o imunitu vyhrál Yau-Man. Hned po sloučení vznikly dvě skupiny :Yau-Man, Earl, Stacy, Cassandra (a brzo vyřazená Michelle, která ale do dění ve sloučeném kmeni nezasáhla) a tzv. "Čtyři jezdci" Alex, Edgardo, Mookie a Dreamz. Avšak Dreamz začal hrát brzy na dvě strany. Po souboji o imunitu, který vyhrála Stacy, byl na řadě Alex. Mookie mu nenápadně předal symbol imunity a Dreamz zradil. Spojenci kolem Earla se dohodli, že se čtyřmi jezdci pěkně vyběhnou, když imunitu odevzdá Alex, ale oni vyřadí Edgarda. Dreamzovi se ale tato informace nedostala, protože Earl měl pocit, že je chce Dreamz oklamat. Na radě vše vyšlo. Alex použil symbol, ale vyřazen byl Edgardo. Tím, že Alex použil imunitu, Dreamz přesvědčil Earla, že mu můžou věřit. Později našli v průběhu hry Alex s Mookiem v Yau-Manově tašce druhý symbol. Byl to tah ze zoufalství, protože na další radě měl jít jeden z nich. Dohodli se, že na kmenové radě všem poví o Yau-Manově symbolu a když bude zapírat, donutí jej, aby vyndal věci z kapes. Chtěli tím docílit toho, že se všichni budou chtít zbavit Yau-Mana. Jejich strategie ale nevyšla. Alex na radě zradil Mookieho a ten vypadl. Následně začal Alex bojovat o přežití. Snažil se všemožně dostat do spojenectví s kterýmkoliv z hráčů. Při souboji o imunitu měl dlouho navrch, avšak ve chvíli, kdy Alex lezl na stožár a vše už vypadalo jasně, zrychlil Boo na plné obrátky a na poslední chvíli vytáhl vlajku dříve než Alex. Ten už věděl, ale pořád bojoval. Snažil se naklonit si na svou stranu většinu hráčů a argumentoval tím, že on je nezradí, zatímco Dreamz by mohl. Zaměřil se na Yau-Mana a chtěl jej nečekaně vyhodit. Jeho plán nezabral a na radě byl vyhozen on. Dále při souboji o auto se Dreamz projevil nejvíc. Auto vyhrál Yau-Man, ale smluvil s Dreamzem, že mu dá auto, ale chce na oplátku, že pokud se oba dostanou do "final four" a Dreamz vyhraje imunitu, dá mu ji. Dreamz tedy auto vzal a slíbil, že slovo dodrží. Yau-Man potom sebe poslal na ostrov vyhnanství a byl první v historii, kdo něco takového udělal. Další souboj o munitu vyhrál opět Boo. Zdálo se, že na řadě byla Stacy, ale v táboře se začaly dít věci. Cassandra, Stacy a Dreamz se dohodli, že dnes pošlou ze hry nic netušícího Yau-Mana. Tomu se jejich chování zdálo podezřelé a proto se svěřil Earlovi. Na radě po dlouhém rozmýšlění vytáhl symbol, což se ukázalo jako správný krok, protože na hlasy to bylo 3-2 pro Yau-Mana, 2 hlasy získala Stacy, kterou volili on a Earl. Stacy šla tedy ze hry ven a v dalším souboji o imunitu šlo vše dle Yau-Manova plánu. Cassandra i Earl brzy skončili a vše bylo mezi Dreamzem a Yau-Manem. I přes přemáháni však imunitu vyhrál Dreamz a čekalo se, jestli dodrží slib. Ale nedodržel a Yau-Man vypadl. Dreamz sehrál na porotu i na spoluhráče velké divadlo, dělal, jak je mu vše líto, ale potom přiznal, že mu nic líto není a byla to na Yau-Mana vymyšlená lest už od začátku. Další den ve finále si reamz vyslechl nejen za tento krok velkou kritiku a s Cassandrou zůstali naprázdno, protože všech 9 hlasů od poroty získal Earl a stal se tak vítězem série. nebyl sice zdaný ve fyzických soubojích, ale moc dobře věděl, co dělá a to jej vyneslo na vrchol. () (méně) (více)

Laerry

14. série nabízí další zajímavý sociální experiment: vezměte dvě skupiny různorodých menšin a dejte je na pustý ostrov - ale oproti ostatním sériím je zde menší háček - zatímco jedna skupina bude hned od začátku žít v neuvěřitelném luxusu a blahobytu, ta druhá bude bojovat s naprostou dehydratací, hladověním až s úplným vyčerpáním. A to je hlavní kámen úrazu téhle řady, jelikož se dá jen ztěžka fandit bandě lidí, kteří si na Fidži užívají placené prázdniny a na druhé straně je divák nucen sledovat útrpné živoření těch druhých, kterým pomalu nezbývá energie ani na to, aby chodili... Ale přesto mě tahle série bavila, především díky třem postavám, které se mi vryly do paměti: horkokrevný Rocky, jehož výbušná povaha zajišťovala dobré momenty; bezpáteřní zmetek Dreamz, který je pro mě do dnešního dne na prvních příčkách nejneoblíbenějšího hráče Survivora; ale především tahle řada stojí za skouknutí kvůli úžasnému Yau-Manovi, který je malý-velký muž. ()

• !!!SPOILER!!! Vítěz Fidži Earl byl vybrán na poslední chvíli - dva dny před odletem. (Kulmon)
  • Většina účastníků této série jsou kamarádi lidí z produkce pořadu a jediným účastníkem, který prošel běžným castingem, je Gary Striteski. (Zix.)
  • V noci před začátkem natáčení odstoupila jedna soutěžící, protože dostala záchvat paniky. Následně se tak stalo i v sérii San Juan del Sur (od r. 2014), kde také odstoupila 1 žena kvůli těhotenství a tedy musela i její sestra - So z Survivor World Apart (od r. 2015). (LEGACY)