Reklama

Reklama

Pochody smrti

(TV film)
  • Francie Les Marches de la mort : Printemps 1944-printemps 1945 (více)
Francie, 2021, 90 min (Alternativní 52 min)

Obsahy(1)

Pod tlakem postupující Rudé armády a Anglo–Američanů se nacisté rozhodli v letech 1944 a 1945 vyklidit řadu koncentračních táborů. Týkalo se to téměř sedmi set tisíc vězňů. Kolony nešťastníků se pak v posledních válečných měsících pohybovaly na území dnešního Polska, Čech, Německa a Rakouska. 250 až 300 tisíc žen a mužů zemřelo na cestě zimou, hladem, žízní, vyčerpáním nebo násilnou smrtí. Obrazový materiál z této etapy nacistického běsnění je spíše vzácností. Důležitým proto zůstávají vzpomínky těch, co přežili. Pochody smrti zůstávají méně známou částí dějin zločinného režimu. S koncem Třetí říše však úzce souvisejí. (Česká televize)

(více)

Recenze (6)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Dobré, ale ani zďaleka nie tak dobré, ako sme videli v seriáli Osvětim: Nacisté a konečné řešení. Tam bolo tiež veľa o tých pochodoch, ale tie príbehy boli mrazivé. O udusení spoluväzňa vo vlaku len preto, že bol nesprávnej, vtedy už nemeckej, národnosti. A samozrejme veľa o zverstvách. Tento dokument je len taký slabší vývar. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Je to žánr horor.  Dozvíte se, že 30 procent vězňů pochody smrti nepřežilo. Umačkání k smrti ve vagonu, dvanáctidenní pochody bez jídla a pití a někteří se přitom do kamery usmívají, načeš v dalším záběru leží mrtví v lese. Ubytování v mrazu bez oblečení a mnohdy bez bot. "Sníh byl rudý od krve i brambory. Napadali do nich totiž naši kamarádi, kterým rozstříleli hlavy. Ale měli jsme takový hlad, že jsme ty brambory jedli" říká pamětník. Dokument na České televizi. ()

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

Je smutné, že dabing ČT pustí takovou hloupost jako je "vlčí hnízdo". I kdyby netušili, že jde o Vlčí doupě, což je dost známé i laikům, tak by je mělo zarazit, že vlci si hnízda opravdu nestaví. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama